Ve slepé uličce

Cul-de-sac

Slepá ulička

Thriller / Komedie / Drama

Velká Británie, 1966, 111 min

Polanski byl fascinován a přitahován ženskou amorálností a krutostí. Většina jeho filmů se nějakým způsobem dotýká tohoto tématu. Teresa se provdala za zbabělce a slabocha, protože cití rozkoš při jeho týrání, nehledě na to, že jeho peníze ji poskytují základnu pro sexuální výboje. Paradoxně pak přicházející zločinec nemění jejich život v teror, ale přirozeně zapadne do hry a přidruží se k ponižování (v jaké situaci a v jakých šatech potká lupič George??). Přátelé pak u nich stráví oběd, aniž by si něčeho podstatného všimli a situaci vyhrotí náhodně malý kluk - nikoliv zločinec. Sice by filmu prospěl trochu větší spád, ale pokud ho vnímáme jako psychologickou studii ponižování a nikoliv jako thriller či komedii, vše je na svém místě.(17.11.2009)

„Človek si nevyberie čas na problémy.“ Roman Polański vie dodať obyčajnému trileru hororový náboj, ale tiež platí opak – že vie triler obliecť do komediálnej frašky. SLEPÁ ULIČKA sa žánrovo charakterizuje ťažko (ale nie je to ani nič umelecké typu Bergman) a zrejme budete zaskočení, nech už budete od zápletky „na starobylom hrade drží kriminálnik rukojemníkov“ čakať čokoľvek. Výsledku nemožno uprieť silnú atmosféru, pôsobivú výpravu, svojský scenár, nádhernú kameru, zábavnú hudbu a ťažko zabudnuteľný výkon Donalda Pleasenceho (Dr. Loomis z HALLOWEENOV). Snímka vznikla vďaka komerčnému úspechu predchádzajúceho (1965) Polańského filmu, hororu HNUS, ktorý nakrútil práve preto, aby ním zarobil peniaze na osobitejšiu SLEPÚ ULIČKU.(18.10.2008)

,,NA CO KOPETE TU JÁMU?“... ,,ABYCH SE NENUDIL"....... /// Co jsem vlastně čekal od filmu z roku 1966, kterej má na IMDB (rating) 7,2? Asi to, že by mě mohl Polanski mile překvapit! A zatím to je taková šedesátková klasika. Lidi dělaj tak jak dělaj a nikomu to nepřipadá podivný. Albie má trable se střevama (sračku? Ne. Průstřel.) Prej dělali co mohli, ale stejně vybouchli. A tak tam na hradě čekaj na strejdu Katelbacha a dělaj společnost podivnýmu výstřednímu párečku. Melou kraviny a například nečekaná návštěva příběh komplikuje, ale o mnoho nevylepšuje. Žádná nadčasovost, žádný poselství. Jen podivná hra, na jejíž pravidla buď přistoupíte, nebo prohrajete. No a já nezvítězil. (Chcete abych napsal něco vtipnýho? Líbilo se mi to!) /// NĚKOLIK DŮVODŮ, PROČ MÁ SMYSL FILM VIDĚT: 1.) Chci slyšet hláskovat slovo KATELBACH. 2.) Nechápu, proč se s děravým břichem nepije a s prázdnou hlavou nemluví. 3.) Kupuju starej hrad a chci se přesvědčit, jaká to bude romantika. 3.) Thx za titule ,,drSova“. /// PŘÍBĚH **** HUMOR * AKCE * NAPĚTÍ ne(28.10.2011)

Témat k hlubší reflexi jsem se v tomto filmu jaksi nedopátral. Přesto to byla celkem milá podívaná díky absurdnímu - především vizuálnímu - humoru, též díky originálně pojatým hlavním postavám a především pak proto, že se to všechno odehrávalo na ostrově Lindisfarne, jejž si před více než třinácti staletími zvolil za sídlo nového kláštera svatý Aidan.(4.7.2007)

Žánrově obtížně zařaditelný kousek z rané fáze Polanského filmografie obsahuje většinu režisérových oblíbených ingrediencí: uzavřené klaustrofobní prostředí, strach z neustálého ohrožení, černý humor, výbuchy nekontrolovatelného násilí a (stejně jako v debutu Nůž ve vodě) ženu mezi (tentokrát více ponižovaným, než provokovaným) manželem a vetřelcem zvnějšku.(11.2.2009)

• - Film oceněn na MFF 1996 v Berlíně Zlatým medvědem. (M.B)