Teče tudy řeka

• USA A River Runs Through It (více)
Trailer 2

Dokonalý okamžik netrvá věčně, ale zůstává v našich vzpomínkách. Příběh dvou rozdílných bratrů, které pojí vášeň pro rybaření... Říká se, že v Montaně jsou jen tři místa, kam se chodí včas. Na mši, do práce a na ryby. Tohle rčení přesně odpovídá příběhu rodiny reverenda Macleana, která žije v malebném horském městečku na soutoku tří řek. Osobitý presbyteriánský reverend učil od mládí své syny vnímat magickou krásu divoké přírody a lásce k rybolovu. Rybaření zůstává jejich jedinou společnou vášni i v dospělosti. Zatímco starší Norman začal studovat vysokou školu, mladší Paul si užívá života plnými doušky. Pohybuje se však v nebezpečném prostředí a jeho tajemství ho nakonec dostihne. Život těch, které bychom měli znát nejlépe, nám totiž uniká nejvíce... Poutavý melodramatický snímek Teče tudy řeka představuje třetí režijní počin slavného herce Roberta Redforda. Předlohou scénáře byla stejnojmenná autobiografická novela Normana Macleana, v níž se autor vrací do doby svého dětství a dospívání v prostředí montanské přírody. Ve své nejslavnější roli se zde představil Craig Sheffer, který ztvárnil postavu dokonalého Normana. Jeho nespoutaného bratra Paula ztělesnil hvězdný Brad Pitt. Snímek vyniká úžasnými scenériemi horské Montany, za což kameraman Philippe Rousselot po zásluze vyznamenán Oscarem za nejlepší kameru. (Česká televize)

Trailer 2

Maynard.

Spojení dvou velikánů - Pitt a Redford... No, co k tomu dodat, 2 hodiny víceméně nuda jak v Brně. Žádný dějový zvraty, žádný překvápka a ani bohužel žádnej moment, kterej by mi utkvěl v paměti. Je to takovej plynulej příběh o přírodě, vztahu k rybám a bohu. Takže pro rybáře a flanďáky ok, ale pro vobyčejnýho chlápka, kterej má rád roboty je to ztráta času :o). Brad je ale frajer, to se musí nechat, že mu to slušelo už takle za mlada. Ten jeho úsměv je prostě k sežrání a to nejsem teplej, ale žeru mu to. Jo, už vím co mi utkví v paměti - jak se pokoušeli sjet na rybářský pramici vodopád, což byl teda nápad za všechny prachy. Stylově to trochu připomíná Legendu o vášni, akorát, že je to nuda. A přesně tou nudou mi to připomíná Zaříkávače koní anebo uspávače hadů :o) ()

Enšpígl

Osobně si myslím, že pro Brada a vlastně pro nás všechny bylo obrovským štěstím, že si ho Robert Redford vybral pro jednu z hlavních rolí do svýho filmu, protože pod jeho režijním vedením odchází z trasy zvaná "pan hezkej" a vydává se na cestu "pan herec" a dnes v roce 2012 po filmu Moneyball můžu směle říct, že na téhle cestě dorazil až na vrchol a jsem moc rád, že jsem viděl film kde před dvaceti ovlád celý příběh a přesto že mu jeho postávala dost nahrávala, protože nebyla plochá, fádní a především předvidatelná jako postavy jeho bráchy a táty, kdyby byl špatnej herec tak by to prostě nezahrál takovým způsobem, že jsem doslova čekal na každý jeho slovo a čin, protože jsem absolutně netušil jak se v příštích okamžicích zachová. Robert Redford musí Montanu milovat, protože tohle nebyly záběry pořízený okem, ale srdcem, opravdu překrásný přírodní scénerie. Film by možná zapad do tuctu dalších s podobnou zápletkou, ale nezapadne, protože je v něm cítit tlukot srdce. ()

darkrobyk

Učarovaly mi scény rybaření. Stále vidím řeku v oparu, který jak šípy protínají zlaté sluneční paprsky, postavu s bičem rozvážně mavájícím nad hlavou a stříbřité vlnky spěchající dál a dál. Impresionistické obrazy musí chytit za srdce nejen rybáře a milovníky přírody. A pak dramatické osudy postav, jež jsou jakýmsi protikladem nádherných scenérií....Být zde více hořkého humoru, cítil bych za tím ještě intenzivněji poetického spisovatele Otu Pavla. ()

Anianna

Tenhle film jsem si dnes po mnoha letech zase připomněla a opět po mně tak nějak sklouzl, aniž by zanechal šrám. Redford je mistrem v zachycení pomalu plynoucí každodennosti. Postavám nedává moc psychologie, spíš je ukotvuje v určitém časoprostoru, v komunitě, kde každý každého zná, kde všichni ctí nějaké zvyklosti, jsou nastaveni na jeden názorový proud, mají své náboženství, své předsudky. A mámy berou svůj úděl žen obětujících se pro rodinu jako jediný možný. A není dobře, když se někdo vymyká.... Ve filmu se toho vlastně děje velmi málo. Myslím, že pro amerického diváka může být film nějakým zrcadlem - podívej se, jak žiješ, jsi takhle spokojený? Nenaplňuješ očekávání druhých, místo aby ses trochu vzepřel? Celé je to tak zvláštně  svázané. Ve snímku dává jedinou svobodu řeka, ale ta hlavním hrdinům život nenahradí... No, myslím, že dvě hodiny jsou na film příliš. Alespoň pro Evropana, který potřebuje psychologii, emoce, nadsázku, zvraty, humor. Prostě něco!  Teče tudy řeka nabízí řeku a studenou každodennost. Kromě herců v hlavních rolích jsem ale ráda viděla Brendu Blethyn z Vřesovišť. A oproti Řece má ve Vřesovištích (ač jsou to jen detektivní epizody) velmi dobře psychologicky vystavěnou roli. ()

pakobylka

ŘEKA. Věčná - z našeho pohledu ... svůj čas počítá v docela jiném rytmu nežli člověk. Nicméně - možná právě proto platí, že do stejných vod dvakrát nevstoupíš. A o tom to je ... zdánlivě všední příběh dvou bratrů, který pozvolna získává punc osudovosti, když se na své křivolaké cestě mimoděk dotýká nebe i pekla. ()

• Žádný z herců před natáčením nikdy tímto způsobem nechytal ryby. (Tygrys)
  • Natáčení probíhalo v Granite Falls (Wyoming), Bozemanu a Livingstonu (Montana) od 17.6 do 31.8.1991. (Tygrys)