Leaving Neverland

Leaving Neverland

Dokumentární

USA, 2019, 236 min (Televizní verze: 2x116 min)

Dan Reed

Dosť od veci. Na prvý pohľad dobre natočená namotávačka, kde vypláva viac otázok než odpovedí, chýbajú skutočné dôkazy, prstene za ukájanie mi nepostačia. Skôr to príde, že si chlapci chceli len privyrobiť, aby takéto ohavnosti čo im MJ ako že narobil, aby ich v sebe dusili skoro 30 rokov a odrazu si chcú uľavit na duši na médiami a inými hyenami zlikvidovanom královi popu. Podľa mňa vrchol hyenizmu. Ako je možné že boli dva súdne procesy a nedokázali mu nič? A ešte ho v tej dobe aj bránili a odrazu buum, naložme mu úchylovi, nie? Však podľa tých ich rečí by nerobil nič iné len znásilňoval každé decko o ktoré zakopol. K tomu sú podarený ich rodičia, ktorý nechávali svoje milované deti spávať s takou beštiou. __Ako rád si vypočujem piesne či video klipy od Jacksona, nie som žiadny veľký fanda ale zatiaľ ma nepresvedčili, že bol až tak zvrhlí ako ho tu opisujú. Bol podivín, žil vo svojom svete, dušou večné dieta ale neprišiel mi ako zvrhlík par excelance ako ho tu opisujú. Podľa mňa dosť smutný, chorý dokument.(31.3.2019)

Macatý bezmála čtyřhodinový dokument, který rozvířil vody takovým způsobem, že by si jej nejspíš měl pustit každý, kdo byť jen slyšel o nějakém z početných skandálů ze soukromého života Michaela Jacksona. Od začátku jsem k Leaving Neverland přistupoval z toho pohledu, že se jedná o závažné téma, které není na místě zlehčovat a jakýmkoliv pohledem k němu člověk přistupuje, může vyvolat jen další otázky. Na jednu stranu jsem vždycky chtěl být tím člověkem, jež striktně odděluje dílo autora od jeho soukromí, tudíž...jelikož jsem měl rád několik Jacksonových songů, budu je mít rád i nadále a kdykoliv si je rád poslechnu, když je někdy náhodou uslyším v rádiu. Přijde mi tedy nemístné nyní odtraňovat jeho písničky z playlistů (BBC, apod), notabene u stále nepravomocně odsouzeného člověka, tím spíše již zesnulého. Na stranu druhou je opravdu těžké v tomto konkrétním případě spoléhat na nějakou presumpci neviny, těch případů obvinění bylo zkrátka tolik a ze svých vzpomínek mohu potvrdit, že bylo takovým veřejným tajemstvím, že je Michael Jackson pedofil a žertovalo se o tom podobným způsobem, jako o zneužívání Harveyho Weinsteina. Dokument do jisté míry zatlouká chybějící hřebík na rakev člověka, jež zřejmě nebyl odsouzen pouze kvůli justičnímu systému, mimosoudním vyrovnávaní a jistou Star-power, kterou oplýval, respektive důmyslné manipulaci dvou svědků, kteří po letech konečně dosáhli sil ke změně výpovědi, jež roky podávali a o které byly uvědomněny i jejich rodiny. Sám jsem před zhlédnutím filmu pochyboval, do jaké míry je relevantní vyslyšet (zhrzené?) hlasy po tolika letech, ale opravdu mohu tento dokument doporučit a alespoň se pokusit pochopit jejich počínání. Pedofílie existuje, věřím, že existují mnohem horší případy zneužívání než jednou mega-superstar, která si tím vším blahobytem, popkulturou (filmy+popcorn) a orálním sexem vynahrazovala dětství (nejspíše s výjimkou toho posledního), to nicméně neomlouvá jakoukoli míru deviace. Bez vyzrazování skutečností z dokumentu se jenom pozastavím nad faktem, že mě trošku překvapilo, že i přes monstrózní stopáž se dokument tolika nevěnuje ostatním reáliím z života této popikony, ale přecejen více těm obětem. Třeba jsem postrádal nějaké skutečnosti ohledně té proklínané kompletní plastické operaci, jež se samozřejmě dělala na mnohokrát (nebáli se Michaela pak děti, když vypadal jak figurína??)...nicméně fajn, mluvčí se k tomu zkrátka nevyjádřili. To už by to muselo mít formát celého seriálu a přizvat pokud možno další a starší lidi z jeho okolí, tohle je pořád festivalovka.(8.4.2019)

