Reklama

Reklama

Ve slepé uličce

  • Česko Slepá ulička (více)

Obsahy(1)

Osudu neunikneš ani na opuštěném starobylém hradě. Na tom starém hradě na northumberlandském pobřeží měl prý kdysi Sir Walter Scott napsat svého Roba Roye. Dodnes se tu dochoval jeho autentický husí brk i mnohé další památky Mistrovy osobnosti. Tak to alespoň nečetným návštěvníkům své "pevnosti", jak tomu sídlu hrdě říká, tvrdí jeho momentální výstřední majitel. Angličan George, který tu žije se svou mladou, krásnou francouzskou manželkou. Bál se možná, když se zbavoval svého prosperujícího podniku a rozhodoval se pro život v ústraní, aby mu ji svody velkoměsta neodvedly. Neuvědomil si ovšem, že Osudu člověk neunikne. A "Osud" se právě v této chvíli k této výspě civilizace neodvratně blíží. Osud v podobě dvou raněných gangsterů, kteří se po zpackané akci nutně potřebují alespoň na chvíli někam zašít. A jelikož široko daleko není nic vhodnějšího...
Slepou uličku natočil podle vlastního scénáře režisér Roman Polanski v roce 1966, těsně před tím, než odešel do Hollywoodu. Nezapřel v ní charakteristické rysy své tvorby, především hluboké zaujetí všemožnými úchylkami lidské psychiky. A dokázal navíc z tohoto na první pohled pouhého thrilleru - neboli příběhu dvou raněných gangsterů, terorizujících manželský pár - vytěžit nemalou dávku černého humoru. Snímek byl v r. 1966 oceněn na MFF v Berlíně Zlatým medvědem. (Česká televize)

(více)

Videa (1)

Trailer

Recenze (31)

Fr 

všechny recenze uživatele

,,NA CO KOPETE TU JÁMU?“... ,,ABYCH SE NENUDIL"....... /// Co jsem vlastně čekal od filmu z roku 1966, kterej má na IMDB (rating) 7,2? Asi to, že by mě mohl Polanski mile překvapit! A zatím to je taková šedesátková klasika. Lidi dělaj tak jak dělaj a nikomu to nepřipadá podivný. Albie má trable se střevama (sračku? Ne. Průstřel.) Prej dělali co mohli, ale stejně vybouchli. A tak tam na hradě čekaj na strejdu Katelbacha a dělaj společnost podivnýmu výstřednímu párečku. Melou kraviny a například nečekaná návštěva příběh komplikuje, ale o mnoho nevylepšuje. Žádná nadčasovost, žádný poselství. Jen podivná hra, na jejíž pravidla buď přistoupíte, nebo prohrajete. No a já nezvítězil. (Chcete abych napsal něco vtipnýho? Líbilo se mi to!) /// NĚKOLIK DŮVODŮ, PROČ MÁ SMYSL FILM VIDĚT: 1.) Chci slyšet hláskovat slovo KATELBACH. 2.) Nechápu, proč se s děravým břichem nepije a s prázdnou hlavou nemluví. 3.) Kupuju starej hrad a chci se přesvědčit, jaká to bude romantika. 3.) Thx za titule ,,drSova“. /// PŘÍBĚH **** HUMOR * AKCE * NAPĚTÍ ne ()

igi B. 

všechny recenze uživatele

Jedovatě bizarní směsice tvrdého i natvrdlého chlapáctví, ženské falše (a falešnosti), snobizmu, šílenství a sovího houkání - i po více jak čtyřiceti letech od natočení stále ke koukání... ;-) . . . Rob Roy (ten v příběhu >knižní< ;-) by byl asi překvapen, jak bizarně plytké dobrodružství se událo jedné noci a jednoho dne v té >jeho< staré díře Lindisfarne, kde skončilo bytí dvou směšných lumpů, nějaké té slepice, prastaré vitrajle, společenského >přátelství< a jednoho marného a zbytečného nerovného manželství. V krizi se projevují charaktery a tomu se R. P. s nadhledem sobě vlastním dokáže vysmát a ještě navíc i něco sdělit - že ZLO v jakékoli podobě, i když je směšné, zplodí zase jen další zlo. A končit to všechno může nakonec v tak slepých uličkách, že uniknout se podaří jen málokomu... Nekonečně platná PRAVDA, tentokráte v >crazy thrilleru< (sakryš, to je ale žánr! ;-) ala mistr Polanski... - - - - - (Poprvé viděno 11.9.2008 na ČT2, komentář zde jako čtvrtý - 12.9.2008) ()

