Vynálezkyně: Z kapky krve

• USA The Inventor: Out for Blood in Silicon Valley
Trailer
USA, 2019, 119 min (Televizní verze: 114 min)

VOD (1)

Díky vynálezu, který sliboval přinést revoluci do způsobu testování krve, se Elizabeth Holmesová stala nejmladší miliardářkou na světě, a Američané na ni pohlíželi jako na Steva Jobse v sukni. Pak se po její společnosti přes noc slehla zem... Elizabeth Holmesová vtrhla do Silicon Valley s revolučním lékařským vynálezem. Nazvala jej "Edison": malá, hypersofistikovaná černá skříňka, která měla být schopná provést až 200 typů krevních testů během pár minut, to vše z jediné kapky krve. Jehly, laboratoře a pár vyvolených společností, které je ovládaly, by se rázem ocitly v propadlišti dějin. Stejně jako Mark Zuckerberg, Steve Jobs i samotný Thomas Edison chtěla Holmesová převrátit celý průmysl vzhůru nohama a vnést do něj revoluci. Mělo to však jeden háček – celé to byla lež. Jednalo se o jednu velkou habaďůru. Z původně nejžhavější technologické společnosti roku 2014, oceňované na 9 miliard dolarů, se vyklubal podvodný, krachující systém, který odhalil zranitelné místo Silicon Valley. (HBO Europe)

Trailer

rikitiki

Fascinující příběh o snadnosti lží ve světe, kdy jsou téměř všechny informace dostupné všem. Výborné zpracování po obrazové stránce i výběrem respondentů a velký obdiv dokumentaristům, že je dokázali sehnat a přesvědčit, aby promluvili na kameru. Historka, jak se na kočičí zlato nachytali i prohnaní a světaznalí muži, by nás mohla i škodolibě pobavit, kdyby za tím nebylo tolik utrpení a dokonce i sebevražda ze zoufalství. Falešná vizionářka, které nakonec šlo jen o vlastní prospěch, byla odsouzena na 9 let, ale po zhlédnutí dokumentu si myslím, že je to málo. Protože ona vyjde z vězení, bude žít a pořád bude za hvězdu, i když asi méně zářivou, ale budou ji zvát na přednášky a dělat s ní rozhovory. Zatímco ti, kterým ublížila, nedostanou žádnou satisfakci. SHRNUTÍ: Vize jsou krásná věc, ale když obdivuješ vzdušný zámek, odměnou ti je většinou jen holé nic. ()

Snorlax

První polovina dokumentu se celkem vleče, zasloižila by si zvýšenou pozornost střihače. Pak najednou jako kdyby začal úplně jiný film, který kolem sviští rychlostí blesku a zahrnuje diváky spoustou zajímavých informací. Mimochodem, věřím Elizabeth, že nelhala, je evidentně nemocná a svému projektu stále věří. ()

D.Moore

Elizabeth Holmes o svém dobrém úmyslu přesvědčila nejen veřejnost, ale především sama sebe, takže i když se od ní odvrátili i její nejvěrnější příznivci, ona nepochybovala. Ta zaslepená donkichotská tragédie je svým způsobem fascinující. Kromě obrovské díry, ve které zmizela spousta peněz, byl Theranos hlavně hazardem s lidským zdravím. Připadalo mi to, jako kdyby si děti hrály s Legem, zkoušely to, zkoušely ono, co chvíli někdo šlápl na kostku a bolelo ho to, a když se rodiče vrátili z práce a viděli ten bordel, stavebnici jim sebrali. ()

Djoker

Kauza Theranos si vzhledem ke své velikosti dokument jistě zasloužila, ale je pravdou, že jeho finále působí tak, jakoby Gibney začal stříhat týden po prvních obviněních a to nejdůležitější citelně chybí. Holmes je ale dokonale bizarní postavička ze Silicon Valley, to se musí nechat. Aneb hltáme moudra Stevea Jobse od rána do večera. ()

*CARNIFEX*

O podvodníčke, no asi viac o ľuďoch bez štipky sebareflexie, pokory, no najmä skutočného poznania problematiky, avšak s vplyvom, ktorí jej dodali dôveryhodnosť. Čo ma na tomto všetkom ale zaráža najviac? Nemajú absolútne štipku hanby priznať, že neinvestovali do “dobra”, ale do pravdepodobných ziskov, ktoré z toho mohli zísť. Prakticky to môžeme smelo prirovnať k dementom ako zapredaný Krčméry so svojou podvodníckou školou, kde ročne rozdajú vysoké tituly “vyvoleným” panghartom tejto zvrátenej spoločnosti, či k MUDr. Sabakovi, ktorý hororovými scenármi o 10 tisícoch mŕtvych, šíril propagandu testom či vakcínam na infekčnú chorobu Covid “NAJTÝN”. No s samozrejme v neposlednom rade zapredaná Jojka či Markíza, ktoré po odmene 8 mega od financ majstra s nálepkou daňového podvodníka Matoviča, taktiež prispievali k šíreniu strachu. No a títo istí kokoti, sa “dnes” bez štipky hanby postavia pred kamery a začnú verejnosti rozprávať to, čo dávno vedela, že Covid je infekčná odroda chrípky, ktorá je nebezpečná s pridruženými chorobami. No a budem v kopaní okolo seba pokračovať. Odkaz mám aj pre jebnuté ovce tejto doby, ktoré tlieskali na balkónoch ako hysterické prostitútky, od hasičom až po roľníkov vo Vuchane čo žrali netopiere. Naučte sa čítať vy dementi. Lebo taká "WHO" toto tvrdila od úvodu, akurát sa nikto o tom neunúval hovoriť bez ohľadu nato, že pravidelne vydávala odporúčania, ako majú krajiny postupovať. No hlavne že sa rozjebali milióny na falošné, skresľujúce testovanie, ktoré dokázalo zhola hovno, a že sa nabalila skupinka vyvolených zapredancov. Tak presne týmto ste vy dementi tlieskali. Aj s tou bachratou cundrou čo má riť Jak veľryba. Nech Vás všetkých karma dobehne, lebo Vy všetci ste sa postarali o to, že je táto krajina v rozklade. Odkaz od lekárov TU. Okolo Krčméryho TU a TU. Ja milujem ARGUMENTY a FAKTY. A Vy?? ()