Leaving Neverland

USA, 2019, 236 min (Televizní verze: 2x116 min)

Režie:

Dan Reed

Kamera:

Dan Reed

Michael Jackson (a.z.), Wade Robson, Jimmy Safechuck, Stevie Wonder (a.z.), Ronald Reagan (a.z.), princezna Diana (a.z.), Karel III. (a.z.) (více)

Na samém vrcholu své slávy navázal Michael Jackson dlouholeté přátelství se dvěma chlapci ve věku 7 a 10 let. Tito dnes již třicátníci vyprávějí svůj příběh o tom, jak je Jackson sexuálně zneužíval, a jak se s tím po letech vyrovnali... Michael Jackson, jedna z nejslavnějších ikon na světě, představuje pro mnoho lidí mnoho věcí - popovou hvězdu, filantropa, zbožňovaného idola. Když byl v roce 1993 nařčen ze sexuálního obtěžování malých dětí, mnozí nedokázali uvěřit tomu, že by se Král popu mohl dopustit tak ohavných činů. V paralelních příbězích, které jsou si navzájem podobné jako vejce vejci, se Jackson údajně sblížil se dvěma chlapci a pozval je do svého úžasného a výjimečného světa. Obě rodiny, uchvácené přátelstvím svých synků se zpěvákem a zaslepené jeho pohádkovým životem, neviděly manipulaci a zneužívání, jimž byly jejich děti nakonec vystaveny. Dokument Leaving Neverland vytváří prostřednictvím rozhovorů, které svírají žaludek, přesvědčivý portrét soustavného využívání a podvodu. Zároveň poukazuje na moc uctívané osobnosti proniknout do života hvězdami posedlých dětí a jejich rodičů. (HBO Europe)

adako

Silné príbehy a výpovede. Dokument sa skladá len z troch typov scén a ničoho iného - gro sú spomienky hlavných protagonistov a ich rodín ktoré sa striedajú s dobovými zábermi z rodinných/Jacksonových archívov. Poslednou igredienciou sú často sa opakujúce dronové zábery na Neverland a Los Angels. Pekne to spolu funguje, ale pri štvorhodinovej stopáži to neobstojí. Keby má dokument dve hodiny namiesto štyroch dosť by mu to pomohlo. Výpovediam protagonistov som veril a to čo sa dialo je hrozné. Nechcem ani vedieť čo si myslia iné obete sexuálneho zneužívania pri čítaní komentárov schopných Jacksona obhajovať ako poloboha len preto že bol celebrita. I tak si myslým že to šlo spraviť ešte silnejšie, presvedčivejšie a prístupnejšie. Za to ide dolu jedna hviezda, druhá za spomínanú stopáž. ()

Tethys

Skvělý dokument..... výpovědi zní věrohodně a pokud by někomu šlo o peníze - nečekal by tolik let a vyždímal by hezké částky již za života MJ. Jak nevěřit tomu, že taková hvězda okouzlí děti - i rodiče. Myslím, že dost vyřešil mimosoudní cestou a asi se o tom nikdo nedozví. Macaulay Culkin má hodně psychických problémů...i když to pořád popírá tak je to taky jedna z možných příčin. Já osobně jsem nikdy nevěřila, že je nevinný - nejen proto že mi jeho hudba nic neříkala, ale byl ve všech směrech divný. Peníze a sláva vždy zakrývaly a zakryjí hodně divné úchylky. ()

PoprockCZ

Přemýšlím, kde začít. Výpovědi obou mužů jsou upřímné a nejspíše rozumím, jak těžké je s takovou informací vyjít na povrch, do světa, kde si většina lidí maximálně přečte obálku novin a odsoudí je bez snahy pochopení. Mě osobně již "ikona" Jacksona tolik nezasáhla, jelikož v době jeho smrti mi bylo teprve 9 let. Ovšem myslím si, že je dobře, že tyto příběhy vyšly do povědomí, i když až po dlouhé době. Jestli si z dokumentu něco odnáším, tak to, že "tajemství nás zabíjí, čím déle jej skrýváme, tím je to horší → čas nehojí, ale drásá → svěřit se o takových intimních věcech v pubertě je nesmírně náročné, ale držet je v sobě a najít odvahu k promluvě až v pozdější dospělosti je opravdu zničující. Psychické problémy se někde projevit musí." Co se týče samotného Jacksona, v 1. pol. 1. části ještě vyznívá celkem nevinně, ovšem jakmile se dozvídáme, že nevyužíval jednoho chlapce, ale hned početnou řadu, při ztrátě zájmu je jednoduše odkopl a ještě tímto chováním rozvrátil osudy nejen těchto chlapců, ale celých rodin a všech jejich blízkých... hrůzné, neomluvitelné, odporné... K technické stránce dokumentu, za mě hodně nepovedená forma: 1) ztrácela jsem se v ději, kdy mluví, který z mužů, když je autoři občas bez většího upozornění přestřihli přes sebe 2) prostřihy na dronové záběry jsou stále stále stejné, po 4h vás to opravdu přestane bavit 3) jak tady již někdo zmiňoval, celý dokument je sestříhán tak, aby gradoval - to je sice pochopitelné, ale v případě těchto výpovědí to jen zbytečně dodává na nedůvěryhodnosti celého poselství. Na konci 1. části třeba dochází k tomu, že oba mluvčí vlastně zopakují hned po sobě to samé, jen ze svého pohledu... Mnohem lepší by bylo si příběhy vyslechnout jako celek. X Na druhou stranu oceňuji, že délka 4h má svůj důvod a možná právě proto se divák lépe naváže na všechny aktéry příběhu a ve výsledku vlastně rozumí všem stranám. Smutné je, že každý na těchto událostech má svou vinu (rodiče, samotné oběti, Jackson, média, sourozenci...), není tu hodných a zlých, pouze těch, kteří se na tom vždy jistou mírou podíleli. ()

lukyna

Tento snímek nemůže nikoho nechat chladným. Ani zaryté fanoušky, kteří jsou pekelně naštvaní a dokumentu dávají odpad, ale ani ty druhé, kteří se už nikdy nedokážou dívat na Michaela Jacksona jako dřív, tam patřím i já. Jak někdo vtipně řekl, pro mě to byl vždy takový Willy Wonka, neškodný podivín, tomu se teď už přece nedá věřit. Mě prostě ti kluci přesvědčili, věřím jim každé slovo, dokument vás tři hodiny připravuje na emotivní finále, kde, pokud dobře slyšíte, dostanete odpověď na všechny pochybnosti. ()

Accuphose

Oddělil bych realitu od toho, jaký příběh nám HBO servíruje a jakým způsobem to působí na diváka, určitě se na to podívám minimálně ještě jednou, protože je vemi zajímavé sledovat to, co nám jednotlivé postavy říkají, jak se u toho tváří a vůbec celou nonverbální komunikaci. O Michaelovi Jacksonovi si každý může myslet co chce, nicméně absolutně nesouhlasím s hysterií, že by se snad jeho písničky neměly hrát a měl být vymazán z povrchu zemského, to je vrchol demence. ()

JJaannee

Smutný dokument o největším zpěvákovi jakého znám.Byl pro mě vždycky osobností a teď? Po zhlednutí tohoto dokumentu musím konstatovat, že to byl pedofil, kterému to procházelo a to dost dlouho. Stále jeho hudbu miluju, ale už ho nevidím jako toho hodného pána, co miluje děti a nikdy by žádnému nijak neublížil..výpovědi jsou hodně emotivní a jak se říká: na každém šprochu pravdy trochu.. ()

Zackk odpad!

"dej mi prachy ty mrtvej zmrde" - aneb jak to dopadá když chce pár mrchožroutů vydělat na mrtvé hvězdě. dva lidé přísahou bránili Michaela, jsou přátelé, milujou ho, vděčí mu za celou svojí kariéru, celý život s ním byli v kontaktu a sveřepě ho bránili u soudu a pod přísahou, a po jeho smrti najednou začnou vyprávět sexuální příběhy, které mění pokaždé když jsou před kamerou a většinou ani nesouhlasí s podloženými fakty (jakože měli sex na vlakové stanici která toho roku ještě nebyla postavena). tyhle dvě násady od košťat jsou lháři kteří jen chtějí zbohatnout na mrtvé hvězdě protože už se nemůže bránit, to je vrchol. dejme tomu že by to fakt byla pravda a něco mezi nima proběhlo - toho michaela milovali, vděčí mu za všechno byli to přátelé, a po tom co umře najednou přijde pan Wade a žaluje jeho mrtvolu, to je zkrátka hyenismus ()

Ludka11111 odpad!