Jacksona mám rád a miluji jeho muziku. Co se týká kauz s dětmi, tak jsem jim spíše nevěřil a stál zarputile na umělcově straně. Resp. vždy na mě působil jako vnitřně rozervaný člověk, co neměl žádné dětství. Než jsem se pustil na dokument Leaving Neverland v produkci HBO, měl jsem mysl otevřenou a byl tak trochu skeptický. První, čeho se člověk zalekne je stopáž, ale kupodivu se nic nevleče a vyprávění je velmi vtahující. Veliká škoda, že je dokument jednostranný a zaměřuje se pouze na výpovědi dvou zneužívaných a jejich rodin. Defacto nikdo z Jacksonovi strany zde nefiguruje a samozřejmě je nefér, že samotný nebožtík nemá už šanci jakkoliv na Leaving Neverland zareagovat. Jsem ale po tom všem velmi v rozpacích. Avšak ne z toho důvodu, že bych vše šmahem zavrhl jako blábol, ale kvůli tomu, že je potřeba se nad celou situací hluboce zamyslet. Jasně že má situace dvě strany mince a přiklonit se jednoznačně k jedné straně je dost obtížné. Ovšem po shlédnutí variantu s pedofilií nemohu jednoduše popřít, protože k ní s velkou pravděpodobností mohlo dojít. I když soudy dopadly vždy v Jacksonův prospěch a nikdo vlastně nemá konkrétní důkazy, ale dost věcí tam zavání. Díky spoustě dochovaného materiálu ve formě videí a soukromých fotek je prostě fakt, že se Jackson malými chlapci neustále v různých období obklopoval a trávil s nimi dost času. I veškeré argumenty obou zneužívaných mi dávají smysl. Není se pak čemu divit, že se v průběhu období stále kauzy vytahovaly, protože se to za Jacksonem vleklo jako připevněná trestanecká koule na noze. V závěrečných titulcích mi ale přišlo docela zlomyslné ono pálení fotek a diskografie Jacksona - též to o něčem svědčí. Tak jako tak, nevidím důvod si Michaelovu geniální hudbu odpírat a hysterie rozhlasových stanic, která na základě dokumentu veškeré hity stáhla z oběhu, mi přijde úplně zbytečná. Tyhle dvě věci by se neměly házet do jednoho pytle. Leaving Neverland rozhodně stojí za vidění, ať už si na celou věc uděláte názor jakýkoliv.(11.4.2019)

