Pražské rodině Lavičkových se zachtělo plného prožívání velkého módního hitu socialismu - víkendového chalupaření. Díky tomu vyrážejí na místa, kde slovo panelák působí cizokrajným exotičnem a potkávají spoustu neskutečných postav. Kromě mudrujícího dědy Komárka určitě zaujme pan Lorenc, stavějící domy v sedě za pozorného sledování matné láhve se zrzavým obsahem nebo "dobrácký" Kokeš radostně terorizující své přestárlé spolubydlící. Ale svérázných vesničanů je jich mnohem víc: "To máte ............"(2.11.2009)

Rodinná komedie jak se sluší a patří. Vtipná, inteligentní, poetická, odpočinková. Děda Komárek Josefa Kemra je okouzlující, avšak zůstává ve stínů kriplkáry pana Lorence... Děti, děti, to je klekání! Lesk a bída českého zednictví personifikovaná... To Menzel uměl báječně! A Smoljak se Svěrákem zase dokázali napsat scénář, který se navždy obtiskl v českém kulturním povědomí a jazyce. Venkovská idylka a tu já moc rád!(10.2.2004)

• Tsuki

Nemůžu si pomoct, ale tenhle film mě nijak neoslovil, a nemyslím, že je to pouze tím, že jsem mladší generace... Mělo to pár nápadů a docela dobrých hlášek, ale nic, co by mi přišlo opravdu vtipné, snad pouze mírně úsměvné. Konec mi přišel až moc unáhlený a nevšimla jsem si, že by jim tam v průběhu ten dědeček nějak zvlášť přirostl k srdci (snad krom těch dětí), takže to podle mě vůbec nemělo takový dopad, jaký to mělo mít. ~(2,3)~(24.10.2015)

"Jitko!" "Krávo!"Menzlovština se spojila se Svěrákovštinou a vzešel z toho moc příjemný filmík se spoustou zapamatováníhodných hlášek,které se budou citovat asi až do skonání světa.K mému nejoblíbenějšímu českému filmu to má daleko,přesto se na film Na samotě u lesa rád podívám kdykoliv znovu.A Josef Kemr,to je Bůh! 85 %(20.3.2010)

Pohodový film s pár hláškami, ktorý nemá čím uraziť, či prekvapiť, skrátka taká vidiecka pohodička za súdruhov. Vzhľadom na tradíciu českého chalupárčenia sa to stalo mimoriadne obľúbené, je to také ich Ko to tamo peva, starší klasický fenomén, ktorý nie je násilný, vulgárny a je to taká oddychovka. Dobrý komentár má tiež canakja.(29.7.2013)

• - Během vyprávění slavné historky s vodníkem prý Ladislav Smoljak ve skutečnosti odříkává protipožární bezpečnostní poučku. (Wishkah)

• - Při repríze filmu v Československé televizi před rokem 1989 byly scény s Janem Třískou vystříhány. (karel46)

• - Scény s mlýnem byly filmovány na třech různých mlýnech. V jednom byly filmovány interiéry, v dalším exteriéry a na třetím mlýnice a mlýnské kolo. (Zdroj: Květy) (M.B)