Beckett

• Brazílie Beckett (více)
Trailer

Po tragické dopravní nehodě v Řecku se americký turista Beckett ocitne uprostřed nebezpečného politického spiknutí. A aby si zachránil život, musí se dát na útěk. (Netflix)

Trailer

Malarkey

S námětem a prostředím jsem trošku doufal v nějaký ten pomalý thriller na způsob Američana. Nakonec se tak ale úplně nestalo. Musím tedy říct, že Beckett není špatný film. je to taková alternativní evropská thrillerová minimalistická filmařina s pár hollywoodskými herci, která umí sem tam bavit. Minimálně teda řeckým prostředím, které tu vypadá trošku jako když se v Donbasu dostanou k moci proruští separatisté. Pár pěkných záběrů tu ale je a kdyby z hlavního hrdiny na konci neudělali borce, co zastaví kulku pohledem, možná bych byl i spokojenější. Na konci se evropský minimalismus střetnul s americkým akčním béčkem a celé to trošku spadlo kvalitou k řecko-turecké zdi. ()

filmfanouch

John David Washington dokázal díky rolím v seriálu Ballers a filmech BlacKkKlansman, Tenet či Malcolm a Marie, že rozhodně nemusí spoléhat na to, že je synem Denzela Washingtona. Projevil se jako šikovný herec, který má před sebou i díky svému mladému věku potencionálně velmi bohatou kariéru. Po Tenetu se poté Washington vrátil k akčnímu žánru skrze Becketta. Americká prvotina italského režiséra Ferdinanda Cita Filomarina (bývalý milenec Lucy Guadagnina, který Becketta produkoval) je akčním thrillerem, který je čerstvě dostupný na Netflixu. Stojí ovšem skutečně za pozornost?   Dle překvapení stojí rozhodně za to herecký výkon Washingtona. V Beckettovi dokáže Washington naprosto prodat úskalí, které jeho postavu potkají. V akční poloze je Washington nadále uvěřitelný, jeho hrdina ovšem působí jako realistická postava, jejíž chování působí zcela realisticky. Beckett tak trochu připomíná starší akční snímky, kdy se anonymní nezkušená postava musela zapojit do akčního příběhu, kde jí jde po krku. Je skutečně škoda, že Washington i akční stránka jsou vydařenými prvky tohoto filmu proto, že jsou víceméně reálně jedinými.   Scénář Becketta je slaboučký. Dokonce slabší než v případě starších filmů, které Beckett tak trochu připomíná. Ambice tam přitom jsou. Scénář Kevina A. Rice do děje zapojuje politickou protesty v Řecku, kdy se do jejich průběhu omylem zaplete právě hlavní hrdina. Washington i jeho kolegové jako Boyd Holdbrook, Alicia Vikander či Vicky Krieps se snaží, z filmu ovšem dvakrát moc vytáhnout sami nedokážou. Scénář, využívání témat či pracování s nějakou intenzitou napětí vlastně trochu bojí. Sebekvalitnější akční sekvence nezapřou to, že je Beckett i přes své ambice tak trochu naivním akčním filmem. Jenomže si svou naivitu nedokáže úplně přiznat a pořád se snaží hrát na vážnou notu. Nikdy to přitom nepůsobí vyloženě směšně, v pár momentech se ovšem definitivně ukáže, že všechna ta snaha je vlastně zbytečná.   Hlavní hrdina si sice v rámci téměř dvouhodinového projektu projde peklem a nepůsobí jako nerealistický hrdina, který rázem přijde k schopnosti vším projít jako růžovou zahradou, přesto se ovšem v pár momentech ukáže, že všechna ta snaha o realističnost je ve finále zabita momenty, které úplně realisticky nepůsobí a z Washingtonova hrdiny se nakonec přeci jen tak trochu Superman vyklube. Filomarino chce očividně natočit film, kde kromě akce hraje roli i něco jiného, na tomhle poli se mu ovšem zrovna dvakrát nedaří. A Beckett je ve finále skutečně celkem slušným béčkem než strašně chytrý a přelomový akčňák.   Kamera Sayombhua Mukdeeproma je rozhodně fajn a na Becketta se díky tomu krásně dívá. Zvolené prostředí je zajímavé a alespoň v tomhle ohledu vlastně přichází nějaká zajímavá změna. Jen ze zasazení zrovna do Řecka není vytěženo dvakrát moc. Pro Filomarina jde po životopisném dramatu Antonia o Antonii Pozziové teprve o druhý film a se samotným akčním žánrem žádné zkušenosti nemá. Dá se mu to snadno odpustit i díky tomu, že akce šlape, Washington a spol. hrát umí a jako slušná akční zábava to bez problémů funguje. Jenomže ambice byli očividně zcela někde jinde a téhle úrovně nedosáhli.   Beckett je tak dalším spotřebním neurážejícím produktem od Netflixu, který na to přeci jen zkouší jít tak trochu jinak než většina klasických podobných hollywoodských akčňáků. To, že mu se to ve finále úplně nepovedlo je věc druhá, přesto to ovšem pár svých momentů opravdu má a v tom zárodku se dost možná přeci jen skrývá skutečně dobrý film. Není to špatný film, přeci jen ovšem mohl být dle všech indicií rozhodně lepší.... ()

Spiker01

Pro jednoho přepísknutá pitomina, pro druhého poměrně napínavá honba za spiknutím. J.D. Washington, ač se mu problémy vrší nad hlavu, si dokáže vždycky poradit a když je potřeba, trošku i zahrát na melancholickou strunu. A já se poměrně dobře bavil, ač si už dávám u filmů s červeným N na plakátě velkého bacha. Beckett není úplná jistota, ale pokud máte rádi (trošku jiného) Uprchlíka tak jako já, třeba vám to sedne. ()

Enšpígl

Ale no tááák, černouška nám tam bodnou, postřelí, pořežou , ještě si zlomí ruku a na druhý prsty a přesto tam rambí jak nepříčetnej a film se mě snaží říct že je to realistický ? Jasně a teď tu o tom, že Pat a Mat jsou nejlepší řemeslníci na přestavby bytů. Du dát pivko, ať tyhle us pokrmy dobře strávím ()

3DD!3

Řecko, současnost. Nezodpovědný afroameričan řídí v noci aniž by si dal před cestou Redbulla. Usne, nabourá, projede domem a zabije svou ženu/přítelkyni (bílou) nezodpovědně nepřipoutanou. Než odpadne všimne si zrzatého caparta. Při výpovědi utrousí tuto nenápadnou informaci a najednou ho chtějí všichni zabít a on prchá aby si zachránil holý život. Ironicky chtěl chvíli před tím spáchat ze solidarity sebevraždu. 70tková konspirační utíkačka malebnou peloponéskou krajinou je opepřená o politické podloží. Bohužel nesympatický hlavní hrdina co se většinu času chová jako kretén a haluzácky uniká před pronásledovateli a sbírá střípky informací k řešení své situace to posílá do kopru. Scénář osciluje mezi akčním béčkem a evropskou artovkou = nedává moc smysl. Washington po Tenetu těžce přešlápl. ()

• Natáčení filmu probíhalo v Řecku ve městech Athény a Trikala. Dalším filmovacím místem byl region Zagori – vesnice Tsepelovo a region Epirus – město Metsovo a Ioánnina. (SONY_)