Jsem matka

• angličtina I Am Mother (více)
všechny plakáty
Trailer 1
Sci-Fi / Thriller
Austrálie, 2019, 115 min

Po masové zkáze lidského pokolení se dospívající dívce vychovávané o samotě mateřským droidem obrátí celý svět vzhůru nohama, když se setká s jiným člověkem. (Netflix)

Trailer 1

Malarkey

Netflix na diváka sci-fi kousky sype jak na běžícím páse a já jsem moc rád, že je někdo, kdo se toho nebojí a snaží se produkovat filmy, do kterých by si nikdo jiný netroufl. A to i přesto, že v tomto případě se jedná o poměrně komorní kousek. A to jak příběhem, tak herci. Za mě ale dobrá jednohubka. Jelikož se jedná o komorní sci-fi, tak víc ani očekávat nemůžete. ()

Radko

Správy o vyhubení ľudstva sú generované strojom. Rovnako údaje o počte živých. Postupne sa ukáže, že neboli pravdivé. Čomu a komu veriť? Matke - stroju ako zdroju? Alebo človeku - žene, i keď sa správa neuvážene? A tiež neprekypuje pravdovravnosťou. Zdá sa, že dievča dotvorené v laboratóriu z preživších embryí si zvolí akúsi tretiu cestu. Kombinujúcu mechanicky presnú a vedecky účelnú výchovu matky - robotky s ľudskými emóciami. Ak si však niekto myslí, že toto je cesta k vytvoreniu nového človečenstva, oprosteného od hriechov minulosti, či neznesiteľnej preľudnenosti, hlboko sa mýli. Fylogenetický kód ľudstva by bol podobným experimentom s masívnym vyhynutím (alebo vyhubením) nezvratne poškodený. O obdobnom riešení (radikálnom znížení počtu obyvateľov Zeme) vytrvalo snívajú ultrapravičiarski ultraboháči (napr. majitelia globálnych korporácií) spoločne s radikálnymi libertariánsko - anarchistickými ekológmi a filozofmi. I am Mother je stým vyjadrením ich snáh. Žiaľ, taká idylka by to zďaleka nebola. 50% ()

EvilPhoEniX

Netflix nám servíruje Australské robotické Sci-Fi Postapo ve stylu Ex-Machina a je to víc než příjemná podívaná, která nese skryté poselství a vyžaduje dostatek pozornosti, protože detaily film zvedají do plusu. Lidstvo je zničeno a sledujeme Robota uvnitř lodi, který pomocí embrya vytvoří holčičku, která má být nový začátek, ale vše se zkomplikuje, když na loď zavítá nezvaný host. Příjemně komorně natočené, skvěle zahrané, mrazivá atmosféra těžící z divákovy nejistoty komu věřit a věřte, že do poslední chvíle nevíte, jak film skončí. Líbily se mi i nečekané zvraty a funguje i napětí, takže za mne příjemné překvápko. 70% ()

gogo76

Veľmi solídne komorné sci-fi, ktoré má slušne prepracovaný vzťah "matka" a dcéra, tá komorná atmosféra uzavretého priestoru dobre funguje a slušne to pokračuje i po návšteve Hilary Swank, no problém som začal pociťovať s blížiacim sa záverom, kde divák zistí, že nedostáva odpovede na všetky otázky hlavne týkajúce sa okolitého sveta. Je to podané dosť stručne bez nejakého hlbšieho rozboru, čo je veľká škoda, pretože po filme vo vás zostane ten známy pocit premarnenej príležitosti. Stačilo trocha vygradovať scenár, prípadne dialógy, pridať nejakých 10 minút a výsledok by bol o dosť lepší. Celkovo lepší priemer, slabšie 4 hviezdy. 70%. ()

3DD!3

Líbil se mi ten nápad s vyhlazením lidstva. Matka mi přišla mimořádně empatická a její péče ukázková. Prostřední část se malinko táhne, Swanková je strašně nesympatická a dcera se chová často nelogicky, ale poslední půlhodina to celkem zvedá. I triky vypadají slušně. Učebnicový Asimov ve slabším provedení. ()

• Celosvětová premiéra proběhla 25. ledna 2019 na Sundance Film Festival v Utahu (USA). (BMW12)