Leaving Neverland

Trailer
USA, 2019, 236 min (Televizní verze: 2x116 min)

Dan Reed

Dan Reed

Michael Jackson (a.z.), Wade Robson, Jimmy Safechuck, Stevie Wonder (a.z.), Ronald Reagan (a.z.), princezna Diana (a.z.), Karel III. (a.z.) (více)

Na samém vrcholu své slávy navázal Michael Jackson dlouholeté přátelství se dvěma chlapci ve věku 7 a 10 let. Tito dnes již třicátníci vyprávějí svůj příběh o tom, jak je Jackson sexuálně zneužíval, a jak se s tím po letech vyrovnali... Michael Jackson, jedna z nejslavnějších ikon na světě, představuje pro mnoho lidí mnoho věcí - popovou hvězdu, filantropa, zbožňovaného idola. Když byl v roce 1993 nařčen ze sexuálního obtěžování malých dětí, mnozí nedokázali uvěřit tomu, že by se Král popu mohl dopustit tak ohavných činů. V paralelních příbězích, které jsou si navzájem podobné jako vejce vejci, se Jackson údajně sblížil se dvěma chlapci a pozval je do svého úžasného a výjimečného světa. Obě rodiny, uchvácené přátelstvím svých synků se zpěvákem a zaslepené jeho pohádkovým životem, neviděly manipulaci a zneužívání, jimž byly jejich děti nakonec vystaveny. Dokument Leaving Neverland vytváří prostřednictvím rozhovorů, které svírají žaludek, přesvědčivý portrét soustavného využívání a podvodu. Zároveň poukazuje na moc uctívané osobnosti proniknout do života hvězdami posedlých dětí a jejich rodičů. (HBO Europe)

Trailer

ad

Zdejší komentáře jsou soubojem fandů jistého zpěváka a ne-fandů jistého zpěváka, čili objektivita žádná a relevance celkového hodnocení naprosto nulová (jak zde pomalu bývá zvykem)... Mně byl Jackson vždycky zcela jedno a jeho hudba mi nic neříká, takže jsem dokument vnímal jako obraz poškozených obětí a jako takový je film dost nepříjemným způsobem působivý. Jen ty 4 hodiny jsou na jeden zátah fakt hodně... ()

dan4815

Už jako malé dítě jsem ho považoval za úchyla. Pro mě je to o to lehčí, že jeho hudbu vůbec nemám rád a jeho fanouškem jsem rozhodně nikdy nebyl. Na dokumentu lze krásně vidět, že když má člověk moc a peníze, dokáže jeho okolí nad jistými věcmi přimhouřit oči. Na jednu stranu chápu jejich rodiče, mysleli si, že je to pro dobro jejich dětí. Na druhou stranu, musí být snad všem jasné, že spát s dětmi v posteli není jenom tak - že je to spíše něco za něco. A opět se krásně ukazuje, že se najdou stále tací, kteří jej budou slepě milovat a bránit jej za jakékoliv situace. Možná se zdá, že dokument se snaží o nějakou jednostrannou manipulaci diváka. Nemyslím si, spíše bych ho považoval za důkaz pro lidi, kteří vždy pochybovali o Jacksonovi, není to jednoduše pro jejich slepé fanoušky, kteří by klidně obětovali celou školku jenom proto, aby zase ožil a mohl zpívat. Obsahové sdělení je jasné, nesnaží se za každou cenu o senzaci, ale divák nakoukne na zneužívání i ze strany zneužívaného a jeho rodiny. Je neuvěřitelné, co úchylka divného zpěváka dokáže způsobit. ()

Ezekiel1

Co k tomu říci? Člověka to naprosto pohltí a vtáhne. Kdo "Majkla" nemiloval? Na druhou stranu jeden by řekl, že zřejmě přestanu poslouchat The Beatles, protože Lennon mlátil ženy. Queen, protože infikovaný a nezodpovědný Mercury mohl nakazit své milence nemocí AIDS. Mám pokračovat? Je mi líto obětí, ale i Jacksona samotného. Když vidím poslední dobou, co se ve světě děje Kevinu Spaceymu, či Liamu Nessonovi, tak mám pocit, že do této šablony tato aféra dokonale zapadá. Nemusíme hodnotit kvalitu dokumentu, jako spíše obsah sdělení. To je více než děsivé. ()

