poster

Vynálezkyně: Z kapky krve

 • USA

  The Inventor: Out for Blood in Silicon Valley

Dokumentární

USA, 2019, 119 min (Televizní verze: 114 min)

Režie:

Alex Gibney

Scénář:

Alex Gibney

Hudba:

Will Bates

Producenti:

Jessie Deeter, Alex Gibney

Střih:

Andy Grieve
(další profese)
Nastala chyba při přehrávání videa.
 • Viktooorka
  ****

  Je důležité mít nápad, ale pak také někoho, kdo ho umí realizovat. Zuckerberg, Steven Jobs a i Elizabeth Holmes jsou lidi, kteří měli své kouzlo, obchodního ducha a sebevědomí, aby strhli okolí,.. Bohužel ale nápad Elizabeth úplně nevyšel.. A teď je jen otázkou, jestli to udělala úmyslně, nebo jestli přesvědčila i sama sebe o lži :o)(30.7.2019)

 • ddf76
  ****

  Dokument o tom, ze lidska hloupost je vecna. Tolik uspesnych lidi sedlo na lep vypecene dvojici Holmes a Balwani (Sunny), ktera slibovala modre z nebe. Staci jen mit hezkou tvaricku a rikat nekolik nicnerikajicich vzletnych frazi. Tahle dvojice virtualne firmu Theranos vyhoupla na cenu 9 miliard dolaru a prodela investorum 600 milionu dolaru. Je to problem velke vetsiny start-up, kteri investorum predvadi upravene diagramy, grafy a zpravy, aby od nich ziskali penize na rozjezd. Jakmile se chyti par znamych tvari, vsechno ostatni je efekt snehove koule. Ale ten brainwashing dvojice Holmes a Sunny, to je narez. Nechapu, jak to ti lidi ve firme Theranos vydrzeli, kdyz byli nekteri nebo i byvali zamestanci sledovani 24 hodin. Vyborne je svedectvi toho fyzika, ktery tam rika, ze ten pristroj Edison by popiral 2. termodynamicky zakon a odpoved jemu byla, ze malo veri v uspech plus dalsi motivatorsky kecy. Aspon, ze v USA jsou porad jeste najeci investigativni novinari. P.S Mezi podvedenymi Ruppert Murdoch (121 mega), rodina Walton (100 mega) nebo Henry Kissinger.(6.4.2019)

 • DaViD´82
  ****

  Odvrácená strana (nejen) Silicon Valley start-upů, kde se tak dlouho chodí před investory a veřejnost s přetvářkou "rosteme, jdeme za budoucnost přepisující vizí, stále během toho rosteme, vývoj nám jde jedna báseň, stejně jako růst" až nastane průlom a skutečně na něco kápnete či se vám přestane věřit a upadnete v zapomnění. Elisabeth "wannabe Jobs" Holmesová a její firma Theranos to měly podobně. Vize, charismatický leader, solidní start, velké investice, slavná jména. Jenže na nic nekáply, v zásadě zůstalo pouze u vize. Přiznat tedy porážku? Nikoli. A tak se započal příběh největšího podvodu svého druhu vůbec. Dobré úmysly nahradilo drobné přibarvování skutečnosti, pak už stačil jen krůček ke lhaní a skončilo to u korporátních praktik jak vystřižených ze špatných sedmdesátkových paranoidních thrillerů. Nejde ani tak o to, že by Elisabeth zpočátku dělala něco, co nedělají i ostatní. Zveličují se před investory úspěchy, proklamují se jako hotové funkčnosti, se kterými si tým v pozadí neumí poradit a... No, prostě start-up jako každý jiný. Co je na tom (o)všem fascinující je, v jakém měřítku a na kolika úrovních se dařilo onu lež nejen udržovat, ale neustále přiživovat. Jak se koule "úspěšná firma s technologií, která změní svět" nabalovala čím dál více, článek od článku, dolar od dolaru až po bezmála tisíc zaměstnanců a s hodnotou firmy devět miliard dolarů. Druhý, nemálo zajímavý, je pak aspekt samotné Holmesové. Lhala vědomě či sebe samu v průběhu let svou fanatickou vizí skutečně přesvědčila o tom, co navenek hlásala? Gibney je pak pro tu látku jako stvořený. Má to snad jediný háček; je to příliš brzo. Chtělo to alespoň rok počkat, než budou zveřejněny veškeré dokumenty a znám výsledek žalob i osud viníků.(7.4.2019)

 • Snorlax
  ****

  První polovina dokumentu se celkem vleče, zasloižila by si zvýšenou pozornost střihače. Pak najednou jako kdyby začal úplně jiný film, který kolem sviští rychlostí blesku a zahrnuje diváky spoustou zajímavých informací. Mimochodem, věřím Elizabeth, že nelhala, je evidentně nemocná a svému projektu stále věří.(29.8.2019)

 • Seffi
  *****

  Po shlédnutí dokumentu zjistíte, že Silicon Valley je jen nafouknutá bublina, kterou drží jen hromada vymyšlených čísel. A nejen Silicon Valley, ale celý svět. Přes noc se můžete stát miliardářem, jen díky nápadu a v ruce nemusíte držet vůbec nic. Stačí jen, že světu budete předkládat vymyšlená čísla a on vás za to bude hodnotit. Elizabeth Holmes měla vizi. Chtěla být jako Steve Jobs. Být na vrcholu a pod sebou mít schopné lidi, kteří by její nápady realizovali. Bohužel se to v jejím případě nepovedlo. Jobs měl štěstí, že ty schopné lidi pod sebou měl. Jinak by byl také nula. Vyvstává zde jedna věc k zamyšlení. Kdyby tým Elizabeth dokázal dodělat Edisona, stala by se nejuznávanější člověkem na světě i přesto, že o problématice dané věci nic nevěděla. Tento dokument to celé krásně ukazuje.(21.5.2019)