Svůdná krása

Stealing Beauty

Zvodná krása

Drama / Romantický

Itálie / Francie / Velká Británie, 1996, 113 min

Lucy valí do Itálie. Má v podstatě 2 úkoly. Zjistit, kdo je její otec a přijít o panenství. Dostává se do společenství intelektuálních magorů z Irska, Ameriky, Itálie a Francie. Lidé žijí na statku, vykládají o tom, jak makají ale dělají vesměs hovno, spíše se snaží krásnou Lucy o to panenství připravit dřív, než ona uzná za vhodné. Kamera je naprosto na jedničku, exteriéry famózní. Hudba vcelku sedí, Bernardo čerpal někde kolem 4AD a udělal dobře. Uvidíte tu pár typických scén pro Bertolucciho tvorbu: Lucy nablije do klína klukovi s kterým by tu defloraci chtěla provést, protože je ožralá a zhulená trávou. Okolo trávy se tu toho motá mnoho. Jean Marais zde stvořil roli náměsíčného senilního staříka, který svou nejlepší přítelkyni nazývá Kundo. Je perfektní jako vždy. U filmu je zajímavé, že se vlastně nic neděje a přesto strašně diváka chytne. Bohužel se mistru BB podařilo vytvořit i pár trapných scén, proto jen 4.(28.9.2010)

Bertolucci miluje prírodu a mladé telá a z jeho bohémskej Zvodnej krásy je to poznať. Ak je niečo fascinujúcejšie, ako sexuálne sa prebúdzajúca Liv Tyler, tak potom už len jedinečná príroda toskánskeho vidieka, v ktorého kopcoch má umenie slávnu tradíciu. Výprava je prekrásna, podaná natoľko poeticky a "starodávne", že keď sa raz za čas objaví auto, pôsobí to rušivo. Hoci je snímka zaujímavo obsadená (Marais dva roky pred smrťou, Irons, Weisz, Fiennes, Flemyng), nikto - okrem atmosférickej výpravy a Tylerovej - nemá šancu. Ale neprekáža to. Skôr naopak. Najsilnejšie scény: tanec a, samozrejme, sex.(30.10.2004)

Terapie krásou, kde je každý záběr zátiším, hodným malířova zvěčnění, symfonie vjemů s kouzly okamžiků, které umí dát pocítit i vánek, melancholie v plném slunci před zjihlostí večerů a radostí nocí, smíření s odchodem i panenská dychtivost, tiché bohémské bakchanálie v jednom z nejpůvabnějších koutů světa - tak krásně může být jen v ráji... nebo v Bertolucciho filmu. Give me a reason to love you - jo, mám ho mít.(26.2.2014)

• Radyo

Tímhle filmem mě Bertolucci zklamal. Ne úplně, ale přece jen jsem od něj čekal trochu víc. Řemeslně to bylo zvládnuté skvěle, jen se mi příběh nezdál moc výrazný na to, aby se z něj dal natočit kvalitní film. Zaujala mě sice Liv Tylerová, ale ani ona (navíc skoro debutantka) nemohla tohle Bertolucciho "dítko" zachránit. Jean Marais se zde objevuje v jednom ze svých posledních snímků. Naopak Rachel Weiszová v jednom z prvních. A Jeremy Irons v jednom z prostředních. :))(30.7.2002)

Nemôžem si pomôcť, ale príde mi, že celý tento film bol len o sexe, keby mladú slečnu nevyzliekli asi by ma to aj prekvapilo, keďže tam to smerovalo....celkovo bol ten film o ničom, ale pre vtedy ešte slečnu Liv Tyler, Jeremyho Ironsa a scenérie dávam 4 hviezdy A samozrejme to čo sa dialo nakoniec prvýkrát môže tak idealisticky poňať len chlap.(4.6.2011)

• Liv Tyler

• - Pero, ktoré Lucy (Liv Tyler) používa pri písaní veršov, je Pilot V5 Hi-Tecpoint. (binmichal)

• - Film byl natočen na motivy knihy "Uloupená krása" od Shirley Lowe. (Musae)

• - Vo filme spomenú, že Lucy (Liv Tyler), má 19 rokov, čo je aj skutočný vek Liv Tyler v dobe natáčania filmu. (Insomnia)