Loli paradička

(festivalový název)
  • Slovensko Loli paradička (více)

Romantická komédia o láske dvoch „nešťastníkov“ z východného Slovenska. Smiešno-smutný príbeh o nádeji a trpkosti života. Keď sa Milan, jarmočný predavač cukroviniek, dozvie, že Veronka mu ukradla dva turecké medy, pretože bola hladná, zľutuje sa nad ňou a kúpi jej obed. Veronka sa chce Milanovi odvďačiť a ponúkne sa mu za predavačku do stánku. Medzi oboma to zaiskrí a po búrlivej noci v lacnej ubytovni na okraji mesta sa do seba zaľúbia a začnú si plánovať spoločný život. Veronke pritom neprekáža, že Milan nemá nohu. Milanovi zasa neprekáža, že Veronka je Rómka. Prijme však takúto „nekonvenčnú“ dvojicu aj spoločnosť? Podarí sa Milanovi a Veronke obhájiť svoju lásku? (Forum Film SK)

hygienik odpad!

Viem, že je moje hodnotenie asi prísne, ale subjektívne je tento film asi najhorší, čo som videl za posledného pol roka. Skôr než komédia je to paródia s vtipmi hodnými základnej školy. Ako telesne postihnutý mám dojem, že film uráža postihnutých aj Rómov. Ústredná dvojica pôsobila, že má v obyčajných ľuďoch vzbudiť dobrý pocit - Ja na tom nie som tak zle ako títo dvaja (mám rodinu, prácu, zdravie atd). Takže je to komédia na pozdvihnutie morálky dolných 4 miliónov, ktorí sa lopotia celý život a nestúpajú hore. Scenár mal potenciál riešiť veci, to však neurobil a záver diváka utvrdil v tom, že životný údel je vec nemenná. Naprosté nízkorozpočtové zlyhanie. Ale čo, je to po našemu a to stačí. Zme še pobavili, ta ne? ()

pepo

Prijemne prekvapenie. Nie je to samozrejme ziadny vrchol kinematografie, no potesilo. Najma chemia medzi ustrednou dvojicou funguje na jednotku a prva polhodina venujuca sa ich zblizovaniu je (na nase pomery) nadmieru funkcna. Len skoda, ze to je take pruderne. Myslim, ze jeden bozk by nikoho nezabil. Takisto nepotesilo, ze film postupne kvoli zbytocnemu natahovaniu straca stavu. Zaver to vsak opat hodi na spravnu kolaj. Slecne by som velmi prial nominaciu na Slnko v sieti. Good job a som zvedavy s cim pridu tvorcovia najblizsie. P.S. vazne som netusil, ze budem niekedy pri slovenskom filme citat anglicke titulky. To sarisske narecie je salene 😊 ()

dakarin

Lidsky jemný, velmi smutný a bolestný film. Verunka s jistotou nebyla typickou představitelnou své komunity, ale může být někde taková. Však ani Milan nebyl zrovna nejčastější případ, možná trošku pravděpodobnější než Verunka. Na tu hru jsem však přistoupil. Film naopak velmi realisticky vykreslil atmosféru jarmarku a místních lidiček, jejich názory a řeči a šumění dne. Verunky mi bylo líto, když ji neprávem nařkl Milan a stejně tak, když na ni byla hrubá Milanova mamka. Nakonec mi bylo líto obou dvou a nešťastného konce - přál bych jim trochu toho obyčejného štěstí. Každopádně režisér krásně vyjádřil, jak blízko k sobě mohou mít dva nešťastníci ... Verunka jako bezbranný človíček a Milan jako, pro svůj zdravotní handicap, opovrhovaný chlap. ()

T2

Rozpočet $-miliónovTržby Celosvetovo $760,383▐ Na naše pomery taký skoro oddychoví jarmočný film s rómskou tématikou sadol nadmieru dobre, pobavil, dokonca aj ponúkol dramatickú linku. Téma ponúkne rasové pomery a pohľad na vec, povedal by som že v takých dosť reálnych kritériách. No a na tých nehercov sa dá rýchlo zvyknúť, zaujmú, plus to ich hútoracké náračie tam teda sadne. Pre mňa asi najlepší Slovenský film za rok 2019. /80%/ ()

marhoul

"Červené rajčátko" se mi líbilo! Tvůrce chválím. Čarokráska sice na začátku citelně přehrávala, ale odpouštím, protože jakmile se film rozběhl, neměla chybu. Toto je slovenský film, který se povedl. Bude mít samozřejmě řadu kritiků, kteří budou plivat jed a síru už z podstaty tématu, ale s tím nic nenaděláme. Příběh je zajímavý, autentický, hořkosladký, úsměvný, výborně natočený, vtáhnul mě do děje ihned, chlapíka v hlavní roli neznám, ale byl tak dobrý, že ho chci vidět ještě, východňárskému dialektu jsem rozuměla v pohodě, ale to je možná tím, že mi maličko zaváněl i polštinou, na kterou jsme v Ostravě zvyklí. Těžko říct, jak by si s tím poradili například Středočeši, každopádně já problém neměla. Filmu přeji mnoho pozitivních ohlasů a za ten závěr, za ten vám pánové děkuji. Neměl chybu! Zdravím. ()

• Pôvodne sa mal film volať Veronka, no kvôli právam ho museli autori premenovať. (Juraj.Stavia)
  • V hlavní mužské roli hrál Michal Ilkanin, v době natáčení herec divadla Alexandra Duchnoviča v Prešove. Michal prohlásil, že tímto filmem končí svou filmovou kariéru: „Je to tečka za mojí hereckou dráhou, chci žít doma ve Svidniku, protože tady jsem se narodil a vybral jsem si možnost nedojíždět každý den do Prešova.“ Herec v době uvedení filmu vykonával funkci městského zastupitele ve Svidniku a další filmové nabídky neřešil. (Tonula)
  • Film vznikl jako nízkorozpočtový. Jeden z autorů řekl: „Mnoho lidí do toho šlo zadarmo, folkloristy jsme dotáhli za guláš a pivo. Bez toho by se nám to za takové peníze nepodařilo, náš snímek je 10x levnější než běžný slovenský film.“ (Tonula)