• spygirl

Nikdy mu nedají pokoj. Hyenismus. Mediální vražda. Není na to nějaký zákon o ochraně osobnosti, která je už dávno po smrti? Uznávám, že Michael Jackson nebyl úplně normální člověk, žil v jiné galaxii. Jak můžete zůstat normální, když kolem vás odmalička hysterčí dav, který by vám byl schopný v davovém šílenství udělat snad cokoliv??? Ovšem tato davová hysterie, kdy se MJ musí odevšad vymazat, protože byl fujky fuj, MYSLETE, LIDI! Vše, naprosto vše, co někdo řekne nebo napíše v médiích je hned pokládáno za pravdu??? MJ vícekrát veřejně prohlašoval, že sdílí postel s dětmi a že by to měl dělat celý svět. (ach jo) Dále naříkal, že rodiče si s dětmi už nepovídají, nejedí u jednoho stolu atd. Mě osobně toto nijak nebere, ale řekněte sami, MJ by musel být s prominutím úplný de**l, kdyby poté klukovi sahal na p*ro..................DOKUMENT opravdu vypadá jinak. Zde je akorát totální manipulace s divákem a hraní na city. Koukám, že tady někdo dopodrobna nastudoval gay porno. Ti dva muži o tom mluví jakoby nic, jako kdyby vykládali, že si šli nakoupit rohlíky a mléko. Jooo, až ke konci pláčou sami nad sebou. Navíc si obě povedené rodinky protiřečí, hrozné lži, žádná fakta. Mnozí chválí, že tento jednostranný a zaujatý "pornodokument" je perfektní studie chování pedofila. Vážení, skutečný pedofil si s hračkami nehraje, není dětinský, používá je pouze k nalákání oběti (to jsem četla v jedné studii, není to z mé hlavy). Rovněž mě fascinuje, jak si to můžou vše tak DO DETAILU pamatovat? Já fakt netuším, co jsem dělala v 7-mi nebo v 10-ti letech. Klucí si nejspíš psali podrobný deníček. Ten jeden týpek před pár lety zažaloval pozůstalost MJ o několik milionů dolarů, ale neuspěl (jako důkaz doložil mailíkovou korespondenci s milou maminkou, která mu napsala, kdy byli u MJ a ještě připsala: "Synáčku, je jedno, kterou verzi použiješ.") Ale tohle média nezajímá. ------------ Proč oba dva nezažalovali Michaela ještě za jeho života? Protože jsou to blbosti = tj. nebyly důkazy a hošánci by z toho nic nevytřískali. Obrázek ať si udělá každý sám. - V USA (a nejen tam) to bohužel funguje tak, že dítě jen pohladíte po vlasech a pokud nejste jeho příbuzný, hned vypadáte podezřele. - Žijeme v době kampaně Mí Tů, takže čekám, kdo další se přihlásí, že mu MJ před více jak 30-ti lety ubližoval. Je jasné, že jakékoliv sexuální násilí je nepřípustné, zvláště, páchá-li se na dětech. Ale nelze někoho odsoudit a vymazat z povrchu zemského jen tak, bez důkazů. Vždyť toto ani není tzv. tvrzení proti tvrzení, toto je jen tvrzení proti zesnulému, který se již logicky nemůže bránit. A jen připomenu následky Mí Tů (vím, jak se to správně anglicky píše, ale je to už bohužel tak zfanatizovaná záležitost, že se to nedá brát vážně....). Takový Woody Allen nebo Kevin Spacey, oba dva BEZ DŮKAZŮ vymazání ze světa. Novodobý hon na čarodějnice. ---------- Spíš než nějakými kluky mi MJ vždy připadal posedlý úspěchem, stále chtěl překonat album Thriller z roku 1982. Jo a tu bundičku, kterou na konci chudáček pálí, tak není originál, ta je vystavena v muzeu. :-) ------------------ Teď si ty dvě odporné fňukny opět zkusí u pozůstalosti MJ Estate vysoudit miliardové odškodnění. O peníze tady přece nejde. A vydají si tu svou knížečku, když lidi tolik fascinují lži. Bude z ní bestseller. Ale o peníze tady opravdu nejde. Však jim se to jednou vrátí, toho se vůbec nebojím. Karma je zdarma. -------------- Díky za skvělé komentáře: Real Tom Hardy, Triple H, zdenzo, JimDeNiro, korbitch22, T2, ledzepfan, EclecticGuy. ;-) EDIT: HBO bude tuto pornohrůzu vysílat ve 20:00 hod.??? A jinak jsou normální??? :-/(12.3.2019)

Jednostraně natočený dokument, který ukazuje krále popu z pohledu, proti kterému se již nemůže bránit. Ani já nesoudím, jak to doopravdy bylo, nicméně je spousta fakt, které dokument pravděpodobně záměrně neuvádí, chybí výslechy a rozhovory druhých stran, Jacksonovy rodiny, personálu atd... Po 1. dílu jsem již neměl chuť se ke zbytku vracet, 2.díl byl podstatně zajímavější. Osobně si myslím že pravda může být někde uprostřed, ale to už se jen těžko dnes dozvíme, nechal bych ho spát :-)(6.4.2019)

• - Celosvětová premiéra proběhla 25. ledna 2019 na filmovém festivalu Sundance v Utahu (USA). (Bioscop)

• - Jednoho z distributorů filmu televisní společnost HBO zažalovali správci pozůstalosti Michaela Jacksona, protože podle nich porušila smlouvu z počátku 90. let 20. století, v níž se zavázala, že ho nikdy nebude kompromitovat. Způsobenou škodu odhadli na 100 miliónů amerických dolarů. (JoranProvenzano)

• - Jacksona v roce 2003 obvinil třináctiletý Gavin Arvizo z pohlavního zneužívání. V roce 2005 byl zpěvák zažalován a obviněn v sedmi bodech z pohlavního zneužívání dítěte a ve dvou bodech z podávání omamných látek nezletilému. Obvinění byl nakonec po mediálně sledovaném procesu zproštěn. Ihned poté se z USA odstěhoval do Bahrajnu. [Zdroj: iDnes.cz] (swn)