Rosmarine

Televizní film podle románu Setkání v Karlových Varech týkající se problematiky zavlečených českých dětí v období 2. světové války. V zámožné západoněmecké rodině přísedícího nacistického soudu vyrůstá jako jejich dcera Heda Arndtová, která netuší, že je jedním z dětí, gestapem odebraných českým matkám a zavlečených do říše k "převýchově". Obklopena velkou péčí a přepychem vyrůstá v pravou německou dívku a stává se i vynikající herečkou. Jako představitelka hlavní role přijíždí na Mezinárodní filmový festival do Karlových Varů. Zde žije její pravá matka, provdaná Melanová. Postupně se setkává s příslušníky rodiny Melanových - lékařem, průvodcem i lázeňskou sestrou, kteří nikdy nepřestali pátrat po zmizelé dceři paní Melanové. Podle jednotlivých indicií zjistí, že Heda je hledaným dítětem. Před Hedou stojí velké rozhodnutí. Je postavena mezi dva protikladné světy a dilema, jak se zjištěnými fakty žít dál. Film je, samozřejmě, hodně zkrácen - a bohužel je ve větší míře i vynecháno i prostředí Karlových Varů, nicméně v roce uvedení do TV - 1975 - připomněl stále neuzavřené lidské utrpení a bolesti způsobené válkou. Doporučuji přečíst knihu. ()