Chlapec, který spoutal vítr

• Velká Británie The Boy Who Harnessed the Wind (více)

Režisérský debut britského herce nigerijského původu Chiwetela Ejiofora vypráví příběh založený na reálných událostech o malawském školákovi, který svým vynálezem zachránil vesnici před hladomorem. William Kamkwamba (Maxwell Simba) navzdory nedůvěře okolí a tíživým podmínkám dokázal i se svým velmi omezeným vzděláním a možnostmi díky svému důvtipu přijít na způsob, jak v Malawi zajistit úrodu i v období sucha. Za pomocí otcova (Chiwetel Ejiofor) kola vytvořil větrný mlýn, který čerpal vodu a zavlažoval ornou půdu. Snímek mimo ústředního příběhu zobrazuje i složitou politickou, klimatickou a socioekonomickou situaci v Malawi na počátku století. Autentičnost dokresluje jazyk nyanja, jímž se po většinu filmu hovoří, lokální hudba a scény zobrazující místní rituály. (Candice)

MickeyStuma

Nikdy se nevzdat, bylo vždy motivací k úspěchu. A že na tom něco je, vypráví i tento snímek, jehož příběh byl sepsán na základě skutečné události zachycené ve stejnojmenné knize napsané Williamem Kamkwamba a novinářem Bryanem Mealerem, o čemž nás tradičně přesvědčí dobové fotografie skutečných jedinců na konci snímku. Afrika, chudá vesnice a v ní obyvatelé se závislostí na zemědělství. A tak nějak si vystačí, ale jen do té doby, dokud nepřijde katastrofální sucho. Snímek poukazuje na tamní život, o kterém se nám nejen ani nesní, ale ani si neumíme představit. Hlavní postavou je chlapec, který se v nějaké knížce dočte o větrné turbíně a dostane nápad, jak zavlažit pole. A jak už to tak bývá, cesta ke splnění snu bude hodně trnitá. A tak snímek vypráví příběh o tom, jak chlapec překonává překážky ve snaze něco udělat pro dobro všech. A je to velice silný příběh. Celý film má na svědomí Chiwetel Ejiofor, který napsal scénář, sám si ho natočil a zahrál si otce onoho chlapce. Ve výsledku je vidět, že moc dobře věděl, co dělá. Poukazuje se tu nejen na otázku klimatu, ale i na rostoucí industrializaci ve spojení s chudobou a nedostatečným vzděláním. Daná psychologie člověka je jednorozměrná. Se suchem přichází hlad. Jenomže ten se neobjevuje jako důsledek komplexních, ekonomických, sociálních a ekologických souvislostí, ale v důsledku přirozených klimatických jevů, které jsou částečně způsobené nedbalostí a chamtivostí. Tento film má hodně co do sebe, a byť se někomu může zdát, že v Africe je něco takového už po léta normální, jako varování může posloužit dobře. ()

dalziel

Úžastné až sa nechce veriť, že film je natočený podľa škutočnosti.Kde je voda tam je život.Keď sa pohne rozumom tak sa veci dajú do pohybu.Núdza je najlepší motor pokroku.Preto sa máme tak ako sa máme. O všetko sme sa museli postarať sami.Chlad a hlad nás hnal dopredu.Ich rozbeholo až sucho a hlad. ()

PanOvocny

Ukázka skutečných reálií africké země Malawi, v níž čekání na déšť je jako smilování. Tento film podle skutečné události je důkazem, že v Africe jsou též chytré hlavičky. Jeden skvělý nápad a jeho zhmotnění v "polních" podmínkách může znamenat lepší úrodu, život, naději a pro hlavního hrdinu studium na vysoké škole ve Státech. Jedinou a citelnou kaňkou je emoční plochost dílka. ()

siloalampa

Opäť sa potvrdilo známe pravidlo, že najkrajšie príbehy píše život sám. Potom už len stačí natočiť film tak, aby ste nič príliš nepokazili a divákovi ako ja to zaručene ku krásnemu vizuálne - emocionálnemu zážitku postačí. Afrika je čarovná. ()

FeriusParfax

Velmi pěkný vhled do trošku jiné, ale sympaticke africké rodiny. Jde o rodinu, která si uvědomuje důležitost vzdělání, a tak veškeré peníze neváhají dat na studium dětí, aby nemusely celý život pěstovat kukuřici. Časem se ale do země priplizi pan Hladomor. Vlada, jak byva v Africe zvykem, je však tak laxni a zkorumpovaná, že se nezmůže téměř na zadnou pomoc. A tak musí zasahnout nadany chlapec, William, ktery se nebojí zariskovat, zapojit mozek a v roce 2001!!! vyrobit v rodne vesnici trošku elektřiny, aby mohl vyrobit primitivní zavlažovací system. Vesnice se pak zase může cpat od rana do večera kukuřicí. Spoliery. Moc se mi líbila scéna, kdy William, opravil radio. Začaly hrát zprávy, kdy zrovna došlo k "atentátu" na dvojčata v New Yorku. ... "My chceme fotbal" William přetočí jinou frekvenci a všichni zajásají a jsou šťastní, ze můžou poslouchat, jak se parta lidí žene za balonem. Koho by tam tak starosti západních zemí zajímaly... Obrovsky lito mi bylo věrného pejska. A v neposledni řadě se mi libila scena konfrontace otce a syna. Připustit si, že vaše dítě je chytřejší nez vy. Že ma co nabidnout a může vas dostat z toho svrabu, kteremu se říká hlad. Velmi příjemný film se zajimavym pohledem do stále neuvěřitelně zaostalých afrických zemí. ()

Hellknight12

Dopozerané . Konečne po troj dňovom pozeraní filmov na Netflixe som narazil na film ktorý je úžasný. Film je životopisná dráma založená na skutočných udalostiach. Snímok má 113 min. Príbeh filmu sa odohráva v Afrike v roku 2001. Hádam, že v čase spadnutia dvojičiek v NY, pretože počas filmu sa spomína bombový útok v USA. Film úžasné ukazuje Afriku. Počas pozerania snímku som mal pocit ako keby som bol priamo s nimi a prežíval to isté čo oni. Teraz neviem či to brať ako + alebo - ale chápal som logiku každej osoby . Dialógy sú na vysokej úrovni. Hudba je dokonale zladená s atmosférou filmu a s Afrikov. Herecké výkony sú skvelé. Film má na IMBD 7,6/10 na ČSFD má 76%. Celkové hodnotenie za mňa je 100%. Tento rok som zatiaľ nevidel lepšiu drámu. ()

hazdrova

Chlapec, ktorý zachránil svoju rodinu, aj keď mu nikto neveril. Voda je najsilnejší živel zo všetkých a nedá sa žiť bez neho ani s jeho nadbytkom. Pekný príbeh, trošku pomalšie tempo. Koniec bol veľmi pekne spravený. Klobúk dole pred hlavným hercom, ktorý sa dokázal naučit reč tohto kmeňa len pre tento film. 3,5* ()

Maniik88

To je fajn, že vznikajú aj takéto filmy a človek vidí ako sa žije niekde v treťom svete a že tie naše problémy sú len tak úsmevné blbosti. Film bol dobre zvládnutý Ejioforom, dobrí mladí herec, fajn príbeh. Keby človek vedel, že nejakej dedine v Afrike stačí ku šťastiu starý bike a dynamo, hneď by mu ho poslal... ()

mac000

Tři čtvrtiny děje zoufalství a beznaděl, poslední čtvrtina velmi silný příběh podaný strhujícím způsobem. Přes kladné celkové vyznění je pro mě film nevyvážený a hodně rozvláčný. Skutečnost, že vznikl podle pravdivého příběhu, popsaného v knize skutečného Williama Kamkwamby, mu dává přidanou hodnotu (a v mém hodnocení hvězdičku navíc) ()

marek29

Zajímavý Netflix ze subsaharské Afriky. Přes 4 to tu bohužel nemůže jít, ale za doporučení rozhodně stojí. Místo 2 hodin by zasloužil asi kratší stopáž a místy podchycenou logiku (Spoiler). Například v místě, kde větrník pomůže přinést vodu, když před tím nebyl problém ji přivést vědrem z té studny, zůstává rozum stát. Africe zdar a pusťte si to ()

tkey

Tak tohle bych zařadil jako povinný snímek pro všechny neafroameričany. Tenhle filmeček krásně ukazuje sílu vzdělání a jeho důležitost. Co diskriminovat, tohle je povinnost i pro ty naše bílý opice, co rvou fakáňata na učňák, protože tak se jich rychle zbaví a přece tam nebudou smradům platit flákání se ve škole, když jim stejně nic nedala. No nic, každopádně koukatelné. ()

