Dr. Jekyll and Mr. Hyde

Krátkometrážní / Horor

USA, 1912, 12 min

Předloha:

Robert Louis Stevenson (kniha)

Při vší ohlodanosti zubem času a mé averzi k nadhodnocování "za zásluhy" to není úplně marná věc. Má dynamický střih, přehlednou naraci s minimem mezititulků a vyhýbá se i častému nešvaru své doby, kdy se postavy pro větší názornost pitvoří přímo do kamery. Přes stáří filmu a neodparatelnou diváckou zkušenost s filmy následující stovky let ve mně kupodivu vyvolal nějakou emoci a to je víc, než bych od filmu této kategorie očekával. 50%(7.8.2010)

Je těžké v tak krátkém čase převyprávět celý příběh, ale zde se to celkem povedlo a na téměř sto let starý film svěží a zasluhující pozornost.(4.4.2010)

Slušný nicméně ani zdaleka né nejlepší verze o Hydovy. Co mi tu vyloženě vadilo byla ta visáž Hydea kterej měl v hubě jenom nějaké malé umělé zuby a rozcuchané vlasy. Vím že bych neměl být tak příšný na tak starý film ale je to dost slabá proměna. Stejně tak uspěchanost. Chápu že je to krátkometrážní ale tady je to všechno tak rychle, že jsem polovinu věcí ani nepochytil. Průměrně dobrý Hyde.(23.11.2013)

Vůbec ne špatný kraťoučký snímek, který v několika obrazech prakticky převypráví celou Stevensovu novelu (včetně absurdní scény, která má dokládat zlo v panu Hydovi - když na ulici srazí dítě a ani se nezastaví, aby mu pomohl vstát). Že tam jiné postavy na několikaminutové ploše nemají sebemenší prostor a vypadají jako panáci, to je pochopitelné a vůbec nevadí. Problém je v Jekyllovu zlém alteregu Hydovi - při sebevětší vůli nepůsobí nijak hrůzně, ale pouze směšně, postrádá charisma nebo "zlé rysy" - na to rozcuchané vlasy, předklon a machání rukama nestačí. Ale jako celek film působí dynamicky a svěže.(15.8.2012)

I na ploše krátkometrážního snímku se Hendersonovi podařilo poměrně věrohodně vylíčit příběh doktora.(30.12.2010)

I po sto letech docela záživná podívaná. Přestože má tento short jen dvanáct minut, tak je v něm známý příběh zachycen přesně tak, jak jsem si to představoval. Je zde cítit ona ponurost, lehká dávka napětí skloubená s prvky komedie a hlavně to všechno pěkně odsýpá.(27.3.2012)

Hororová ,,rychlovka,, vylíčená v pár obrazoch, ktorá sa môže pochváliť celkom vydarenou postavou pána Hydea.(10.2.2011)

• Bobstajn

Tak nevím, jestli se bavíme o stejném filmu, jako ostatní zdejší uživatelé, ale pokud se skutečně jedná o verzi z roku 1912, tak není moc nad čím jásat - chaotické, nesourodé, bez hlubšího obsahu. Spíše to celé připomíná špatně sestříhaný trailer k filmu než film samotný, což je částečně dáno i délkou snímku. Kromě hlavní postavy zde ostatní protagonické vystupují čistě ikonicky, bez náznaku herectví, a postava pana Hyda je víc bezcílně pobíhající pomatenec než ztělesnění zla. Takže dvě hvězdy za dobu a snahu a raději sáhněte po lepší verzi z roku 1913 nebo idálně po skvostu z roku 1920.(20.2.2012)