Autor neznámý

• Finsko Tuntematon mestari (více)

Dvaasedmdesátiletý obchodník s uměním Olavi se chystá odejít do důchodu. Člověk, který vždy upřednostňoval své podnikání a umění před vším ostatním – dokonce i před rodinou - si nedokáže život bez práce vůbec představit. Na aukci upoutá jeho pozornost starý obraz. Olavi pojme podezření, že je skutečná cena uměleckého díla mnohem vyšší než ta vyvolávací, která byla kvůli nepotvrzené autenticitě stanovena velmi nízko. Olavi poslechne svůj instinkt a rozhodne se uzavřít poslední obchod, aby si vydělal peníze na důstojné stáří. Současně je svou dvaačtyřicetiletou dcerou Leou, kterou už léta neviděl, požádán o pomoc s jejím patnáctiletým synem, svým vnukem Ottem. Společně s ním začne Olavi zkoumat původ obrazu. Zjistí, že se nazývá Kristus a byl namalován Iljou Repinem. Olavimu se podaří obraz koupit, ale když si aukční dům uvědomí, že u něj byla chybně stanovena původní cena, obrátí se proti stárnoucímu obchodníkovi. Aby dosáhl svého snu, musí čelit nejen aukčnímu domu, ale také chybám napáchaným ve své minulosti. (Cinemax)

Rockerman

Hezký komorní příběh o nerudném majiteli obchodu s obrazy a jednom ikonickém obrazu. Stárnoucí galerista jen těžce navazuje vztahy s dcerou a vnukem, které byly před časem zpřetrhány. Závěr celkem očekávaný, ale zážitek pro milovníky těchto lidských příběhů to zkazit nemůže. ()

RPupkin

Zajímavý příběh ze světa aukčních síní, v němž se prolínají zdánlivě protikladné roviny soukromého a profesního života helsinského obchodníka s uměním Olaviho. Dobře podané, ale k nadstandardu přeci jen něco chybí, snad větší gradace v určitých momentech. Film prostě plyne až příliš poklidně na to, že Olavi dává koupí nesignovaného Repina všanc svou živnost a pověst. I když, na druhou stranu, od „země tisíců jezer“ asi nelze čekat potoky srdceryvných slz… Celkově vzato: za mě palec na neutrálu, 60 %, nechci vidět znovu. [viděno v květnu 2021 | komentář #32] ()

rivah

Pro milovníky umění ve filmu padne zajímavá informace, že malíř nepodepsal dílo proto, že je považoval za ikonu (asi jde o hlavu Krista). ()

groz122

Vlastně ani nevím, proč na mě film působil tak poutavým dojmem. Sám jsem se přistihl, jak dychtím po rozpletení Ripinovo záhady. Celý děj se přitom drží velmi při zemi, ale ve spojení s hereckým obsazením to prostě funguje skvěle. Jestli je tohle standard finské kinematografie, tak dostávám motivaci se jí věnovat více. ()

solisoli

Aj keď veľa do umenia renesancie maliarstva tento príbeh neprehovoril, poskytol hlboký zážitok do duše deduška Olaviho, ako obchodníka z obrazmi s a jeho okolitom zložitom životnom štýle. Olavi za podpory nechceného vnuka, objaví odraz vysokej hodnoty, ktorý ho aj napriek finančným problémom získa na dražbe. Kúpa obrazu spustí vlnu udalostí, ktorá otvára bolestnú minulosť chýb, ktoré si Olavi kladie za vinu. Nenútený, reálny, zmysluplný a krásne zahraný príbeh, zanecháva rozsiahly dojem a odkaz do myslí v hlbšie citlivých pováh. ()

Tomas_PO

Krásny fínsky príbeh 80 ročného obchodníka s umením, ktorý síce veľa sympatií nepobral, no aj tak je na ňom niečo pre diváka priťahujúce. Kontrastne sa mixuje strohý, chladný a daždivý fínsky exteriér, s útulnými interiérmi, ako aj krutý svet bežného života a samostatného sveta umeleckých zákutí. Do poslednej chvíle nie je jasné, ako to celé dopadne, takže drive si film drží až do záveru. A električky! ()

Dawe2

Půjdu s hodnocením o hvězdu níž, než je obvyklé a než bych rád. A to z několika důvodů. Prvním je velmi malý dějový spád až nuda a slabý děj všeobecně plus jeho obrovská předvídatelnost. Druhým je absurdnost chování postav a zacházení s obrazem kdy se vozí jen tak halabala napůl v bublinkách někde po sídlišti. A třetím důvodem je kluk místama na odstřel a vůbec leckdy slabší herecké výkony. Dost důvodů pro mírně slabší hodnocení jinak pěkného filmu. A i tak mohu s klidným svědomím doporučit ke shlédnutí. ()

Dvojirakri

Poklidné a vcelku příjemně natočené severské drama z prostředí obchodníků s uměním, které je vysoustružené do puntíku, ale nepřesvědčilo mě v několika ohledech, třeba že by celoživotní sběratel umění nevěděl že se ikony nesignovaly? Že by se jiný obchodník zbavoval "podezřelého" obrazu který je malován stylem slavného malíře? To i ten poručík Gruber poznal von Klompa z pouhé mazaniny Padlé Madony s velkými balónky... ()

Zikfryd

Typický severský film, který plyne pomaleji než jsme na to zvyklí z americké kinematografie, ale i tak stále udržuje diváka v napětí. Pohladil na duši i pobavil. Ocenit je nutno i skvělé výkony zcela neokoukaných herců. ()