poster

Bez střechy a bez zákona

 • Francie

  Sans toit ni loi

 • Slovensko

  Bez strechy a bez zákona

 • USA

  Vagabond

 • Velká Británie

  Vagabond

Drama / Road movie

Francie, 1985, 106 min

Režie:

Agnès Varda

Scénář:

Agnès Varda
(další profese)
 • Omnibus
  ***

  LEATHERFAC to řekl za mě. Artovka i mého mládí. Tenkrát za 5 hvězd, nyní (a to ze slušnosti) jen za tři. K příběhu už jen dodávám: jiný kontinent, trochu jiná doba, ale úplně stejný zbytečný život a zbytečná smrt jako v případě Christophera - "Alexandra Supertrampa". Škoda, že se tihle dva rozervaní mládežníci minuli v prostoru i v čase. Určitě by si rozuměli. Ona by do vztahu přinesla pragmatickou sexualitu, on by dodal prachy (místo, aby je rozdal na nějakou neadresnou charitu) a ona by ho učila, jak je s živočišnou poživačností rozfofrovat. Mrznout při spaní pod širákem by vyráželi jen na víkendy (při dobré předpovědi počasí). Ale hlavně - založili by spolu rodinu. Neboť na „svobodě“ dobrovolné samoty a zbytečné smrti není nic povznášejícího. A ani obdivuhodného. Jakkoli i mě to v mládí připadalo cool a hrozně art.(6.5.2013)

 • LEATHERFAC
  ***

  Vážení přátelé... artovka mého mládí... Bohužel jak stárnu, vnímám věci už trochu jinak. Shlédnuto konečně po letech znovu, musím říct, že jsem se neuvěřitelně nudil. Film o holce, která marní svůj život. Sedí, kouří, somruje, sedí, kouří, somruje... atd... Mezitím bezduché strojené proslovy do kamery od lidí kteří se s ní setkali, o tom jak jí závidějí její svobodu a volnost, jak marní svoje životy... Ano, možná marní, ale marní je stejně jako tahle holka. Život se dá určitě prožít smysluplněji než takhle. Milá Agnes - tahle tulačka nemá světu co říct - je prázdná jako dunící sud. Její smrt na konci pak působí stejně zbytečně jako tento film... Tři hvězdy především za velmi solidní civilní hereckou kreaci S.B.(30.12.2012)

 • Pedestrian
  ***

  Uzená je hlavní hrdinka pěkně, ale zase se to táhne jako smrad, což je pro tyhle sociální dramata už norma. Nevyčítám filmu, že Mona je minimálně stejná kráva jako Iva z Odvážných palců a fandit jí nejde ani za mák, ale vadí mi, že už od začátku snímku víme, že nakonec umrzne v příkopu. A na těhle filmech mě právě baví sledovat, do jak hlubokých sraček se ještě jejich postavy mohou dostat, a ne celý film čekat, až ta špína konečně zdechne.(20.4.2013)

 • kajda.l
  ****

  Ač se mé sympatie k Moně rovnaly sympatiím k pohlavní chorobě, její sebedestruktivní cestu rovnou do hlíny, jsem si užíval v plné parádě. Parádní pocitovka, která hraje plnou parou na smysly diváka a mnohdy pěkně nechutně. Puch vycházející z naší slaboduché krasotinky (její chování dokáže ospravedlnit pouze pravděpodobná přítomnost psych. poruchy), na diváka přímo sálá z obrazovky. Vardová i v době bez třiDé (ptákovinek) zvládla to, co většina 3D blbostí současnosti nedokáže. Diváka vcucnout, aby se stal součástí vyprávěného. A u mě boduje hlavně tím, že pozorujícího diváka nenutí ke kladnému postoji k hlavní hrdince. Žádný patos, nulový sentiment, jen odměřený postoj a to mi v tomto případě strašlivě vyhovuje. Nesnáším, když mi ve filmech o amorálních postavách někdo předhazuje, že vlastně má "dobré srdce" a měl bych onu postavu litovat. Vardová jen ukazuje cestu lidského parazita k jedinému možnému konci a jelikož nepodceňuje diváka, tak onu (pro většinu tvůrců) silnou "pointu" odhalila hned na počátku. Silné čtyři ... k plnému hodnocení bych potřeboval opakovanou projekci a tou si nejsem úplně jistý. 85%(16.8.2014)

 • kaylin
  **

  Tohle rozhodně není snímek, který by si mě získal. Naopak, ukázalo se, že to je snímek, který mě prostě neosloví. Líbila se mi forma v podstatě hraného dokumentu o tom, jak může dopadnout život. Vlastně taková rekonstrukce. Zvláštní scény, podivné obrazy, ale přitom vše realistické. Celkově to na mě prostě nezapůsobilo dobře a já jsem kouzlo tohoto filmu neobjevil. Vlastně jsem si celou dobu říkal, proč se na to dívám.(8.1.2016)

 • - Film je věnován spisovatelce Nathalii Sarrautové. (Zdroj: NFA)

 
Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace