Reklama

Reklama

Sociální dilema

  • USA The Social Dilemma
Trailer 2

VOD (1)

Obsahy(1)

Ve filmu na pomezí dokumentu a dramatu varují odborníci na moderní technologie před sociálními sítěmi, které sami vytvořili. (Netflix)

Videa (2)

Trailer 2

Recenze (227)

vyfuk 

všechny recenze uživatele

Z toho trochu mrazí. Z mnoha důvodů. Ať už protože pro mnoho lidí může jít o zcela nový objev a pro někoho zase o něco velmi starého a jasného. O to více divný je můj případ, kdy já o tom vím dost, ale zapomínám a nebo neřeším nic. Tento film v celku barvitě a explicitně ukazuje, co s vámi moderní technologie vlastně dělají. A tuplem zajímavé je, že už jenom tímto komentářem houštím tuto situaci. Všechno už je samo o sobě v celku otazník od samotného Edwarda Snowdena, který i pro mnoho lidí nebyl nějaký převrat nebo objev. Tak co tedy je? Když jste všichni takto chytří. Film umí předat jasnou a velmi mrazivou myšlenku. Navíc ji slyšíte od tvůrců továrny na absolutno. To, co je sice lehce inovativní, ale zároveň otravné jsou propojovací prvky s hranou filmařinou, která to sice celé zajímavě podkresluje, ale stejně tak i někdy zesměšňuje nebo patetituje. Hmmm, neologismus. Obecně vzato zajímavý počin. Důležitý. Nicméně je stále otázka jestli to něco změní. Věřím, že ano. Protože já jsem jeden z těch, kteří věří, že už v té občanské válce jsme. A bojím se, co by mohlo být pomalu horší. ()

JFL 

všechny recenze uživatele

Jak vyřešit paradox, že firma, která svůj byznys zakládá na algoritmech a vytváření závislosti u svých uživatelů, produkuje dokument o moderní technologii a jejích nástrojích vytváření závislosti? Přece tím, že výpovědi mluvících hlav rozbijeme zhovadilými a hyperstylizovanými hranými pasážemi, které vše řečené přetvářejí do doslovně zesměšňující karikatury. 5* za téma, 4* za uvedené postřehy, 1* za zpracování. ()

Reklama

castor 

všechny recenze uživatele

Reforma sociálních médií? Rozhodně. Protože svět se změnil. A zbláznil. My ho zbláznili. A už nemůžeme vrátit džina do lahve. Zlověstné, ale ani nijak zvlášť objevné. „Žijeme ve světě, ve kterém je strom finančně cennější, když je mrtvý, než když je živý, ve kterém je velryba cennější mrtvá než živá. Dokud bude naše ekonomika takto fungovat a korporace nebudou regulovány, budou nadále ničit stromy, zabíjet velryby, těžit ze země suroviny a ropu, i když víme, že to ničí planetu a že to zanechá horší svět budoucím generacím. Tohle je krátkodobé myšlení.” ()

selviskhed 

všechny recenze uživatele

První "psychologická" polovina prima, je tam Jonathan Haidt a všechno, druhá "politická" polovina je odpad. Pointa dokumentu v podstatě je, že liberálové musí mít na sociálních sítích právo cenzurovat názory, se kterými nesouhlasí, jinak zanikne demokracie. lol. (((Netflix))) se křečovitě snaží tvářit, že nemá politickou agendu, takže si krkolomně za padouchy hraných vsuvek vymýšlí "radikální centristy", kterými se nechá zmanipulovat syn z rodiny, kde černoch a běloška mají asijskou dceru. ()

Marrdaa 

všechny recenze uživatele

Slušelo by se na začátek říct, že před dvěma týdny měl v kině premiéru blockbuster Tenet Christophera Nolana. Chtěl jsem o něm něco poreferovat a shrnout si, jak úžasnou práci Nolan provedl při znázornění cestování časem směrem vzad. Bylo to něco nezapomenutelného, závity se mi točily ještě pozdě do noci, když jsem sledoval jak zajímavý mám v bytě strop. Zároveň to bylo ale něco, s čím sem tak trochu počítal. Nolan má laťku nastavenou tak vysoko, že kdybych v kině nedostal pořádnej záhul, asi bych byl smutnej. Nicméně včera se ke mě dostala reference na nějaký zajímavý dokument o sociálních médiích, který koluje na Netflixu. Dokument se nazývá Sociální Dilema a chtěl bych na něj upozornit právě proto, že se tváří velmi nenápadně, ale o to větší přesah má narozdíl od snímku Tenet. Sociální dilema spojuje zdánlivě nesouvisející témata mířeného marketingu např. s fakenews, manipulací lidské mysli, sociálního distancovaní adolescentů až třeba s vítězstvím Donalda Trumpa v prezidentských volbách nebo Coronavirem. Dokument je prostříhán ilustrujícím příběhem členů obyčejné rodiny tak, aby probíraná témata pochopil úplně každý (narozdíl od Teneta). V dokumentu zazní spousty zajímavých názorů z nichž je většina velmi znepokojivá, ale hlavní myšlenkou je upozornit diváky na to, že pokud žijete v Matrixu (socialní bublině), jen těžko si uvědomíte, že žijete v Matrixu a že umělá inteligence nemusí vždycky vypadat jako Skynet z Terminátora, ale může se maskovat například za písmenkem F ve vašich aplikacích. Dokument se ve velké míře zabývá i rozdělením společnosti a vzniklou propastí mezi jednotlivými tábory. Vzhledem k tomu, že si všichni uvědomujeme abnormální výskyt střetů sociálních skupin a k tomu nám stačí jen scrollovat na displayi směrem dolů, dokument poukazuje na to, že než abychom na někoho ukazovali prstem, měli bychom raději jít do hloubky a nahlédnout, kdo vlastně za našimi spory stojí. Tenhle dokument toho řekne spousty a bude vás nutit přehodnotit hodně věcí, proto si myslím, že je důležitější napsat spíše o něm než o hollywoodském filmu. Každopádně bych ho asi neměl sdílet na Facebooku, protože je tu možnost, že ho otevřete právě kvůli tomuhle odkazu...jo a vygooglete si Pizzagate ()

Galerie (6)

Zajímavosti (4)

  • Dokument si za prvých 28 dní od vydania pozrelo viac ako 38,000,000 domácností. (Real Tom Hardy)
  • Po premiére na festivale Sundance bol dokument aktualizovaný o nový segment o konšpiračných teóriách súvisiacich s COVID-19. (Real Tom Hardy)

Reklama

Reklama