Pán much

Peter Brook

Předloha:

William Golding (kniha)

Peter Brook

Spolu s 1984 a Králem krysou je Pán much asi nejlepší kniha o člověku v extrémní situaci, ve které se odhazují návyky civilizace, vypěstovaná zdrženlivost, všechen ten nábal společnosti, který člověku dovolí maskovat, co je doopravdy uvnitř. Pak jednou přijde chvíle, kdy tohle všechno ztratí použitelnost a zbude jen opravdovost, jen maso a krev, které nepředstírají a stanou se tím, čím doopravdy jsou. V některých případech se stane takový člověk lepším a vydá ze sebe to nejlepší co v něm je, tak jako hlavní hrdina Ralph. V řadě jiných případů je ta cesta přesně opačná, tak jako u Jacka a jeho následovníků. Film sice nedosahuje zejména ve finále drtivosti knihy, stále je ale nesmírně silným dílem o člověku, o tom, jak nesmírně úzká je hranice mezi řádem a chaosem, zdrženlivostí a neomaleností, ohledy a bezohledností. Jak snadno se dokáže člověk zbavit zábran, zvláště pokud ty zábrany nemá dostatečně ukotveny ve své osobnosti a pokud navíc zmizí riziko následků. Empatii a soucit je tak snadné ztratit, zvláště když je jedinec ve věku, kdy si tyto vlastnosti sotva začíná osvojovat. Ani více než padesát let po svém napsání Goldingova kniha neztratila nic ze své síly. Tento film je její velmi zdařilou adaptací, i když přece jen musel dbát ještě jistých omezení v tom, v jakých situacích lze vidět děti. Mimochodem dětští herci zde dosahují opravdu pozoruhodných výkonů.(4.6.2015)

Trochu nám chlapci zdivočeli. Kdysi jsem viděl tu novější verzi, a srovnání obou jsem napsal k ní.____Black&white dodává filmu fantazii, kterou budete potřebovat k představě tropického ostrova.___Atmosféra ok, jenom bych se ohradil proti těm vsunutým záběrům, kdy režisér evidentně pracoval s partou kluků a točil jejich reakce na vtipy atd. a tyto záběry pak byly ve filmu použity. Proto se podle mě nejedná o chaotický střih, ale o přidané záběry vytržené z kontextu (něco jako když se natáčelo po českých divadlech NIkdo není dokonalý, Krampol přišel na jeviště, řekl pár starých trapných vtipů, kameramani zběsile natáčeli tu trochu smíchu od diváků, a pak to do pořadu nastříhali jako smích v reakci na povídání neméně trapných hostů). V kontextu mé kolekce GB 60´s rozhodně podprůměr, v kontextu celkové kinematografie vysoký nadprůměr.(8.9.2008)

Příběh dětí, které po ztroskotání letadla na opuštěném ostrově přebírají vzorce chování dospělých, shlukují se do "kmenů", volí své vůdce a soupeří mezi sebou. Velmi zajímavý námět, silná myšlenka a některé herecké výkony dětských představitelů. Ale také místama zmatený střih, kdy divákovi, neznalého knižní předloze, unikají souvislosti.(1.8.2004)

Slupka civilizace je nepříjemně tenká. I to je poselstvím tohoto britského snímku podle slavné Goldingovy novely, kterou jsem stále nečetl. Viděl jsem však kdysi dávno novější filmovou verzi, a přišla mi docela působivá. Tato verze nikoliv. Brookova režie je totiž nezajímavá, místy dokonce chaotická, a většina dětských hereckých výkonů je v lepším případě nepřesvědčivá. Což je mi líto.(15.5.2006)

• Real Tom Hardy

"WE ARE NOT A SAVAGES!" --------------- Neobľubujem prítomnosť malých faganov v mojej blízkosti. Nemám rád deti všeobecne, takže keď sa na obrazovke zjavili takéto emancipované deťúrence, skoro ma odviezla pohotovosť. Koncept Pána Múch je skvelý, to sa musí nechať, ale nabudúce si tie deti vezmi so sebou do preč. Objektívne 2* to rozhodne nie sú, ale v určitých chvíľach si proste bezmocný divácky konzument ako ja nedokáže pomôcť.(16.1.2018)

• - Také na základě tohoto filmu vznikl americký pořad Kdo přežije (od r. 2000). (Vxxx)

• - Jako Pán much je označován Belzebub, což je podle křesťanské mytologie jedno ze jmen ďábla. Jiné zdroje uvádějí, že Belzebub je jeden ze sedmi princů pekel, konkrétně démon obžérství. (Lukadlo)

• - Williamu Goldingovi (autor původní knihy) se tento film líbil. (Krub)