Reklama

Reklama

Obsahy(1)

Filmové drama, natočené podle divadelní hry Elliotta Lestera "The Mud Turtle". Jeden z posledních němých filmů. Lem Tustine se v Chicagu zamiluje do číšnice Kate. Po příjezdu mladého páru na farmu v Minnesotě dochází ke konfliktu mezi Kate a Lemovým otcem. Despotický otec se snaží Kate z farmy vyhnat. Lem je slaboch a váhá, na kterou stranu se přidat. (wero1000)

(více)

Recenze (11)

Altmann 

všechny recenze uživatele

Syn farmare jede do mesta prodat psenici a najde si tam nevestu. Priveze si ji domu, jeho otec je ovsem proti, protoze neveri, ze by se ti dva mohli do sebe zamilovat za tak kratkou dobu a citi v tom ze strany nevesty nejaky podraz. Do toho prijdou zne, objevi se namezdni delnici a uz je konflikt na svete. Moc pekne dilko. ()

radektejkal 

všechny recenze uživatele

Přesto, že romantické filmy nemám obecně rád, tady jsem se nechal vtáhnout jak do scénáře (něco bych vylepšil), do režie (Murnau mě vždycky překvapil lepší variantou), do hudby (to bylo snadné, film byl totálně němý); titulky mě překvapily slangovou vulgaritou (jak vypadá člověk, který se vysral do vosího hnízda?), jenom roli jsem si žádnou nevybral. Sklizeň pšenice kombajnem na koňský pohon mě vzrušila tak, že jsem si šel hned namlít pšenici na placky. A celý film mě utvrdil opět jen v tom, že německé (ani v USA se německá exprese neztratila) pojetí filmů před sporným objevem zvukové stopy, je mi mnohem bližší než ruská avantgarda téže doby. ()

Reklama

Arkanoid 

všechny recenze uživatele

Friedrich Wilhelm Murnau si natočil okrem Nosferatu, eine Symphonie des Grauens aj drámu/romantický film, kde sa ešte odmietal vzdať absencie zvuku. Víta nás zobrazením klasického vlakového správania, ktoré sa doteraz nezmenilo, čím sa divák dokáže stotožniť s postavami. Hlavnou mužskou postavou je farmársky syn, ktorý ide vybavovať dôležité veci do mesta. Jeho neskúsenosť s prostredím (zobrazovaná na začiatku, pri divákovej neskúsenosti so zobrazenými postavami) je ukázaná v neschopnosti flirtovať s City Girl, čím raní ženskú hrdosť. Humor tu je ľahký, aj keď jemne urážlivý, aby bol schopný vyprovokovať hlavného hrdinu k činu. Mýliť sa je ľudské a tým si hlavná mužská postava získava sympatie publika. Dej je rozdelený do dejovej línie tejto mužskej postavy cestujúcej do mesta a prostredia farmy s jeho rodinou, kde vládnu obavy z nastávajúcej ekonomickej a finančnej situácie, čím narastá napätie a očakávanie, ako sa tejto postave bude dariť. Scenáristi namixovali na začiatku príbehu divákovi pekné emócie zoznámenia dvoch mladých ľudí a očakávanie, ako neskúsená postava (tentoraz City Girl) uspeje vo vidieckom prostredí pri prísnom svokrovi, kde je úspešný hlavný mužský hrdina. Vďaka konzervativizmu a viditeľným rozdielom sa tým otvára téma domáceho násilia, ktorá nie je adekvátne riešená. Švédsky film Körkarlen nerozoberal síce domáce násilie, ale alkoholizmus, a mal hrdinu alkoholika, čím lepšie vykreslil svoj najhlbší problém. Tu sú najhlbším problémom predsudky a z nich odvodené domáce násilie, ktorým sa nedáva príliš veľa priestoru, skôr len tak decentne, aby divák nebol príliš šokovaný. Pri tomto všetkom sa ostáva pýtať, či zámerom bolo nakrútiť film pre ozaj všetkých, mužov, ženy, vidiečanov aj mešťanov, rôzne generácie, lebo všetkým týmto sa prihovára a síce svojím pozitivizmom poteší, no žiadnu tému do úplnosti nedotiahne. ()

PetraMishka 

všechny recenze uživatele

Krásně natočený romantický film o dívce, která potkala chlapce z farmy a hned si ho vzala, aniž by věděla, že doma na něj čeká tyranský přísný otec, tichá matka a malá sestra. Protože dívka dělala servírku, dokázala se s chladem a opovržením vyrovnat, ale manželovi to, že ji nechrání, odpustit nechtěla. V závěrečné části, kdy dojde k velké bouři se vše rozhodne a je to opravdu drama. ()

zette 

všechny recenze uživatele

Nadherny film. Ac nejsem priznivcem happy endu, tady jsem si ho pral, protoze si ho Kate za svou lasku k Lemovi zaslouzila! Krasne vyjevy ze zivota farmaru na zacatku 20. stoleti, podporene jednoduchou, ale peknou hudbou. Vedle skvele ustredni dvojice Farrell a krasne Mary Duncan (jejich zalaskovani v restauraci je kouzelne a je to jedna z nejromantictejsich scen, ktere jsem kdy ve filmu videl) zaujme David Torrence (Lemuv otec) a Richard Alexander (Mac). Jinak je fajn videt, ze chlapi byli i pred cca 90-ti lety stejne nadrzeni jako ti dnesni:-). Nemecky reziser Friedrich Murnau se neztratil ani v Hollywoodu a ve sve dobe jen tezko hleda k sobe konkurenci. ()

Galerie (10)

Zajímavosti (3)

  • Natáčení provázely časté spory s producentem Williamem Foxem, který chtěl film Murnauovi dokonce odebrat a nechat dokončit jeho asistentem A. F. Ericksonem. Studio v době nastupujícího zvuku totiž tlačilo na převedení snímku do zvukové podoby. Výsledná verze tak obsahovala zvukové prvky, dialogy a odlehčující komediální pasáže a byla zkrácená téměř o hodinu. Teprve v 70. letech došlo k objevení nové kopie a zrestaurování snímku do podoby blízké Murnauově vizi. Ani nejlepší restaurátor ale už nemohl změnit obsazení, s nímž režisér nebyl spokojený. Původně usiloval o angažování hvězdy Janet Gaynorové, která hrála v jeho dvou předešlých filmech, jenže zásahem studia hlavní roli dostala Mary Duncanová. Studio Fox mu neponechalo ani název Our Daily Bread. Filmem Chléb náš vezdejší tak německý tvůrce svou spolupráci s Hollywoodem ukončil. (Zdroj: Letní filmová škola)

Reklama

Reklama