Vynálezkyně: Z kapky krve

• USA The Inventor: Out for Blood in Silicon Valley
Trailer
Dokumentární
USA, 2019, 119 min (Televizní verze: 114 min)

Díky vynálezu, který sliboval přinést revoluci do způsobu testování krve, se Elizabeth Holmesová stala nejmladší miliardářkou na světě, a Američané na ni pohlíželi jako na Steva Jobse v sukni. Pak se po její společnosti přes noc slehla zem... Elizabeth Holmesová vtrhla do Silicon Valley s revolučním lékařským vynálezem. Nazvala jej "Edison": malá, hypersofistikovaná černá skříňka, která měla být schopná provést až 200 typů krevních testů během pár minut, to vše z jediné kapky krve. Jehly, laboratoře a pár vyvolených společností, které je ovládaly, by se rázem ocitly v propadlišti dějin. Stejně jako Mark Zuckerberg, Steve Jobs i samotný Thomas Edison chtěla Holmesová převrátit celý průmysl vzhůru nohama a vnést do něj revoluci. Mělo to však jeden háček – celé to byla lež. Jednalo se o jednu velkou habaďůru. Z původně nejžhavější technologické společnosti roku 2014, oceňované na 9 miliard dolarů, se vyklubal podvodný, krachující systém, který odhalil zranitelné místo Silicon Valley. (HBO Europe)

DaViD´82

Odvrácená strana (nejen) Silicon Valley start-upů, kde se tak dlouho chodí před investory a veřejnost s přetvářkou "rosteme, jdeme za budoucnost přepisující vizí, stále během toho rosteme, vývoj nám jde jedna báseň, stejně jako růst" až nastane průlom a skutečně na něco kápnete či se vám přestane věřit a upadnete v zapomnění. Elisabeth "wannabe Jobs" Holmesová a její firma Theranos to měly podobně. Vize, charismatický leader, solidní start, velké investice, slavná jména. Jenže na nic nekáply, v zásadě zůstalo pouze u vize. Přiznat tedy porážku? Nikoli. A tak se započal příběh největšího podvodu svého druhu vůbec. Dobré úmysly nahradilo drobné přibarvování skutečnosti, pak už stačil jen krůček ke lhaní a skončilo to u korporátních praktik jak vystřižených ze špatných sedmdesátkových paranoidních thrillerů. Nejde ani tak o to, že by Elisabeth zpočátku dělala něco, co nedělají i ostatní. Zveličují se před investory úspěchy, proklamují se jako hotové funkčnosti, se kterými si tým v pozadí neumí poradit a... No, prostě start-up jako každý jiný. Co je na tom (o)všem fascinující je, v jakém měřítku a na kolika úrovních se dařilo onu lež nejen udržovat, ale neustále přiživovat. Jak se koule "úspěšná firma s technologií, která změní svět" nabalovala čím dál více, článek od článku, dolar od dolaru až po bezmála tisíc zaměstnanců a s hodnotou firmy devět miliard dolarů. Druhý, nemálo zajímavý, je pak aspekt samotné Holmesové. Lhala vědomě či sebe samu v průběhu let svou fanatickou vizí skutečně přesvědčila o tom, co navenek hlásala? Gibney je pak pro tu látku jako stvořený. Má to snad jediný háček; je to příliš brzo. Chtělo to alespoň rok počkat, než budou zveřejněny veškeré dokumenty a znám výsledek žalob i osud viníků. ()

Viktooorka

Je důležité mít nápad, ale pak také někoho, kdo ho umí realizovat. Zuckerberg, Steven Jobs a i Elizabeth Holmes jsou lidi, kteří měli své kouzlo, obchodního ducha a sebevědomí, aby strhli okolí,.. Bohužel ale nápad Elizabeth úplně nevyšel.. A teď je jen otázkou, jestli to udělala úmyslně, nebo jestli přesvědčila i sama sebe o lži :o) ()

Botič

Příběh o tom, že "fake it till you make it" je ta nejhorší možná strategie, když si člověk hraje s lidským zdravím. V hlavní roli Elizabeth Holmes - žena, co prakticky nemrká, wannabe Steve Jobs, a evidentně milovnice citátů od Mistra Yody. ()

