F1: Touha po vítězství (TV seriál)

• Česko

Formule 1: Touha po vítězství

Formula 1: Drive to Survive

Dokumentární / Sportovní

Velká Británie, 2019–2020, 11 h 52 min (Minutáž: 27–41 min)

Walter Mair

Kate Coggins

Lepší než samotné závody ...Tenhle dokument totiž žije příběhy! Naprosto úžasně vytvořený děj jenž je sled událostí, situací. Zajímavých a až stěžejních ! Prostřihy do továren a vývojových center střídají pohledy do soukromý jezdců, ale i šéfů. Kamery jsou u všech podstatných událostí, slyšíte komenty jezdců z monopostů, průpovídky mechaniků a na to vidíte prostřihy na závody.. V cirkusu F1 se taková a podobná dramata odehrávají každý den, ale tak poutavě je složit a sestříhat působí až dojmem jakoby byla uměle vytvořena, hraná dle scénáře .Leč oni nejsou. Závody už nesleduji , ale tohle je fakt pecka.(3.12.2019)

1.séria: Dokument o sezóne 2018 vo Formule 1, vhodný najmä pre divákov, ktorý ju nevideli. A najlepšie pokiaľ F1 celkovo príliš nesledujú. V tom prípade si v každej epizóde užijú niekoľko napínavých príbehov jak jednotlivých pilotov tak tímov. Pokiaľ ste ale pravidelný divák F1 a tým pádom ste do detailov sledovali aj minulú sezónu, tak sa dozviete len úplné minimum nových informácií. Prínosom pre mňa boli len priame reakcie rôznych ľudí na vyhrotené situácie. Ďalej boli trochu vtipné ich nenaplnené nádeje pred jednotlivými závodmi, keďže som už poznal výsledok. A príjemným bonusom ešte boli zábery z detských čias niektorých pilotov, keď závodili na motokárach. Medzi zápory by som dal to, že tento seriál vytvára skresľujúci pohľad na F1 o tom, že je to dynamický šport plný havárií (ktoré v tomto dokumente boli výrazne ozvučené jak z Hollywoodskych filmov a naviac poskladané z viacerých sezón) a predbiehacích manévrov. Keď si takýto príležitostný divák pustí nejaký závod, tak môže byť nemilo prekvapený. Tiež mi pripadali niektoré príbehy vytvorené umelo. Fakt skoro nikto neriešil ktorý španielsky pilot bude lepší. Najzábavnejšie bolo popichovanie medzi šéfom Renaultu a Red Bullu a ich vzájomné preťahovanie sa o Ricciarda, pre ktorého to v tejto chvíli vyzerá, že sa nerozhodol dobre. Ale uvidíme jak sa to pre neho vyvinie v ďalších rokoch. Takže pre diváka neznalého F1 to bude pravdepodobne napínák, ale pre fanúšika F1, ktorý sa nezaujíma len o boj predných tímov (ktorým sa seriál nevenuje, keďže odmietli spoluprácu na dokumente) o titul, ale o celé štartové pole, je to len taký rekapitulačný bonus k minulej sezóne. 5/10. 2. séria už nie je zostrihaná jak Hollywoodsky film plný havárií, ale buduje na príbehoch, ktoré sa načali v minulej sezóne. Uvidíme jak sa darí Ricciardovi po prestupe do Renaultu, Leclercovi po prestupu do Ferrari a kopu ďalších príbehov. Celkovo som už aj ja túto sériu bral skôr ako doplnok sezóny 2019, ako nejaký dokument, ktorý by sa ju snažil plnohodnotne zdokumentovať. Jej hlavným kladom je to, že nám ukazuje emócie rôznych pilotov alebo šéfov v kľúčových okamihoch, keďže behom normálnych zostrihoch závodov na to nie je čas ale aj prístup jednotlivých členov tímov je oveľa uzatvorenejší a plný naučených ničnehovoriacich fráz. Pred kamery Netflixu je väčšina zúčastnených oveľa otvorenejšia. Slabinou tejto série je stále minimálna účasť hlavných ašpirantov na titul a to Mercedesu a Ferrari, vďaka čomu to najdôležitejšie je zmapovane najmenej. Tentoraz síce od obidvoch tímov dostali prístup na jeden závod a v prípade Mercedesu to bol paradoxne ten, ktorý im vyšiel najmenej, čo bolo veľmi ironické a zábavné. Ale Mercedes aj tak zažiaril a na rozdiel od napríklad Haasu ukázal jak sa poučiť z toho, keď sa vám nedarí. Namiesto nonstop fuckovania vecné hľadanie príčin problémov. Epizóda o Ferrari je asi najslabšia a ten konflikt medzi Vettelom a Leclercom ani zďaleka nevykreslili tak šťavnato ako to behom sezóny vyzeralo. Sklamalo ma, že sa nedostalo na všetky tímy. Bol som zvedavý prečo došlo k úpadku Sauberu a tešil som sa na môjho obľúbenca Raikkonena jak opíše svoj prestup z top tímu do malého tímu v strede poľa. Kimi sa behom celej sérii objavil v jednom zábere, kde povedal jednu vetu. To fakt? Racing Point ostal tiež ignorovaný, pritom ten ich vzostup po takmer krachu by bol minimálne rovnako zaujímavý ako neustále trápenie sa Williamsu u ktorého nám aj tak nejaké zmysluplné príčiny ich úpadku neukázali. Keď už má Netflix tak unikátny prístup behom sezóny, tak by mohol venovať priestor viacerým a kľudne nech to má aj o pár dielov viac. Najzaujímavejšie boli asi zákulisné čachre pri výmene pilotov v Red Bulle (aj keď mohli položiť otázku prečo neangažovali Kvyata a jak to vnímal) a nepredĺžení zmluvy s Hulkom. Takže celkovo to je o niečo lepšie ako minule, ale stále je čo zlepšovať. 7/10.(17.5.2019)