O sexuálnych preferenciách MJ netušil asi ani on sám a mňa 10 rokov po jeho smrti títo dvaja nepresvedcili týmto akože dokumentom. Nejdem riešiť ci pedofil bol, to mu už nik nedokáže ale tento počin ma od dokumentu veľmi ďaleko. Je to subjektívny príbeh 2 ľudí, ktorí po sakra dlhej dobe - 30 rokov, ponúkajú pohľad na svoje utrpenie. A možno by som k tomu aj bola ustretovejsia kebyže dávnejšie nečítam o tom, že sa film rozhodli natočiť až po tom, čo im súd zamietol niekolko miliónové odškodné, o ktoré žalovali Jacksonovu pozostalosť, lebo vraj im preukázali mnoho klamstiev v žalobea a aj to som čítala, že to, že boli obtazovani sa obaja nejako náhodou rozhodli verejne priznať po tom, čo obaja vyhlásili pol roka od seba finančný bankrot. Ak MJ bol pedofil a ak nejaké decká zneužíval, tak určite to nebol ani jeden z týchto dvoch, ale počkám si, kým sa reálna obeť rozhodne prehovoriť alebo natočiť niečo kvalitnejšie. A ak reálne obete títo dvaja predsa len su, tak ich úprimne ľutujem ako ľudí, že to zažili, ale kinematografiu týmto dokumentom neobohatili ani po obsahovej a ani po technickej stránke. A kto chce vidieť ako vyzerá skutočný dokument bojujúci proti pedofilii (ako mnohí Leaving Neverland pasujú) a na úrovni, tak nevynechajte V sítí, tam to vzali ta správny koniec. ()

Flashheart

1. Pokud je pro vás kardinálním argumentem proti to, že si najednou vzpomněli tak pozdě, čili to musí být lež, tak prosím za žádných okolností nemějte děti, dokud vám to nedojde. 2. Pokud máte uvažování na úrovni některého z rodičů těch dvou kluků, tak možná taky radši nemějte děti. 3. Zřejmě je vhodné se potom také podívat na Square one nebo Lies of Leaving Neverland. Jde o ještě méně profesionální dokumentaristiku, než zde, každopádně je vhodné si udělat obrázek o tom, jak je pravda relativní a hlavně hluboko zakopaná pod nekonečnými vrstvami lží, manipulací, demagogií, přehnaných emocí, egem, zaslepeností atd. Je vtipné, kolik lidí má hned jasno ať už na jednu nebo druhou stranu, přitom ví tak leda h***o. 4. Krom těch několika, pro které Michael (nebo ti kluci) opravdu něco znamenal jako člověk, nebo pro které byl jako hvězda smyslem života, pro nás všechny ostatí je přece ve výsledku úplně jedno, jak to bylo. Michael je pod drnem, kluci pokud lžou, tak jsou jen další nenažrané krysy ve státě nenažraných krys, pokud nelžou, tak utrpěli určité trauma, které nechci brát na lehkou váhu, na druhou stranu se na světě najde možná i miliarda lidí, kterým život nadělil ještě horší věci a jsem přesvědčen, že tihle lidi nějak zaopatřený dožijou i kdyby nic nevyhráli. Spíš bychom se měli koukat tam, kde je soucit potřeba víc, klidně u nás doma, kde se najde spousta zneužívaných a i o dost hůř, který si na svym alkoholickym fotrovi nebo kom nikdy v životě nevysoudí ani zlámanou grešli, natož nějaký soucit, pochopení. I kdyby byl Michael vinen, ve frontě pedofilů na šibenici by ho postavili někam hodně dozadu i Wade nebo Jimmy, jeslti vůbec. Jediný rozdíl je, že byl taková hvězda. Myslím, že ten film je pro nás mnohem podstatnější ve svym poselství, je to zajímavej a propracovanej psychologickej profil tady toho problému a i kdyby to byla lež, jako osvěta je dobře, že to vzniklo (když už teda lidstvo neumí stvořit něco lepšího). Doufám, že to podnítí další oběti o tom víc mluvit a ukázat světu, jak je to težký. A že hyeny, který si na tom falešně přihřívaj polívčičku a přiživujou zaslepené odmítače, nakonec někdo i doopravdy vojede jak doslova, tak i o všechny jejich zbylý prachy. 5. Jako profesionální a nezávislý dokument to opravdu hodně pokulhává a se skeptiky v nekterých bodech musím souhlasit. ()

JohnnyV odpad!

