Kořist

Scénografie:

Alan Gilmore

Kostýmy:

Momirka Bailovic

Alexandre Aja je zpátky. Jeho nejnovější snímek Kořist (Crawl) sice úplně nedosahuje kvalit trojice Noc s nabroušenou břitvou, Hory mají oči a Piraňa, ale rozhodně jde o důstojný filmařský návrat. Vyložený strach jsem neměl, protože oba hlavní hrdinové působili nesmrtelným dojmem jako jistý Turek, ale napínavou atmosféru Aja budovat nezapomněl. Solidních 7/10.___________ P.S.: Závěrečné titulky s jistou písničkou je od Aji krásně vyplazený jazyk. :D(13.7.2019)

"Crawl" v podstate asi spĺňa všetko, čo som od neho čakal. Jednoduchý thriller s dobrou atmosférou oklieštený na malé miesto a dve postavy jedného psa. V podstate. Je tu pár ďalších, ktoré ale dokopy toho moc nenarobia. Keď som pozeral trailer, celkom ma to navnadilo a chcel som vedieť ako to celé dopadne. Máme tu podľa mňa dobrú a chytrú hlavnú hrdinku, ktorá sa dokáže brániť proti nebezpečenstvu aligátorov. Občas film dokáže zakopnúť a ako divák som mu niektoré jeho pokusy úplne neuznal, ale väčšinou to funguje celkom dobre. Plus musím povedať, že Sugar (pes) je tu vynikajúcou postavou. Je lojálna, vie miestami aj trošku pomôcť a hlavne poslúcha príkazy a nikdy neopustí našich hrdinov. A som rád, že vyviazla bez zranenia. Niektoré scénky sú trošku gýčovité a staré. Napríklad oživovanie otca. Alebo fakt, že keď sa dostaneme konečne z domu von a vezmeme si loď, tak nás ohromná vlna strhne do domu naspäť. Neviem. Ale dialógy sú tu dobré, je fajn, že naša hlavná hrdinka vie celkom slušne bojovať o svoj život. Takže jej musím udeliť za to nejaké body. Vieme ale určiť ako to dopadne, vieme kto prežije, vieme kto umrie. Ak ste chceli vidieť príbeh počas hurikánu s útokom aligátorov, myslím si, že budete spokojní. Ja rozhodne som a za svoje peniaze som dostal presne tú muziku, ktorú som chcel. Takže si myslím, že film stojí za to. Nie je stupídny, nie je patetický. Občas staré a občas klišé, ale fungujúce. Hodnotenie: B(14.7.2019)

Na americký film natočený v Srbsku a odehrávající se ze dvou třetin ve sklepě jednoho starého baráku, jde o nadstandardně uspokojivou žánrovku. Přes béčkový námět film nadto nevypadá lacině a nabízí velmi solidní CGI se zvířátky, která nepůsobí digitálně. Aja počínaje úvodními titulky nepromarní jedinou minutu a neustále dávkuje informace o postavách a vztazích mezi nimi, které později přijdou vhod (stejně ekonomicky jsou zužitkovány skoro všechny postavy a objekty, na něž protagonistka během svižné expozice narazí). Hrdinové tak nepředstavují jen chodící fláky masa pro aligátory. Rozumíme jejich motivacím, fandíme jim a chápeme, kde v sobě berou sílu vzdor všem šrámům zatnout zuby a postavit se nebezpečí. Překonávání rodinného traumatu je s eko-hororovou zápletkou umně provázané i díky skutečnosti, že dům, kde se většina děje odehrává, zpřítomňuje hrdinčino dětství, potažmo otcovo selhání. Jeho zaplavování vodou (díky které Halley může předvést, co jí jde nejlíp) a postupná likvidace tak představuje nevyhnutelnou součást „rodinné terapie“. Pravda, během delších dialogů vyprávění padá řetěz, postavy jsou až příliš šablonovité a vzhledem k R-kovému ratingu bych čekal víc scén, v nichž aligátoři trhají lidi na kusy, ale když už zábavnou a nenáročnou formou připomínat, že pokud chceme přežít, měli bychom respektovat hlavně přírodu, pak klidně takhle. 65%(10.7.2019)

• DaViD´82

Nikdo po Ajovi nechtěl hnedka Čelisti krokodýlích filmů, ale... Tenhle kočkopes, který není ani dostatečně vážný a napínavý, aby mohl fungovat, ehm ehm, "seriózně", ovšem zároveň není ani dostatečně nablblý a přepálený, aby fungoval alespoň v guilty pleasure rovině (takových momentů je, bohužel, naprosté minimum), není ničím jiným než stokrát viděnou žánrovou tuctovkou bez náboje, nápadu a adrenalinu.(10.7.2019)

Tak párkrát jsem se docela zasmál (i když to asi nebyl úmysl tvůrců), párkrát se i lekl, hlavní hrdinka je pěkná, aligátorci děsiví, atmosféra skvěle vlhce zachycená, FX povedené, délka tak akorát, v rámci žánru nadprůměr, i hudba solidní (rozhodně neruší) a roztomilá fenka to jistí, takže celkové hodnocení tři a půl zaokrouhluji na čtyři. Pokud máte podobný typ filmů rádi, doporučuji, já je zrovna nemusím, ale na projekci CSFD jsem si zašel a nelituji.(10.7.2019)

• - Tento film byl inspirován skutečným aligátorem z Hurricane Florence. (Stoka)

• - Po posledním záběru začínají titulky za doprovodu písně „See You Later Alligator“, což docela vtipně navazuje na samotný děj filmu. Píseň složil a nahrál v listopadu roku 1955 Bobby Charles (vlastním jménem Robert Charles Guidry. Nicméně mnohem větší slávy s touto písní dosáhli Bill Haley & His Comets. Jejich cover verze této písně přitom byla vydána o pouhý necelý měsíc později. Našincům je jistě známá i česká verze písně „Nashledanou krokodýle“, přičemž existuje více verzí textu této písně. (Posheidon)

• - Film se měl původně natáčet v Česku a měl na něm pracovat z části i český štáb. Z plánů ale sešlo a natáčení se přesunulo do levnějšího Srbska. (KlárkaS)