Teče tudy řeka

A River Runs Through It

Kadiaľ tečie rieka

• Československo

A rieka tečie

USA, 1992, 123 min (Alternativní: 119 min)

Spojení dvou velikánů - Pitt a Redford... No, co k tomu dodat, 2 hodiny víceméně nuda jak v Brně. Žádný dějový zvraty, žádný překvápka a ani bohužel žádnej moment, kterej by mi utkvěl v paměti. Je to takovej plynulej příběh o přírodě, vztahu k rybám a bohu. Takže pro rybáře a flanďáky ok, ale pro vobyčejnýho chlápka, kterej má rád roboty je to ztráta času :o). Brad je ale frajer, to se musí nechat, že mu to slušelo už takle za mlada. Ten jeho úsměv je prostě k sežrání a to nejsem teplej, ale žeru mu to. Jo, už vím co mi utkví v paměti - jak se pokoušeli sjet na rybářský pramici vodopád, což byl teda nápad za všechny prachy. Stylově to trochu připomíná Legendu o vášni, akorát, že je to nuda. A přesně tou nudou mi to připomíná Zaříkávače koní anebo uspávače hadů :o)(9.1.2017)

Ako píše "golfista" niekomu sa tento kúsok Redfordovej práce páči iným nie. Ja sa pripájam k prvej skupine čiže sa mi páči akým štýlom Redford točí a ako skrz kameru dokál zachitiť tento príbeh. Myslím že je to aj vec toho či chodíťe na ryby alebo nie :) ... každý kto obľubuje samotu ,prírodu a ten zvláštny pokoj pri rieke vie o čom teraz práve táram. Netradičný pohľad na ľudský život a veci ,ktoré ľudí spája od malička a sú k tomu upätí bez ohľadu na problémy. Záverečných pár minút ma utvrdilo v tom že tento film nie je len holý scenár bez emócií ,ale prinesie tým čo chcú chvíľku na zamyslenie. Konečné hodnotenie 4*.(14.4.2012)

Komorní drama zasazené do nádherné krajiny Montany. Výborná kamera. Herecké výkony nadprůměrné, dokonce i u Pitta, kterého jinak nemusím. Drama dvou rozdílných bratrů a jejich otce, kteří mají společné jen muškaření. Přes veškerou rozdílnost spolu všichni vycházejí harmonicky. Obrazová alegorie, která nenudí i když akce a zvraty chybějí.(10.9.2008)

"In our family, there was no clear line between religion and fly fishing." Pro někoho (má drahá polovička) nuda k uzoufání, pro někoho katarze, která nebohého diváka hodiny později zpoceného vytrhává ze spánku. Co je však nejhorší, krásu Řeky nelze moc dobře popsat ani přiblížit. Ten film musíte vidět a pocítit; možná si později řekneme, jestli jsme se shodli či nikoliv, ale to je tak asi vše. Není to jen Redfordovou režií, ani Rousselotovou kamerou (ač ten Oscar je bezpochyby zasloužený), ani bezchybnými výkony všech zúčastněných (rád bych tady vypíchl občas opomíjeného Skeritta; bez něj by ten film byl třetinový), je to něčím v předloze a v jejím převodu na plátno. Možná Redfordův voiceover, kde předčítá přímo z knihy, nevím. Takovýto pocit po zhlédnutí filmu nemívám. Podobně silný, podobně dobrý, ale nikdy to není quite like this. A ještě nikdy jsem neviděl film, který by se zabýval myšlenkami transcendence, který by je zároveň uměl tak svěle vyjádřit. Jedinečný zážitek. "I am haunted by waters."(22.3.2015)

"Proč lidi, co potřebujou pomoc, ji nechtějí?" - - Na toto som sa tešil čisto iba kvôli kamere (a že sa bolo na čo tešiť!). V prvej polovici som ani nič iné zaujímavé nepostrehol. Dej-nedej plynul pozvolna, žiadna hlavná línia, príbeh sa nečrtal. Potom však postupne, s pribúdajúcim počtom ulovených rýb, životných omylov a výhier mi dochádzala veľmi prostá, ale krásna pointa .... a rieka tečie..a tečie. A ľudia na jej brehoch žijú svoje strastné alebo úspešné životy. Hlavné je, aby ich tieto nezhody životných osudov nevzďalovali a neodcudzovali navzájom. Dôležité je blízkym pomáhať, ale je to tak ťažké, keď mnohí o to nestoja a nežiadajú... Na druhej strane, na čo by sa spomínalo nebyť aj takýchto rebelantských, paličatých, slabošských alebo príliš odvážnych ľudí? Bola by na svete nuda..... snáď sem napíšem raz viac, pretože mám pocit, že by som mal.... zatiaľ iba toľko! Príjemný, podnetný a poučný film - nielen pre rybárov, ale aj "rybárov". Či už chcú chytiť najväčšieho pstruha svojho života, alebo si uloviť úžasné miesto na univerzite, loviť v zradných alkoholových vodách Kalifornie (film je tak trošku aj o závislostiach!), alebo po plodnom živote s dušou radostnou ako poskakujúci pstruh a pokojnou ako ranný opar nad riekou, len tak si spomínať na minulosť - všetci týto rybári a "rybári" si zaslúžia pomoc a lásku svojho okolia, aj keď o ne nestoja. Vlastne, tá téma až taká jednoduchá nie je....mohlo by to zájsť do zbytočnej logiky typu "ten si za to mohol sám, a ten na sebe drel".....téma je polemická, a preto je lepšie ju nerozvádzať. Veľmi pekný film, vďaka kamere, scenáru, réžii, hercom, skladateľovi - všetkým tým, ktorý ma naň ulovili :) - "...jenom zřídka umíme pomoci těm, co jsou nám nejblíž. Buď nedokážeme rozpoznat jak a čím, a nebo, mnohem častěji, naše pomoc není přijímána. Ti, které bychom měli nejvíce znát, nám unikají. Přesto je milujeme. Můžeme milovat, aniž bychom chápali."(8.1.2012)

• - Několik let přemlouval Robert Redford Normana Macleana k získání práv na ztvárnění jeho novely. (D3VIL)

• - Žádný z herců před natáčením nikdy tímto způsobem nechytal ryby. (Tygrys)

• - Edie McClurg hrající matku Stephena Shellena je ve skutečnosti pouze o šest let starší. (D3VIL)