Bez střechy a bez zákona

• Francie Sans toit ni loi (více)

Na začátku je zmrzlá tulačka na kraji cesty a pokus o rekonstrukci příběhu, který dívku přivedl až sem. Postupně se dozvídáme něco málo o mladé Moně, která bezcílně putuje vinařským krajem jižní Francie. Lidé, kteří se s ní setkali, hovoří o zvláštní, nezávislé, až fatalisticky zaměřené bytosti, přijímající věci, jak přicházejí. Nahodilé vztahy jsou součástí jí samé, v kontaktu s okolním světem se nijak citově neangažuje, spíše sama působí jako katalyzátor, podněcovatelka sebereflexí. Vardová jakoby pomíjí otázku, proč je její hrdinka právě taková, relativizuje její životní cestu. Výsledkem je však tázání namířené proti divákovi, který se nakonec musí sám sebe ptát, co takové svobodné uvažování znamená pro něho a jak daleko by právě on byl ochoten a schopen jít. Na působivosti této zdánlivě improvizované mozaiky má zásadní podíl hlavní představitelka Sandrine Bonnaireová, oceněná za svůj výkon Césarem. (NFA)

Fifer

Tady někde začínají filmy čerpající z doku-realismu bratrů Dardennových. Syrové, drsné, kruté, pravdivé. ()

jenjan

kobejn: "depresivní film o tom, jak "úžasný" je být svobodný a o tom, že v zimě se venku spát nedá." :) ()

Dashiella

Tento film je najmä o pohybe- o pohybe z miesta na miesto, o konfrontácii pohybu a stagnácie, resp. ustáleného spôsobu života, o pohybe-ceste, ktorú si musí človek každý prejsť- od narodenia k smrti. Pomaly a príjemne plynúci film, s veľmi zaujímavou štruktúrou. ()

Gortyna

Vynikající studie absolutně zlé ("černý huby", "co je mi do platanů"), absolutně egoistické a absolutně svobodné dívky. Jenže hmotné předpoklady té svobody jsou jaksi samozřejmě požadovány od druhých: dej mi bagetu, dej mi trávu, dej mi zašukat (první milenec ve stanu), dej mi víno, dělej na mě (dělník na vinici), jak to, že mě tu už nenecháš spát, tu ukradnu sýr, tu ukradnu stříbro... Svoboda by asi měla v sobě mít kus hrdosti, a tu Mona neměla. ()

miza

Tento film je o zahozených šancích na lepší život. Mnohokrát měla tulačka možnost začít žít úplně jinak,ale pokaždé jde svou cestou napříč osudu.Ten je krutý a neúprostný.Nemoc a chlad vinic dokončí její život.Je to hluboký film o jedné cestě životem vstříc smrti. ()

Dejna2

Depresivní film, jako stvořený pro nevlídný podzim - odlidštění , lhostejnost, bezvýznamnost lidského života. ()

Evropské kultovky jen na KVIFF.TV

Evropské kultovky jen na KVIFF.TV

20.10.2023

Zemřela francouzská režisérka Agnès Varda

Zemřela francouzská režisérka Agnès Varda

29.03.2019

V 90 letech zemřela významná francouzská režisérka Agnès Varda. Filmařka oceněná kromě jiného také čestným Oscarem patřila k předním tvůrcům francouzské nové vlny, mezi její nejslavnější filmy pak… (více)