Skutok sa stal

Dokumentární
Slovensko / Česko, 2019, 82 min (Alternativní 60 min)

Slovenský dokumentárny film Skutok sa stal režisérky Barbory Berezňákovej podáva správu o stave našej krajiny cez životný príbeh a vzťah troch kamarátov - Oskara Fegyveresa, Róberta Remiáša a Petra Tótha. Film sprostredkuje návrat do blízkej minulosti Slovenska cez konkrétny príklad najväčšej spoločenskej kauzy deväťdesiatych rokov v optike účastníkov dramatických udalostí. Originálny a vizuálne sugestívny pohľad mladej autorky na našu nedávnu históriu ale aj prítomnosť, sa chce stať naliehavým impulzom pre spoločenskú reflexiu. (Forum Film SK)

T2

Rozpočet $-miliónovTržby Celosvetovo $97,294▐ Dokument mal veľkú reklamnú kampaň ale vo výsledku to je chatrné. Keby sa to všetko zhrnulo do 20 minút tak by to bolo pútavé ale na danej ploche to stráca na pútavosti, výrečnosti. Hlavne je na škodu, že neponúkne nič nové, šokujúce čo by sme už nevedeli. Posledné roky sa filmári vracajú k neduhom 90.rokov na Slovensku ale účelovosť týchto filmov či dokumentov je tak na pol ceste. /videl v kine: 40%/ ()

Anderton

Máme tu v relatívne krátkom čase film s približne rovnakou témou, zakažýdm však uchopeným iným spôsobom. A je fajn skonštatovať, že Skutok sa stal je o niečo lepší, než Mečiar a Mečiar je zase o niečo lepší než Únos. Stále však nejde o žiaden zázrak, kto prípad sledoval, veľa nového sa nedozvie, kto nevie, o čo kráča, ten bude z toho trochu zmätený. Inak ja, čo som v tom mal trochu bordel, tak som si predsa len z únosu M.K. ml. urobil naratívnejší obrázok. Trochu kontroverzie cítiť inak až pri prehovoroch Petra Tótha, vtedy film dostáva potrebnú šťavu. Hlavnou postavou, takmer po celý čas prítomnú na plátne, je Oskar Fegyveres, čo považujem za celkom múdry nápad. Skutok sa stal ale obsahuje aj nejakú tú vatu, ani sa nezmestil do hodky a pol a verím, že po odtajnení dokumentov by mohol vzniknúť ešte oveľa zaujímavejší dokument/triler, než sme boli doposiaľ svedkami. ()

silentname

Nechal som si to celé ešte rozležať v hlave, aby som si bol istý, či napíšem nakoniec to, čo sa mi dralo z pusy, no rozhodne je potrebné to povedať takto. "Skutok Sa Stal" náš všetkých navnadil jednou vecou. Ako do toho všetkého čo sa stalo zapadá Marián Kočner? Toto je otázka, ktorú film pokladá a pre mňa išlo o to, čo som chcel najviac vidieť. Lebo to môže dať nové informácie, ktoré sme ešte nevedeli. Namiesto toho tu máme dokument, ktorý rozpráva o veciach, ktoré už poznáme a Marián Kočner sa do toho všetkého dostane asi na posledných 20 minút. A to je pre mňa dosť sklamanie, lebo som celú dobu čakal, kedy sa konečne dozviem niečo nové. Niečo, čo sme už nepočuili. Ale nie. Musíme sa v úvodnej minúte pozerať na reklamy pre - "Kofolu" , "BILLU" , "Deichmann" a "Nike". Sledujeme zábery ako unáša vietor igelitovú tašku. A podobné ďalšie nič nevypovedajúce zábery, ktoré zbytočne zaberajú priestor v tomto filme. Okrem toho úplne nerozumiem prečo to bolo natáčané kamerami, ktoré miestami zrnia. Premýšľam či to niečo príbehu pridalo, ale myslím si, že nie. A čo mne osobne rovnako vadí je, že dokument by nás mal informovať s kým sa rozprávame, kde sme, čo sa práve deje. A tento film to robí niekedy o pár minút neskôr, niekedy o celú polhodinu alebo hodinu neskôr. Keď sme sa ocitli v disko štúdiu vlasatého muža, tak som nevedel čo sa deje, s kým sme sa stretli, akú má rolu v príbehu a podobne. A až oveľa neskôr zistíme jeho identitu. Rovnako je to aj v prípade rozprávača. Ktorý je nakoniec herec, ktorý nahrádza niekoho iného. Výsledne som bol z filmu veľmi zmätený, lebo to vyzeralo často, ako keby sme sa ocitli v súkromnom štúdiu a zberateľskej knižnici videokaziet u Mariána Greksu. A zistíme, že si natočil na VHS Grammy z roku 1997. Kto dnes niečo také má? No myslím si, že rozhovory s Oskarom Fegyveresom, Petrom Tóthom a pani Remiášovou tomu predsa len vedia niečo dať. Najlepšia scénka vo filme je práve, keď pani Remiášová hovorí, že by asi Robovi neverila ani keby jej povedal celú pravdu. Lebo bola v tom čase ešte fanynka Vladimíra Mečiara. A aj Oskar si dáva otázku, či by ho dnes ešte Robo považoval za kamaráta. Lebo je tu aj načrtnutá otázka, aký bol vlastne motív Oskara Fegyveresa vypovedať v kauze únosu prezidentovho syna. Takže je tu pár nových informácií, čo sa dozvieme a nemám problém im veriť. No film nie je podľa mňa dobre poskladaný a pôsobí viac rozbito, než by bolo vhodné. Stojí za pozornosť? Je to ťažké pre mňa povedať. Minimálne ak nemáte žiadne info o tomto pípade, tak si film pozrite. Ale nezaručujem vám, že na vás niektoré scénky nebudú pôsobiť rovnako neprirodzene a zvláštne. Hodnotenie: B- ()

*CARNIFEX*

Že by bol ten “Pán Božko” pre všetkých dôchodcov, ktorý vypredával športové haly taký skurvenec? Pravdepodobne na milión % isto iste. To, či je tento dokument tendenčný a jednostranný, nech si všetci posúdia sami, za mňa je výsledok viac menej “jasný”, čiže: “Skutok sa stal”. Všetko ostatné je takpovediac druhoradé, lebo strata života nemá z pohľadu kriminálnych činov rovnocenného oponanta, a presne preto tá piata hviezda. Inak nerozumiem tomu, prečo taká “nízka” hodnota, lebo nech vystupujúce osoby, ako napr. Tóth, už v dnešnej dobe nemajú garanciu vierohodnosti, ostatní spovedaní ho viac menej majú, pričom všetko je elegantne, dobovo ale aj aktuálne podané tak jasným spôsobom, aby to pochopil aj ten najväčší idiot. Jediné, čo ma absolútne zarazilo a iritovalo zároveň, bol niekoľko sekundový morálny monológ toho mastno vlasého, amero-fila, úžerníka, podvodníka z východu, čo má hlavu jak prasa, ktorý bol tvárou tejto krajiny. Toto ste si kurva mohli odpustiť, lebo to je akoby Rosenberg na hodinách náboženstva prednášal o zákaze predmanželského sexu. ()

Fretakata

1. Vražda Remiáša ako dielo SIS ?... Hmm, logiku to nemá. Mŕtvy nič neprezradí a nedovedie ich k cieľovému svedkovi. Komu tá vražda ozaj prospela? Video so svedectvom bolo odovzdané, aj s naivnou (možno sebevražednou) vetou cca "..ak sa mi niečo stane, zodpovedný je Lexa ..". Kočner, Kováč a spol. ho už nepotrebovali + znervózňoval vyhrážkami, že odvolá + s Remiášom si pýtali ďalšie a ďalšie prachy 2. Mečiarova, Lexova a Svěchotova tupá akcia paradoxne pomohla grázlovi KOváčovi na slobodu a k lukratívnemu fleku veľvyslanca - pľuvanec do tváre Slovákom. Kočnerovi to vyriešilo Technopol. 3. Kováč st. KORUPĆNE kupčil s abolíciami: za peniaze na kauciu a na útekový život Fegyveresa získal Kočner a spol. beztrestnosť. A "rástol" : kradol - korumpoval - kradol - vydieral - kradol .. možno vraždil... a smotánka sa mu klaňala .. až po šibnuté markizácke zmenky a TECHNOPOL-DVA, o ktorom písal zavraždený Kuciak. 4. Proti ostatným kotrmelcom znie úplne nevinne, že advokát Havlát, ktorý KORUPĆNÝ pakt "Kováč st. - Kočner - Fegyveres" zabezpečoval, bol členom súdnej rady a je vo vedení Advokátskej komory. Vďaka politickému pozadiu vyzerá jasná korupcia ako hrdinstvo. Detail: V kufri auta (ev. prikrytý na zadnom sedadle) nebol Havlát, ale Fegyveres. 5. BTW, Remiášova smrť nie je uvedená v Mečiarových amnestiách. Dúfam, že to vyšetria. Dúfam, že Kočnera nezabijú a on sa na vzor Černáka rozhovorí a basa sa dočká svojich prominentov. (P.S. Za Mečiara som sa hanbila). ()

• TV premiéra sa uskutočnila na RTVS v roku 2020 v deň výročia vraždy Róberta Remiáša. (banacik)