Třeba jsi vrah

You Might Be the Killer

Horor / Komedie

USA, 2018, 92 min (Alternativní: 84 min)

• Morholt

Zvrat v přišel vlastně hned na začátku a reverzní styl vyprávění mi docela seděl, ale to bylo tak všechno. Pokud pominu nějaké to gore, je to zoufale nevtipné a vzdor tomu, že se vlastně pořád něco děje, se film strašně táhne. Korunu tomu nasazuje dvojice Kranz-Hannigan, přičemž on leze na nervy a ona je nudná. 30%(15.3.2019)

Připomínka všech těch báječných krvavých táborů, nešťastných pátků a hrátky s maskou, které ze všeho nejvíce připomínají Ashe Williamse a snad jen trochu Stanleye Ipkisse (Maska). Tedy retrospektivní vyprávění, kdy střídavě sledujeme jednu linii s telefonickým rozhovorem a druhou linii s krvavými událostmi v táboře, mi moc šťastné nepřišlo, ale ve finále jsem se nenudil. Záměrné odkazy na hororové filmy byly mnohdy až zbytečně doslovné, ale pro nefanouška žánru zřejmě nutné (ten však film možná neocení vůbec). Nejvíce mě tak potěšilo gore - uťatá hlava, rozťatá hlava, ruce pryč a střeva ven. Přesto jsem měl pocit, jako by se tvůrci báli více odvázat. Komedie téměř ne, strašidelná atmosféra v náznaku. Na jedno podívání dostačující.(5.7.2019)

• Djoker

Simmons je evidentně velký fanoušek žánru a z jeho přístupu je cítit nadšení. Zkusil zahrát i komediální notu a prezentuje zajímavé nápady (přítel na telefonu, počítadlo mrtvých). Problém tak vlastně může mít jen divák, který nezastydnul v pubertě, kde jsme stejně jako režisér všichni hltali horory jak diví.(16.12.2019)

Spekulativně řečeno - béčkového filmaře jednou v noci přepadla ambice natočit snímek, kterým by se vymanil ze své ustálené kategorie, a nedokázal se rozhodnout, zda svůj sofistikovaný odvaz/odkaz pošle na komediální stranu, přibližně do míst, kde se svého času promenádoval Jim Carrey se svým hitem "Maska", nebo se vydá na osvědčenou hororovou stranu, kde na letních táborech s mačetou hlídkuje pověstný Jason Voorhees. Vyšel z toho kompromisní mix, kdy za mixážním pultem je režijní nadšenec, co obvolává pár dřívějších hvězdiček, až mu jedna, jmenovitě Alyson Hannigan, neočekávaně kývne, načež scénář dostane přijatelnou až sofistikovanou podobu, aby herečka hned nebyla otrávena (bohužel, přiotráveným dojmem ale působila) prvním natáčecím dnem z deseti plánovaných, co kombinuje různé prvky z hororových odvětví, přičemž stěžejní je slasher a všechny ty Sleepaway Campy a jiné pokleslé pochutiny, co v minulosti mazaly hlavy videorekordérů. Všechno se to sfoukne za tři natáčecí noci v louisainských lesících, zbytek dnů zabere kompletování filmu, příslušná mixáž hudby a gore, co sice není z nejkvalitnějších, ovšem musí mít ve snímku neochvějně početné zastoupení. Brett Simmons umí počítat do deseti (i malinko dál), dokazuje to číslovkou vztahující se k rudě vyobrazeným popiskám zavražděných obětí, střídá kvalitnější režii a nemine se však ani amatérským proláklinám, odkazuje i na klasická a méně známá díla své doby, přičemž neznalý divák těchto nemá šanci reagovat a rozpoznat, o co právě jde, pravda, občas ta funkčnost nebyla zrovna ideální, navíc byl zvolen reverzní styl vyprávění, což mělo za následek, že následné zvraty postrádaly údernost a efekt překvapení, nicméně, vzešel mu z toho pěkný krvavý táboráček, který plápolá sexappealem vnadných, ne nijak přehnaně tupých krasavic, prokletá maska, po jejímž nasazení táborový vedoucí (Fran Kranz) vydatné kosí své souputníky, která designem nemá tak úplně daleko do již výše zmíněné propriety, kterou si nasazoval před rozesmátým publikem Jim Carrey, má to švih, vtipně přetřené parodickým nátěrem i určitou originalitu a hledí to i na hororové znalce, kteří už vědí, co znamená termín "Final Girl" a oblaží je i přestárlá kamarádka na telefonní lince, zapálená znalkyně hororů, se svými narážkami a průpovídkami na hororová dílka ze zlaté éry hororových dějin. Ano, lze si to užít a je znát, kam a na koho je to cíleno. 7/10(16.3.2019)

Parodia na klišé v hororroch s vynikajúcou dávkou irónie i krásnym nadhľadom, ktorý mi teda bol po chuti. Je to vyrozprávané zaujímavo, odkazy na známe horrory som uvítal a uvítal som i kombináciu masky s Jasonom, náramne im to pristalo. Je tu slušná vybíjaná, bodycount dosť vysoký a s gore sa rozhodne pohrali. Ja som sa bavil.(21.3.2019)