Kořist

Sam Raimi, Alexandre Aja

Scénografie:

Alan Gilmore

Masky:

Jovana Jelaca, Adrien Morot (speciální masky)

Kostýmy:

Momirka Bailovic

Je vlastne dokázané, že aligátory sú potomkami dinosaurov. A tento snímok to viac než potvrdzuje. V neúprosnom hororovom tempe pribíjajú do kresla skvele načasované jumpscary, naturalistické zábery priameho boja so zvieratami aj znepokojivé výjavy valiacich sa vodných más po pretrhnutí hrádzí za zvuku sirény. Špeciálne efekty nemohli byť lepšie. Každý záber je vierohodný a ani raz vás nenapadne, že je to za pomoci počítača. Rámec filmu, z ktorého sa vykľul pomerne napínavý horor, je de facto one-woman-show Kaya Scodelario, podávajúcej excelentný herecký aj športový výkon. Príbeh s výraznou pomocnou rukou od Barryho Peppera tiahne sama svoju drsnou pusou a neskutočnou silou ducha. Verva, s akou sa snaží za každú cenu nevzdať boj, je obdivuhodná.(28.3.2020)

Pripomeňte mi, aby som skúsil, či svetlice horia aj vo vode. Každopádne teda jedna hviezda za ľakačky, jedna za psa a posledná za napätie, nech nežerem. Inak som už dlho nevidel tak idiotské chovanie postáv. Volať na políciu medzi aligátormi is the new odplaziť sa najprv s telefónom späť do bezpečia.(23.5.2020)

Žijeme v době hororům přímo zaslíbené, ovšem musím uznat, že pokud někoho z toho zástupu hororových režisérů snadno rozeznám, je to Alexandre Aja. Ten si vzal na paškál tentokrát horor zvířecí a navíc s aligátory, profláklejší by snad byl jenom ten žralok (pamatujete na Mělčiny?). I přestože příběh a průběh filmu vůbec ničím nepřekvapí, Aja zvládne dobře řemeslo a zná míru, tudíž 90 minutová stopáž poměrně rychle uteče u neškodného, ač generického hororu, jíž fanoušci už viděli bezpočet a Crawl do roka zapadne takovým způsobem, až to není hezké. Na druhou stranu s námi tvůrci nehrají hru na schovávanou (tu hrají spíš s hlavní hrdinkou Kayou, znáte z Pirátů) a servírují nám od začátku přesně to, co čekáme. A vyděláno taky mají. Fair enough...7/10(29.9.2019)

Alexandre Aja je zpátky. Jeho nejnovější snímek Kořist (Crawl) sice úplně nedosahuje kvalit trojice Noc s nabroušenou břitvou, Hory mají oči a Piraňa, ale rozhodně jde o důstojný filmařský návrat. Vyložený strach jsem neměl, protože oba hlavní hrdinové působili nesmrtelným dojmem jako jistý Turek, ale napínavou atmosféru Aja budovat nezapomněl. Solidních 7/10.___________ P.S.: Závěrečné titulky s jistou písničkou je od Aji krásně vyplazený jazyk. :D(13.7.2019)

• pornogrind

Filmům z ranku animal attack zrovna dvakrát neholduju je to i tím, že ( podle mě ) dobrý kousky tohohle subžánru bych dokázal napočítat na prstech jedné ruky. Tak trochu jsem doufal, že by mě mohl Crawl překvapit. Nestalo se. Postavy u kterých mi je jedno jak dopadnou, otřesní digitální aligátoři, ani špetka napětí + nesmyslnosti a nelogičnosti všeho druhu. Tenhle film byl pro mě zatraceně dlouhej a hodně jsem se přemáhal abych ho vůbec dokoukal. Myslím že s filmy subžánru animal attack si dám na dlouhou dobu pauzu.(20.3.2020)

• - Po posledním záběru začínají titulky za doprovodu písně „See You Later Alligator“, což docela vtipně navazuje na samotný děj filmu. Píseň složil a nahrál v listopadu roku 1955 Bobby Charles (vlastním jménem Robert Charles Guidry. Nicméně mnohem větší slávy s touto písní dosáhli Bill Haley & His Comets. Jejich cover verze této písně přitom byla vydána o pouhý necelý měsíc později. Našincům je jistě známá i česká verze písně „Nashledanou krokodýle“, přičemž existuje více verzí textu této písně. (Posheidon)

• - Tento film byl inspirován skutečným aligátorem z Hurricane Florence. (Stoka)

• - Spoiler: Lupiči, ktorí okrádajú benzínovú pumpu, sa volajú Marv, Stan a Lee, čo je odkazom na tvorcu Marvelovských komiksov, Stana Leeho. Zhodou okolností producent tohto filmu Sam Raimi režíroval tri filmy Spider-Mana. (Astonko)