Třeba jsi vrah

You Might Be the Killer

Horor / Komedie

USA, 2018, 92 min (Alternativní: 84 min)

• Djoker

Simmons je evidentně velký fanoušek žánru a z jeho přístupu je cítit nadšení. Zkusil zahrát i komediální notu a prezentuje zajímavé nápady (přítel na telefonu, počítadlo mrtvých). Problém tak vlastně může mít jen divák, který nezastydnul v pubertě, kde jsme stejně jako režisér všichni hltali horory jak diví.(16.12.2019)

Po dlhej dobe odkladania som sa konečne pozrel na "You Might Be The Killer". Keď som čítal anotáciu a sledoval trailer, nevedel som čo od toho čakať a pôsobilo to trošku stupídne. No dnes som akosi na film našiel náladu, pozrel som si ho a ostal som veľmi príjemne prekvapený. Toto je síce klasifikované ako hororová komédia, no nemal by som problém to vziať aj celkom vážne. Teda... väčšinou. Myslím si, že Fran Kranz je skvelý v tomto filme. Verím všetkému čo ako Sam hovorí a dokonca mi je aj dosť ľúto, že sa do toho všetkého takto dostal. Pretože to vnútri seba nemal. Páči sa mi, že bol schopný tomu miestami dokonca aj silno vzdorovať. Robil maximum, aby sa z celej tej situácie dostal, aby neboli žiadne ďalšie vraždy... a podobne. Fakt sa snažil chalan. Alyson Hannigan ako Chuck je takisto vynikajúca. Je pre mňa fascinujúce ako dokáže všetko čo jej Sam povie zobrať s takou ľahkosťou a znieť úplne v pohode. Ako keby to nebol skutočný život, ale ako keby jej prerozprával film svojho života a začala si to s ním užívať. Často ma vedela pobaviť. O ostatných postavách sa dozvieme toho celkom málo. Je tu pár takých, o ktorých niečo vieme, no väčšinou sú to len postavy do počtu. Záver má podľa mňa dobrý zvrat a dokázalo ma to veľmi solídne prekvapiť. Nečakal som, že sa stane toto. Ale funguje to. Filmu to nijako neubližuje. Občas mi možno trochu vadilo, že dostávame film rozhádzaný z rôznych častí a postupne sa dozvedáme jednotlivé udalosti, no postupne som si na to zvykol. A dalo mi to možnosť vidieť aj Sama ako hlavného hrdinu prv, než pochopil, čo sa v skutočnosti deje. Ako celok som s filmom spokojný. Má atmosféru, má dostatok krvi a držal ma v pozornosti. Nemyslím si, že to ocení každý, no ja som svoj čas tomuto filmu venoval rád. Hodnotenie: B(11.5.2020)

Spekulativně řečeno - béčkového filmaře jednou v noci přepadla ambice natočit snímek, kterým by se vymanil ze své ustálené kategorie, a nedokázal se rozhodnout, zda svůj sofistikovaný odvaz/odkaz pošle na komediální stranu, přibližně do míst, kde se svého času promenádoval Jim Carrey se svým hitem "Maska", nebo se vydá na osvědčenou hororovou stranu, kde na letních táborech s mačetou hlídkuje pověstný Jason Voorhees. Vyšel z toho kompromisní mix, kdy za mixážním pultem je režijní nadšenec, co obvolává pár dřívějších hvězdiček, až mu jedna, jmenovitě Alyson Hannigan, neočekávaně kývne, načež scénář dostane přijatelnou až sofistikovanou podobu, aby herečka hned nebyla otrávena (bohužel, přiotráveným dojmem ale působila) prvním natáčecím dnem z deseti plánovaných, co kombinuje různé prvky z hororových odvětví, přičemž stěžejní je slasher a všechny ty Sleepaway Campy a jiné pokleslé pochutiny, co v minulosti mazaly hlavy videorekordérů. Všechno se to sfoukne za tři natáčecí noci v louisainských lesících, zbytek dnů zabere kompletování filmu, příslušná mixáž hudby a gore, co sice není z nejkvalitnějších, ovšem musí mít ve snímku neochvějně početné zastoupení. Brett Simmons umí počítat do deseti (i malinko dál), dokazuje to číslovkou vztahující se k rudě vyobrazeným popiskám zavražděných obětí, střídá kvalitnější režii a nemine se však ani amatérským proláklinám, odkazuje i na klasická a méně známá díla své doby, přičemž neznalý divák těchto nemá šanci reagovat a rozpoznat, o co právě jde, pravda, občas ta funkčnost nebyla zrovna ideální, navíc byl zvolen reverzní styl vyprávění, což mělo za následek, že následné zvraty postrádaly údernost a efekt překvapení, nicméně, vzešel mu z toho pěkný krvavý táboráček, který plápolá sexappealem vnadných, ne nijak přehnaně tupých krasavic, prokletá maska, po jejímž nasazení táborový vedoucí (Fran Kranz) vydatné kosí své souputníky, která designem nemá tak úplně daleko do již výše zmíněné propriety, kterou si nasazoval před rozesmátým publikem Jim Carrey, má to švih, vtipně přetřené parodickým nátěrem i určitou originalitu a hledí to i na hororové znalce, kteří už vědí, co znamená termín "Final Girl" a oblaží je i přestárlá kamarádka na telefonní lince, zapálená znalkyně hororů, se svými narážkami a průpovídkami na hororová dílka ze zlaté éry hororových dějin. Ano, lze si to užít a je znát, kam a na koho je to cíleno. 7/10(16.3.2019)

Americký snímek „You Might Be the Killer“ dokáže na první pohled zaujmout, budete se bavit tím, jak je to lehce jiné, jak je zde originální pojetí klasiky. Jenže se celkem brzy ukáže, kde je zakopaný pes, a pak už je top opravdu celkem standardní slasher, který je místy možná malinko zdlouhavý a ukazuje se, že z dobrého nápadu se nedal natočit vyloženě skvělý film. Dobrý ale ano.(17.5.2019)

• Goldbeater

Panuje zde snaha těžit humor z klišé kempových slasherů, jako tomu bylo u The Final Girls, ale dopadá to podobně děsně - snímek nefunguje ani jako horor, ani jako komedie. Většinu času je to jen otravné. O bod lepší hodnocení dávám You Might Be the Killer jen díky tomu, že se tvůrci nebáli ukázat aspoň trochu krve, na rozdíl od tvůrců The Final Girls, což mělo pokryteckou přístupnost PG-13. Každopádně uvedení tohoto snímku v půlnoční sekci letošního karlovarského festivalu, když je už nejmíň sedm měsíců ke zhlédnutí na internetu, je docela tristní a o lecčems vypovídá.(7.7.2019)