Monos (festivalový název)

• Kolumbie

• Nizozemsko

(festivalový název)

Drama / Thriller

Kolumbie / Argentina / Nizozemsko / Dánsko / Švédsko / Německo / Uruguay / USA, 2019, 102 min

Kolumbijská džungle jako výchozí prostředí pro tuhle těžko popsatelnou žánrovku je více než vhodná na to, aby se tu na relativně malém, ale zároveň rozlohou nekonečném prostoru rozehrála těžko předvídatelná partie, která je chvíli dramatická, chvíli zvolní, a která s každým dalším záběrem dokáže překvapit. Tahle partička děcek, která tvoří oddělenou jednotku povstalecké Organizace a mají dohlížet na jednu ženu, jež je rukojmím, je velmi nestabilní, emocionálně nevyzrálá a je zajímavé pozorovat psychologický vývoj jednotlivých postav, stejně jako to, jak se odvíjí samotný příběh. Je to vlastně jen tak trochu plynoucí sled událostí, ale je to po čertech zajímavý art, který mě téměř nenechal vydechnout, a který má tendenci vyniknout právě na festivalech. Jediné, kvůli čemu váhám v hodnocení je fakt, že mi film připomínal kombinaci filmové a románové klasiky Pán much, a britského thrilleru Jezero smrti. Ale to je jen nepatrný detail v jinak dokonalém a rozhodně překvapivém filmovém zážitku, který mi tento malý nenápadný kolumbijský film přichystal. [27. Art Film Fest Košice](21.6.2019)

Absolutně největší letošní překvapení ve Varech. Nečekal jsem nic ale dostal jsem po vizuální a hudební stránce velice výjimečný film. Scéna oslavy u ohně byla tak strhující a hudebně dokonalá, že naskočila i husí kůže a kvůli tomu na filmy chodím. V části, kdy se děj přesune do džungle už to malinko tápe ale i přesto nevšední a příjemný zážitek. (KVIFF2019)(5.7.2019)

Za mňa slabé tri hviezdy. Možno nerozumiem umeniu, možno umenie nerozumie mne :)))))))) . Ale v každom prípade, pri tomto filme som to takmer nevydržal a keby neprišla v "poslednej chvíli" prvá akčná vojnová scéna, tak by som bol odišiel. Potom film nabral väčšie tempo, začal sa aj nejaký zmysluplnejší dej odvíjať a malo to miestami pekelne dobrú atmosféru a prekrásnu kameru/výpravu. Lenže mne to nestačí. Ja chcem, aby veci, ktoré sa tam dejú mali aj zmysel - aj keď skrytý, ale aspoň nejaký. Tu veľa vecí zmysel nemalo a to až tak, že som si hovoril WTF???. Možno to chcelo po mne príliš domýšľania alebo lúštenia alegórií, metafor a podobne, no na to ja bohužial nie som. Za atmosféru, niektoré vynikajúce dramatické a akčné scény diskutabilné 3* ale inak slabota. Asi ten ART skutočne nie je pre mňa.(21.6.2019)

Jednoznačný král středečního nabitého programu na Artfilmfestu v Košicích. Příběh, který začíná nenápadně, pozvolna se postupně mění v psycholigické peklo první kategorie. Dětské herecké výkony jsou strhující, jednotlivé postavy postupně odhalují své charaktery v místy až hypnotizujích scénách, které mě nejednou připoměly kultovní Apocalypsu. Obrazově- hudební dokonalost dodává filmu ještě větší intenzitu diváckého příběhu.(21.6.2019)

Vizuálně působivý, leč chvílemi poněkud manýristický film o teroristickém únosu nahlíženém z perspektivy paramilitární jednotky náctiletých zfanatizovaných vojáků, kteří se po nechtěném zabití dojnice, o niž měli pečovat, a následné sebevraždě velitele oddílu utrhnou ze řetězu. Syrový a fyzický kolumbijský snímek-zážitek exceluje v rámci jednotlivých scén, pojednávajících prostřednictvím sugestivních hereckých výkonů o boji za svobodu hraničícím s bojem o přežití, jako celek ale nepředstavuje nic mimořádně výjimečného či strhujícího - k tomu mu chybí větší drsnost, zásadnější důraz na psychologii postav (neustále dělajících hloupé chyby, které se jim vždy vymstí) a sevřenější příběh, jemuž místy až zbytečně rozvolněná narace příliš nesvědčí.(30.6.2019)