poster

Válka o fazolové pole

 • USA

  The Milagro Beanfield War

 • Slovensko

  Vojna o fazuľové pole

Komedie / Fantasy / Drama

USA, 1988, 117 min

 • Martin741
  ****

  Reziser Robert CervenyFord /Ordinary People, Zarikavac Koni/ natocil vyborny film o zavlazovani pola a o tom, ako tato nevinna aktivita spusti lavinu na to nadvazujucich udalosti, ktorych je divak priamym svedkom. Vitzualna stranka filmu je genialna, CervenyFord ako reziser si dal zalezat na kazdej jednej scene. Obycajne dialogy prevazuju, to dodrzuje aj tento film. A ked si zoberiem kvalitnych hercov ako Richard Bradford /V Zajeti ledu 1993, nezvestny 1982/, dalej skvelu Soniu Braga /Hranice Smrti 2006/, rovnako vybornu Melanie Griffith /RKO 281 z roku 1999, Nejsem Blazen 1994/. Plus nesmiem opomenut ani Juliu carmen /Silenstvi 1994/. Hranice fantazie a reality sa casto prekryvaju, tazko je zistit co je fantazia a co uz realita. Fascinujuce, zaujimave, genialne zrezirovane, vynimocne : 89 %(4.11.2017)

 • Jossie
  ****

  Další z povedených filmů režiséra Redforda. Velmi hezký příběh , dobře natočený , dobře odvyprávěný. Vzpoura Joe Mondragona, jenž jednou vzteky nakopne potrubí s vodou, kterou nesmí používat a ono praskne a začne zavlažovat fazolové políčko po tátovi a to všechno spustí malou revoluci v jednom idylickém městečku, kde si boháči chtějí postavit golfové hřiště. Množství postaviček s velmi dobrými hereckými výkony (především parta staříků se mi moc líbila) a všudypřítomný jemný humor dělá z tohotu celkem obyčejného příběhu nadprůměrný.(20.4.2005)

 • Šakal
  ****

  Jeden by neřekl, jaké pozdvižení dokáže nadělat jedna zasetá myšlenka resp. klíčící fazolka. Umlčet resp. udržet obyčejné lidi v nevědomosti, není zase takový problém. Ten nastává až v okamžiku, když se proti vám postaví samotný duch (patron) vesnice. Potom stačí fouknout a ......než se jeden naděje, v místním koloniálu jsou jednoznačným hitem sezony patrony a místní sveřepý businessman zavile vyje do krajiny a rozkopává plaketu s golfovým hřištěm. Místní usedlíci mají totiž tuze tuhej kořínek a ikdyž to z počátku tak nevypadá, dokážou držet zatraceně při sobě. Tendenční a romantizující resp.idealizující? Zcela určitě. Na čí straně jsou sympatie R. Redforda, není potřeba dodávat. Na druhou stranu, jak bychom mluvili, být v kůži místních starousedlíků. Pokud se vám podaří přenést přes tu jistou předpojatost, dostane se vám příjemně lidského, poeticko-mystického příběhu, o svérázných lidičkách jedné zapadlé mexické vesničky, kde zákony fungují poněkud jinak, než je měšťák navyklý. To není zase tak málo. Málem bych zapomněl. Pár užitečných rad, pokud byste náhodou, někdy v budoucnu, zamířili do Milagra resp. se ubytovali v přepychovém vzdušném apartmánu u J. Mondragona. Pište si. Pokud budete potřebovat nějakou ojetinu, „značka spěchá“, řekněte si Ch. Walkenovi. Nespěte v posteli s hlavou na západ, pokud tedy nechcete dostat žaludeční potíže. Schovat boty, pokud nestojíte o přítulné škorpióny. Venku v kadibudce se nenaklánět dozadu, pokud tedy netoužíte potom, aby se vám varlata skřípla pod prkýnko. Máte to? Neděkujte! Znáte to, od té doby, co jsou peníze....[To golfista: čekal bych, že budeš kopat za druhou stranu. Každý další golfový plácek se přecí hodí (a)nebo ne? :-)].(21.12.2013)

 • WANDRWALL
  **

  Prostě jsem se na ten boj jedince s tlupou nějak nenaladil. Nicméně čistá filmařina, okouzlující scenérie, neohledění herci. Zajímavost: REDFORD je v prvé řadě velice zajímavý člověk, hodně přemýšlivý a pokorný, nesmírně pracovitý a sečtělý, a potom i výborný herec, kterého ale hlouběji film zajímá než hvězdy podobného kalibru. Proto taky pořádá kursy pro filmaře, i začínající, kde se jim věnuje s obdivuhodnou pozorností a trpělivostí. A určitě i solidní režisér, avšak bez nějakých výrazných filmů.(1.6.2010)

 • Douglas
  ****

  Nenápadný film, který mísí pohádkové s klasickým příběhem o jednotlivci, jenž se vzbouří proti nespravedlnosti. Robert Redford zřejmě nečekal, že Válkou o fazolové pole vzbudí nějaké pozdvižení, ale natočil si ji pro radost, která je cítit z každého okénka... a Christopher Walken je v hlavní záporné roli prostě skvělý.(16.1.2005)

 • - Natáčení probíhalo v lokalitě Trucha v Novém Mexiku. (Terva)

 • - Společnost politického filmu udělila snímku svou hlavní cenu pro nejlepší politický film za rok 1988. (Terva)

 • - Film je natočen na motivy stejnojmenného románu, který napsal John Nichols. (Terva)