Kořist

Scénografie:

Alan Gilmore

Kostýmy:

Momirka Bailovic

Někdy stačí trailer, a kdybych žil jenom s ním, mohl bych si celou tu dobu, dokud bych si stále nepustil finální produkt, naivně říkat, že film bude po celých 80 minut stejně napínavý... jenže není, a i když se rozhodně nejedná o špatný zvířecí horor, stejně je to béčková blbinka, které prostě 4 hvězdy dát nemůžu. Kdyby se v tom méně kecalo, mělo by to sice o 20 minut méně, ale drajv by měl stokrát větší efektivitu.(28.9.2019)

Dlho som nevidel tak príjemný survival horor. Atmosféra aj lokácia je parádna. Do toho neustále bubnujúci dážď a prostredie v ktorom to ľudia nemajú až také ľahké. Hlavne tvárou tvár obrovským predátorom. Výhodou filmu je, že nenudí ani na sekundu a keď už máte pocit, že už s ničím novým nepríde, prichádza logické vyústenie celej situácie, ktoré hrdinom znova skomplikuje celú snahu o prežitie. Jasné ku koncu už ideme trochu aj do nadneseností a absurdít, ale Aja drží film v mantineloch žánru celý čas. Je to zábavné. Postavy prichádzajú k úrazom ale zároveň sú to starý dobrý hrdinovia, ktorý sa nevzdávajú. Do toho celého ide decentný emočný vzťah otec a dcéra, ktorý nevadí a dáva postavy aspoň do nejakých súvislostí. Film ku ktorému sa budem rád vracať a ktorý nie je taký debilný ako Shallows alebo naposledy mnou videný MEG.(4.11.2019)

Solidní kombinace survivalu, ekohororu a fantastického filmu. Hned na úvod je třeba zdůraznit, že se jedná o FANTASTICKÝ film, tudíž příběh nemusí odpovídat skutečnosti. Ano, aligátoří stisk je drtivý, i když nemusí nutně hned ukousnout ruku nebo nohu (z logiky věci, jelikož by se tak připravil o celou kořist, ale to ví i průměrný znalec zoologie), a hlavní postavy skutečně neutrpěly povrchová zranění, nýbrž hluboká a devastující. Nereálná byla spíše možnost uplavat aligátorovi, jelikož o tom fakt pochybuji. Jenže já tentokrát nešel hledat chyby, nýbrž napětí, kterého se mi dostalo přehršel. Neustálé překvapování zubatými ještěry bylo tak intenzivní, že jako poslední záběr jsem očekával hlavu aligátora....ale nevadilo, že nebyl. Nostalgicky jsem zavzpomínal na Čelisti, jelikož útoky byly drsné a nekompromisní. Samozřejmě mohl být film krvavější, jenže zde se stavělo na atmosféře a překvapení, nikoliv na hektolitrech krve. Přesto došlo i na čtvrcení. Objektivně tak 3*, ale za příjemné a napínavé chvilky v kině dám jednu navíc už proto, že odpadový film vypadá úplně jinak.(17.7.2019)

Šikovný scenár, ktorý dbá na detaily (prítomnosť aligátorov a ich správanie je vysvetlené, že to už lepšie nešlo, pritom akoby mimochodom). Sympatické ústredné duo, s ktorými tú necelú hodinku a pol trávite vcelku radi, rozumiete ich rozhodnutiam a úprimne im držíte palce. K tomu pár napínavých, iba pár prepálených a asi len zo dva-tri očakávané scény... ktoré ale vyváži záver. Ten by si síce na naplnenie symbolickej roviny žiadal o čosi výživnejšiu prácu s charaktermi, ale tak v rámci zábavného béčka... hej, môže byť.(13.11.2019)

• Stoka

Už od prvního útoku aligátora jsem věděl, že mě film nebude moc bavit a taky se tak i stalo. Strašně nereálné a nelogické, to je největší problém filmu. Řekl bych, že herci to nemohli zahrát o nic lépe a vyčítat jim pořádně není co. Byli nesmrtelní a po tolika útocích a kousnutí, by vykrváceli. Konec to pohřbil úplně, ten byl přehnaný úplně nejvíc. Režisér teda velice uhnul skutečnosti a reálnosti a nějaké zákony EARTH a fyziky totálně ignoroval. Hodně slabé 2 hvězdy. 30 - 35 %.(13.7.2019)

• - Po posledním záběru začínají titulky za doprovodu písně „See You Later Alligator“, což docela vtipně navazuje na samotný děj filmu. Píseň složil a nahrál v listopadu roku 1955 Bobby Charles (vlastním jménem Robert Charles Guidry. Nicméně mnohem větší slávy s touto písní dosáhli Bill Haley & His Comets. Jejich cover verze této písně přitom byla vydána o pouhý necelý měsíc později. Našincům je jistě známá i česká verze písně „Nashledanou krokodýle“, přičemž existuje více verzí textu této písně. (Posheidon)

• - Film se měl původně natáčet v Česku a měl na něm pracovat z části i český štáb. Z plánů ale sešlo a natáčení se přesunulo do levnějšího Srbska. (KlárkaS)

• - Quentin Tarantino považuje za nejlepší film roku 2019 právě Kořist. (puchal)