Pre diváka, ktorý nesleduje F1 pravidelne, môže byť tento dokument len priemernou záležitosťou. Pre skalných fanušíkov je Drive to Survive naopak lahôdkou, ktorá dokazuje, že formula má hĺbku, emócie a hlavne, že tie najpútavejšie príbehy sa v nej odohrávajú nie len v čele, ale i v strednom poli. Skvelá dramaturgická práca autorov, ktorý dokázali zaintersovať skoro každý tím a každého jazdca zo stredného pola, a vyzvihli súvislosti strategické, politické a závodné tak, aby poskytli čo najstrhujúcejší príbeh. Obrazovo 4K radosť pre oči, strihovo novoškolský počin. Viac napumpovaný pre novú sezónu človek ani nemôže byť :)(10.3.2019)

Už první série a perfektní sonda do zákulisí stájí F1 mě uchvátila. V první sérii ještě chyběl Mercedes a Ferrari a tak bylo více prostoru pro stáje, které musejí rok co rok bojovat o udržení v seriálu. I tak ale šlo o podívanou, která tady dlouho nebyla. Po úspěchu první série a masáži fanoušků jsou v druhé řadě i stáje Mercedes a Ferrari. I když nechávájí prostor filmařům jen minimální a trochu se tak upozadily menší stáje, stále bylo co obdivovat.(18.3.2020)

Formule jsem přestal sledovat před deseti lety, páč mi to přišlo vzrušující asi jako zápasy v šipkách. To ale neznamená, že mě nedojme dokument o Franku Williamsovi nebo James May skládající homage Jimu Clarkovi. Tenhle fantasticky nastříhaný a zinscenovaný dokument mi zase odpálil koudel. Dávám i tréninky, protože jestli nás něco Drive to Survive učí, pak to, že závod je jenom špička ledovce. Fascinující je kontext a zákulisí. Well done!(1.5.2019)

• - Na projektu se odmítly podílet dva přední týmy současné F1 – Mercedes a Ferrari, což tvůrcům znemožnilo podrobně nahlédnout pod pokličku boje o mistrovský titul. Na druhou stranu tak ale více prostoru dostaly mnohdy neméně napínavé souboje ze středu startovního pole. [Zdroj: f1sport.auto.cz] (GesikCZ)

• - Pro druhou řadu mapující sezónu 2019 se připojily i týmy Ferrari a Mercedes, tudíž byla listina kompletní. (m@cs)