Reklama

Reklama

Císař a vrah

  • Čína Jing ke ci qin wang (více)
všechny plakáty
Trailer
Čína / Japonsko / Francie, 1998, 163 min

Obsahy(1)

Dvě a půl století trvalo ve starobylé Číně období tzv. "Válčících států". Až se konečně v království Čchin (Qin) našel vládce, který měl nejen svou vizi, ale i dost odvahy a sil, aby tomuto strašnému období učinil konec. Budou ho nazývat Prvním císařem a dynastie jeho jména bude navždy připomínat sjednocení sedmi států v obrovskou říši. Zatím je však vládcem svého státu a ostatními je považován za nepřítele. Jediná, kdo v něj upřímně věří, je jeho konkubína Čao (Zhao), která jej provází od dětství. Dvůr kolem něj i ti nejbližší však spřádají své intriky a Čao Čeng (Zhao Zheng) má před sebou veliký úkol. Věrná konkubína pro svého krále podstoupí výpravu s královým protivníkem na život a na smrt, korunním princem státu Jen. Její mise je tajná a riskantní, Čao je však ochotna pro svého krále a jeho sen podstoupit cokoliv.

Jeden z nejlepších současných čínských režisérů Kaige Chen (Kchaj-ke Čchen) zachytil historické události z úsvitu čínských dějin nejen jako akční historický film, ale především jako velký příběh lásky, cti a zrady i osudu velkých mužů a jejich snů. Film získal výroční čínskou filmovou cenu Zlatý kohout za kameru a na MFF v Cannes Cenu za výpravu. V roli krásné a tajemné konkubíny Čao se představí čínská superhvězda Li Gong (Li Kchung). (oficiální text distributora)

(více)

Videa (1)

Trailer

Recenze (36)

ScarPoul 

všechny recenze uživatele

Kaige Chen je filmový mág. Jeho filmy dokážu preniesť do dávnych časov s takou ľahkosťou až to vyráža dych. Formálna zložka týchto filmov postupne vťahuje do deja a postupne ukazuje nie len historický kontext ale obohacuje celú historickosť o ľudský aspekt. Hlavné postavy cisára, jeho milenky a nájomného vraha sú skvelo napísané a zahrané - hlavne výborná Gong Li. A rovnako to má množstvo silných scén - skoky detí z hradieb aby sa zachránili pred uväznením, príbeh nájomného vraha a mučiacich metód a tiež šialenstvo cisára. Chen predostiera silu národných dejín v čínskom kontexte a za pomoci množstva komparzistov a skutočných reálií. Pritom si udržuje tempo a dynamiku, akčné scény sú priehľadné a tie konverzačné zase obrazovo rozmanité. Možno nie tak dokonalé vo vyvrcholení ako jeho predchádzajúce filmy, ale rozhodne je to dielo, ktoré sa oplatí vidieť. Hlavne aj vďaka skvelej Zhaovej hudbe. ()

zelvopyr 

všechny recenze uživatele

Čína tlačí nejen v tomto filmu horem dolem myšlenky, že 1. blahem lidu lze ospravedlnit libovolnou genocidu, 2. mír lze nejlépe docílit totální válkou. A přijde jim to správně, Čína přece musí být za každou cenu sjednocena včetně přilehlého okolí, aby zametla s barbary. Já vím, že tuhle propagandu nerazí režisér... to už spíš schvalovací komise... ale zejména jim to takhle dobře vysvětlili už ve škole... a v televizi... a tak. Z tohoto pohledu znechucení... Jinak celkem prkenná filmařina jako taková, ale naopak realistická výprava a dobře rozehraní herci... ()

Reklama

Ajantis 

všechny recenze uživatele

Děj je zasazen do stejné epochy (sklonku Období válčících států) jako novější Hrdina a zabývá se i stejnou ideologickou otázkou: Je ospravedlnitelné obětování části pro dobro celku, asimilace malých ve prospěch všech, když jen silná centrální vláda dokáže překonat věčné boje o nadvládu mezi jednotlivými státy a konečně nastolit mír? Ve srovnání s Imouovým eposem ale po všech stránkách pokulhává; co Hrdina řekne jedním gestem či slovem, na to zde padne mnoho vět a film trochu ztrácí spád. Kaige Chen je vizuální mág, což prokázal v Konkubíně i Svůdném Měsíci, zde je však, i přes od pohledu poměrně nákladnou výpravu, obrazově dost nevýrazný. E&A je orientován více realisticky, neobsahuje drátové triky a soubojů obecně je poskrovnu, sleduje spíš politické intriky probíhající u dvora a mezi státy, postrádá však náboj a eleganci špičkového Hrdiny. Velmi silné ***. ()

tombac 

všechny recenze uživatele

Už první polovina opusu Chena Kaigeho obsahuje téměř všechny esence, z kterých je uhněten aktuální Yimouův biják Kletba zlatého květu, a přestože je výrazově střídmější a o hodinu delší, má co do rozmáchlosti a působivosti jasně navrch. Demonstrovat to lze na nádvoří císařského paláce. Tam, kde Yimou nahnal na žlutými květy zaplněnou plochu tisíce vojáků v blyštivích zbrojích a uspořádal přeplácanou a podivnou řež, Kaige si vystačí pro větší dojem s pár stovkami bojovníků a pustými prostorami bez karnevalových barviček. Méně je někdy více. To však neznamená, že Emperor and the Assassin není poctivé a velkolepé historické drama. Vystavět úchvatný tříhodinový epos o sjednocování Číny především na hereckých výkonech a s jediným větším fragmentem bitvy je obdivuhodné. 9/10 ()

Vančura 

všechny recenze uživatele

Uf, sledování tohoto bijáku bych přirovnal k divokému zápasu s býkem, který se ne a ne vzdát; ten film se místy tak strašně táhnul, všechno tam bylo pomalé, od pohybů kamery po mluvení herců, bože! Celkovou bilanci nedohlédnu, ale trvalo mi několik dnů, než jsem to dokoukal do konce, musel jsem si dávat i několikadenní pauzy, vypil jsem u toho něco přes dvě láhve vína, a na konci jsem byl tak vyčerpaný a schvácený, že jsem příchod závěrečných titulků uvítal s úlevou zmoženého toreadora. Současně jsem žasnul nad tím, jak je to megalomanské, a přitom to na mě vůbec nezabíralo, všechny ty litry krve, velkolepé scény, hromady zabitých, včetně dětí... říkám si jen proč?! Bylo to jako sledovat něco s odstupem pod skleněným poklopem - jo, odstup, to je to správné slovo, ten film mě nedokázal vtáhnout a celou dobu tam byl odstup, jaký si udržujeme u někoho, koho nechceme pustit do své intimní zóny. Celé to navíc totálně zabil ten strašlivý český dabing, ve kterém to ČT2 odvysílala - místy jsem se bezděčně musel uchechtnout nad tou debilní intonací dabérů, která byla v naprostém nesouladu s chováním herců. Asijské filmy miluju, ale právě jen v původním znění, tady dabing nefunguje a celé to jen zprasí. Vidět tenhle film v kině v původním znění, asi by to bylo na 4*, ale v telce v děsivém dabingu je to na 3*, a to jsem ještě vrcholně shovívavej. Za takovéto filmy nedík. Mimochodem, Li Gong je kus, to se musí nechat. Mít tak taky takovou konkubínu, která by si kvůli vám dala i vypálit cejch do tváře... ach! ()

Galerie (8)

Zajímavosti (1)

  • Natáčení bojových scén probíhalo na náhorní plošině Bashab poblíž Vnitřního Mongolska. (Pavlínka9)

Reklama

Reklama