Pán much

• Nový Zéland

Lord of the Flies

Dobrodružný / Drama / Horor / Thriller

Velká Británie, 1963, 92 min

Rozpočet $250,000║ Pre mňa bolo sledovať tento film nepekné utrpenie, úplne mimo mňa, surovosť scén ako v Kanibaloch a hlavne keď ich absolvujú malé deti, tak to je pre mňa fakt hnus a des sledovať. A beztak som sa pri tom nehorázne nudil a tie surové scény mi to sledovanie úplne zabili. /20%/(22.8.2009)

Tento film by mal byť, aj napriek svojmu kontroverznému obsahu, určený hlavne deťom. Aby si uvedomili, že život je jedna obrovská tragikomická púť a dostávať facky je v dnešnej vo zvyku. Stroskotať niekde na ostrove a vytvoriť si vlastnú komunitu, to musí podkopať aj dospelácku psychiku, nieto ešte detskú. Briti sa s tým vysporiadali celkom slušne a ponúkajú snímok hodný svojho originálneho názvu Lord ( Pán ). Aj napriek tomu, že svižnosť snímku nič nehovorí.(14.2.2016)

• Real Tom Hardy

"WE ARE NOT A SAVAGES!" --------------- Neobľubujem prítomnosť malých faganov v mojej blízkosti. Nemám rád deti všeobecne, takže keď sa na obrazovke zjavili takéto emancipované deťúrence, skoro ma odviezla pohotovosť. Koncept Pána Múch je skvelý, to sa musí nechať, ale nabudúce si tie deti vezmi so sebou do preč. Objektívne 2* to rozhodne nie sú, ale v určitých chvíľach si proste bezmocný divácky konzument ako ja nedokáže pomôcť.(16.1.2018)

Trochu nám chlapci zdivočeli. Kdysi jsem viděl tu novější verzi, a srovnání obou jsem napsal k ní.____Black&white dodává filmu fantazii, kterou budete potřebovat k představě tropického ostrova.___Atmosféra ok, jenom bych se ohradil proti těm vsunutým záběrům, kdy režisér evidentně pracoval s partou kluků a točil jejich reakce na vtipy atd. a tyto záběry pak byly ve filmu použity. Proto se podle mě nejedná o chaotický střih, ale o přidané záběry vytržené z kontextu (něco jako když se natáčelo po českých divadlech NIkdo není dokonalý, Krampol přišel na jeviště, řekl pár starých trapných vtipů, kameramani zběsile natáčeli tu trochu smíchu od diváků, a pak to do pořadu nastříhali jako smích v reakci na povídání neméně trapných hostů). V kontextu mé kolekce GB 60´s rozhodně podprůměr, v kontextu celkové kinematografie vysoký nadprůměr.(8.9.2008)

Musím souhlasit, že knižní předloha v tomto přípádě byla opravdu mnohem lepší a film si v jistých chvílích nedokázal udržet přehlednost, ale vzrůstající napětí a změny v Jackově chování a jeho přístup k pravidlám jsou ztvárněny perfektně - myslím že i jeho herecký výkon byl výborný - bohužel to nelze říci o všech dětech. Děti se na ostrově bez vhodného vzoru a vedení stávají divochy a musím uznat, že když jsem četl knihu nepředstavoval jsem si ty děti pomalované jílem a krví tak divoce.... Už se těším na novější zpracování... :-)(14.5.2009)

• - Během 92 minut na plátně se neobjeví jediná ženská tvář. (Stoka)

• - Williamu Goldingovi (autor původní knihy) se tento film líbil. (Krub)

• - Také na základě tohoto filmu vznikl americký pořad Kdo přežije (od r. 2000). (Vxxx)