Vše je pravdivé

Kenneth Branagh

Ben Elton

Zac Nicholson

Patrick Doyle

K. Branagh sa už konečne dostal k tomu, že nielen si zrežíruje ale aj osobne stvárni svojho obľúbeného literárneho dramatika W. Shakespeara. Hneď na začiatku však prezradím, že kto čaká životopisný film o W.S., tak ten bude sklamaný. Film totiž sa zameriava len na posledné obdobie života W.S., kedy už (údajne) netvoril a viac sa snažil zapojiť sa do rodinného života. Centrom pozornosti je uctiť si pamiatku malého syna, pri ktorom v osudnej chvíli neboľ. Potom sú tu jeho dcéry a manželka. J. Dench (ďalšia „špecialistka“ na W.S.) s prehľadom stvárňuje manželku W.S.. Problémy obidvoch dcér sa „vyriešia“ pomerne rýchlo (hlavne súdny proces). Tento pasáž by zaslúžil trošku väčšiu pozornosť. Tých 101 minút napriek malej dynamiky príbehu ubehne pomerne rýchlo, vďaka solídnym výkonom hercov/herečiek a dobre napasovanými literárnymi kúskami (citátmi). V celom filmu sú 2 pozoruhodné momenty: 1) rozhovor K. Branagha so skvelým I. McKellenom (pekná báseň) a 2) rodinná hádka, pri ktorej si W.S. dozvie pravdu o synovi. Film od K. Branagha odporúčam tým, ktorý sú otvorenejší pre trošku iný typ životopisného filmu. P.S.: „Spravodlivosť nemôže pokaziť jeden dobrý príbeh.“ Osobné hodnotenie: 77% (***) (24.8.2019)

Trochu sklamanie. Je to totiz dost rozbite stylisticky aj dramaturgicky. Prepinanie medzi osudom Shakespeara a mikropribehov jeho rodiny nie je uplne vyladene. Takisto klasicka Branaghova forma (spomalovacky, vyosene zabery) sa dost bije s divadelne nastimanymi dlhymi jednozaberovkami. Na nicom nie je nic zle, ale dohromady je trochu gulas. Takisto ako neurcita cielovka. Obcas sa to tvari ako artfilm a hned na to sa to meni na klasicku hollywoodsku produkciu. Bavilo ma to, ma to spickove herecke vykony, hromadu super scen, ale to prepinanie medzi dvomi filmami ma pravidelne z atmosfery vyhadzovalo. 6/10(17.6.2019)

Vesměs je to taková pocta dílu Shakespeara a jeho životu. Celé je to stylizované do takové divadelní podoby, kdy třeba role Iana Mckellena je sice jen jedna scéna, ale za to velmi dlouhá, a zároveň i nejlépe zahraná. Maskéři se zde opravdu vyřádili, a Branagh je změněn k nepoznání, ale na hereckých kvalitách mu to nijak neubírá. Škoda, že samotný děj se spíše potácí od níčeho k ničemu, a je to spíše takový sled "banálních" scén ze života, bez nějakého většího a hutnějšího nosného činitele.(8.9.2020)

Nebudu lhát, trochu jsem si spletla název filmu. Myslela jsem si, že se budu dívat na Roberta Redforda samotného plující po oceánu (film Vše je ztraceno) a on najednou na mě vykoukl Shakespeare. Překvapená jsem byla, to jo, ale I tak jsem to dokoukala. Shakespeara mám ráda a tenhle příběh vypráví zrovna o té době, o které toho moc nevíme a byla jsem hodně překvapená kolik toho nevím. Kennetha bych skoro nepoznala, ten nos a vlasy dělaly hodně! Upřímně role Iana McKellena, který se objevil jen v jedné scéně mi přišla zbytečná. A jeho role taky, nic to filmu nedalo, naopak to mohlo být o tu scénu kratší. A přitom ta scéna plan keců trvala asi 20 min! To bylo zabijácké! Bez toho by to celkem šlo a možná bych hodnotila lépe. Herecky je to skvěle zahrané, hodně se dozvíme o jeho dětech, což mi přišlo zajímavé. Ale mělo to mouchy, hodně much.(6.3.2020)

"Tak dlouho jsi vkládat slova do úst jiným, že máš pocit, že jen na slovech záleží." Od fanoušků Shakespeara pro fanoušky Shakespeara aneb Mistrův odchod do důchodu. Nepřekvapí, že Kenneth Branagh je v hlavní roli stejně skvělý jako jeho maska, nicméně překvapivé už je, jak úžasně tenhle film vypadá a jakou má atmosféru. Je jako zfilmovaná (neexistující) divadelní hra, kterou navíc napsal Ben Elton, jenž Shakespeara očividně miluje, nicméně zatím si z něj spíše střílel (ať už jako spoluscenárista Černé zmije nebo jako tvůrce sitcomu Upstart Crow). Je to také velmi tichý film, decentní a přitom silný a s řadou přímo skvostných scén s Judi Dench a Ianem McKellenem. Při jeho sledování jsem si vážně připadal jako v divadle. Stejně jako Stanley Kubrick v Barrym Lyndonovi, František Vláčil v Adelheid nebo jako Steven Spielberg v Lincolnovi spoléhá Branagh při interiérových scénách jen na přirozené světlo nebo na světlo svíček, a tak jen malé upozornění - na film se dívejte ve tmě nebo alespoň v šeru, přidá mu to na kráse.(30.12.2020)

• - Režisér Kenneth Branagh řekl, že kinematografie vnitřních scén byla provedena pouze pomocí svíček. (Stoka)