Dark Encounter

Scénografie:

Boadicea Shouls

Kostýmy:

Heidi Miller

Píše se rok 1982. Když se rodiče vrátí domů, zjistí, že jejich malá dcerka Maisie zmizela. Rok na to se koná setkání přátel, aby si dívenku připomněli. A pak se to stane - objeví se tajuplní návštěvníci z vesmíru a rodiče se synem a příbuznými se rázem ocitnou v nebezpečí. Z nebe spadne mrtvý pták, nad nočním lesem se vznáší obří ptačí hejno a strýc Morgan zmizí. Světla na obloze, spotřebiče se samy spouštějí, bouře a mizí další lidé. Připomíná to tak trochu Blízká setkání třetího druhu, kde jsou z toho ale všichni na nervy. Co se stalo s Maisie si nechali tvůrci na konec. Zvláštní napětí umocněné výbornou kamerou a temnou hudbou. Vzhledem ke zdejšímu hodnocení jsem byl příjemně překvapen. Zpomalené záběry, kterými se v závěru nešetří, mi vůbec nevadily a líbila se mi i pointa, byť se jeví dost jednoduše. Ale proč ne? Oceňuji, jak si autoři poradili s minimem efektů, co vypadají výborně. Komorní drama o hledání spravedlnosti je lepším průměrem, vzhledem ke zdejším procentům ale zaokrouhlím 3,5* na 4*. Jinak osobně bych konec zkrátil a nechal diváky v nejistotě, zda šlo skutečně o mimozemšťany, nebo se vše jen odehrálo mezi zúčastněnými.(24.7.2020)

Film se dlouho tváří jako klasická ufounská únosovka jako vystřižená z 80. let a jako taková by i obstála. Jak píše Morien, najde se tu řada motivů, které jste už někde viděli, ale díky vlastní osobitosti to nepůsobí jako plagiát. Největší devízou je hra světel, se kterými si filmaři poradili bravurně a své si odvedli i herci, ačkoliv mě zamrzel menší prostor pro Regana. Všechno šlo jako po drátkách až do odhalení pointy. Nic proti překvapivým zvratům, ale tohle mě prostě naštvalo. Ne že by to úplně nedávalo smysl, ale na mě to působilo hloupě a tak trochu i jako podraz na diváka. Neškodilo by natočit nějaký alternativní konec, protože ten aktuální sráží film do průměru. 50%(2.4.2020)

Dark Encounter to bude mať na čsfd ťažké. Tá pointa je výborná a originálna. A režisér vie pekne pracovať s atmosférou a výtvarnou stránkou. Horšie mu to ide s hercami, ale hlavne, niektoré podobnosti napríklad s takým Interstellarom už sú takmer na hrane plagiátu. A hororoví fanúšikovia sú schopní to poslať do čiernych čísel, pretože lyrický dej a neni to horor, a oni by tak chceli. Objektívne 3*, v kategórii béčkový art za 4*. Nadhodnocujem; užil som si to. Ps: Krásne plagáty.(30.8.2020)

• Goldbeater

Přesně rok poté, co byla malá holčička unesena z rodinného domu, se v okolí začínají objevovat jasná světla - není pochyb, že jde o UFO. Netrvá dlouho, než dojde k několika dalším zmizením. Rodiče dítěte jsou odhodláni zjistit, oč návštěvníkům z vesmíru jde a co udělali s jejich dcerou. Dark Encounter zpočátku evokuje rodinný sci-fi thriller téměř amblinovského ražení, jehož velkou inspirací zřejmě byla Spielbergova Blízká setkání třetího druhu, jak napovídá název i vizuální stránka filmu, ale postupně se to převrhne do jednoduché hříčky hodné leda tak televizní epizody nějakého sci-fi seriálu 90. let. Celé to hodně dlouhou dobu zůstává jen u tajemných úkazů a zmateného pobíhání lidí po domě a po lese, děj se posouvá až na úplném konci, kdy je nám odtajněna pointa toho, proč se mimozemšťané objevili, a v tu chvíli se z filmu stává tak nehorázně naivní nonsens, až z toho jdou oči kolem. K tomu si přimyslete asi desetiminutový slow-motion epilog, který má za doprovodu smyčcové hudby dohnat diváka zřejmě k slzám, ale působí jen jako velmi laciný nástroj pro získání citové odezvy. [Sitges 2019](7.10.2019)

• oveckaoa

Přijde mě, že si režisér řekl , že natočí film o mimozemšťanech , ale pak ho to asi trklo, že s tím díru do světa neudělá tak si natočil i půlku thrilleru , zmastil to dohromady a myslel si jaký není borec a všichni mu budou tleskat , ale opak je pravdou. Tak, že děj se má asi takhle před rokem zmizela Maisie po roce kdy ji ještě nenašly a je výročí jejího zmizení zaútočí na její rodinu mimozemšťané, aby později ta rodina zjistila, že jim nechtějí ublížit , ale ukázat jim co se stalo s jejich dcerou. Ke konci se to tváří strašně dramaticky všichni tam hážou ksichty jak jim je vše líto a , že život pro ně už skončil (člověk má i chuť se zabít dokonce kde se na tohle hrabe konec Titanicu kde Leo umíral sarkasmus), ale je to asi tak realistické jak trpasličí porno na pornhubu. Nyní přijdou spoilery k pointě jelikož nedává smysl tak, že pokud ji sledovali tehdy , když se to stalo proč nezakročili místo toho, aby unášeli její rodinu a ukazovali jim její poslední chvilky na světě případně pokud byli u toho jak ji zakopával proč ho nezastavili a čekali podělaný rok tím pádem to nejsou žádní ochránci ani andělé jak jich označují, ale dobří hajzlové a tyrani dalo by se označit i spolupachatelé jelikož ho rok kryli. P.s. kdyby na konci byla aspoň nějaká katarze dal bych i hvězdu, ale poté co se to dozví mu pouze jedna ženská dá facku mě přijde málo chápu, že tam byli policajti a na moc by se asi nezmohli, ale zmlátit ho aspoň mohli.(21.3.2020)