Posraný Američani si myslí, že sežerou svět? Už to začalo čistkou v Simpsonech, kde MJ ani nevystupuje, jen mluví. Tady v té nechutné PROPAGANDĚ vypovídají nějaký dva troubové, co nikdy nenašli svou sexuální identitu, a tak to hážou na mrtvého? Krom toho, že už jednou před lety u soudu vypovídali, a to v Jacksonův prospěch!!! Tedy pokud to půjde k soudu znovu, až je Jacksonova rodina zažaluje, mohli by být dokonce odsouzeni za křivé svědectví. Ano, pro MJ byly děti všechno a miloval je, ale nevěřím, že by je v životě zneužil. V rámci kampaně MeToo to však zapadá jak prdel na hrnec. HNUS! ()

CALIBR odpad!

S jistotou mohu říct, že znám dobře asi 3 songy od pana Jacksona. Celá ta jeho sláva šla mimo mě už jen proto že jsem se narodil v pětadevadesátém. Někdo mi říkal, že s rodinou to neměl moc dobré. Díky tomuhle filmu je mi ho nyní hodně líto. Pokud by se podle mého názoru jednalo o seriózní dokument, tak bych mu dal 1* za technické provedení a potom ubral 5* za trapné hraní na city slaboduchým, které se hodí leda tak do tv Nova. Ovšem jde o to, že tvůrci akorát pokračují v odpudivých štvanicích stylu "MeeToo". Dnešní "moderní" společnost je tak upjatá a patetická, že je víc a víc živnou půdou pro podobné kauzy, kterých podle mě bohužel bude v příštích letech víc a víc... a víc. Co se zprasených kariér pana Robsona a druhého "poškozeného" hocha týká - je to vina jejich líných rodičů. ()

phoebinka

Neni to uplne idealni situace - pokud MJ milujete, film vas jenom vytoci a pravdepodobne stejne nepresvedci. Pokud mate radi jeho hudbu, ale nejste skalni fanousci, uz asi nikdy nebudete moct poslouchat jeho pisne bez alespon kratke myslenky na ten velmi barvity popis, co se udajne delo. A pokud je vam jeho hudba i on jedno, tak je to nesmirne dlouhe a bulvarni. Predpokladam, ze vetsina lidi jako ja jsou nekde uprostred a v tom pripade jim to videt nedoporucuju. Na dokument to neni vyvazene. Je to rozhovor s udajnymi obetmi, ktery je velmi presvedcivy a asi nejzajimavejsi jsou pohledy jejich matek. ()

nickrgwrsz odpad!

Jen hloupý člověk může něčemu takovémuto uvěřit, postavit jednostranný dokument proti verdiktu nezávislého soudu z dob minulých. Vzpomínáte, jak v roce 2003 média i veřejnost považovali Michaela za zločince, aniž by byl Michael odsouzen? Stejní blbečci zde diskutují i dnes, opět je nezajímá presumpce neviny, jen blábolí ve své zakomplexovanosti, protože sami nic v životě nedokázali. Vzpomíná si ještě někdo jak nám Česká televize servírovala v roce 2004 reportáž ve své hlavní zpravodajské relaci o tom proč bude Jackson s největší pravděpodobností usvědčen? Paradoxně až bulvární Nova přiša s tvrzením, že v tak závažné kauze soud těžko odsoudí Michaela když žalující chlapec stále tvrdí něco jiného. Verdikt z roku 2005 - NEVINEN VE VŠECH BODECH OBŽALOBY. Tento dokument je vskutku všech sraček sračkou a věřte mi nebo ne, v jeho záulisí tahá za nitky Sony Music, která sabotovala od roku 2000 vše kolem Michaela, krom této sračky. Stopáž fanatická jak přednáška k pyramidové hře. Bohužel, kdo má peníze, ten si v dnešní době zaplatí ne jen demonstranty, ale i diskutující a recenzenty. Michaela už Sony zabila, katalog je jejich, tak ať z této sračky udělají film roku a z Michaela, který se s nimi ve zlém rozešel, nejohavnějšího člověka planety. Michaelovi už víc neublíží R.I.P. ♥ love you more :) ()

