Teče tudy řeka

A River Runs Through It

Kadiaľ tečie rieka

• Československo

A rieka tečie

USA, 1992, 123 min (Alternativní: 119 min)

Osobně si myslím, že pro Brada a vlastně pro nás všechny bylo obrovským štěstím, že si ho Robert Redford vybral pro jednu z hlavních rolí do svýho filmu, protože pod jeho režijním vedením odchází z trasy zvaná "pan hezkej" a vydává se na cestu "pan herec" a dnes v roce 2012 po filmu Moneyball můžu směle říct, že na téhle cestě dorazil až na vrchol a jsem moc rád, že jsem viděl film kde před dvaceti ovlád celý příběh a přesto že mu jeho postávala dost nahrávala, protože nebyla plochá, fádní a především předvidatelná jako postavy jeho bráchy a táty, kdyby byl špatnej herec tak by to prostě nezahrál takovým způsobem, že jsem doslova čekal na každý jeho slovo a čin, protože jsem absolutně netušil jak se v příštích okamžicích zachová. Robert Redford musí Montanu milovat, protože tohle nebyly záběry pořízený okem, ale srdcem, opravdu překrásný přírodní scénerie. Film by možná zapad do tuctu dalších s podobnou zápletkou, ale nezapadne, protože je v něm cítit tlukot srdce.(13.9.2012)

Učarovaly mi scény rybaření. Stále vidím řeku v oparu, který jak šípy protínají zlaté sluneční paprsky, postavu s bičem rozvážně mavájícím nad hlavou a stříbřité vlnky spěchající dál a dál. Impresionistické obrazy musí chytit za srdce nejen rybáře a milovníky přírody. A pak dramatické osudy postav, jež jsou jakýmsi protikladem nádherných scenérií....Být zde více hořkého humoru, cítil bych za tím ještě intenzivněji poetického spisovatele Otu Pavla.(31.12.2010)

Velice nádherný film s vynikající kamerou, příroda jak malovaná a potoky plných ryb byly natočeny perfektně. Je vidět, že pan Redfort si stímto snímkem pohrál. Skvělé scény s ještě lepšími herci a dotoho všeho hrála vynikající hudba. Celou dobu, každým okamžikem jsem očekával nějaký zvrat, ten však přišel když jsem ho vůbec nečekal. Opravdu skvělý film, ale něco mi tam chybělo, bohužel nevím co.(15.1.2018)

V podstatě je to čekání na nějakou tragédii, která by se tam mohla stát, aby ten film nebyl úplně o ničem. Většinu času je to totiž o vychvalování muškaření před klasickým chytáním ryb, o tom jak se tomu hlavnímu bráchovi dařilo v balení své budoucí ženy a o hýřivém mladším bráchovi, kterej zná jen novinařinu, rybaření a hazard. Pak se tam dost často omílaj kostelní móresy, kecy o bohu a od boha, což nemám rád. Tu knížku bych nechtěl číst, musí to být strašná nuda. Ale film je to pěknej. To, jak se Redfordovi podařilo uctít montanskou přírodu, všechny ty kaňony, lesy, louky a samozřejmě řeky, to bylo poetické. Akorát mám dojem, že žádná jiná zvěř než ryby tam nežije. K hereckému obsazení musím souhlasit s většinou - že Brad Pitt se tady opravdu povedl, sympaťák jeden, a není to jen krásnou tvářičkou. Co se mi nelíbilo, tak když říkali, že v 16 letech začal Norman (starší bratr) pracovat v lese, ale vypadal tak minimálně na 25. K tomu navíc ještě mladší bratr v té době vypadal jak dospělej Brad Pitt. Prostě mi nepřišlo uvěřitelné, že by v tak mladém věku vypadali tak vyspěle. Kdo má rád Josepha Gordon-Levitta, ten si ho tady na začátku užije jako dětské ucho.(12.9.2019)

Ja si na rozdiel od väčšiny myslím, že pokiaľ ide o dejovú rovinu, tak sa toho udialo celkom dosť. Pokojné tempo rozprávania sa k takémuto filmu taktiež úplne hodí. Redfordova réžia je istá (kvitujem použitie starých fotiek), je to orámované peknými zábermi prírody a záver ma dojal. Bol by som rád, keby sa takýchto filmov točilo viac. 10/10(7.7.2011)

• - Žádný z herců před natáčením nikdy tímto způsobem nechytal ryby. (Tygrys)

• - Edie McClurg hrající matku Stephena Shellena je ve skutečnosti pouze o šest let starší. (D3VIL)

• - Natáčení probíhalo v Granite Falls (Wyoming), Bozemanu a Livingstonu (Montana). (Tygrys)