V Billově mozku: dekódování Billa Gatese (TV seriál)

Inside Bill's Brain: Decoding Bill Gates

Dokumentární / Životopisný

USA, 2019, 2 h 39 min (Minutáž: 51–56 min)

Clair Popkin

Bill Gates

Zprvu jsem čekal něco jiného a byl jsem zklamaný, jelikož jsem čekal životopisný dokument o Billovi a celkově odkrytí jeho osobnosti. Lehké nakouknutí se mi dočkalo a nakonec to bylo skutečně inspirativní. Začal jsem Billa více vnímat jako filantropa a zároveň se dozvěděl něco více o problémech v naší společnosti. Jak jsem již psal přesto, že mi to zprvu vůbec nesplnilo očekávání, tak nakonec z toho vzniklo krátké inspirativní dílo, u kterého mě hlavně mrzelo, že má pouhé tři epizody.(12.3.2021)

• *CARNIFEX*

Mengele dnešnej doby. Chorou spoločnosťou prezentovaný ako filantrop, ktorý sa buď samozvane, alebo vďaka svojim prívržencom, pasuje za najväčšieho vedca, najlepšieho lekára, najúspešnejšieho biznismena. Nedajú sa uprieť jeho počiatky kariéry a vizionárske videnie “do budúcna”. Nuž ale, moc a šírenie strachu je nebezpečnou kombináciou, ktorá dokonalým spôsobom ovláda masy ľudí. Bill skutočne POMÁHA! Nedá sa ignorovať jeho snaha podať pomocnú ruku, no rozhodne to nie je zadarmo (!!), pričom jeho kroky smrdia “snahou” o nápravu toho, čo sám celej spoločnosti za asistencie svojich oddaných prívržencov napáchal. Vnímať tohto človeka, ako čisto anjelsku osobu s dobrým úmyslom, je rovnako choré, ako tvrdiť celému svätu, že ani jeden z pápežov nevedel o tom, že jeho kardináli zneužívajú malé deti. Boh ako taký neexistuje, je len myšlienka a presvedčenie, že je nad nami niečo, čo drží ochrannú ruku. Kto sa bojí, potrebuje imaginárneho priateľa. A presne takým je náš Bill. Boh, kráčajúci po zemi, ktorý čaká na posledné veľké predstavenie. Kto chce, nech si v jeho hre na “slepú babu” zahrá vedľajšiu rolu, no Ja osobne dám radšej prednosť umieraniu na rakovinu, než neočakávane strácať stabilitu na vlastných nohách. Tú jeho vakcínu prenechám s láskou a úsmevom na perách komukoľvek, kto si požiada. Aj samotnému Billovi. Alebo ešte lepšie, Naďovi a Matovičovi, či ich rodinným príslušníkom.(9.11.2020)

Bill je opravdu zajímavý a inteligentní chlapík. Teď například (viz třetí díl) potřebuje rozjet výrobu atomových reaktorů, které světu fakt pomůžou, ale v US je veřejné mínění proti. A tak ho napadlo natočit film o tom, jak ty reaktory budou super, a jak je to skoro totéž, jako léčit dětskou obrnu, a zaspamovat tím Netflix. Moderní problém si žádá moderní řešení. Jak říkám, fakt chytrý chlapík, snad mu to klapne. Dokument už tak kvalitní není, ale jako stručná sonda do Billovy současné práce stojí za vidění.(28.9.2019)

Přesně podle mých očekávání se z Dekódování Billa Gatese vyklubal skvěle vyvážený a zpracovaný dokument, který vám na vcelku krátké ploše přiblíží Billovu kariéru, angažovanost v řešení klimatických či humanitárních problémů a taktéž jeho osobní život. Celé je to navíc s doprovodem vkusně a tématicky zvolené hudby pěkně namixováno, postupně se všechny tyto části přirozeně prolínají a po celou stopáž si díky tomu dokáží udržet divákovu pozornost. Já jsem tedy určitě spokojen a možná je i trošičku škoda, že nám tvůrci nadělili pouhé tři díly, protože mně by určitě nevadilo zabřehnout do tohoto tématu o něco více. Každopádně i tak dávám velmi solidních 80%.(17.2.2021)

Je zajímavé vidět, jak lidé, kteří mají vše (myšleno v penězích), mohli by tedy odpočívat a dále se o veřejnost a dění ve světě nezajímat. Stejně každé ráno vstanou a snaží se ten svět změnit. A je jedno s jakým americkým patosem je to natočeno a jak je veleben člověk stále žijící. Pro mě je to ukázka toho, že dřina se vyplácí a dává nezměrné možnosti, je prostě pro mě skvělá. Ne nadarmo se říká, že peníze nekazí, ale ukazují charakter. :)(2.1.2020)