Prachobyčejná lidskost. Jubilejní desátou projekci jsem si náhodou střihl hned po Hopperově Bezstarostné jízdě a oba jinak zcela nesourodé filmy se mi v hlavě pustily do křížku. Nespoutaná volnost versus omezená, ale hřejivá, kapka lidství. Na jedné straně stojí vášně a touhy prchavý, na straně druhé kousek obyčejnýho pocitu štěstí z drobných radostí neméně obyčejného života. Zatímco Easy Rider ve mně vzbuzoval melancholickou náladu z dávno zapomenutých snů, Na samotě u lesa mi zase připomnělo, že i můj život je v naprostém pořádku. I takhle se totiž dá a s úsměvem, a to i když vám občas ve "struku tvarohovatí mlíko". Viděno během Challenge tour 2015 Speciál: Filmový lov(18.6.2015)

Naposledy jsem tenhle film viděl v autobuse Praha-Krumlov. Japonka, co seděla vedle mě, odložila znuděně sluchátka už po deseti minutách a taky americké osazenstvo se tvářilo dost nechápavě. Zato našinci se poznali podle lehkého úsměvu na rtech, občas střídaného hlasitějšími chechty. Jsou prostě filmy národní, které exportovat nelze. Kemr u chaloupky náleží spolu třeba s Járou Cimrmanem a Večerníčkem do galerie entit cizozemci nepochopitelných.(12.6.2008)

Legendární český film, u jehož sledování mé srdce vždycky zaplesá. Jiří Menzel je sice fajn režisér, ale k jeho filmům podle Hrabalovy předlohy jsem si nenašla cestu. Zato tady přímo válí! Tohle je podle mě jeho nejpovedenější film. Úžasná atmosféra, nepřeberné množství hlášek, které zlidověly a doma si je recitujeme pořád dokola. Duo Svěrák+Smoljak je jako scenáristické duo (i herecké...) naprosto geniální. Prostě takové situace a scénky snad můžou vymyslet jedině oni. Kemr, Kolářová, Tříska, roztomilé děti - to vše jen dokresluje ten úžasný film, na který se člověk může dívat pořád dokola a stejně se bude od srdce smát.(17.6.2013)

Úžasný film, ve kterém se ukazuje dokonalý inteligentní a milý humor Zdeňka Svěráka a Ladislava Smoljaka. Je to film, který můžu vidět stále dokola a pořád je krásný, zábavný, vtipný. Od začátku do konce se něco děje a najít hluché nebo slabší místo se v tomto fimu prostě nedá. "...koza, kozička.... kanálie!..."(29.6.2008)

Pohodový film s pár hláškami, ktorý nemá čím uraziť, či prekvapiť, skrátka taká vidiecka pohodička za súdruhov. Vzhľadom na tradíciu českého chalupárčenia sa to stalo mimoriadne obľúbené, je to také ich Ko to tamo peva, starší klasický fenomén, ktorý nie je násilný, vulgárny a je to taká oddychovka. Dobrý komentár má tiež canakja.(29.7.2013)

• - V okamžiku, kdy vjede zedník Lorenc (František Řehák) na kolečkovém křesle do stohu slámy, je vidět ruka, kterou asistent vyhodil hrst slámy do vzduchu. (pávek)

• - Komunisté nechtěli Jiřímu Menzelovi povolit, aby do hlavní role obsadil Josefa Kemra, protože byl hluboce věřící a netajil se tím. Menzel si nakonec jeho účast prosadil s tím, že nikdo jiný neumí zacházet s kosou a postava dědy Komárka ve filmu seče trávu. (henrycruel)

• - Daniela Kolářová si u produkce vydobyla, že může mít u sebe během natáčení svého tehdy osmiměsíčního syna. S hlídáním jí pomáhala také tchyně a občas manžel. (jenik71)