Phex

Neskutečný, skvělý. Dlouho mě žádný film nedostal jako tento. Příběh obrovsky silný. Ty reálie Afriky z něj doslova sálají. Chvíle kdy otec pohlédne na syna, který díky hladu po vzdělání a neústupnosti zachrání celou vesnici, mi připoměl takovou scénu z mého života: když mi bylo 16 let, jeli jsme s otce a bratrem lyžovat do Říček v Orlických horách. Všude metrové závěje, cesta sotva prohrabaná. Na našem ojetém saabu 900 měl ale otec letní pneu. Hlavní parkoviště u resortu bylo plné. Museli jsme do kopce k hotelům. Celý kopec, který měl asi 800 m jsme tlačili, za náma fronta aut. Troubení, nadávky. První možnost jak uhnout z cesty. Vjeli jsem před nějakou garáž a otec z kufru vyhodil na sníh řetězi. Ty byly totálně zamotaný. Z baráku vylezl chlap a začal na nás řvát ať okamžitě vypadnem, že mu blokujem vjezd. Pokoušíme se rozmotat řetězi, nejde to. Atmosféra hustá. Vzal jsem si jeden řetěž na druhou stranu auta do klidu, klečím ve sněhu. Pozorně se na řetěz dívám a pak ho trpělivě rozmotám, v zápětí i druhý. Otec s bratrem je bleskurychle nasadily. Otec vstal, šel ke mě, podíval se mi chlapsky do očí, podal mi promrzlou ruku a řekl: "Poprvé v životě jsi mě udělal radost". ()

fafejt001

CHIWETELova režie nebyla špatná , ale místy bylo vidět , že mu chybí zkušenosti . Ovšem jeho synek byl výborný . Já si říkal , že on bude za čas nějaký ten ,,inžinýýýýr " . Složitý život lidí v Africe je opravdu těžký . My otočíme kohoutek a teče , tedy zatím , voda . Takový malý zázrak . Film je podle skutečného příběhu a tudíž přihazuji hvězdu navíc . Film stojí rozhodně za shlédnutí i po delší době , nebotˇ bude vlastně stále aktuální . ()

Perunwit

Pojďme si říct na rovinu, že Afrika je přelidněná. Plná lidí, kteří jsou ve svojí nevědomosti a obrovském počtu udržováni při životě pouze "podvodem". Podfuk tkví ve fantómovi "pomocné ruky". Tam, kde by příroda sama dávno vystavila stopku dalšímu množení jakémukoli neproduktivnímu organismu a život se ubíral jiným, přirozeným směrem, tam dnes znásilňujeme prostředí a podporujeme nesoběstačné bytosti v jejich bludu. Chlapec ve filmu si od moderní civilizace sám vzal klíč ke schránce poznání. Prostě se nechtěl pokaždé prosit, aby mu ji někdo odemkl. A na závěr si znovu řekněme, že takhle to nechodí a byl to jenom film. V průběhu si mě získal příběh, ale odpuzuje mě představa toho, co se "TAM" děje - a že bych se o to měl zajímat, nebo se na tom dokonce podílet. Viděno v Německu, krátce po srdceryvné reklamě na nějaký fond pomoci lidem, žijícím tisíce kilometrů odsud. ()

rigby

Film, který rozhodně nikoho neurazí. Jen nečekejte žádné zázraky. Příběh je předem očekávatelný a opravdu podle zcela známé šablony si můžete odškrtávat jednotlivé scény. Žádné překvapení, chvílemi tedy až nuda, když víte, jak to bude pokračovat. ()

bonovox

Film ktorú vám v tejto premodernizovanej dobe pripomenie skutočné priority. Ani sa nechce veriť že 20 rokov späť sa takéto niečo stalo. 80% ()

Teachman

Námět a zápletka: 8/10 ... Vizuální stránka: 8/10 ... Soundtrack: 7/10 ... Didaktický potenciál: 6/10 ... Celkový dojem: 8/10. ()

jakubvojt

Film, ktorého myšlienka je o tom ako môžeme byť vďační za to, že nás trápi hodnotenie a komentáre tohto filmu. A príbeh o tom ako hladomor a negramotnosť sa peniazmi nevyriešia. ()