Reklama

Reklama

Mladý Ahmed

  • Francie Le Jeune Ahmed (více)
Trailer 2

Obsahy(1)

Příběh zasazený do současné Belgie zachycuje vnitřní boj třináctiletého Ahmeda, který se musí rozhodnout mezi ideálem čistoty islámského imáma, a životními pokušeními. (Film Europe)

Videa (3)

Trailer 2

Recenze (28)

Radko 

všechny recenze uživatele

Mladý Ahmed v tom má jasno. Treba zapichnúť hriešnicu. Zhrešila voči viere, proti Alahovi. Aj proti imámovi. Imáma, inak drobného obchodníka, Ahmed počúva na slovo. Počúva ho aj na nôž. Počúva ho i na nožnice, aj na zabrúsenú zubnú kefku. Nič z toho mu imám síce priamo neradí, ani nenabáda k vražde. Ale Ahmed na to príde na základe jeho rečí. Hriešnikov - likvidovať. Najmä ak učia arabčinu z moderných pesničiek a nie priamo z Koránu. Takéto myslenie nedokáže ovplyvniť matka, súrodenci, učiteľka, vychovávatelia ani psychologička. A ani dievča z farmy, ktorej sa Ahmed páči. Múr. Stena. Na ne naráža hrach dobre mienených rád. Čo ostáva? Fanatická potreba modlenia a ventilácie nonstop drmolivého drilu nejakým mordom. Vraždou, ktorá by večnému umývaniu rúk pred hriechom, rozkladaním modlitebného koberčeka a odriekaniu súr dala hmatateľný zmysel. Ahmed nepôsobí na prvý pohľad nesympaticky, zdanie premýšľajúceho chlapca mu dodávajú guľaté okuliare. Zároveň je to hrozný fas, ktorého som mal chuť niekoľkokrát riadne prefackať. Pretože všetko ostatné zlyhalo. A zlyháva. Výstižné pomenovanie problému, zatiaľ bez riešenia. Teda ak riešením nemá byť zásah zhora - ako vo filme. Ale práve vo filme to možné je. No čo ďalej, v realite? ()

Enšpígl 

všechny recenze uživatele

Já naprosto postrádám obsahový sdělení. Jaký vliv má náboženský fanatismus na dětskou duši ? Jak zbytečné jsou integrační programy pro radikání islamisty ? Nebo jsem měl snad chudinku chlapce - radikála litovat ? Ano, bráškové s příjmením Dardenne mají svůj jedinečný dokumentaristický vypravěcí styl, vědí to a vybírají si takové témata, kde jim skvěle funguje, jako třeba tady Mladý Ahmed. Byl to jediný film s touto tématikou na který jsem se v Košicích vypravil a asi jsem něudělal dobře, nebaví mě sledovat tyhle lidi, nemám dobrý pocit z toho co se dneska děje v Evropě a ani nemám dobrý pocit z toho jak evropští lídři situaci řeší (tedy spíš neřeší ) díky čemuž evropa hnědne, příbývá nenávist na obou stranách barikády a při sledování tohoto filmu se mě honily v hlavě jen samé černé myšlenky a bezvýchodnost současné situace. Pro mnoho lidí tento film určitě bude mít svůj smysl, jiný vidí jména režierů a to jim stačí, ale já bych chtěl znát směrování příběhu a to mě z filmu patrné tedy nebylo. ()

Reklama

pan Hnědý 

všechny recenze uživatele

Pro mě osobně nejslabší Dardennovi. Finále je banální, nevypovězený až absurdní. Nelze litovat Ahmeda a už vůbec nemůže očekávat odpuštění za to co spáchal. I přes mladý věk a fanatismus. Podle mého mohla být výpověď jasná a to je zabití, ale Dardennovi jsou politicky ovlivnění a pro světového a evropského diváka, a hlavně pro oblíbené Cannes všechno zahodili pod stůl. Cena v Cannes za režii je zlý vtip. [AFF 2019] ()

freddy 

všechny recenze uživatele

Nakolik nás dokáže naše víra a přesvědčení zaslepit natolik, že přestaneme rozeznávat špatné od dobrého, respektive nakolik jsme schopni činit špatné věci s přesvědčením, že jsou dobré? Hlavnímu hrdinovi je teprve nějakých 12 let a je přesvědčeným radikálním islamistou žijícím ve Francii a nemá problém s tím začít přemýšlet o vraždě své učitelky. Kamera dokumentární formou sleduje primárně hlavního herce, jeho počínání, jeho myšlenky, jeho přesvědčení. A já se nechal unášet tímto filmem, nic jsem neřešil, nad ničím nepřemýšlel a jen sledoval každou další scénu se stejným zájmem jako tu předchozí, aniž bych se začal nudit, aniž bych měl pocit, že to, co sleduji, je jen snůška báchorek a vymyšlených keců. Pokud mě film dokáže takto nenásilně vtáhnout a nepustit, jsem pak nadšený. Kladně hodnotím nejen kameru a celkovou režijní koncepci, kdy mám pocit, že ve filmu nebylo nic navíc a vše přesně sedělo, ale i herecký výkon hlavního představitele a celkově atmosféru. Začlenit menšiny do většinové evropské společnosti asi není úplně lehké či reálné. Ale doufejme, že tento film zůstane fikcí a nebude jednou hořkou realitou současné Evropy. Za mě skvělý zážitek [27. Art Film Fest Košice] ()

dr.horrible 

všechny recenze uživatele

Prvá polhodina super, hej? Odkedy sa ale Ahmed dostane do ústavu, dlho to vyzerá ničnehovoriaco; v jednom momente pripravuje pomstu, hneď v nasledujúcej (sic!) scéne už sa usmieva s dievčaťom niekde na farme, a až do úplného konca to pôsobí hlúpo a len kĺzajúc po povrchu, namiesto naozajstnej hĺbky - na Dardenneovcov obzvlášť. Pointa príde až v záverečnej scéne, keď si divák uvedomí, že miesto avizovanej drámy o človeku rozhodujúcom sa medzi jedným a druhým, sme v skutočnosti celý čas sledovali film o frackovi, ktorý (doslova) potreboval len dostať pár faciek. Miestami dostatočne nepríjemné, každopádne najslabší Dardenneovci. 55% ()

Galerie (19)

Zajímavosti (1)

  • Celosvětová premiéra proběhla 20. května 2019 na flmovém festivalu Cannes. (ČSFD)

Související novinky

6. ročník Be2Can startuje už 2. října

6. ročník Be2Can startuje už 2. října

25.09.2019

Zlatý medvěd a oba držitelé hereckých cen z letošního Berlinale, cena za režii a cena poroty z Cannes a mnoho dalšího představí 6. ročník přehlídky Be2Can. Letos se koná od 2. do 8. října v pražských… (více)

Reklama

Reklama