*CARNIFEX*

O podvodníčke, no asi viac o ľuďoch bez štipky sebareflexie, pokory, no najmä skutočného poznania problematiky, avšak s vplyvom, ktorí jej dodali dôveryhodnosť. Čo ma na tomto všetkom ale zaráža najviac? Nemajú absolútne štipku hanby priznať, že neinvestovali do “dobra”, ale do pravdepodobných ziskov, ktoré z toho mohli zísť. Prakticky to môžeme smelo prirovnať k dementom ako zapredaný Krčméry so svojou podvodníckou školou, kde ročne rozdajú vysoké tituly “vyvoleným” panghartom tejto zvrátenej spoločnosti, či k MUDr. Sabakovi, ktorý hororovými scenármi o 10 tisícoch mŕtvych, šíril propagandu testom či vakcínam na infekčnú chorobu Covid “NAJTÝN”. No s samozrejme v neposlednom rade zapredaná Jojka či Markíza, ktoré po odmene 8 mega od financ majstra s nálepkou daňového podvodníka Matoviča, taktiež prispievali k šíreniu strachu. No a títo istí kokoti, sa “dnes” bez štipky hanby postavia pred kamery a začnú verejnosti rozprávať to, čo dávno vedela, že Covid je infekčná odroda chrípky, ktorá je nebezpečná s pridruženými chorobami. No a budem v kopaní okolo seba pokračovať. Odkaz mám aj pre jebnuté ovce tejto doby, ktoré tlieskali na balkónoch ako hysterické prostitútky, od hasičom až po roľníkov vo Vuchane čo žrali netopiere. Naučte sa čítať vy dementi. Lebo taká "WHO" toto tvrdila od úvodu, akurát sa nikto o tom neunúval hovoriť bez ohľadu nato, že pravidelne vydávala odporúčania, ako majú krajiny postupovať. No hlavne že sa rozjebali milióny na falošné, skresľujúce testovanie, ktoré dokázalo zhola hovno, a že sa nabalila skupinka vyvolených zapredancov. Tak presne týmto ste vy dementi tlieskali. Aj s tou bachratou cundrou čo má riť Jak veľryba. Nech Vás všetkých karma dobehne, lebo Vy všetci ste sa postarali o to, že je táto krajina v rozklade. Odkaz od lekárov TU. Okolo Krčméryho TU a TU. Ja milujem ARGUMENTY a FAKTY. A Vy?? ()

Real Tom Hardy

"I REALIZED THAT THERE WAS SOMETHING WRONG WITH HER MIND, THAT, I DON'T KNOW IF SHE'S LYING OR IF THERE'S AN UNCONSCIOUS SELF-PROTECTIVE RECONSTRUCTION OF REALITY." -------------------------------------------- Nový dokument z dielne fajnšmekra Gibneyho, tentokrát o zrode, vrchole a páde istej Elizabeth Holmes a korporácie Theranos. Ďalší a jeden z mnohých ukážkových príkladov správne natočeného dokumentu, presne takto to má celé vyzerať (odporučil by som niektorým divákom toho pseudodoku Leaving Neverland). Po filmárskej a obsahovej stránke je to absolútna špička, nič iné sa od tohto dokumentaristu ani očakávať nedá. Na záver už len vyvstáva otázka, koľko rokov nakoniec Elizabeth dostane, no je bohužiaľ asi zrejmé, že to bude menej ako dostal Martin Shkreli. ()

Snorlax

První polovina dokumentu se celkem vleče, zasloižila by si zvýšenou pozornost střihače. Pak najednou jako kdyby začal úplně jiný film, který kolem sviští rychlostí blesku a zahrnuje diváky spoustou zajímavých informací. Mimochodem, věřím Elizabeth, že nelhala, je evidentně nemocná a svému projektu stále věří. ()

Morholt

Na mysli mi vytanula série článků Jiřího X. Doležala s názvem Prodavači vzduchu, zabývající se šarlatány všech úrovní. Jenže zatímco tyto hyeny tahaly a tahají z důvěřivých lidí tisícovky, Elizabeth Holmes so pohybovala v řádech stovek milionů dolarů. Fakt je, že narozdíl od různých lovců strašidel a lidových léčitelů používajících elektrickou zkoušečku, vypadala vize přístroje na testování krve sofistikovaně a jsem si jist, že sama Holmes tomu ze začátku věřila a svou vírou nakazila taková esa, jako je třeba Henry Kissinger. Nicméně neochota připustit si neúspěch či poslouchat kritické připomínky jí dostala tam, kde nakonec po právu skončila. Gibney tady opět dokázal, že je to PAN dokumentarista a já, coby tenchnologický analfabet, oceňuji, že všechny eskapaády souvisejících s výzkumem mi podal srozumitelně a hlavně zábavně. 90% ()

Marsik

HBO GO - Ani jsem nedutal. Celý příběh je tak neuvěřitelný a neskutečný. Jak mohla Elizabeth oklamat tolik lidí a investorů? V závěru dostáváme odpověď, jak to celé dokázala. Jako dokument téměř strhující. 90% ()

