V dokách newyorských

• USA The Docks of New York

Bill Roberts je kuričom na lodi, ktorá pristála v New Yorku. V prístave zachráni ženu, ktorá sa chcela utopiť. Padnú si do oka, no ich láska musí prekonať rôzne nástrahy... (matriosa)

Anderton

Doky New Yorku v temných čiernobielych tieňoch, v nekonečnej hmle, plné zafajčených krčiem, beznádeje, cynizmu, a možno aj trochu tej lásky. Aké tu má postavenie žena robotníka, vystihuje citát jednej z nich: bývala som slušná žena, pokiaľ som sa nevydala. Film o tom, či je možné, aby sa v takomto prostredí nemusel nešťastný osud ženy stále znova a znova opakovať a či sa môže niekto, kto neurobil v živote jedinú slušnú vec, aspoň trochu zmeniť. New Yorské doky pripomínajú naturalizmus a realizmus a sú kontrapunktom k nastupujúcemu eskapizmu 30tych rokov, ktorý lákal zbedačených ľudí skryť sa do kín pred realitou finančnej krízy. Pri tomto filme by si asi sociálne neoddýchli, ale čisto z filmového hľadiska sú Doky určite zábavné, majú solídne tempo a hlavne výbornú atmosféru. No a ešte žiadna herečka sa mi v nemom filme nepáčila tak, ako práve tu Betty Compson vo svojom sexy outfite. ()

Rozjimatel

"He's the most even-tempered guy I ever knew - always sore!" Nečakal som, že po sklamaní z filmu The Blue Angel by ma mohol ďalší film režiséra Josefa von Sternberga až takto baviť. Najviac ma na filme bavili dve hlavné postavy a ich vzájomná interakcia, plná rôznych náznakov a jemnej psychológie. Rozvážny chlapík Bill (výborný George Bancroft), ťažký frajer, ktorého nič nedokáže vyviesť z miery a s ničím sa neštve a krehká mladá žena Mae (výborná Betty Compson), plná zúfalstva. Musím vysoko oceniť herectvo oboch hlavných predstaviteľov, ktorí veľmi umierneným prejavom dokázali vyjadriť celú škálu jemných emócií. Obzvlášť pôsobivá v tomto smere bola Betty Compson, v ktorej výraze sa zráčila bolesť, odovzdanosť, ale aj neha a nádej, pričom medzi oboma protipólmi bola citeľná krehká rovnováha. Páčil sa mi aj príbeh o jednej neuveriteľnej, totálne uletenej romanci. Zápletka je síce jednoduchá, ale rafinovaná a tak trochu záhadná, keďže stále niekde na pozadí visel otáznik ohľadom motivácie hrdinov. Všetky tieto "drobnosti" sa podieľajú na výbornej atmosfére filmu. Jeho žáner je niečo ako komediálna dráma, mnohé jeho scény sú smutné a súčasne veľmi vtipné. Ale predovšetkým je to krásny film o sile lásky. ()

Webb

[6/10] (Famous Players-Lasky, Paramount) (Němý čb. /// Produkce: J.G. Bachmann /// Scénář: Jules Furthman podle povídky The Dock Walloper Johna Monka Saunderse /// Kamera: Harold Rosson) [1001 FILMŮ, KTERÉ MUSÍTE VIDĚT, NEŽ UMŘETE] ()

kaylin

Hezká romantika v podání dvou skvělých herců a jednoho výborného režiséra. Jsou zde skvělé záběry především z doků. Kamera skvěle zabírá místa a jejich atmosféru, ale celkově si nemůžu pomoct, snímek není až tak objevný z hlediska filmařského, spíše je solidně odvedenou prací, která se dá zhlédnout i po devadesáti letech. ()