Kořist

Sam Raimi, Alexandre Aja

Scénografie:

Alan Gilmore

Masky:

Jovana Jelaca, Adrien Morot (speciální masky)

Kostýmy:

Momirka Bailovic
  • Psychor

Aja(jaj). Pan režisér promrhal další šanci na restart své po hříchu uvadající kariéry, k čemuž velkou měrou přispěla i tragikomická kvalita scénáře bratrů Rasmussenů. Crawl obsahuje natolik zásadní díry v logice, že místy vůbec netušíme, zda-li je snímek míněn vážně. Během prvotního setkání s aligátorem domácím jsem byl konsternován absurditou okamžiku, při scéně následující již pouze obracel oči v sloup. Aligátoři mají nejsilnější stisk ze všech žijících živočichů, takže obyčejné povrchové škrábance na končetinách hlavní hrdinky zkrátka nelze přejít mávnutím ruky. Jakožto zdejší žánrový expert tak musím tomuto po všech směrech bezzubému hororu udělit odpad.(12.7.2019)

Kaya a krokodýl(i). Survival dobrodružství, v němž se zmáčená dcera Kaya Scodelario a mátoživý otec Barry Pepper statečně bijí s drzou a sebevědomou aligátoří partou, co navštívila jejich zatopený dům po spoušti, kterou napáchal hurikán (ne ten od Dalibora Jandy), a nemíní se z něj hned tak bez boje vzdálit. Tak ani Alexandre Ajovi se tak úplně nepodařilo dostat aligátora na vrchol filmového řetězce. Vrátil se po odmlce, navíc poslední jeho kousek byla nehororová volovina, a řeklo by se delší výcvik i pauza se projeví na lepším výsledku a naservíruje nám labužnický kousek, kde budou kusadla v akci po celou stopáž a odhryzané údy budou létat všemi krvavými směry, radost pohledět. Parta aligátorů sice je nenažraná, jenže jejich umný krotitel sáhl po béčkovém rutinním scénáři od béčkové značky Rasmussen, který je nacpaný všemožnými klišé a servíruje pár hryznutí, co opravdu nevzruší. Asi nejhůře se chybějící explicitnost projevuje u hlavní hrdinky. Ta má předplacenou nesmrtelnost a po kousnutích na noze, ruce a finálním, blíže nezjištěném kousanci, vykazuje nebývalou vitalitu a je imunní vůči bolesti. Ne už tak její otec, který přece jen po ukousnutí paže čekal na potenciální gangrénu, jenže ta svůj příchod už nestihla, neb produkce ťukla na hodinky a směrem k režisérovi pronesla fatální výrok "že už jsme moc dlouzí". Solidní technické známky posbírá aligátoří CGI parta, která vykazuje maximální realističnost a vzbuzuje respekt a jedině jí se dá s úspěchem fandit, ač jaksi nějakým zázrakem nestačí na ústřední dvojici, ovšem pokud jde o vedlejší a zcela nepodstatné postavy, o jejich pojídání se rozhodně nedá hovořit jako o upejpavém postoji. Vesměs ale film trpí nedostatkem překvapivých momentů, aligátoří lovecké instinkty jsou místy zdůvodněny nesmyslnou teorií a všudypřítomné klišé a přístupnost od 15 let film značně devalvuje. Což o to, režisér stále neopomněl své řemeslné schopnosti, jenže celé to má ohrané aranžmá, které prostě téměř nudí a nenapíná, i když to má solidní spád. 6/10(12.9.2019)

Pripomeňte mi, aby som skúsil, či svetlice horia aj vo vode. Každopádne teda jedna hviezda za ľakačky, jedna za psa a posledná za napätie, nech nežerem. Inak som už dlho nevidel tak idiotské chovanie postáv. Volať na políciu medzi aligátormi is the new odplaziť sa najprv s telefónom späť do bezpečia.(23.5.2020)

Bezchybné to není, ale já mám Aju moc rád, takže mu rád něco navíc přihodím. Crawl ukázkově postupně přitápí pod kotlem. Voda stoupá, aligátorů přibývá, počasí se zhoršuje a postavy začínají být čím dál více dorasované. Z 80 minutového animal hororu ani nešlo vytřískat více. Kdo čeká nové Čelisti, ať si je raději rovnou pustí a Kořisti se vyhne. Nemám problém vnímat slabiny žánru, ale tohle mě zkrátka sedlo. 70%(8.10.2019)

V první řadě je třeba vypnout mozek. Jak otec uvízlý v již evakuované oblasti, tak i jeho dcera, které nebere telefon, jsou totiž natolik fyzicky odolní, že i přes zranění (z nohy trčící zlomená kost přece není žádný problém) dokáží vzdorovat jednomu z nejobávanějších predátorů. Přitom smrtícím čelistem aligátorů unikne málokdo. Tatík totiž v pomalu zaplavovaném sklepě rodinného domu leží v bezvědomí, dcerka ho najde a chce ho dostat do bezpečí (Floridu sužuje obří hurikán), jenže cestu ven zablokuje aligátor. A nebude sám. Prostor se přitom plní vodou, což je pro hladové predátory dokonalá příležitost k lovu. Občas se do (divácky přitažlivého) příběhu vloží i nějaké vedlejší postavy, a zatímco naše dvojice opakovaně odolává a další nový „šrám“ za čas rozchodí, ostatní jsou velmi, ale velmi rychlou potravou. Tak alespoň zbyde prostor, aby naše dvojice probrala poměrně napjaté rodinné vztahy. Solidní tvůrce Alexandre Aja, jenž kdysi ve vyprahlé pustině nechal zmutované potomky horníků útočit na jednu rodinku (Hory mají oči), pak nechal stovky piraní ochutnat nejedno odhalené ňadro (Piraňa 3D) a později s rozčertěným Danielem Radcliffem zkusil ambicióznější látku s přesahem (Rohy), drsnými scénami nešetří, postrádají ovšem nápaditost a atmosféru. A vlastně i nadhled, protože se tady všichni berou zatraceně vážně. Drive, solidní CGI a uspokojující napětí to naštěstí má. Nakonec spokojenost!!(30.9.2019)

• - Suterény sú na Floride veľmi, veľmi zriedkavé, pretože väčšina štátu je na hladine mora alebo pod hladinou mora a pôda je prevažne piesková. (mivr)

• - Spoiler: Lupiči, ktorí okrádajú benzínovú pumpu, sa volajú Marv, Stan a Lee, čo je odkazom na tvorcu Marvelovských komiksov, Stana Leeho. Zhodou okolností producent tohto filmu Sam Raimi režíroval tri filmy Spider-Mana. (Astonko)

• - Film se měl původně natáčet v Česku a měl na něm pracovat z části i český štáb. Z plánů ale sešlo a natáčení se přesunulo do levnějšího Srbska. (KlárkaS)