Baťa, první globalista

• Francie

Bata, un cordonnier à la conquête du monde

• angličtina

Batastories

(festivalový název)

BATAstories

Dokumentární

Česko / Francie, 2018, 105 min (Televizní verze: 79 min)

Peter Kerekes

Martin Kollar

David Solař

Baťa je vždy zaujímavý námet, ale na filme sa mi najviac páčilo, ako životopisné informácie o Baťovi popretkával so zábermi zo života chlapca v Indii, bývalého zamestnanca v Keni a pod. Hlavnou myšlienkou asi chcelo byť, že človek môže aj úspešný a bohatý kapitalista a pri tom byť dobrý zamestnávateľ a pilier komunity, t.j. viac spoločnosti dávať ako z nej brať. Len škoda, že v našich zemepisných šírkach je také zmýšľanie skôr výnimočné.(11.10.2019)

Víc než dokument, kvitoval bych spíše kvalitní životopisné drama o Bat'ovi, rozhodně by si ho zasloužil. Z rozhovorů s bývalými zaměstnanci napříč kontinenty bylo příjemné cítit tu obrovskou poctivost a pracovitost z lidí, kteří pro značku Bat'a pracovali. Ovšem, aby si neznalý člověk udělal obrázek jaká ševcovina byla a je dřina, musí sledovat jen archivní záběry z výroby. Obrázky z Indie a Afriky jsou něco mezi smíchem a pláčem. Třebíč - Dokumenty pod širákem 2019(25.8.2019)

Docela příjemný dokument o Baťovi s dobře vybraným Polívkou a hudbou na pozadí, ale s mnohdy naprosto pitomými dotazy reportérů. Více než hodně hrubé info o něm mě zajímaly postřihy z výroby. Co mě ale dodnes zaráží je fakt - to byly boty opravdu tak výnosné, že se za krátkou dobu tak brutálně rozrostl?? Pořád jen něco stavěl - ale za co?? PS: Ale do kina bych na to určitě nešel. Prostě dokument pro dlouhou chvíli...(16.11.2019)

• makoviceee

Zklamani. Tesila jsem se, ale je to celkove dost nezazivne podane. Titulky jsou temer necitelne, nebavily me ani wannabe paralely s pribehy soucasnych sevcu z rozvojovych casti sveta. Neustale stridani vypraveni ze soucasne Afriky, Indie apod. s preskakovanim do minulosti je neprehledne, temata a vypovedi pracujicich mi prisly nesmyslne a nezajimave. Zabery na africkou soucasnost s komentarem tykajicim se minulosti, ach jo... Bolek jako vypravec je posledni kapka.(11.8.2020)

• Milonak

Na dokument jsem se těšil, bohužel mě dost zklamal. Obecně mám téma Baťa rád, je obdivuhodné, co bratři dokázali. Nicméně zde je zajímavých jen pár dobových a pro mě neznámých záběrů z jejich života, jinak je to celkem nezajímavé. Je zde velký prostor věnován záběrům z Baťových závodů v Africe a konkrétním osudům lidí - to ale ve zbytečně velké míře a v nezáživné formě. Škoda.(25.10.2019)