Teče tudy řeka

A River Runs Through It

Kadiaľ tečie rieka

• Československo

A rieka tečie

USA, 1992, 123 min (Alternativní: 119 min)

Vzpomínám si, jak jsem byl v roce 1993 na premiéře v Brně v kině Art. Odcházel jsem naprosto nadšený. Dnes jsem film viděl znovu po dvaceti letech. Mezitím jsem viděl můžu říct stovky filmů a to, co ve mně tenkrát zanechalo nesmazatelný dojem, dnes kolem mne proplulo bez sebevětšího kontaktu. Rodinná sága zůstal hluboko ve stínu Legendy o vášni a podobných gigantů. Tady se to Brad Pitt naučil a v Legendě o vášni to zúročil. 70%(24.2.2013)

Pro jednoho (nudný) film o ničem, pro druhého film „o všem“. Troufám si tvrdit, že R. Redford do tohoto snímku otiskl střípky ze svého dětství resp. života a proto jeho vyprávění vychází nikoliv z úst, ale ze srdce. Jako malé chlapce, nás společně s bratrem, vzal na snímek otec do kina a já si, jako začínající zapálený rybář, užíval všechny ty scény společného muškaření, přičemž síla příběhu byla pro mě, úměrně mému věku, obestřena tajemstvím. Po více než dvaceti letech, jsem se k Redfordově volně plynoucí řece, s občasnými zrádnými peřejemi, roztodivnými kameny, vytvarovanými působením vody a času a skrývající pstruhy, vyrážející za nastraženou muškou vrátil, abych pochopil. „Nakonec všechny věci stejně splynou v jedno a odplaví je řeka. Ta, která běží přes kameny už od stvoření světa. Přerušená snad jen potopou. Na některých kamenech leží věčné kapky deště. Pod těmi kameny jsou slova a některá ta slova jsou jejich. Stále se tam vracím“. Děkuji Roberte, ze srdce. 100%(21.12.2013)

Tento film jsem viděl na doporučení kamaráda, jelikož jsme oba vášniví rybáři – muškaři a v tomto snímku, když pominu hezky vyprávěný příběh a slušné herecké výkony především Toma Skerritta je velice pěkně zachycena i krása muškaření. Velice mě překvapilo, že všichni herci v souvislosti s touto činností se opravdu museli naučit ovládat muškařské náčiní a především si osvojit techniku lovu, která opravdu není jednoduchá . Když to porovnám s lovem, který předvádí Starý Prošek ve Zlatých úhořích – nic proti němu, ale tohle je o 2 třídy jinde – a to byl Ruda Hrušínský rybář.. Jinak se jedná o jeden z mála krásných příběhů, kterému není moc co vytknout. Doporučuji všem, co ocení prostý příběh se skvělými hereckými výkony. 5*****(7.3.2013)

• aluna

Film je jako samotný rybaření - 2 hodiny čekáte, než se něco stane, a i když vám za tu dobu parkrát ťukne, s uvědoměním planýho poplachu se zase ospale opřete do rybářský stoličky a klimbáte dál. Poetiku, kochání přírodou a okamžikem respektuju daleko víc než např. Wisemanovu předraženou bezduchou akci a Bayovy předražený všudypřítomný výbuchy, na tu správnou vlnu v týhle řece jsem ale nedokázala naplout, a tak na mě Redfordův film jen tak lehounce šplíchl, než by mnou skutečně protekl. Ono nějakej děj někdy nezaškodí.(18.8.2012)

"Tak jsme se s bratrem naučili nahazovat po presbitariánsku." A já jsem se dozvěděl, že v Montaně se nechodí pozdě do práce, do kostela a na ryby. To se může hodit. A taky tam teče řeka, docela svižně dovádí mezi kameny a je taková "živá", což se o tom snímku moc říct nedá. Je spíše pomalý, melancholický a snad bych si dovolil tvrdit, že i nudný, kdyby ho nedoprovázel veselý škleb toho, který nechtěl opustit ryby, které ještě nechytil. Ten byl trochu jako ta řeka, ale kromě něj a přírody už mě pobavila jen dvojice spálených zad.(9.1.2018)

• - Několik let přemlouval Robert Redford Normana Macleana k získání práv na ztvárnění jeho novely. (D3VIL)

• - Edie McClurg hrající matku Stephena Shellena je ve skutečnosti pouze o šest let starší. (D3VIL)

• - Žádný z herců před natáčením nikdy tímto způsobem nechytal ryby. (Tygrys)