Berlín Alexanderplatz

(festivalový název)
  • Německo Berlin Alexanderplatz (více)
Trailer 1

Volná adaptace klasického románu Alfreda Döblina z roku 1929 odehrávající se v současném Berlíně: Francis, původem z Guineje-Bissau, se vydává na nebezpečnou cestu z Afriky do Evropy. Když se jeho člun ocitne v bouři, přísahá, že se stane slušným člověkem, jen když bude zachráněn. V Evropě se skutečně dostane na břeh bez úhony. Jeho cesta vede do Berlína, kde se upřímně snaží splnit svůj slib. Jeho přátelství s německým drogovým dealerem Reinholdem jej však znovu a znovu přivádí na hranu. Zdá se, že láska k dobrosrdečné Micce konečně vnese do uprchlíkova života pozitivní obrat. Intrikán Reinhold se však svého "chráněnce" nehodlá vzdát. (Das Filmfest)

Trailer 1

Nerd4Dreaming

Tak tohle je poradny psycho. Díky skvělé kameře, hereckým výkonům i totálně vražedné stopáži, kterou s trochou nadsázky povazuju za důležitý element celého filmu. Člověk už se tesi až bude po všem a hlavní postavy začnou zit normálně, a zároveň cumi s vykulenyma očima, jakej bizar se bude dít dál. Berlin lebt. ()

Marigold

Chceš točit modernizovanou adaptaci literární klasiky, ale tvoje skills stačí tak na průměrný gangsta videoklip. Du bist nicht gut. ()

Detektiv-2

Knižní předlohu neznám a ani se o ni zajímat nebudu, tohle je prostě výborný film sám o sobě. Dojem z filmu je takový, že jsem viděl velmi dobře odvedenou práci a skvěle zahranou, ale z děje vám zůstane velice nepříjemný, vlezlý pocit zoufalství. Je zde zcela reálně a surově vidět život uprchlíků v Berlíně. Jak několikrát spadnout a zase vstát, jak si zlepšit společenské postavení, jak být schopný a ambiciózní, ale stále přes svou naivitu a ego nevidět následky. Funguje zde skvěle kamera, hudba, chemie mezi herci. K závěrů film bohužel ztrácí trochu na tempu, ale to zřejmě díky delší stopáži a pořád myslím na ten divný pocit, že jsem vlastně viděl Francisuv denní chleba a takových jako je on existují tisíce a tisíce... ()

BoredSeal

U filmu jsem měl pocit, že sleduji nějakou antickou tragédii, čemuž napomáhá poetický hlas vypravěčky a absurdní mentalita hlavního hrdiny. Voliči SPD pravděpodobně utečou před tématem migrace do Německa, ale jde spíš o drogový trh a uprchlíky jako pěšáky na něm v prostředí Berlína (návštěvníci Görlitzer parku a Haselheide zpozorní). Tři hodiny ubíhají díky hypnotické kameře pomalým, ale stále přitahujícím tempem, herci mají charizma, obsazení kraluje Albrecht Schuch jako démonický sociopat Reinhold. Příslib prostředí Berlína jako živého organismu válcujícího lidské životy je ale klamný, kromě pár efektních záběrů známých míst se film odehrává v interiérech a v jakoby prázdném městě, kde nežije nikdo kromě hrdinů a možná kromě příběhu budete postrádat nějakou hloubku, která je kromě velmi absurdní snahy hlavní postavy být dobrý absolutně nevhodnými cestami správně dokopnuta epilogem. 7/10 ()