Reklama

tron 

všechny recenze uživatele

„Človek si nevyberie čas na problémy.“ Roman Polański vie dodať obyčajnému trileru hororový náboj, ale tiež platí opak – že vie triler obliecť do komediálnej frašky. SLEPÁ ULIČKA sa žánrovo charakterizuje ťažko (ale nie je to ani nič umelecké typu Bergman) a zrejme budete zaskočení, nech už budete od zápletky „na starobylom hrade drží kriminálnik rukojemníkov“ čakať čokoľvek. Výsledku nemožno uprieť silnú atmosféru, pôsobivú výpravu, svojský scenár, nádhernú kameru, zábavnú hudbu a ťažko zabudnuteľný výkon Donalda Pleasenceho (Dr. Loomis z HALLOWEENOV). Snímka vznikla vďaka komerčnému úspechu predchádzajúceho (1965) Polańského filmu, hororu HNUS, ktorý nakrútil práve preto, aby ním zarobil peniaze na osobitejšiu SLEPÚ ULIČKU. ()

genetique 

všechny recenze uživatele

Naozaj sa neodvážim odhadnúť čo týmto dielom Polanski zamýšľal, no každopádne z neho vzišiel ďalší svojský výtvor tohto všestranného režiséra. Ja by som film kategorizoval ako paródiu na klasický žánrový thriller, ktorej výpovedná hodnota dosiahla svoj strop niekde v polovici a odvtedy to bolo dosť intenzívne premávanie, aby som film vôbec dopozeral. Zaujímavosť jednotlivých scén mala hojdačkový štýl, raz vystrelila až na vrchol, inokedy spadla až na samotné dno. Herecké výkony držia film nad vodou, záver napokon zachraňoval čo sa dalo a tak s čistým svedomím zostávam pri troch hviezdičkách. 60%. ()

Karlos80 

všechny recenze uživatele

Thriller nebo komedie? Řekl bych tak trochu obojí. V tomto snímku to režisér Polanski a scénárista Gerard Brach tak nádherně pospojovali že vznikl snímek jednak plný černého humoru, a na druhé straně násilí ale jen v únosné míře. Film je vlastně takovou studií mocenských poměrů a potenciálního násilí ve společnosti. Do hlavní role byl obsazen Donald Pleasance ve filmu jako obstarožní George známý například s filmů Velký útěk, Hallowen a třeba Vládce temnot kde ztvárnil rovněž hlavní roli, to byl ale výčet jen těch nejzajímavějších. Jeho mladou manželku Teresu plnou života ztvárnila francouzská herečka Francoise Dorléac známá z filmů Muž z Ria nebo ze Slečinek z Rochefortu. Společně žijí na osamělém ostrovním hradě v severní Anglii.V jejich poklidném životě je nečekaně jednoho dne překvapí dva gangsteři, kteří čekají na svého šéfa Katelbacha. Poté začíná hra o moc a násilí, v níž se závislost absurdně převrátí. Poté je ve filmu ještě několik zajímavých a napínavých momentů než dojde ke konečnému rozuzlení, jednak s nečekaným příjezdem jejich přátel, a s vypořádáním se se s oběma zločinci. Docela pěkný film se skvělou atmosférou. 3/5 hvězdičky si film podle mého sečteno a podtrženo zaslouží. ()

Galerie (61)

Zajímavosti (3)

  • Film oceněn na MFF 1996 v Berlíně Zlatým medvědem. (M.B)

Reklama

Reklama