poster

Pán much

 • Velká Británie

  Lord of the Flies

 • Slovensko

  Pán múch

  (festivalový název)

Dobrodružný / Drama / Horor / Thriller

Velká Británie, 1963, 92 min

Režie:

Peter Brook

Předloha:

William Golding (kniha)

Scénář:

Peter Brook
Nastala chyba při přehrávání videa.
 • Jazzzz
  ****

  Musím souhlasit, že knižní předloha v tomto přípádě byla opravdu mnohem lepší a film si v jistých chvílích nedokázal udržet přehlednost, ale vzrůstající napětí a změny v Jackově chování a jeho přístup k pravidlám jsou ztvárněny perfektně - myslím že i jeho herecký výkon byl výborný - bohužel to nelze říci o všech dětech. Děti se na ostrově bez vhodného vzoru a vedení stávají divochy a musím uznat, že když jsem četl knihu nepředstavoval jsem si ty děti pomalované jílem a krví tak divoce.... Už se těším na novější zpracování... :-)(14.5.2009)

 • Exkvizitor
  ***

  Slupka civilizace je nepříjemně tenká. I to je poselstvím tohoto britského snímku podle slavné Goldingovy novely, kterou jsem stále nečetl. Viděl jsem však kdysi dávno novější filmovou verzi, a přišla mi docela působivá. Tato verze nikoliv. Brookova režie je totiž nezajímavá, místy dokonce chaotická, a většina dětských hereckých výkonů je v lepším případě nepřesvědčivá. Což je mi líto.(15.5.2006)

 • gabin(a)
  *****

  Jedna z mých nejoblíbenějších knížek, dokonce jsem o ní psala diplomku (ale z hlediska teorie překladu). Golding je geniální, nositel Nobelovy ceny a i když není jednoduchý, právě tato kniha je díky svému jazyku i poselství srozumitelná pro všechny (jak to má u správného geniálního díla být) a přímo vybízí ke zfilmování. Zfilmovat skvělou knihu je strašně těžké, protože kouzlo knihy je, že nechává pčtenáři prostor pro fantazii co do postav, prostředí, promítání vlastních zážitků a zkušeností. A najednou to všechno někdo zkonkretizuje, postavám dá tvář (nedejbože vámi neoblíbeného herce), vymezí místo, zkrátka tu vaši fantazii přiškrtí. Nebo ji podpoří, natočí geniální film a vy už pak jen děkujete a modlíte se, aby to nenatočil nikdo znovu, protože není lepší McMurphy než Nicholson ani lepší Motýlek než Steve Mc Queen. Tenhle film je, řekla bych, minimálně stejně dobrý jako kniha, i když mi chybí barvy, protože právě v té knize si Golding hraje s barvitými popisy krás ostrova, světelných kouzel v listí džungle apod. a staví je do protikladu s rozvíjející se smečkovitostí a brutalitou malých "hrdinů", a to i jazykově:popisy přírody jsou psány tou nejkultivovanější angličtinou (skoro slyšíte Sira Davida Attenborough) a přímá řeč kluků postupně upadá až do skřeků. Doporučuji nejdřív přečíst knížku, je krásná, pregnantní, čtivá, zkrátka hodna nositele Nobelovy ceny a dokonce je i vcelku krátká. Obě filmové adaptace se určitě povedly, ale tuhle mám paradoxně radši než pozdější barevnou. Jak si stěžuji výše, ta barva mi zde sice chybí, ale s knihou se podle mě Peter Brook vyrovnal líp a za to, že to dokázal v černobílém filmu zaslouží o hvězdičku víc než pozdější verze.(24.2.2010)

 • Isherwood
  **

  Už i s Goldingovou předlohou jsem měl jisté problémy (těžko si k hrdinům přiřadit obličeje malých kluků) a film to jenom stvrzuje. Je to nefunkční jako adaptace a jako samostatný film to prohrává úplně. Zkratkovitost v jednání a motivech hrdinů tluče pokaždé, když si divák znalý předlohy udělá čárku za vynechaných deset stran. Nevěřil jsem té klukovině ani minutu. Být to rychlokvaška natočená rok po vydání, snad bych i chápal, že na scénáři někdo mohl pracovat skoro deset let, ale je ale neodpustitelné.(14.11.2010)

 • Lima
  ****

  Příběh dětí, které po ztroskotání letadla na opuštěném ostrově přebírají vzorce chování dospělých, shlukují se do "kmenů", volí své vůdce a soupeří mezi sebou. Velmi zajímavý námět, silná myšlenka a některé herecké výkony dětských představitelů. Ale také místama zmatený střih, kdy divákovi, neznalého knižní předloze, unikají souvislosti.(1.8.2004)

 • - Jako Pán much je označován Belzebub, což je podle křesťanské mytologie jedno ze jmen ďábla. Jiné zdroje uvádějí, že Belzebub je jeden ze sedmi princů pekel, konkrétně démon obžérství. (Lukadlo)

 • - Režisér Peter Brook viděl viděl před obsazením hlavní role více než 3 000 chlapců. (rafix)

 • - Dlouhou dobu před vznikem tohoto filmu přemítal o natočení vlastní adaptace i Luis Buñuel, jenže tomu se nikdy nepodařilo získat práva. Brookův snímek prý nikdy neviděl. (Lavran)

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace