Leaving Neverland

Leaving Neverland

Dokumentární

USA, 2019, 236 min (Televizní verze: 2x116 min)

Dan Reed

Kontroverzný dokument, ktorý svojim spôsobom prispieva k polarizácii spoločnosti, keďže vo veľkej miere rozdeľuje ľudí na dve pomerne krajne vyhranené skupiny. Jedna skupina je zhrozená, zhnusená, šokovaná a po zhliadnutí tvrdí, že je to jasné – Jackson bol úchylák a opovrhnutiahodný človek (aj keď sa to vždy tak nejak tušilo ale teraz je to podľa nich už definitívne potvrdené) a v rámci tejto skupiny istá militantne extrémisticky-kaviarenská „progresívna“ časť požaduje dokonca okamžitú cenzúru a zákaz hrania jeho pesničiek, čo sa už aj bohužiaľ niekde deje. Druhá skupina je skeptická, taktiež pobúrená ale z úplne iného dôvodu – odzneným a popísaným obvineniam neverí, odvoláva sa na súdne procesy, ktoré potvrdili Michaelovu nevinu a pýta sa prečo sa údajné obete ozvali až teraz 10 rokov po jeho smrti, čo tým sledujú a tento dokument považuje iba za pošpinenie pamiatky človeka, ktorý sa už nemôže brániť. V rámci tejto skupiny sa nachádza taktiež istá vyhrotenejšia časť a to tvrdé jadro jeho skalných fanúšikov, ktorí by aj v prípade objavenia sa explicitného a nezvrátiteľného dôkazu potvrdzujúceho protiprávne konanie nedali na svoj idol dopustiť a hocijaký aj ten najsilnejší dôkaz by považovali za výmysel a konšpiráciu. Ja z pozície obyčajného diváka, ktorý má len sprostredkované informácie sa neodvážim byť skalopevne presvedčený aká je pravda, aj keď by som sa asi skôr opatrne priklonil k názoru, že výpovede obetí (aj ich rodinných príslušníkov) zneli dôveryhodne a M.J. pravdepodobne nebol celkom normálny človek. I keď na druhej strane máme detailné forenzné vyšetrovanie, ktoré mu nikdy žiaden trestný čin nedokázalo. Môžem teda hodnotiť akurát objektívnu úroveň spracovania dokumentu a tú hodnotím prekvapujúco pozitívne. Keďže som vopred vedel, že celý čas budem iba sledovať dvoch sediacich chlapov, ktorí budú štyri hodiny kecať do kamery, obával som sa že to bude nehorázna nuda. Avšak obavy sa nenaplnili, ich rozprávanie bolo zaujímavé, všetko kvalitne zostrihané, doplnené o dobové fotografie, videá a výpovede ďalších zainteresovaných ľudí. A o relevantnosti a hodnovernosti nech si každý urobí názor sám. Ja nie som žiadny moc veľký fanúšik tvorby Michaela Jacksona, niektoré pesničky má podľa mňa dobré, niektoré mi lezú na nervy, ale kým ešte nie je na blackliste, idem si ja teraz pustiť z jeho diskografie podľa môjho názoru najlepší a najkvalitnejší song – Smooth Criminal.(12.4.2019)

Došla mi slova. Rodiče těch kluků teda vyhráli titul máma a táta roku..Kdybych já měla jen sebemenší podezření, že by někdo mohl udělat něco podobného mému dítěti, tak ho vlastníma rukama zabiju.. O tom, že Michael Jackson zřejmě zneužíval děti se mluví dvacet let, ale dokument Leaving Neverland má dost důvěryhodnou výpovědní hodnotu..A navíc Wade Robson? Moje náctiletá platonická láska? Je nervyrvoucí vidět tak hezkého a talentovaného chlapa takhle zlomeného..Mám z toho teď dost rozporuplné pocity, jelikož jsem na hudbě Jacksona vyrůstala, ale bojím se, že jestli ještě někdy uslyším Heal the World, tak se pozvracím.(4.4.2019)