Caminzind

Elizabeth Holmes je něco mezi Hitlerem a Boratem. Megalomanka a fanatička, která dokázala strhnout davy, stáhnout je s sebou na dno, zcela bezděčně je vytrollit a nastavit tak zrcadlo jejich naivitě. Stačil jí k tomu černý rolák, ampulka krve a pár motivačních frází. ()

Aljak

O Elizabeth Holmes sme počuli snáď každý ako o prelomovej vizionárke vo svete vedy a výskumu. Geniálna, šikovná, obdivuhodná, perspektívna, revolučná, ... a po všetkých tých superlatívoch napokon len obrovská klamárka a manipulátorka (no kto by to bol povedal, však?). Už len samotná postava Elizabeth, jej vzostup a pád, dávajú predpoklad na pozoruhodný dokument. Prostredníctvom neho sa človek naozaj dozvie toho obrovské množstvo zo zákulisia o celom Edisonovi a prezentácii Theranosu. Príbeh tejto skrachovanej vizionárky nám vypovedia tí, ktorí boli s Elizabeth na spoločnej lodi, takže všetko sú to relevantné informácie - hoci určite trochu zaujaté, keďže po vojne je každý generál. Trochu mi tam chýbal komentár aj od samotnej Elizabeth, aj keď tá by si zrejme chybu nikdy nepripustila a pokladala by slová svojich spolupracovníkov za pomstychtivé lži. Každopádne, byť takmer 15 rokov na výslní nekompromisného farmaceutického biznisu s niečim, čo ani nefunguje, to je tiež svojim spôsobom obdivuhodné! ()

NiWi

Velmi zajímavě a dobře zpracovaný příběh někoho, kdo věřil svému nápadu tak moc, až dokázal obelhat nejen obyčejné lidi, ale i ty opravdu zkušené, kteří byli ochotni investovat miliony dolarů jen díky pronikavému pohledu a sebevědomému vystupování. Víra je dobrá věc, dokud se nezmění ve fanatismus. . ()

Skeksis

Pri dokumentoch nehodnotím, čo sa stalo, ale hodnotím dokument, a myslím si, že tento bol potrebný a dobre zvládnutý. Ako môže dať nejakej šialenej piči, čo nemrká, toľko miliónov bez akýchkoľvek dôkazov, že bude fungovať absurdita?!! Už v detstve vyzerala šialená. Oči vystrelené ako posledná smažka v klube, nemrká, neslzí, čierny rolák ako Steve Jobs (ten narozdiel od nej nepodvádzal), zahmlieva fakty, hlas ako drevorubač a nijaké dokončené vzdelanie... Ehmmm... Poďme sa nad tým zamyslieť: nikomu nenapadlo pozrieť sa do tej škatule, čo vyzerala ako kávovar? Asi by v nej nebolo možné zanalyzovať z kvapky krvi dvesto testov za desať minút... Ehmmm... investori, tak vám treba. ()

JamesSi

Vždy, když si pustím film Gibneyho, vím co dostanu - kvalitní dokument stylu ve mluvících hlav a to jsem také dostal. Ať dělá dokument o Wikileaks, Scientologii, vždy je to běžná, ale profesionálně odvedená práce. Nyní o ženě, která to chtěla "fake it till she make it", ale nakonec to vlastně nemakila. Tak to dopadne, když obdivujte Steva Jobse za to, že tlačil své zaměstnance udělat to, co je nemožné... Občas je tu problém, že je to skutečně nemožné. A co když začnou zaměstnanci mluvit, že váš zázračný přístroj neexistuje - v tu chvíli už máte bohaté přátele (Joe Biden, Henry Kissinger). Pak si prostě najmete vychytraného právníka, který později sloužil i Harvey Weinsteinovi a dotlačíte je k mlčení. I tak ta krev ale prosákla a proto tu máme tenhle dokument. Danke panu Gibneymu. ()

