Colectiv

• Česko Kolektiv (festivalový název) (více)

V roce 2015 si požár v bukurešťském klubu Colectiv vyžádal 27 mrtvých a 180 zraněných. Záhy na to začnou v nemocnicích umírat další popálené oběti na zranění, která nebyla považována za život ohrožující. Poté dá jeden z lékařů echo týmu investigativních novinářů. Jedno odhalení střídá druhé, když začnou novináři odkrývat obrovské podvody v rumunském systému zdravotní péče. Nový ministr zdravotnictví po svém jmenování nechává nahlédnout pod pokličku nejen svého úsilí o reformu zkorumpovaného systému, ale také překážek, jimž je nucen čelit. Dokument Collective, který sleduje novináře, informátory, oběti požáru i vládní úředníky, nabízí nekompromisní pohled na vliv investigativní žurnalistiky v té nejlepší podobě. (HBO Europe)

Tarhiel

Otrasný dokument o katastrofálnom stave nemocníc v Rumunsku. Začalo to tragédiou s požiarom v klube Colectiv, ktorý by bol v normálne funugjúcom štáte len poznámkou pod čiarou, lenže pacienti s minimálnymi zraneniami z tohto požiaru začali v nemocnicach umierať v priebehu niekoľkých týždňov po ňom. Tak sa do toho oprela skupina novinárov a začali to vyšetrovať. A klub bol len špicka ľadovca. Nielenže mi to pocitvou investigatívnou novinárčinou a ich odvážnosťou pripomína nedávne udalosti s Jankom Kuciakom, ale je mi aj zle z toho, keď si predstavím, že by niekto mne blízky išiel do takej nemocnice. Ani neviem, či mám davať číselné hodnotenie - reže do živého. ()

Rebeca

Vynikající investigativní novinářská práce redaktorů sportovního (!) deníku. Hippokratova přísaha v praxi. Konec profesionality, i lidskosti. Colectiv vás "dostane do kolen"... ()

SAINTS

Film ukazuje prehnitost v rumunskom systeme verejneho zdravotnistva,film o angažovanosti a nutnosti niečo robit. ()

Pete

Dokument jako takový je fádní, pomalu plynoucí sled nekomentovaných záznamů. O to silnější vyznění ale poskytuje - z natočeného materiálu úplně prýští strašlivě hnusná šedivá atmosféra prohnilého systému, který je nenapravitelně a skrz naskrz zkorumpovaný. Díky mafiánským praktikám a apatii obyvatel se v Rumunsku, ani v dalších postkomunistických zemích v nejbližších desetiletích nic nezmění, přes snahu některých odvážných jednotlivců. Bohužel bych si příliš nefandil, jelikož do stejného marasmu směřujeme i my v českém rybníčku, pokud už tam vlastně dávno nejsme. ()

Blazis34

Velmi zajímavé, až silně znepokojivé informace. Bohužel si myslím, že ve vrcholové politice se takovéto věci dějí nejen v Rumunsku. Dokument přinesl mnoho otevřených zpovědí a dialogů. Doufám, že to alespoň něco změní. Dávám 80%, čtyři hvězdy. ()

DonBraso

Takový dokument by mohl vzniknout i u nás.Byl by stejný,možná ještě horší,co v tom našem rybníčku je za korupci.Ke konci malinko už se doopravdy vše opakovalo,ale stačil telefon od táty a samotný konec voleb a máme hotovo dvacet.Není to typický dokument jak každý zná,jsem si myslel,že je i hraný,ale nakonec jako nezávisle postavený pozorovatel je jen mezi zůčastněnýma osobama a tím tento dokument vynikne nejvíc.90% ()

bonovox

Silný dokument o hroznom stave zdravotníctva v Rumunsku. Nebyť požiaru pri ktorom zahynulo množstvo mladých ľudí pravda by možno nevyšla doteraz na povrch. Chválim tvorcov za spracovanie, miestami má divák pocit, že sleduje reálny film a nie dokument. ()