Vynikající dokument o matkách, které jsou schopny pro peníze a slávu strčit své děti do postele komukoliv. Michael Jackson byl hudební genius, o tom žádná, měl ale své vrtochy. Byl vlastně dítětem uvězněným v těle dospělého, exotem, nedostupnou ikonou. Fanouškové by udělali cokoliv, aby se k němu dostali blíže. Kamarádil se s dětmi, ke kterým by ale neměl přístup, pokud by s tím nesouhlasili jejich rodiče a ti vesele souhlasili. Matky těch dětí vycítily příležitost jak svým ratolestem zajistit budoucnost, jak samy přijít k penězům, slávě, jak se dostat do velkého světa, jak se zdarma dostat k novému domu, jak se na Jacksonovi přiživit. Nejedna matka záviděla té druhé, že zrovna její dítě má to "štěstí". Jedna z nich byla dokonce ochotna se i s dítětem přestěhovat z jednoho kontinentu, kde původně žila, na jiný, jen aby mohla se svým synem žít Jacksonovi ještě blíže. Klidně rozbila svoji původní rodinu a vyměnila ji za pomíjivou slávu, peníze. Jackson nikoho násilím k ničemu nenutil, matky mu samy strkaly děti do ložnice. Na konci onoho dokumentu mluví i současné partnerky již dospělých kdysi zneužívaných chlapců, mající své vlastní děti a odsuzují matky svých partnerů, že něco takového tehdy dopustily. Já osobně si ale myslím, že i ony samotné, by se nechovaly jinak, kdyby třeba Lady GaGa nebo jiný jejich současný pofidérní idol, se s nimi chtěl kamarádit, prostě by k němu vzhlížely a snažily by se "chytit příležitost za pačesy" aby si něco pro sebe urvaly, stejně jako se dělo v dobách Jacksona. Jackson nebyl agresor, násilník, byl jen opravdu zvláštní. Kdyby nebyl slavný, děti by se k němu nijak nedostaly. Na vině jsou jednoznačně ony matky, které v zájmu svého vlastního profitu, zneužívání umožnily. Nikdo normální by své dítě přes noc u cizího dospělého chlapa v jeho ložnici nenechal ale prachy a mamon udělají svoje. Je to smutné co se těmto dětem stalo, že je nikdo nechránil, na druhou stranu ale Jackson tisícům dětí po celém světě zase pomáhal, věnoval obrovské peníze na různé dobročinné účely, s cílem dětem pomoci. Ani ony samotné tehdy zneužívané děti dodnes nestrádají a po Jacksonových zádech vlastně kariérně vyrostly, dodnes dokonce Jacksona milují. Bez Jacksona by nebyly tam, kde dnes kariérně jsou. Ať už byl Jackson jakýkoliv, jeho hudba je geniální. Dodám jen ještě, že to co se dnes děje ohledně Jacksona i třeba hnutí MeToo, ta mánie, kdy se ze seriálů a filmů, vystřihují herci, epizody, kdy rádia přestávají hrát písničky, které do té doby hrály, kdy se ani nečeká na soudy, to je ta největší tragedie, která se bytostně týká nás všech. Cenzura jako za komunismu. Máte-li oblíbený film, hudebního interpreta, raději si pořiďte fyzická media dříve, než bude váš oblíbenec zakázán a z historie vymazán. Vystřihli epizodu i ze seriálu Simpsons, protože v něm Jackson daboval figurku. Kam až ta novodobá inkvizice zajde? Hnus!(10.3.2019)

