poster

Vynálezkyně: Z kapky krve

 • USA

  The Inventor: Out for Blood in Silicon Valley

Dokumentární

USA, 2019, 119 min (Televizní verze: 114 min)

Režie:

Alex Gibney

Scénář:

Alex Gibney

Hudba:

Will Bates
(další profese)
Nastala chyba při přehrávání videa.
 • Viktooorka
  ****

  Je důležité mít nápad, ale pak také někoho, kdo ho umí realizovat. Zuckerberg, Steven Jobs a i Elizabeth Holmes jsou lidi, kteří měli své kouzlo, obchodního ducha a sebevědomí, aby strhli okolí,.. Bohužel ale nápad Elizabeth úplně nevyšel.. A teď je jen otázkou, jestli to udělala úmyslně, nebo jestli přesvědčila i sama sebe o lži :o)(30.7.2019)

 • DaViD´82
  ****

  Odvrácená strana (nejen) Silicon Valley start-upů, kde se tak dlouho chodí před investory a veřejnost s přetvářkou "rosteme, jdeme za budoucnost přepisující vizí, stále během toho rosteme, vývoj nám jde jedna báseň, stejně jako růst" až nastane průlom a skutečně na něco kápnete či se vám přestane věřit a upadnete v zapomnění. Elisabeth "wannabe Jobs" Holmesová a její firma Theranos to měly podobně. Vize, charismatický leader, solidní start, velké investice, slavná jména. Jenže na nic nekáply, v zásadě zůstalo pouze u vize. Přiznat tedy porážku? Nikoli. A tak se započal příběh největšího podvodu svého druhu vůbec. Dobré úmysly nahradilo drobné přibarvování skutečnosti, pak už stačil jen krůček ke lhaní a skončilo to u korporátních praktik jak vystřižených ze špatných sedmdesátkových paranoidních thrillerů. Nejde ani tak o to, že by Elisabeth zpočátku dělala něco, co nedělají i ostatní. Zveličují se před investory úspěchy, proklamují se jako hotové funkčnosti, se kterými si tým v pozadí neumí poradit a... No, prostě start-up jako každý jiný. Co je na tom (o)všem fascinující je, v jakém měřítku a na kolika úrovních se dařilo onu lež nejen udržovat, ale neustále přiživovat. Jak se koule "úspěšná firma s technologií, která změní svět" nabalovala čím dál více, článek od článku, dolar od dolaru až po bezmála tisíc zaměstnanců a s hodnotou firmy devět miliard dolarů. Druhý, nemálo zajímavý, je pak aspekt samotné Holmesové. Lhala vědomě či sebe samu v průběhu let svou fanatickou vizí skutečně přesvědčila o tom, co navenek hlásala? Gibney je pak pro tu látku jako stvořený. Má to snad jediný háček; je to příliš brzo. Chtělo to alespoň rok počkat, než budou zveřejněny veškeré dokumenty a znám výsledek žalob i osud viníků.(7.4.2019)

 • Seffi
  *****

  Po shlédnutí dokumentu zjistíte, že Silicon Valley je jen nafouknutá bublina, kterou drží jen hromada vymyšlených čísel. A nejen Silicon Valley, ale celý svět. Přes noc se můžete stát miliardářem, jen díky nápadu a v ruce nemusíte držet vůbec nic. Stačí jen, že světu budete předkládat vymyšlená čísla a on vás za to bude hodnotit. Elizabeth Holmes měla vizi. Chtěla být jako Steve Jobs. Být na vrcholu a pod sebou mít schopné lidi, kteří by její nápady realizovali. Bohužel se to v jejím případě nepovedlo. Jobs měl štěstí, že ty schopné lidi pod sebou měl. Jinak by byl také nula. Vyvstává zde jedna věc k zamyšlení. Kdyby tým Elizabeth dokázal dodělat Edisona, stala by se nejuznávanější člověkem na světě i přesto, že o problématice dané věci nic nevěděla. Tento dokument to celé krásně ukazuje.(21.5.2019)

 • Snorlax
  ****

  První polovina dokumentu se celkem vleče, zasloižila by si zvýšenou pozornost střihače. Pak najednou jako kdyby začal úplně jiný film, který kolem sviští rychlostí blesku a zahrnuje diváky spoustou zajímavých informací. Mimochodem, věřím Elizabeth, že nelhala, je evidentně nemocná a svému projektu stále věří.(29.8.2019)

 • Real Tom Hardy
  ****

  "I REALIZED THAT THERE WAS SOMETHING WRONG WITH HER MIND, THAT, I DON'T KNOW IF SHE'S LYING OR IF THERE'S AN UNCONSCIOUS SELF-PROTECTIVE RECONSTRUCTION OF REALITY." -------------------------------------------- Nový dokument z dielne fajnšmekra Gibneyho, tentokrát o zrode, vrchole a páde istej Elizabeth Holmes a korporácie Theranos. Ďalší a jeden z mnohých ukážkových príkladov správne natočeného dokumentu, presne takto to má celé vyzerať (odporučil by som niektorým divákom toho pseudodoku Leaving Neverland). Po filmárskej a obsahovej stránke je to absolútna špička, nič iné sa od tohto dokumentaristu ani očakávať nedá. Na záver už len vyvstáva otázka, koľko rokov nakoniec Elizabeth dostane, no je bohužiaľ asi zrejmé, že to bude menej ako dostal Martin Shkreli.(21.3.2019)