Teče tudy řeka

A River Runs Through It

A rieka tečie

Kadiaľ tečie rieka

USA, 1992, 123 min

Wannabe Zlatí úhoři, kterým chybí jak Ota Pavel, tak Kachyňa.(22.7.2016)

Nádherný příběh vykreslený ještě nádhernější kamerou, tak příznačnou pro Roberta Redforda, režiséra. Krásná krajina horské přírody a dravost řeky spolu s příběhem jedné rodiny jsou v tomto snímku svázány tak, jak to dokáže málokterý režisér. Kdesi jsem četl, že Robert Redford - režisér je lepší, než Robert Redford - herec. Možná je to i pravda, i když podle mého mínění je i ten herec vynikající.(16.9.2007)

• kingik

Neskutečná nuda. V tom filmu se za 123. minut neuděje nic podstatného. Brad Pitt na rybách. 40%(13.6.2010)

V určitých pasážích mi snímek lehce připomínal Legendu o vášni, ale ta mi přišla daleko silnější, intenzivnější a poutavější. Teče tudy řeka je dle mého názoru příliš rozvláčná podívaná, kterou však drží nad vodou herci a prostředí, v němž se odehrává.(1.10.2015)

Pro jednoho (nudný) film o ničem, pro druhého film „o všem“. Troufám si tvrdit, že R. Redford do tohoto snímku otiskl střípky ze svého dětství resp. života a proto jeho vyprávění vychází nikoliv z úst, ale ze srdce. Jako malé chlapce, nás společně s bratrem, vzal na snímek otec do kina a já si, jako začínající zapálený rybář, užíval všechny ty scény společného muškaření, přičemž síla příběhu byla pro mě, úměrně mému věku, obestřena tajemstvím. Po více než dvaceti letech, jsem se k Redfordově volně plynoucí řece, s občasnými zrádnými peřejemi, roztodivnými kameny, vytvarovanými působením vody a času a skrývající pstruhy, vyrážející za nastraženou muškou vrátil, abych pochopil. „Nakonec všechny věci stejně splynou v jedno a odplaví je řeka. Ta, která běží přes kameny už od stvoření světa. Přerušená snad jen potopou. Na některých kamenech leží věčné kapky deště. Pod těmi kameny jsou slova a některá ta slova jsou jejich. Stále se tam vracím“. Děkuji Roberte, ze srdce. 100%(21.12.2013)

• - Natáčení probíhalo v Granite Falls (Wyoming), Bozemanu a Livingstonu (Montana). (Tygrys)

• - Několik let přemlouval Robert Redford Normana Macleana k získání práv na ztvárnění jeho novely. (D3VIL)

• - Žádný z herců před natáčením nikdy tímto způsobem nechytal ryby. (Tygrys)