Synchronic (festivalový název)

• Austrálie

Thriller / Drama / Sci-Fi

USA, 2019, 96 min (Alternativní: 101 min)

Stylový scifíčko o cestování časem, v kombinaci se staromódním filmem o dlouholetým přátelství. Po překombinovaným Tenetu je tohle cestování docela úleva. Film ani nelpěl na nějakejch násilnostech a soustředil se spíš na emocionální stránku, kterou podtrhl dojemnej konec. Přesto všechno mě film nedokázal strhnout a hodnotím průměrně.(17.1.2021)

• Fr

„KAŽDOU CHVÍLI SE POBLÍŽ OBJEVÍ NĚCO Z PŘÍTOMNOSTI. VE CHVÍLI, KDY TO ZAČNE MIZET, UVÍZNEME TADY NAVŽD…“ /// Ze začátku se to zdá fajn. Dva kámoši - záchranáři, nějaká droga, co dělá z feťáků zeleninu…. Ale… pak to vobčas začne bejt silnej vopruz. Hlavně, když si chtěj jen tak povídat… Po hodině jde na scénu onen super nápad. A experimenty. Jenže to ostatní… to jen pitomě vyplňuje, takže je to spíš ten vopruz, než geniální nápad s geniální zápletkou. A přibejvá hlavně těch keců… Ovšem mohla to bejt suprová povídka! /// NĚKOLIK DŮVODŮ, PROČ MÁ SMYSL FILM VIDĚT: 1.) Mám tip na super drogu. 2.) Zůstal jsem zaseklej v minulosti. /// Thx za titule „titulkomat“. /// PŘÍBĚH *** HUMOR ne AKCE ne NAPĚTÍ *(19.1.2021)

• JASON_X

Jste bílí "nezávislí filmaři" a točíte sci-fi thriller. Takže mu uděláte temnou noirovou atmošku, záběry budou občas zpomalené a zvuková složka bude zneklidňující (a opravdu zvuková, ne hudební). Čímž vyrobíte artový sci-fi thriller. Až potud bezva. Zápletku vymyslíte tak, abyste v ní mohli prezentovat názor, že legalizace drog by vedla ke všeobecné zkáze mládeže, ba téměř k rozpadu společnosti, čímž se váš artový sci-fi thriller rázem stane i angažovaným. Proč ne. Ale furt vám ještě bude v makovici šrotovat, jak udělat váš film angažovaným ještě víc. A tak ho proložíte mnoha infantilně polopatickými ukázkami toho, jací byli ti vaši předci nechutní rasisti a ve finále k tomu ještě kydnete porci slizkého patosu. A z originálního a potenciálně zajímavého filmu je rázem protivná moralizující sračka. Ale v klidu, pseudointelektuálové a salónní humanisti na nekomerčních fesťácích vám ji určitě vychválí.(17.1.2021)

nápad super,zpracování je fajn,bez zbytečných cinkrlátek,ale ve finále mi tam trochu něco chybělo.Minimálně jsem od závěru čekal víc než jen standardní melancholii.I když na druhou stranu vlastně ani nevím co by bylo lepší.Mínusem je i hodně líné tempo v první půl hodině.Atmosféra je sice fajn,ale než se něco opravdu začne dít a než mi vůbec došlo co se děje (protože ze začátku to není zřejmé a dopředu sem si o filmu nic nezjišťoval),dost se to táhlo...60%(15.1.2021)

Benson a Moorhead jsou pro mě aktuálně jasné jedničky mezi nezávislými tvůrci žánrových filmů. Baví mě, s jak neotřelými a inovativními náměty přicházejí, nebo jak převracejí zajetá pravidla a hrají si s žánrovými klišé. Synchronic je jejich doposud nejmainstreamovější film, ale i tak si stále drží vlastní tvář a specifický tvůrčí rukopis – zrovna u těchto dvou tvůrců se nebojím, že by začali točit na zakázku. Těší mě, že už dokážou do svých filmů zlanařit i velká herecká jména jako Anthony Mackie a Jamie Dornan a doufám, že tímto filmem opět rozšíří zástupy svých fanoušků. Lidé často volají po originálních filmech podle původních námětů a chtějí vidět nějakou inovaci a nový pohled, ale často se pak stává, že když to mají před sebou, tak to buď zavrhnou, anebo nad tím ohrnou nos. Synchronic je svěží vítr a dlouho jsem neviděl takhle zajímavé sci-fi, které v první půlce klame tělem, aby se teprve až v druhé části vybarvilo. Parádní námět, který vás velmi navnadí a po skončení ve vás dozajista zůstane nutkání chtít víc – prozkoumat víc aspektů a možností –, ale v tom je zároveň ta síla, že to chcete a na druhou stranu si uvědomujete, že tenhle jeden výlet je dostačující a uspokojivý. Vše podtrhuje skvěle zvládnuté finále s krásnou emocionální tečkou. Radost!(29.12.2019)

• - Pes hlavní postavy Steva nese jméno Hawking, jedná se o referenci na anglického fyzika Stephena Hawkinga, jelikož jsou ve snímku použity prvky kvantové fyziky a cestování časem. (Kuzmik)

• - Natáčení probíhalo v New Orleans v Louisianě, mimo jiné místo, kde se jeden z hlavních herců narodil (Anthony Mackie). (Kuzmik)