Duha

Carl Davis

Peter Davies

Scénografie:

Luciana Arrighi

Malá holčička se marně snaží chytit duhu, jež se rozprostírá na nebi. Holčička postupně pochopí, že duha není k mání, ale než se dobere poznání, že podobně je na tom člověk i s láskou a životními ideály, bude ještě muset zažít mnohé. Adaptace D. H. Lawrence - podle mého názoru moc povedená. Živočišno, racionalita a idealistický pohled na svět rozplývající se v nesmlouvavé realitě, ovšem prosto laciného sentimentu. Celkem bohatá porce erotických scén nikomu vadit nemůže - jedná se přece o D. H. Lawrence.(30.5.2006)

Tento román jsem od D. H. Lawrence nečetl, ale podobně jako Lady Chatterleyová, je o ženě (zde spíše dospívající dívce), která se více než společenskými konvencemi hodlá chovat podle svého srdce. V závěru období viktoriánské Anglie jistě nebyla jediná, každopádně každý kdo nechtěl jít s davem to neměl jednoduché. Ursula se navíc zamiluje do vojáka, který má odjet válčit do Afriky proti Búrům. Postupně sledujeme jak dospívající naivní slečna nejen postupně ztrácí ideály ale ke svému vlastnímu zděšení se začíná chovat jako společnost kolem ní... Vjedné recenzi jsem četl, že film je plný erotiky. nenechte se zmást. Ano romány D. H. Lawrence budily ve dvacátých letech pohoršení, vždyť se v nich otevřeně psalo o ,,tom'' (byť byly velmi úspěšné:-). Ale dnes jsme jinde a nic nepřekračuje rámce milostného filmu. * * *(23.6.2013)

Dala bych maximální ohodnocení, avšak musím srovnávat tohoto skvělého Russella--Lawrence s jiným, ještě skvělejším Russellem--Lawrencem, konkrétně s časově starším filmem (a mladším románem) Women in Love (Zamilované ženy; román v češtině vyšel pod názvem Ženy milující). V každém případě úžasný zážitek. A skoro lituji, že dokonale přirozená Sammi Davisová nemohla hrát Ursulu i v Zamilovaných ženách.(11.10.2011)

• mira.l

Asi jsem čekal něco jiného. Ze začátku se s nástupem učitelky na obrazovku rozjela slušná lesbická linka, slečně učitelce to koukalo z očí na první pohled a šla na to celkem fofrem, ale pak se to nějak vytratilo a začalo to být docela nudné. Předpokládám, že za pár dní nebudu vědět, o čem to bylo. Jednou bohatě stačilo.(22.8.2016)

Oslava nezávislosti člověka, přírody, sexu a do toho spousta a spousta keců. Ono to asi v těchto filmech má nějak takhle vypadat, ale než mě tady uživatelé adorující konverzační společenské romány a la Lawrence přizabijou, tak bych chtěla napsat, že je (ty romány, ne uživatele) osobně pro jejich zdlouhavost a nulový děj nesnášim, a vůlbec mě nedrtí to, že možná o něco přicházim díky své nechápavosti a pravděpodobně pochybné inteligenci jako takové. Ty tři hvězdy dávám za krásného, mladého a zejména nahatého McGanna :-)). A ano, jsem si naprosto vědoma stupidnosti tohoto komentáře.(9.12.2011)