ddf76

Dokument o tom, ze lidska hloupost je vecna. Tolik uspesnych lidi sedlo na lep vypecene dvojici Holmes a Balwani (Sunny), ktera slibovala modre z nebe. Staci jen mit hezkou tvaricku a rikat nekolik nicnerikajicich vzletnych frazi. Tahle dvojice virtualne firmu Theranos vyhoupla na cenu 9 miliard dolaru a prodela investorum 600 milionu dolaru. Je to problem velke vetsiny start-up, kteri investorum predvadi upravene diagramy, grafy a zpravy, aby od nich ziskali penize na rozjezd. Jakmile se chyti par znamych tvari, vsechno ostatni je efekt snehove koule. Ale ten brainwashing dvojice Holmes a Sunny, to je narez. Nechapu, jak to ti lidi ve firme Theranos vydrzeli, kdyz byli nekteri nebo i byvali zamestanci sledovani 24 hodin. Vyborne je svedectvi toho fyzika, ktery tam rika, ze ten pristroj Edison by popiral 2. termodynamicky zakon a odpoved jemu byla, ze malo veri v uspech plus dalsi motivatorsky kecy. Aspon, ze v USA jsou porad jeste najeci investigativni novinari. P.S Mezi podvedenymi Ruppert Murdoch (121 mega), rodina Walton (100 mega) nebo Henry Kissinger. ()

barteca

UUUUU, tak to je megailuze BLACK BOX and BLACK FACE ! Geniální to děvče mohlo být, ale sociopatem byla zcela určitě, totálně bez skrupulí. Proto nemrkala , not even blink.....Souhlas David´82. ()

hazdrova

Veľmi zaujímavý film, ktorý sa zaoberá konceptom "fake it, till you make it" a čo sa stane, ak si zoberiete príliš veľké sústo. Uznávam snahu Holmesovej, že skoro všetky peniaze, čo vysponzorovala, použila na vývoj svojho vlastného výmyslu. Škoda, že si vymyslela niečo nereálne. 3* ()

salamandrr

Filmařsky špaténka, absolutně zbytečně natahované, tohle se dalo odvyprávět za 45minut. Příběhově dobré, Elizabeth je samozřejmě podivín a má to v hlavě hodně pocuchaný. Nicméně třeba nám za X let ukáže jak na to a bude to fungovat. ()

ink flo

https://www.csfd.cz/film/688511-vynalezkyne-z-kapky-krve/prehled/   Elizabeth Holmesová chtěla dokázat něco podobně převratného jako Edison (prototyp její mašiny nesl jeho jméno), už v 19ti měla jasno, co bude její životní cíl. Vymyslet převratnou novinku v odběru a analýze krve, kdy stačí jen pár kapek z prstu, které dáte v mikrozkumavce do mašiny velikosti kopírky (za jak moc velkou revoluci to považovali v USA svědčí kromě převratnosti samotné věci asi i něco o jejich zdravotnictví, respektive o tom, jak tam asi bude složitý a nákladný si u obvoďáka zařídit odběr a test :-)). Odešla z vysoké školy a založila v Silicon Valley miliardový start-up. Její nadšení a zápal ale během let přestal korespondovat s reálným stavem věci, což doháněla šméčkama (lhala investorům o tom, jakým způsobem analyzují krev dobrovolníků, v jaké fázi je vývoj atd.) a zahrabáváním se za paranoidní hradbu tajností a výhrůžek jejich právníků. Skončilo to krachem, kdy zařvalo 9 miliard dolarů. Ona tomu stále věří. Víceméně se snažila o to samý, co Edison, kterej podobně balamutil investory, když se mu nedařilo udělat prototyp funkční žárovky, akorát že on to stihnul, než mu došli peníze. Mj. to poukazovalo na celej systém Silicon Valley start-upů, kdy se tam točí stovky miliard v něčem, o čem často ti investoři nemají moc informací a celý to stojí a padá na charismatu té bájné myšlenky, případně člověka, který ji šíří a jeho marketingových schopnostech jí prodat (což všichni říkali i o Elizabeth, že její hlavní přednost byla umět prodat vizi a zhypnotizovat investory, ale o technické/vědecké stránce neměla moc ponětí). Její chování tam dobře vysvětloval jeden behaviorální ekonom - existuje test, kdy se skupině lidí řekne, že budou házet kostkou, před hodem si v hlavě určí, aniž by to řekli výzkumníkům, jestli chtějí dostat peníze za to, co padlo nahoře nebo dole (např. jestli stovku za jedničku dole, nebo šest stovek za šestku nahoře). Samozřejmě se zjistilo, že lidi mají nápadně velké štěstí, že měli tendenci lhát a až po hodu sami v sobě změnit to rozhodnutí tak, aby vydělali. Tak jim tam dali detektory lži a ptali se jich, jestli opravdu přiznávají správný hody. To začal být problém. Pak ale změnili zadání - uvedli ten pokus tím, že těma hodama vydělávají na charitu. V ten moment ty detektory lži přestali plnit funkci, protože oni jak získali pocit, že lžou pro správnou věc, tak zmizela tenze, kterou by bylo možno zachytit. ()