Sergio Leone – portrét psance (TV film)

• Francie

Sergio Leone - Une Amérique de légende

Sergio Leone, Portrait of an "Outlaw"

Sergio Leone - mimo zákon

Dokumentární / Životopisný

Francie, 2018, 52 min

Dobrý dokument ale pro režiséra jeho formátu bych čekal trochu jinou úroveň. Hrozně krátké, rychlé, málo detailů. Nejvíce mě tam zamrzelo, že tam nepadlo jak důležité bylo pro něj přátelství s Morriconem. Spoustu informací jsem měl načteno z knihy E. Morricone. I tak jsem za něj rád. Leone je jeden z mých vůbec nejoblíbenějších režisérů. Nesmrtelná legenda.(21.6.2019)

Obraz jednoho z nejlepších režisérů, kterému většina ostatních nesahá nikam. Byl prostě legenda, nejen svým způsobem práce, názory a filmy, ale třeba i obdivuhodným vztahem ke své rodině, která mu byla vším. "Nevěřím v politice ani slovo. Já už věřím jen v rodinu. A v přátelství." Škoda, že toho nestihl natočit víc. Dokument o něm podává celistvé informace, ale mohlo by se zacházet víc do detailů. Rušivé jsou ty loutkové mezivstupy. Další novou informací pro mě bylo zjistit, jaká se z Claudie Cardinale stala stará škeble.(23.9.2019)

Veľký režisér, jeho život a tvorba ako z rýchlika prekladané ukážkami z filmov. Niečo som sa dozvedel a celkom mi to stačilo, keďže sa nepotrebujem rýpať v životných detailoch tvorcu ani v teoretických aspektoch filmu. –––– Volám sa Sergio Leone. Moje filmy sú vždy veľmi dlhé, a vždy ich zostrihajú.(23.10.2019)

• nascendi

Sergio Leone kraľuje môjmu rebríčku desiatky najobľúbenejších filmových režisérov. O Sergio Leonem som napísal, že dokázal poraziť Američanov v ich autochtónnom filmovom žánri - westerne. Nebol to rýchle, ani jednoduché. Rýchly a jednoduchý bol bohužiaľ film o tejto režisérskej legende. Bolo to príliš úchytkové, prekážal mi malý podiel venovaný Ennio Morriconemu, zaujalo ma vyzdvihovanie rodiny pre život a tvorbu a takisto význam skutočného priateľstva. Ale bolo toho dosť málo, takže keď sa mám vyjadriť takmer pejoratívne, bol to odfláknutý dokument, o ktorom si myslím, že si Sergio Leone taký nezaslúžil.(22.10.2019)

Typické schéma pro dnešní televizní dokumenty z francouzské produkce (stručný výcuc trvající 50 minut) rozhodně není dostačujícím formátem na pokrytí biografie tak svérázného a komplexního tvůrce, jakým byl Sergio Leone. Informace v kostce, které zde dostaneme, jsou opravdu velmi obecné a připomínají spíš školní referát než skutečnou dokumentaristickou práci. Pro fanoušky Leoneho to musí být zkrátka málo.(3.5.2019)