1. díl - A ďábel se vkrádá, svý tělo neovládá... . Bohužel světské zákony a spravedlnost je na některé lidí krátká, i kdyby vraždili neviňátka, což svým způsobem Jackson dělal. Samozřejmě, že pod povrchem je to vždy jiné. Michael jako sexuální pedofilní predátor byl opravdu v pozici boha, takže odsoudit šmahem rodiče není tak jednoduché. Jeho metody lovu (většinou) bílého mladého masa a hlavně odtažení dětí od rodičů...to bylo mimořádně sofistikované. Zahrnout někoho pozorností a mamonem - tomu odolá málo kdo. Problém je však vlastní dítě, které (vědomě - nevědomě - podvědomě) prodáte jako sexuální potravu. Jinak je to velmi kvalitní, explicitní a vícevrstevnatý dokument. Pro psychology/sexuology je to dobrý materiál, i když ti se nic nového nedozví (Jackson je přímo ve škatulce klasického pedofila). Naznačená je také role žen...ty sehrávají většinou negativní úlohu ve všech úrovních příběhu. 88%. 2. díl - ve druhé polovině to bohužel už ztrácí sílu a pouze se to nimrá v traumatu obětí. Rezignuje se na širší souvislosti a kritičtější pohled (soudit peníze na mrtvém?). Pokání rodičů nemá samo o sobě hodnotu. Nejzásadnější je přístup oběti k záchraně Jacksona před vězením, i když king of pop byla zrůda uvnitř a to se nakonec projevilo v jeho fyzické devastaci. Z druhé strany můžou ho teď pokrytecky mazat z historie, ale to nic nemění na jeho mimořádných uměleckých kvalitách. Lidi rádi škatulkují dobro - zlo, ale co když je jen šedá? 74%. Celkově 81%.(24.3.2019)

Už jako malé dítě jsem ho považoval za úchyla. Pro mě je to o to lehčí, že jeho hudbu vůbec nemám rád a jeho fanouškem jsem rozhodně nikdy nebyl. Na dokumentu lze krásně vidět, že když má člověk moc a peníze, dokáže jeho okolí nad jistými věcmi přimhouřit oči. Na jednu stranu chápu jejich rodiče, mysleli si, že je to pro dobro jejich dětí. Na druhou stranu, musí být snad všem jasné, že spát s dětmi v posteli není jenom tak - že je to spíše něco za něco. A opět se krásně ukazuje, že se najdou stále tací, kteří jej budou slepě milovat a bránit jej za jakékoliv situace. Možná se zdá, že dokument se snaží o nějakou jednostrannou manipulaci diváka. Nemyslím si, spíše bych ho považoval za důkaz pro lidi, kteří vždy pochybovali o Jacksonovi, není to jednoduše pro jejich slepé fanoušky, kteří by klidně obětovali celou školku jenom proto, aby zase ožil a mohl zpívat. Obsahové sdělení je jasné, nesnaží se za každou cenu o senzaci, ale divák nakoukne na zneužívání i ze strany zneužívaného a jeho rodiny. Je neuvěřitelné, co úchylka divného zpěváka dokáže způsobit.(24.3.2019)

• - Jednoho z distributorů filmu televisní společnost HBO zažalovali správci pozůstalosti Michaela Jacksona, protože podle nich porušila smlouvu z počátku 90. let 20. století, v níž se zavázala, že ho nikdy nebude kompromitovat. Způsobenou škodu odhadli na 100 miliónů amerických dolarů. (JoranProvenzano)

• - Jacksona v roce 2003 obvinil třináctiletý Gavin Arvizo z pohlavního zneužívání. V roce 2005 byl zpěvák zažalován a obviněn v sedmi bodech z pohlavního zneužívání dítěte a ve dvou bodech z podávání omamných látek nezletilému. Obvinění byl nakonec po mediálně sledovaném procesu zproštěn. Ihned poté se z USA odstěhoval do Bahrajnu. [Zdroj: iDnes.cz] (swn)

• - Celosvětová premiéra proběhla 25. ledna 2019 na filmovém festivalu Sundance v Utahu (USA). (Bioscop)