Vaclav.Krali

Nedá se nijak hodnotit. Vše je uvěřitelné, hezky natočené, sestříhané a celé 4 hodiny utečou jako voda.... Vyrůstal jsem jako mega fanoušek MJ a po shlédnutí tohohle dokumentu nechci soudit ani MJ ani ty dva zneužité. Popravdě to, že pravdu se zřejmě nikdy nedozvíme, ve mě vyvolává dost nepříjemné pocity. ()

mdf

Jednostranný dokument,kde někdo kdysi vypovídá pod přísahou,že se nic nestalo a najednou po x letech si vzpomene,že se tedy něco stalo.Dobře natočené a sestříhané,že jedno oko nezůstane suché.4 hodinová vize,na mě spíš dělá dojem,že asi někomu došli peníze a ta histerie,že kvůli tomuto dokumentu některá rádia stahují písničky MJ už mi připadá,jako přes čáru.Pravda je ale ta,že jestli to tak opravdu bylo nebo nebylo,se už asi nikdy nedozvíme.Každopádně tento dokument nic nezmění na velkém zážitku a davové histérii,když jsem ho viděl ze tří metrů v roce 1996 před hotelem InterContinental v Praze,to měl měl koncert na Letné. ()

planetta

Beriem to ako terapiu tych dvoch a urcite takychto chlapcov bude aj viac. Ponesu si to so sebou cely zivot. Beriem to ako fakt, ze MJ sice bol hudobny genius, ale realny zivot to pre neho bola uplne ina galaxia. ()

Vaelor odpad!

Bohužel v tom nevidím nic jiného, než svezení se na současné vlně a vytřískání peněz na chudákovi, co se nemůže bránit. Tvůrci si, co se týká psychologie, dali velmi záležet na tom, aby z Michaela neudělali zrůdu, která znásilňovala malé děti, ale člověka, který jim vlastně nic zlého, skoro, neudělal a celé, aby to na lidi působilo mnohem lidštěji a umírněněji. Osoba Michaela Jacksona byla, dle mě, mnohem komplikovanější a nečitelnější, než, aby se to dalo takhle jednoduše uzavřít. Jednostranně zaměřený dokument, bez objektivní pohledu, s nulovou přidanou hodnotou aneb, jak se říká, tisíckrát vyřčená lež se stává pravdou. ()

louislumiere

Jednoznačně jednostranný dokument, který kromě mluvících hlav nic objevného nepřináší. Nejsem obdivovatel M.Jacksona, nejsem zastánce zneužívání dětí. O vině superhvězdy, co vím, se dá pouze spekulovat. Navíc už pár let prdí do hlíny. Téma zneužívání dětí je děsivé a výtečně se s ním popasoval film Spotlight z roku 2015. Ovšem snímek Leaving Neverland se nesnaží o rekonstrukci, ale o rozbor psychiky zneužívaných. Já vám nevím, mě to přišlo spíš jako ohňostroj pitomosti ze strany rodičů, kteří poskytli své chlapečky na hraní jednomu slavnýmu úchylovi a zavřeli při tom oči. U australana si ještě člověk řekne, jo, asi i měl talent. Ale u chlapečka z reklamy jaksi chybí pozadí jeho kariéry, i když i tam se maminka zmíní - tak proč nevydělat peníze. Jestli byl Jackson úchyl, nevím. Asi ano, ale hodně zvláštní jsou v tomhle případě i rodiče. Protože tohle nebyli racionálně uvažující rodiče. To byly zrůdy. Je možná nemorální to říct, ale ve výsledku, alespoň tyto oběti v dokumentu se vyskytující, zase tak špatně nedopadli. Ve srovnání s osudy bezbranných a navždy zničených obětí dětského zneužívání, které páchali duchovní napříč církvemi. Tam totiž většinou žádný milující rodič nespal spokojeně ve vedlejším hotelovém pokoji. Nazdar. ()

Fuqua natočí film o Michaelu Jacksonovi

Fuqua natočí film o Michaelu Jacksonovi

19.01.2023

Tvůrci Rhapsody plánují film o Jacksonovi

Tvůrci Rhapsody plánují film o Jacksonovi

23.11.2019

Jeden z producentů megaúspěšného hudebního filmu Bohemian Rhapsody Graham King oznámil, že chystá životopisný snímek o zpěvákovi Michaelu Jacksonovi. Se scénářem by mu měl pomoct scenárista třikrát… (více)