O slavnosti a hostech

• angličtina The Party and the Guests (více)

Sedm lidí je pozváno na slavnostní hostinu k narozeninám jakéhosi papaláše. Hosté tvoří vlastně vzorek celé společnosti. Brzy začnou vycházet najevo nepříjemné paradoxy celé situace: účast na hostině je sice dobrovolná, avšak nelze ji odmítnout. Každý smí kdykoliv odejít, avšak odchod je považován za urážku hostitele. Počáteční přátelskou atmosféru brzy vystřídá napětí, nejistota a tušení nebezpečí. Kupodivu se většina hostů snaží mocenský nátlak a manipulaci přehlížet. Pouze jeden projeví morální úroveň a odejde. Na odpadlíka, který si dovolil odvrátit se od ostatních, je nakonec uspořádána štvanice… Symbolické podobenství o totalitní moci je dílem režiséra Jana Němce, avšak jeho autorství je nutno připsat i scenáristce a výtvarnici Ester Krumbachové, tehdejší Němcově životní partnerce. Závažný a divácky náročný snímek získal v roce 1966 zaslouženou přízeň filmové kritiky a patří mezi díla, která nelze v souvislosti s českou Novou vlnou pominout. Za normalizace film pochopitelně putoval do pomyslného trezoru. (Česká televize)

lukas11the

Myslím, že tento film popíšu naprosto přesně, když napíšu, že byl divný. Ale zároveň ohromně zajímavý. Něčím co zděloval mě silně oslovil. Myslím, že stopáž 68 minut, byla přesně akorát únosná. Nejlepší postava pro mě, jednoznačně mlčící muž. Ale i ostatní charaktery byli silné. Jde jednoznačně a ARTový film. ()

cinemafil

Jeden z nejlepších filmů nové vlny, kterou smetly ruské tanky... Zajímalo by mě, jestli by se Němec dalším filmem překonal. Ten film je natočený, že by ho sám Kafka nenatočil líp. Skupinka hostů je podobenství o společnosti - té doby ale i kterého doby. Režisér si zasloužil natočit aspoň jeden film. 4* ()

karnifex

Známkou kvality a nadčasovosti tohoto snímku může být, že (aspoň mě osobně) záporné postavy spíše než pohlávary KSČ připomínaly současné manažery atd. (konkrétně Rudolf byl Babiš jak vyšitý). Jenom bodyguardi se těch pár let změnili: teda pořád jsou to hovada, ale už vypadají úplně jinak - ti dnešní jsou takoví větší, profesionálnější, agresivnější.. ()

gizi

Druhé shlédnutí 17.3.2015 po několika letech a zvedám hodnocení ze 4 na 5* (90%). Je to naprosto ojedinělý film, ze kterého přímo vane mrazivá atmosféra totality (ale nejen to). Herci i neherci odvádějí skvělý výkon, scénář a režie jsou zcela výjimečné. ()

Hombre8

V osmašedesátém hlavní cena v Cannes.  Aha... Tak tím pádem to musí být vynikající, i kdyby to bylo blboučké. A když je, tak tomu dáme přízvisko podobenství. ()

melo.d

Já vlastně ani pořádně nevím, jak to mám ohodnotit. Bylo by to celkem zajímavé, kdyby to o něčem bylo. Ale bylo to o hovně. ()

evangelik

Docela náročná, těžce stravitelná podívaná z dob "Nové vlny" konce šedesátých let. Ani jednoho herce jsem nepoznal. Nejbizarněší mi přišla scéna jak na tom drobném štěrku rovnali ten stůl, aby se nekolíbal... ()

Jester_X

Mám rád motivy slavnosti, kde se na malém prostoru dá ukázat mnoho. Třeba charakteristiku jednoho národa a jeho uzurpátorů. Herci hrát neuměli,jejich repliky zely prázdnotou, a tak nakonec vyniknou nejvíce věty a proslovy výrázné svoji absurdností, zhovadilostí jejich poselství a manipulací s davem. Zkrátka, i v poetickém prostředí lesa, jezera, slavnosti zámeckého stylu může se dít cosi zhovadilého. ()

pleonasmus

Vrcholný film Nové vlny, ze kterého dodnes mrazí, protože podoba a fungování totalitních režimů se z povahy věci nemění. ()

raininface

Zatímco režisér o svém filmu řekl, že "má velmi málo společného se socialismem", vedoucí stranický ideolog Auersperg usoudil, že "může být vykládán jako pokus o zesměšnění socialistické společnosti". Nejlepší na tom je, že pravdu měli oba. ()

prskvik odpad!

Tak toto se opravdu nepovedlo. Film mi byl doporučen a já dle hodnocení čekal cosi na úrovni jakou má SPALOVAČ MRTVOL. Kdybych chtěl vymyslet absolutně bezduché plácání o ničem, tak se mi to takhle nepovede. Divný lidi, divný tlachání a žádná pointa. Krom nechutných hororů nejhorší film co jsem viděl. ()