Fantom

• německý

Phantom

Německá říše, 1922, 125 min

• DanRichter

Když už mě Murnau nadchnul Faustem a Nosferatem, musel jsem vidět i jeho další filmy, jako byl tento .. ten už nebyl až takovou peckou, ale pořád se člověk mohl kochat skvělými vizuálními výjevy a scenériemi, jako i dobrými hereckými výkony .. i tak ale nebýt Murnaua u kormidla, samotný film by neměl čím zaujmout, protože je to o jednom muži, který je takovým bláhovým snílkem, až jednou tomu propadne úplně a tak nějak se slepě až chorobně zamiluje - láska je tak destruktivní pro něj, že prakticky upadá až na samé dno (účast na loupeži a vraždě) .. no, nutno ale dodat, že mě film ničím nenadchnul, bylo tam málo tajemna, mystiky, i ta atmosféra nebyla až taková temná a tíživá, navíc samotný příběh byl takový "obyčejný", a to nemluvě o tom závěru filmu, který byl až moc happy-endový .. a tak tentokrát jsem až tak nadšený nebyl .. ale nic to nemění na tom, že natočení bylo opravdu kvalitní a znamenité(4.10.2012)

F. W. Murnau byl rozhodně génius obraz a dokazuje, že i po téměř sto letech jsou jeho filmy v tomhle směru pořád hodně účinné. I v tomhle případě se pak dostává v podstatě do momentu, kdy prezentuje hororový příběh, i když ne fantaskní, jen s člověkem v hlavní roli. Sem tam nějaký ten trik potěší, ale především se na to prostě krásně kouká.(21.11.2015)

Na tu dobu vynikající zpracování. Prostý úředník ,jehož sestra právě odešla z domu provozovat nejstarší řemeslo, je radostí bez sebe jelikož vydavatel se rozhodl nechat vytisknout jeho básně. Když ho srazí koňské spřežení které řídí dcera bohatého měšt'ana okamžitě se zakouká, ale co on by jí mohl nabídnout když nemá ani na nový oblek. Zajde za tetou která provozuje lichvařinu a nakonec to nejvíc odnese jeho matka která je ze svých dvou povedených ratolestí v poslední štaci.(5.7.2016)

Banální příběh, který navíc působí po téměř sto letech místy více než naivně. Ale to zpracování! Člověk musí mít nakoukáno... podívejte se na dvě tři desítky filmů z počátku dvacátých let a nutně vás to pak praští do očí. Ta preciznost, kdy je každý výjev, včetně prostřihů, mizanscény, vysoustružen jak v přesně určené době záběrů tak v jemných hereckých nuancích jež (němě) poví co je třeba. Kdyby takový David Fincher točil filmy ve dvacátých letech, jeho smysl pro detail by jste si nejpíš spojovali s tvorbou F. W. Murnaua.(13.4.2014)

Čo človek robí kvôli láske. Ale naozaj láske, alebo momentálnemu ošiaľu? Pri všetkej tej svojej poblúznenosti a naivnosti sa zamotáva do spletenca tragických udalostí a situácií, z ktorých už nemožno von a v domnení východiska sa do toho namotáva ešte viac. Snímok síce neposkytuje taký veľký emocionálny náboj ako v režisérovom neskoršom, nesmrteľnom VÝCHODE SLNKA, ale príbeh je podaný precízne a jednoznačne. To všetko v nepochybne majstrovskej réžii pána Murnaua, ktorý bol jedným z najlepších tvorcov nemej éry. Z určitosťou povedané.(7.2.2011)