Kořist

Scénografie:

Alan Gilmore

Kostýmy:

Momirka Bailovic

Oddechová letní animal attack blbinka. Aligátoří survival odehrávající se během hurikánu kategorie pět zněl na papíře lákavě, zvlášť s Ajou za kamerou a produkujícím Raimim. To by to ovšem pánové museli pojmout temněji a hororověji. Crawl bohužel nemá moc koule, což je vzhledem k Ajově historii překvapivé. Gore naprosto mizivé, všechno je skryto buďto ve tmě nebo v přívalu šplouchající vody. Aligátoři vypadají občas trochu uměle, ale ne zas nějak moc. Hrozivější jsou spíš ty dialogy mezi otcem a dcerou. Brr.(11.7.2019)

Na americký film natočený v Srbsku a odehrávající se ze dvou třetin ve sklepě jednoho starého baráku, jde o nadstandardně uspokojivou žánrovku. Přes béčkový námět film nadto nevypadá lacině a nabízí velmi solidní CGI se zvířátky, která nepůsobí digitálně. Aja počínaje úvodními titulky nepromarní jedinou minutu a neustále dávkuje informace o postavách a vztazích mezi nimi, které později přijdou vhod (stejně ekonomicky jsou zužitkovány skoro všechny postavy a objekty, na něž protagonistka během svižné expozice narazí). Hrdinové tak nepředstavují jen chodící fláky masa pro aligátory. Rozumíme jejich motivacím, fandíme jim a chápeme, kde v sobě berou sílu vzdor všem šrámům zatnout zuby a postavit se nebezpečí. Překonávání rodinného traumatu je s eko-hororovou zápletkou umně provázané i díky skutečnosti, že dům, kde se většina děje odehrává, zpřítomňuje hrdinčino dětství, potažmo otcovo selhání. Jeho zaplavování vodou (díky které Halley může předvést, co jí jde nejlíp) a postupná likvidace tak představuje nevyhnutelnou součást „rodinné terapie“. Pravda, během delších dialogů vyprávění padá řetěz, postavy jsou až příliš šablonovité a vzhledem k R-kovému ratingu bych čekal víc scén, v nichž aligátoři trhají lidi na kusy, ale když už zábavnou a nenáročnou formou připomínat, že pokud chceme přežít, měli bychom respektovat hlavně přírodu, pak klidně takhle. 65%(10.7.2019)

Obvykle nějaké ty přešlapy ve scénáři nebo hloupé chování postav přecházím. Ovšem tady to bylo do očí i mne. Hurikán pátého stupně a hrdinka Haley (Kaya Scodelario) si prohlíží fotky na posteli. Začít telefonovat v momentě, kdy je za rohem aligátor namísto se v klidu odplazit do bezpečí. A mohl bych pokračovat dál. Film zbytečně srážet nechci, protože má příjemnou délku a jako takový mě bavil. Hrdinka s tátou uprostřed sklepa s vodou a aligátory. Ty mají dva solidní přístupy na scénu a nějaké to gore se taky najde. Pro mně plus, že to není zbytečně moc. Příběh docela očekávaný a finále trošku natahované. Rodinné vztahy se filmy taky nevyhnuly. Nakonec zbydou solidní cgi plazi, kteří koušou, ale neukusují. Jednou hrdinka krvácí, podruhé zase ne. Odpustil bych ledasco, ale těch děr tam bylo zbytečně moc. Kořist je příjemná, vizuální akční podívaná, kterou nic nezkazíte. Ovšem atmosféru, survival, boj o přežití a nebo horor, byste tady těžko pohledali. [Csfd projekce42] (50 %)(15.7.2019)

Solidní kombinace survivalu, ekohororu a fantastického filmu. Hned na úvod je třeba zdůraznit, že se jedná o FANTASTICKÝ film, tudíž příběh nemusí odpovídat skutečnosti. Ano, aligátoří stisk je drtivý, i když nemusí nutně hned ukousnout ruku nebo nohu (z logiky věci, jelikož by se tak připravil o celou kořist, ale to ví i průměrný znalec zoologie), a hlavní postavy skutečně neutrpěly povrchová zranění, nýbrž hluboká a devastující. Nereálná byla spíše možnost uplavat aligátorovi, jelikož o tom fakt pochybuji. Jenže já tentokrát nešel hledat chyby, nýbrž napětí, kterého se mi dostalo přehršel. Neustálé překvapování zubatými ještěry bylo tak intenzivní, že jako poslední záběr jsem očekával hlavu aligátora....ale nevadilo, že nebyl. Nostalgicky jsem zavzpomínal na Čelisti, jelikož útoky byly drsné a nekompromisní. Samozřejmě mohl být film krvavější, jenže zde se stavělo na atmosféře a překvapení, nikoliv na hektolitrech krve. Přesto došlo i na čtvrcení. Objektivně tak 3*, ale za příjemné a napínavé chvilky v kině dám jednu navíc už proto, že odpadový film vypadá úplně jinak.(17.7.2019)

Sympatická hlavná hrdinka, super atmosféra búrky a hurikánu a vizuál, ktorý to vie patrične zobraziť a k tomu množstvo vychytávok, vymazlených záberov, jednoducho s chuťou a rozhľadom natočený film. Zopár krát som sa aj parádne zľakol, aligatory sú parádne zobrazené a nedá sa povedať, že by bol film predvídateľný, a nudný už vôbec nie. Čo je zároveň aj trošku problém, od frajerov, ako je Aja by som čakal ešte trochu väčší nervák, viac útokov mimo hlavnej dejovej línie, možno trošku viac gore, aj keď o to až tak nešlo. Záverečná pesnička, čo naskočí s titulkami, je použitá geniálne. Silných 3,5/ 5, ale rád zaokrúhlim nahor.(17.7.2019)

• - Tento film byl inspirován skutečným aligátorem z Hurricane Florence. (Stoka)

• - Film se měl původně natáčet v Česku a měl na něm pracovat z části i český štáb. Z plánů ale sešlo a natáčení se přesunulo do levnějšího Srbska. (KlárkaS)

• - Po posledním záběru začínají titulky za doprovodu písně „See You Later Alligator“, což docela vtipně navazuje na samotný děj filmu. Píseň složil a nahrál v listopadu roku 1955 Bobby Charles (vlastním jménem Robert Charles Guidry. Nicméně mnohem větší slávy s touto písní dosáhli Bill Haley & His Comets. Jejich cover verze této písně přitom byla vydána o pouhý necelý měsíc později. Našincům je jistě známá i česká verze písně „Nashledanou krokodýle“, přičemž existuje více verzí textu této písně. (Posheidon)