Sociální dilema

• USA The Social Dilemma
Trailer 1

VOD (1)

Ve filmu na pomezí dokumentu a dramatu varují odborníci na moderní technologie před sociálními sítěmi, které sami vytvořili. (Netflix)

Trailer 1

UhLee

(7/10). Dokument není sám o sobě špatný a rozhodně v určitých chvílích dokáže zmrazit divákův výraz. Ovšem v mém případě je to již tolikrát probírané téma, které se v mém okolí řeší velmi pravidelně. Proto byla většina informací, které jsem zde slyšel již známými fakty. Přestože jsem o těchto věcech věděl, tak mě určité myšlenky dost zasáhly. Zvláště citáty, které se v průběhu dokumentu objevují jsou nesmírně silné. Osobně se mě ale více dotknul dokument o naší planetě, který prezentoval David Attenborough. Tohle nebylo tak úderné, protože jsem byl zahlcený nepřeberným množstvím informací. Ale je hrozně dobře, že takovéto dokumenty vznikají a mluví se o nich. ()

Hamaradža

Tie hrané pasáže sú dosť cringe (John333 v komentároch nazval film povrchným popíkom a mal pravdu), no inak ide o celkom (ne)príjemnú rekapituláciu rozsiahlosti súčasnej masívnej duchovnej krízy vyvolanej (aj) sociálnymi sieťami. Ja osobne som si dvakrát pauzol film, aby som si skontroloval mobil. Snáď dokument niečo zmení, ale skôr sa to nestane. ()

Happens

Parta veganů a rádo by velkých budovatelů dnešních monopolů se shodne na tom, že ig a fb nám nabídne reklamu na věci, které si chceme koupit a ne nesmyslné kraviny, a dokonce nám podsouvá spíš ten obsah, na který chceme koukat a ne něco, co nás nezajímá. Podsouvá nám to lidi z blízkého okolí. Prostě chodící zlo. Jo a nejezte maso a ryby. Jen jablka, ale jen ty spadlá, nejsme vrazi, že jo. ... ()

Qitek

Ano. Nic nového a hrané části jsou místama spíš trapně usměvné. Shodneme se tady asi všichni a bude nás přibejvat čím dál víc. Ale jak je to tady všechno pohromadě nasázené a umě servírované, všechno to co už “víme” začne v jeden moment působit opravdu hrůzostrašně. A když si vzpomenu pak na všechny ty troly a komentáře pod příspěvky a co se děje vůbec všechno ve světě... Můžu tu frázi “nic nového” opakovat pořád dokola a dokola a přesto by se The Social Dilemma měla hučet do lidí a světa jak jen se dá. ()

Mikarda

We live in a world in which a tree and a whale is worth more financially dead than alive. For as long as corporations act in this way and are unregulated, these corporations are going to continue to destroy trees, to mine the earth… Now humans are the trees and whales. We are more profitable while we are spending time staring at a screen and consuming advertising and providing data to these big unregulated companies like Facebook, Google and the like. Máme dystopii na spadnutí díky tomu, že pomocí lajků se snažili tvůrci šířit dobrý pocit. Pecka, že? Dokument přináší určitě zajímavé myšlenky, rozsah některých věcí jsem ni ani neuvědomovala, takže za mě moc fajn dokument hodný vidění. ()

• Po premiére na festivale Sundance bol dokument aktualizovaný o nový segment o konšpiračných teóriách súvisiacich s COVID-19. (Real Tom Hardy)
  • Dokument si za prvých 28 dní od vydania pozrelo viac ako 38,000,000 domácností. (Real Tom Hardy)