Modeman123

Po shlédnutí tohoto dokumentu přijde Rumunsko asi i o ty poslední baťůžkářkové turisty, co tam od nás jezdí :-) Dokument se věnuje silnému tématu, ale domnívám se, že se to dalo natočit lépe, o dost lépe. ()

motyka52

Téma je to ultrazajímavé, silné, až skoro neuvěřitelné, vyloženě filmové. Pětihvězdičkové automaticky. Ale zpracované je to vyloženě nezajímavě. ()

KatInTheBox

Celý čas keď som to pozerala, tak som si hovorila vďaka bohu za slovenské a české zdravotníctvo (s nimi mám skúsenosti). Na druhej strane je jasné, že podobné se deje i tu u nás - i u nás máme neustále nové a nové kauzičky (nákup rentgenov, ochranné pomocky, podozrivé rekonštrukcie nemocníc a zdravotných stredísk,...) dokonca by som povedala, že ľudí už to vobec neprekvapuje keď sa niečo odhalí. A to nevravím o chovaní niektorých doktorov, kedy sú u nás týpci čo odtrhnú dieťatu hlavu pri porode :( Na druhú stranu ale vidím lekárov a sestry, ktorí dokážu i v poloruinách urobiť špičkovú operáciu. A o tom je vlastne i tento dokument - že všetko má dve strany, všadě žijú ľudia čo dokážu fungovať ako hyeny a potom ľudia čo sa snažia pomoct a zmeniť systém. Strašne mi bolo na konci ľúto Vlada, ktorý sa o zmenu snažil ale nanešťastie mu do toho vbehli volby. Ktovie ako by to vyzeralo, keby mal na zmenu celé volebné obdobie. Celkom by ma zaújmalo ako to pokračovalo ďalej - kde skončil a taktiež ako skončili reportéri potom čo sa im začali vyhrážať. Btw pre mňa bola asi najviac šokujúca čast požiaru, nikdy by som neverila že sa takto rýchlo dokáže požiar šíriť. ()

planetta

Veľmi silný dokument. Surový a realistický pohľad na jednu nešťastnú udalosť, ktorá sa odohrala v jednom štáte európskej únie. Rumunsko ešte stále ťahá za sebou tieň svojej nedávnej minulosti. Doporučujem. ()

McGuffin

Investigativní je příběh Kolektiv, Colectiv, opravdu jen chvíli, novináři usilovně pátrají, proč po požáru hudebního takto řečeného klubu popálení v nemocnicích umírali, ale kupodivu nepátrají, proč požár vznikl a kde byli hasiči. Záhy autor a publikum opustí novináře a přisedne si k mladému brýlatému politikovi do jeho čerstvé ministerské kanceláře i auta a naslouchá, jak komentuje, prosazuje a oznamuje změny v zdravotnickém systému. Na závěr one man show režiséra, scenáristy, producenta, střihače a kameramana Alexandera Nanau prohraje. Politik volby, investigativec příběh, publikum čas. Prostý politický letáček, my přicházející jsme ti správní, oni odcházející ti špatní. P.S. To jsou řádky o vykořistěném přizpůsobeném kdysi snad skutečném příběhu, ne o filmu z něj. https://www.macguffin.cz/ ()

28. Dny evropského filmu startují!

28. Dny evropského filmu startují!

15.06.2021

DEF proběhnou v termínu od 16. do 23. 6. v Praze, Ostravě, Brně a v dalších městech ČR v rámci festivalových ozvěn. DEF jsou filmovým festivalem, který se již 28 let zaměřuje výhradně na současný… (více)

LUX Film Days promítnou filmy zdarma

LUX Film Days promítnou filmy zdarma

30.04.2021

Letošní Filmové dny LUX se v ČR uskuteční v termínu 3.–12. května. Nabídnou divákům zdarma projekci filmů Chlast, Corpus Christi a Kolektiv. Vítězný snímek bude vyhlášen 9. června na základě… (více)

Nominace na Oscara zveřejněny

Nominace na Oscara zveřejněny

15.03.2021

Byly rozdány 33. Evropské filmové ceny

Byly rozdány 33. Evropské filmové ceny

12.12.2020

Dnes večer byly prostřednictvím online přenosu z Berlína uděleny Evropské filmové ceny (EFA) v rámci svého 33. ročníku. Nejvýraznějším výhercem se stal dánský snímek Thomase Vinterberga Chlast, jenž… (více)