poster

Jiří Trnka: Nalezený přítel

 • anglický

  Jiří Trnka: A Long Lost Friend

Dokumentární

Česko / Francie, 2019, 80 min

Režie:

Joël Farges

Kamera:

Lukáš Hyksa
(další profese)
Nastala chyba při přehrávání videa.
 • adaben
  ****

  Nevím, jestli těch úvah na téma Trnka a tehdejší komunistická moc nebylo ve filmu až příliš, přece jen bez konkrétního osobního svědectví, jak soudruhy a jejich moc vnímal, jsou to trochu jen domýšlené úvahy druhými, ale i tak je dobře, že vzniknul tento další film o Trnkovi: Jeho tvorba i jeho vlastní hlas i postava má vždy nové kouzlo. A také se určitě podařil ten začátek přes vzpomínky bývalého francouzského dítěte na jeden konkrétní film i třeba na ten titulek česk. filmů "konec".(3.12.2019)

 • .killer.
  ****

  Ty strojené "hrané" pasáže (náhodné setkání s E. Dutkou na ulici apod.), si mohli tvůrci odpustit. Jinak ale povedený vhled do Trnkova života a tvorby. Potěší vstupy samotného Trnky, ale i Wericha a Brdečky.(3.12.2019)

 • Svrdlin
  ***

  Pro širokou veřejnost tento film rozhodně poslouží dobře. Čím víc jste už o Trnkovi věděli, tím méně vás bude film bavit. Mohlo by to znít logicky, ale zásadní nedostatek filmu je, že se těžiště pozornosti nemálo posouvá směrem k interpretům filmu (francouzský režisér a Tereza Brdečková). Tematicky se víc soustředí snímek na Trnku a jeho začlenění do politického kontextu – doby – (ne)spolupráce s režimem, prakticky nijak neřeší řemeslnou dovednost, způsob vyprávění, technologii a animaci jako takovou. (Čili pro skutečné zájemce o animovaný film toto bude projekt notně vyprázdněný.)(19.12.2019)