Monos

• Kolumbie Monos (více)
Drama / Thriller
Kolumbie / Argentina / Nizozemsko / Dánsko / Švédsko / Německo / Uruguay / USA, 2019, 102 min

Monos je dechberoucí sága o přežití, odehrávající se v odlehlých horách Jižní Ameriky, zahalených do neprostupné mlhy. Film sleduje skupinu osmi mladých vojáků, chlapců i dívek, s přezdívkami jako Rambo, Šmoula, Bigfoot, Vlk a Bum Bum, kteří dohlížejí na americkou rukojmí Doctoru (Julianne Nicholsonová). Komando dospívajících dětí ve dne podstupuje vojenský výcvik a v noci se oddává radovánkám mládí. Jejich mise je stejně nejasná jako výhled do okolní džungle, a jelikož se velící důstojník do zapadlého koutu Amazonie vypravuje jen občas, vyžadovaná kázeň se začíná drolit. Náhlé rozkazy z centra Organizace mohou fungování prazvláštní jednotky rozvrátit úplně... (Cinemax)

Trailer 1

Marze

Je to maskulinní film s nedospělými hrdiny, který svým vtíravým pohledem na lidskou podstatu v dobrém slova smyslu otřese. Máme všichni nebezpečnou pudovou podstatu? A je kontrola a socializace lepší? Je to děsivé a krásné. Herecké výkony mladých jsou živé a uvěřitelné, ale metaforická povaha obsahu filmu pro mě byla ubíjející. Hrdinové mají jasné myšlení jak peklo. Film má skvělou kameru , hudbu a dobře pracuje s krásou krajiny. Mezi teenagery je boj o moc a civilizační znaky mizí. ()

freddy

Kolumbijská džungle jako výchozí prostředí pro tuhle těžko popsatelnou žánrovku je více než vhodná na to, aby se tu na relativně malém, ale zároveň rozlohou nekonečném prostoru rozehrála těžko předvídatelná partie, která je chvíli dramatická, chvíli zvolní, a která s každým dalším záběrem dokáže překvapit. Tahle partička děcek, která tvoří oddělenou jednotku povstalecké Organizace a mají dohlížet na jednu ženu, jež je rukojmím, je velmi nestabilní, emocionálně nevyzrálá a je zajímavé pozorovat psychologický vývoj jednotlivých postav, stejně jako to, jak se odvíjí samotný příběh. Je to vlastně jen tak trochu plynoucí sled událostí, ale je to po čertech zajímavý art, který mě téměř nenechal vydechnout, a který má tendenci vyniknout právě na festivalech. Jediné, kvůli čemu váhám v hodnocení je fakt, že mi film připomínal kombinaci filmové a románové klasiky Pán much, a britského thrilleru Jezero smrti. Ale to je jen nepatrný detail v jinak dokonalém a rozhodně překvapivém filmovém zážitku, který mi tento malý nenápadný kolumbijský film přichystal. [27. Art Film Fest Košice] ()

J*A*S*M

Velmi sexy natočeno. Mám na festivalu rád tyhle filmy, které vypadají audiovizuálně vymazleněji, než jako kdyby někdo vzal poprvé do ruky obyčejnou kameru, píchnul ji do stativu a tam ji nechal stát, a pak se mu ani nechtělo moc stříhat. Monos má nádhernou kameru, plné barvy, dynamický střih, boží hudbu. A pokud pro mě první polovina byla tak trochu existenciální nuda (byť velmi atmosférická, takže jsem si ji víceméně užíval), v půli druhé se rozjel nefalšovaný tropický survival. Takhle by to šlo! #KVIFF2019 ()

Enšpígl

Jednoznačný král středečního nabitého programu na Artfilmfestu v Košicích. Příběh, který začíná nenápadně, pozvolna se postupně mění v psycholigické peklo první kategorie. Dětské herecké výkony jsou strhující, jednotlivé postavy postupně odhalují své charaktery v místy až hypnotizujích scénách, které mě nejednou připoměly kultovní Apocalypsu. Obrazově- hudební dokonalost dodává filmu ještě větší intenzitu diváckého příběhu. ()

*CARNIFEX*

Priznávam, uznávam, že to má vďaka forme spracovania (respektíve) špine naokolo, výberu prostredia či vsuvke počasia, pomerne solídne podivný nádych "tajomna". Lenže kde samotný snímok ťahá nahor prevedenie ako také, tam ho dolu zas tlačí samotný príbeh bez výrazných dejových vstupov. Človek by povedal, že im všetkým "prejebe" viac. Teda tak to sľubovali, no bohužiaľ nesplnili. Nebavilo a už vôbec nepôsobilo (údajne) SEXI (ako som sa dočítal). Koniec koncov ako aj mohlo, keď sa človek pozeral na dojebakovaných, douhrovaných cigáňov bez štipky charizmy či erotična .. ()

• Rovnako ako dej filmu, tak aj jeho natáčanie prebiehalo na viacerých miestach v Kolumbii, vrátane mesta Medellin či národného parku Chingaza. (MikaelSVK)