Teče tudy řeka

A River Runs Through It

A rieka tečie

Kadiaľ tečie rieka

USA, 1992, 123 min

Príbeh, odohrávajúci sa v nádhernej krajine pri rieke plnej rýb. Príbeh, ktorý svojím pomaly plynúcim tempom dáva divákovi dosť času nato, aby si ho náležite vychutnal. Príbeh, ktorý vyznávačov akčných scén asi nijako neosloví, ale priaznivcov pekných rodinných príbehov určite áno. Príbeh režírovaný Robertom Redfordom a s Bradom Pittom v druhej hlavnej úlohe. Nádherný príbeh, Pittova postava je jedna z mojich najobľúbenejších a jeho osud ma vážne dojal. Dovolím si citovať slová jeho brata: "V tej chvíli som vedel úplne jasne, že som bol svedkom dokonalosti ... môj brat stál pred nami na brehu rieky, akoby sa ani nedotýkal zeme - slobodný a nezávislý, ako umelecké dielo, ale ja som si práve tak jasne uvedomoval, že život nie je umelecké dielo, a že tento okamih nebude mať dlhé trvanie ... ". Krásny film.(24.1.2015)

ŘEKA. Věčná - z našeho pohledu ... svůj čas počítá v docela jiném rytmu nežli člověk. Nicméně - možná právě proto platí, že do stejných vod dvakrát nevstoupíš. A o tom to je ... zdánlivě všední příběh dvou bratrů, který pozvolna získává punc osudovosti, když se na své křivolaké cestě mimoděk dotýká nebe i pekla.(23.1.2017)

Amerika před sto lety...tam bych chtěl žít, vážně. Všude krasná příroda, která se ještě jeví jako bychom ji nikdy nemohli zničit, ale zároveň se člověk již přemisťuje pomocí aut, mluví do magických sluchátek prvních telefonů a tak nějak cítí tu zatím nehmatatelnou změnu ve vzduchu. Film mi úplně nesedl, ale tu dobu zachytil dokonale.(29.11.2015)

Teče tudy řeka a mně na konci tekla nudle. No co se divim, když koukám na Redforda. Film jsem viděla někdy za dob dinosaurů a chtěla ho oprášit, abych ho vůbec mohla ohodnotit. A je fakt, že už jsem z Redfordovy dílny viděla lepší kousky, protože druhej den už jsem o tom, že tudy ňáká řeka teče, ani nevěděla. Gordona-Levitta mám ráda, takže jeho přítomnost mile překvapila. Nemile ale překvapil Scheffer, toho už nikde vidět nechci. Omluvila by ho jedině hlavní role ve Sloním muži. Brrr.(28.8.2014)

Komorní drama zasazené do nádherné krajiny Montany. Výborná kamera. Herecké výkony nadprůměrné, dokonce i u Pitta, kterého jinak nemusím. Drama dvou rozdílných bratrů a jejich otce, kteří mají společné jen muškaření. Přes veškerou rozdílnost spolu všichni vycházejí harmonicky. Obrazová alegorie, která nenudí i když akce a zvraty chybějí.(10.9.2008)

• - Žádný z herců před natáčením nikdy tímto způsobem nechytal ryby. (Tygrys)

• - Edie McClurg hrající matku Stephena Shellena je ve skutečnosti pouze o šest let starší. (D3VIL)

• - Několik let přemlouval Robert Redford Normana Macleana k získání práv na ztvárnění jeho novely. (D3VIL)