Teče tudy řeka

A River Runs Through It

Kadiaľ tečie rieka

• Československo

A rieka tečie

USA, 1992, 123 min (Alternativní: 119 min)

Zase jeden z těch krásných pomalu plynoucích příběhů , který pod Redfordovou režií sahá po vysokém hodnocení.Nádherné scény,které by mohly existovat jako samostatné obrazy ,doplňují celý příběh.Není jich ani málo,ani moc.Robert Redfort je mistrně využívá.Rodinná sága jedné presbyteriánské rodiny se všemi úskalími a problémy které přináší život.Uvěřitelné,upřímné,dojemné,ale ne kýčovité.(9.12.2008)

• Autogram

Rybárskej komunite film možno niečo povie, ale ja k tomu vzťah nemám. Takže mi je jedno, či ide na ryby Pitt alebo Redford, prípadne jeden pri tom režíruje druhého so záplavou patetických rečičiek. Udalosti dvojhodinového filmu sú kompletne zhrnuté v osemriadkovom obsahu a tak je film už len stratou času. Pozerateľná bola len úvodná časť s pár akčnými scénami a splavom vodopádu. Zdá sa mi, že Redford hral v oveľa lepších filmoch, ako sám režíruje.(22.6.2013)

Film, který myslím v celé šíři vystihuje archetypální vývoj vztahu starší - mladší bratr. Citlivě natočený, vycházející z perfektního scénáře s krásnými exteriéry státu Montana. Dlouho ale čekáte na dramatický zvrat. Co bude jeho zdrojem se dá vytušit už zhruba v třetině stopáže. Vypuštění některých odboček v příběhu, hlavně to co se děje okolo bratra Jesse - Neila, by taktéž nebylo na škodu. Doporučuju shlédnout až v době kdy budete otcem / matkou.(31.7.2013)

Je celkem jasné, že se tady schyluje k tragédii, visí od začátku ve vzduchu, ač je dětství obou bratrů vylíčeno idylicky, zbývá jen vyčkat, zda bude hrát prim jakýsi kainovsko-ábelský komplex, rivalita v lásce, nebo prostě jen fakt, že neposluchy špatně končí... Roztomilost dětských představitelů (sladký Joseph Gordon-Levitt ♥) padla dovršením dospělosti, přeceněním míry talentu a podceněním dobových účesů a pokrývek hlavy... Netýká se Brada Pitta ♥, tomu by na hlavě slušela i chcíplá kočka, naštěstí čas tvídových kšiltovek brzy pominul a klobouky Craigu Shefferovi opticky ubraly půl metru hlavy, škoda jen, že exteriéry, kdy nechával na hlavě, nebyly frekventovanější... Díky krásné přírodě, s láskou popsaném vztahu k rodnému kraji, rodinné soudržnosti a Normanovým slovům směrem k osobnosti svého bratra: "V té chvíli jsem věděl naprosto jasně, že jsem byl svědkem dokonalosti... můj bratr stál před námi na břehu řeky, jakoby se ani nedotýkal země - svobodný a nezávislý, jako umělecké dílo, ale já jsem si právě tak jasně uvědomoval, že život není umělecké dílo a že tento okamžik nebude mít dlouhé trvání..."... nu a samozřejmě i díky mé slabosti pro Brada, který hned na začátku kariéry přesvědčil, že minout herectví by byla velká chyba a nejen pro něj samotného, uděluji tomuto, z průměru nijak zvlášť nevybočujícímu snímku... až tři hvězdy.(24.4.2014)

Je to vzletná pocta podmanivému kraji Montana, estetickému kouzlu chytání ryb a bratrovi, který miloval život. Je to poctivá filmařská práce, která do poklidu vnáší nejistotu, život, kouzla a slabosti. Výzvy jsou od toho, aby se přijímaly. Ti, kteří by potřebovali pomoci, si o pomoc nedokáží říci, což je nosná myšlenka filmu. Nakonec zůstávají ty nezapomenutelné a čarokrásné okamžiky krás života. Hlavní postavou příběhu je Norman Maclean (příjemný Craig Sheffer, jako malý Joseph Gordon-Levitt, jako stařec Arnold Richardson), mladík s uměleckou a akademickou kariérou před sebou. Jeho ochutnávání života, vztah s bratrem a rodiči a jeho seriózní počátek žití v manželství. Ústřední postavou příběhu je Normanův mladší bratr Paul Maclean (zajímavý Brad Pitt, jako malý Vann Gravage), novinář milující život a jeho rychlý tep a omamnou chuť. Nezastaví ho zákazy proti lidskosti, nezastaví ho všemocná moc, nezastaví ho alkohol a ani karty. Vše plyne ve svém vnitřním smíření odstupu času. V oslavě krás života a jeho podmanivých podob. Z dalších rolí: svérázný otec bratrů, vášnivý rybář a reverend Maclean (sympatický Tom Skerritt), starostlivá matka bratrů paní Maclean (příjemná Brenda Blethyn), Normanova vyvolená žena a bezprostřední dívka Jessie Burns (zajímavá Emily Lloyd), její hlasitá a bodrá máma (Edie McClurg), nevyzpytatelný a tápající bratr Jessie s pokleslou touhou Neal Burns (zajímavý Stephen Shellen), energická a půvabná indiánská dívka Mabel (Nicole Burdette), extravagantní a povolná dívka Rawhide (Susan Traylor), či jeden z kamarádů bratrů Chub (Michael Cudlitz). Má to své poselství, má to svou eleganci, má to svojí vznešenost. A přesto je to především poklidná poklona rodnému kraji a životu v kouzlu přírody.(4.9.2016)

• - Žádný z herců před natáčením nikdy tímto způsobem nechytal ryby. (Tygrys)

• - Edie McClurg hrající matku Stephena Shellena je ve skutečnosti pouze o šest let starší. (D3VIL)

• - Několik let přemlouval Robert Redford Normana Macleana k získání práv na ztvárnění jeho novely. (D3VIL)