Autoři komedie Na samotě u lesa, Zdeněk Svěrák a Ladislav Smoljak, humornou formou popisují různé typy tzv. chalupářů. Většinu postav napsali přímo pro jejich představitele, mezi nimiž vyniká především Josef Kemr v roli dědy Komárka. Manželé Lavičkovi, půvabně ztvárnění Danielou Kolářovou a Zdeňkem Svěrákem, jsou sváděni touhou po získání chalupy dědy Komárka, kterou však majitel, jak se zdá, jen tak neopustí. Vše nakonec vyřeší jejich děti, které si starého Komárka zamilují a začnou ho považovat za svého skutečného dědu. (Bontonfilm)

sunjata

Svěrákovsko-Smoljakovská poetika mi zpravidla leze na nervy, ale tenhle kousek mě dostal i proti mé vůli. Snažil jsem se nesmát a usnout, ale prostě to nešlo. Díky tomuhle filmu dokonce poněkud opadly moje antipatie k Daniele Kolářové, která se zde moc pěkně usmívá (pokud teda zrovna nevyhání slepice nebo blechy). ()

infernet

Jak je možné, že se dneska nenajde nikdo, kdo by natočil něco tak obyčejného a přesto koukatelného, nekřečovitého, uhrančivého, milého, českého, laskavého a moudře vtipného??? Co si na to odpovědět? Snad jen: "Uvezu to, pane Lorenc? - NE! - A teď? - Teď už jo!" Takže jak už tu někdo napsal přede mnou, OBA DVA PALCE HORE! Tenhle film pohladí, rozesměje i dojme, prostě vše v jednom. Děda Komárek a jeho hrnek na kafe velikosti vědra je nazapomenutelný. P.s.: "To je hrozná dovolená tohleto. Ráno nás budí cirkulárkou a v noci hraje na housle." "To je viola, Věro!" ()

Mr.Shon

Tohle je prostě Svěrák a jeho typické alegorie našeho „čecháčkovství” v dobrém slova smyslu. Ten film na mě působí neskutečně upřímně. ()

Prochy84

Dokonalost. Dnešní scénáristi by se mohli učit ze staré školy. Naprosto přesně sedící dialogy, vtip a jakási neidentfikovatelná roztomilost je jesných pět hvězd. Hlášky z tohoto filmu používám téměř denně (a to dokonce i v běžném životě!). Kemr byl prostě geniální. Propojení s Cimrmanem je ve scénáři zřetelné a filmu to prospívá. VIDÍTE? NEKOUSNE!:-D ()

papuchalk

Viděl jsem to po strašně dlouhé době a překvapilo mne, jak je většina věcí, do kterých se film strefuje, pořád hodně aktuální. Manželství, pražáctví, chalupářství, kamarádství a sousedství - stereotypy věčné. Při prvních shlédnutích jsem si nevšímal moc těch dětí a přitom ony mají super lajny. "Víš k čemu je užitečná kráva??", "Žere mouchy???", "Ne, dojí mléko", "Ale správně se říká, dopije mléko..". Městské děti toho o venkově moc nevěděly ani před 30ti lety :) Další ze stereotypů. ()

honzic

Krásný film Na samotě u lese mne osobně moc nevzal, asi pro mne nudnější děj a i přes skvělého Kemra mi neměl až tak moc co říci. Hodnocení: 65 % ()

senecek

Klasika, film s vynikajícími herci a ještě lepšími zlidovělými ,,hláškami" pana Lorence,dědy Komárka a samozřejmě pana Svěráka. Prostě super oddychovka! ()

stolista

Tenhle film měl ode mě dlouho 4*.Ani nevím proč.Znám ho skoro nazpamět, hlášky parádní a skoro vždycky když ho dávají, se na něj rád podívám. A nehoupat.. ()

jfaba

„Děti! Pojďte sem!“ „To jsou blechy psí, ty na člověka nejdou.“ „Pošťáka neznáte, ten chodí ráno.“ „Nehoupat!“ ()

emma007

Tak dlho som mala predsudky voči českým filmom zo sedemdesiatych - osemdesiatych rokov, ale keď som si pozrela v jednu škaredú nedeľu s mojím tatíkom túto nádhernú komédiu, tak som skrátka onemela. Normálne som bola na konci dojatá. (Kam sa na toto hrabú Troškove komédie?) Skvelý humor, príchuť dávno stratených, civilizáciou neporušených čias, kedy decká behali cez prázdniny po "samotách u lesa" namiesto písania "přitroublých" (požičiavam si české slovo :-) statusov na facebooku, nejaké to skryté morálne ponaučenie a tie hlášky... Rozhodne najlepšia česká komédia, akú som kedy videla... 100% ()

Gig

Laskavý humor a krásné spojení Svěráka s Menzlem. Společně s Vesničko má středisková patří ke špičce k tomu kde humor je jako koření a není tam samoúčelově ala Kameňák a spol. Veškerý vtip vyplívá ze situací. Hlášky, které dnes ví každé malé dítě ač neví z čeho jsou. "Co mu udělali? - Nechcou umřít", "Poslyšte, kdo je ten starý pán? - Tatík? ...", "Ú - Radime, výš.", "Proč ty nejsi moje manželka."... "Děda!" Herecký koncert pana Kemra. "Děda!" ()

mArtinko5MB

Jedna hláška nerobí film úžasným (áno, presne tá hláška ;) ). Zopáč vtipných scén. bohužiaľ pre film, to je asi tak všetko. Napriek tomu, že má iba hodinu a pol, zdalo sa mi to skôr nad dve hodiny. Hodnotenie: 65% ()

Meow86

Jan Tříska jako neodolatelný kníratý Dr.Houdek. A samozřejmě nespočet skvělých hlášek: „Když já tomu nerozumím. Umřel pan Petřina nebo pan Nebožtík?” ()

Jan Tříska (1936 - 2017)

Jan Tříska (1936 - 2017)