uiu

Hodně silný dokument, který, i přes stopáž přes 4 hodiny ve dvou dílech, nenudí a drží pozornost a pomalu odkrývá příběh dvou kluků, kteří po mnoha a mnoha letech ve svých 30 promluvili, že je Michael Jackson od 7 do 14 lez zneužíval. Jediné, co mi na tomto dokumentu vadí, je ten jednostranný pohled. Neříkám, že byl Jackson vinen nebo ne, ale v celém dokumentu jen slyšíte, že ano, byl vinen a říká to každý člen těchto dvou rodin. Jelikož jsem den předtím dokoukala Netflixový dokument "The Disappearance of Madeleine McCann" chyběl mi ten druhý pohled na věc nebo více svědků. Copak ti šoféři, co mu vozili děti kam si zamanul nebo zaměstnanci Neverlandu (kromě té jedné uklízečky zmiňované v tomto dokumentu) nic neviděli, neslyšeli? Paparazzi a těch milion jiných lidí, co se kolem Jacksona točili - nic? Jak mohla nepozorovaně, taková megastar jen tak přijet do obytné čtvrti střední třídy a nepozorovaně jít na návštěvu k "normální" rodině na večeři? Po shlédnutí mám spíše samé otázky na konkrétní detaily, protože něco tak velkého jako je několikaleté sexuální zneužívání desítek chlapců, se prostě nedá ututlat bez jediného nezaujatého svědka. Četla jsem, že autoři tohoto dokumentu oslovili i Macauley Culkina, ale ten natáčení odmítl, protože dodnes zarytě odmítá jakékoliv zneužívání ze strany Jacksona - a právě tento druhý pohled a argumenty by se sem strašně hodily, takže škoda. V době vzniku dokumentu také jeho dcera Paris Jackson sdílela na Instagramu rozhořčení a veliké naštvání, že její tatínek nebyl žádný pedofil, ale hodný člověk a skvělý táta, jehož smrt ji těžce zasáhla a ona spolu s Macauleym jsou dodnes velice blízcí přátelé. Ono jaksi dokument má být střet dvou názorů a aby si divák udělal na základě všech argumentů svůj názor, tohle je spíš jen jednostranná agitace, že ano, Jackson byl pedofil. ()

blackkocour odpad!

Kluci, kluci, já vím že se potřebujete z bývalé pop hvězdy, trochu přiživit na účasti, a ve vážné tváři vyprávět sexuální zážitky s Michaelem, že by každá vlhká třináctka z Padesáti odstínů hnědi, mohla závidět. Neexistuje na tohle i zákon, vážení? Pokroucování si z holých faktů, či polopravd, které si tyhle dva podstrčený zženštilý Máničky, zřejmě trochu přebarvili, na úkor svýho sexuálního fantazírování? Všichni v tom dokumentu, oba dva chlapci, rodiny, matka, otec, všichni mi přijdou celkem dost v pohodě na to, co se museli v šoku dozvědět z malých úst svých ratolestí. Vždyť to vypadá, že i teď by si Pepa nechal přišít pochvu na hlavu, a z odlitku vosku Michaelového čuráka, by si do ní píchat, až by se třísky chvěli. Celý ten dokument ztrácí na věrohodnosti, když se celou hodinu mluví o tom, jak je Michael úžasný, jak měl rád děti - a bafity baf, Michael onanoval nad zaječí dírkou, nad otevřenýma půlkama, a nad plyšovou žirafou. Velice mě dostávalo, když se z hezkého vzpomínaní střídali zase úplně odlišné vzpomínky, na několikadenní orgie, v bungru Myšákového paláce, v tejném podkroví Kačera Donalda, a nad tajnou kabinou dětského kina. Prostě, Michael nám ukázal moderní a překrásný apartmán pro hosty, BUM tady šukačka. Pak jsme přešli na velikou koupelnu, která stavbou připomíná náš dům, BUM tady orál s pesarem. Velká krásná zahrada, s japonskýma fontánama, BUM tady anální stonožka. Indiánské Týpí, kde jsme hodněkrát přespávali, BUM sex s horkým voskem. Dětský pokojíček s hračkama, a velkým vláčkem, který objížděl celou vilu, BUM hardcore sado maso BDSM, s připíňákáma na bradavkách. Doprdele, tohle je tak banální, a od věci, že mi to přijde jako sprosté křivé obvinění, abyste se dostali do podvědomí. Jen čert ví, kde ta pravda doopravdy je, a doufám že ani jeden hošík si teď neprohrábl ve slipech, a s bílýma džínama neodtančil do prdele. V tomhle budu asi Ďáblův advokát, kdyby byl teď Michael pořad na živu, ano, dveře od soudních právníků by nezůstali odšoupané, ale tohle by byl Michaelův poslední měsíční valčík, pak by dostal Rough Criminal. ()

• Jednoho z distributorů filmu televisní společnost HBO zažalovali správci pozůstalosti Michaela Jacksona, protože podle nich porušila smlouvu z počátku 90. let 20. století, v níž se zavázala, že ho nikdy nebude kompromitovat. Způsobenou škodu odhadli na 100 miliónů amerických dolarů. (JoranProvenzano)
  • Brett Barnes a americký herec Macaulay Culkin, kteří byli ve filmu inscenováni jako další oběti, veřejně popírají jakékoli nevhodné chování Jacksona. Culkin uvedl, že Jackson mu nikdy nic neudělal a také ho nikdy neviděl dělat cokoliv někomu jinému. Barnes i Culkin v roce 2005 svědčili u soudu na obranu zpěváka, stejně jako Robson. (RoCho)
  • Celosvětová premiéra proběhla 25. ledna 2019 na filmovém festivalu Sundance v Utahu (USA). (Duoscop)

Související novinky

Fuqua natočí film o Michaelu Jacksonovi

Fuqua natočí film o Michaelu Jacksonovi

19.01.2023

Režisér Antoine Fuqua (Training Day, Equalizer) zdá se našel novou zálibu v natáčení filmů podle skutečných událostí. Nejprve si to vyzkoušel v otrokářském dramatu Osvobození s Willem Smithem a teď… (více)

Tvůrci Rhapsody plánují film o Jacksonovi

Tvůrci Rhapsody plánují film o Jacksonovi

23.11.2019

Jeden z producentů megaúspěšného hudebního filmu Bohemian Rhapsody Graham King oznámil, že chystá životopisný snímek o zpěvákovi Michaelu Jacksonovi. Se scénářem by mu měl pomoct scenárista třikrát… (více)