Duha

Carl Davis

Peter Davies

Scénografie:

Luciana Arrighi

Drama postavené na výrazném ženském charakteru, z jeho hrdinky musí mít dnešní feministky opravdu radost. Hodnocení filmu do značné míry závisí na schopnosti diváka ztotožnit se s hlavní postavou a jejím hodnotovým žebříčkem. Žít v éře pozdní viktoriánské Anglie, patrně by mi byla Ursula s její svobodomyslností, touhou po nezávislosti a vzpourou proti společenským konvencím sympatická. V konzervativní společnosti sešněrované předsudky a nesmyslnými omezeními, kde vyčnívá sotva jeden z tisíce, je přítomnost podobných individualit oživující a celkově prospěšná. Ve společnosti, kde se Ursuliny vlastnosti a hodnotový žebříček stane běžným, se ale nebudou moc rodit děti a dvakrát nepokvete rodinný život. Je otázkou, jestli se nám v dnešní Evropě Ursuly trochu nepřemnožily. Osobně se mi na Duze nejvíc líbil herecký projev Sammi Davis, která své postavě dokázala vtisknout jak naivitu raného mládí, tak i smyslnost a probouzející se dravou sexualitu. Působivé bylo rovněž vylíčení poměrů v tehdejším školství, střet ideálů hrdinky s hořkou realitou byl docela tvrdý. Celkový dojem: 60 %.(27.10.2013)

Malá holčička se marně snaží chytit duhu, jež se rozprostírá na nebi. Holčička postupně pochopí, že duha není k mání, ale než se dobere poznání, že podobně je na tom člověk i s láskou a životními ideály, bude ještě muset zažít mnohé. Adaptace D. H. Lawrence - podle mého názoru moc povedená. Živočišno, racionalita a idealistický pohled na svět rozplývající se v nesmlouvavé realitě, ovšem prosto laciného sentimentu. Celkem bohatá porce erotických scén nikomu vadit nemůže - jedná se přece o D. H. Lawrence.(30.5.2006)

Oslava nezávislosti člověka, přírody, sexu a do toho spousta a spousta keců. Ono to asi v těchto filmech má nějak takhle vypadat, ale než mě tady uživatelé adorující konverzační společenské romány a la Lawrence přizabijou, tak bych chtěla napsat, že je (ty romány, ne uživatele) osobně pro jejich zdlouhavost a nulový děj nesnášim, a vůlbec mě nedrtí to, že možná o něco přicházim díky své nechápavosti a pravděpodobně pochybné inteligenci jako takové. Ty tři hvězdy dávám za krásného, mladého a zejména nahatého McGanna :-)). A ano, jsem si naprosto vědoma stupidnosti tohoto komentáře.(9.12.2011)

Dala bych maximální ohodnocení, avšak musím srovnávat tohoto skvělého Russella--Lawrence s jiným, ještě skvělejším Russellem--Lawrencem, konkrétně s časově starším filmem (a mladším románem) Women in Love (Zamilované ženy; román v češtině vyšel pod názvem Ženy milující). V každém případě úžasný zážitek. A skoro lituji, že dokonale přirozená Sammi Davisová nemohla hrát Ursulu i v Zamilovaných ženách.(11.10.2011)

Tento román jsem od D. H. Lawrence nečetl, ale podobně jako Lady Chatterleyová, je o ženě (zde spíše dospívající dívce), která se více než společenskými konvencemi hodlá chovat podle svého srdce. V závěru období viktoriánské Anglie jistě nebyla jediná, každopádně každý kdo nechtěl jít s davem to neměl jednoduché. Ursula se navíc zamiluje do vojáka, který má odjet válčit do Afriky proti Búrům. Postupně sledujeme jak dospívající naivní slečna nejen postupně ztrácí ideály ale ke svému vlastnímu zděšení se začíná chovat jako společnost kolem ní... Vjedné recenzi jsem četl, že film je plný erotiky. nenechte se zmást. Ano romány D. H. Lawrence budily ve dvacátých letech pohoršení, vždyť se v nich otevřeně psalo o ,,tom'' (byť byly velmi úspěšné:-). Ale dnes jsme jinde a nic nepřekračuje rámce milostného filmu. * * *(23.6.2013)