Z pamětí pražského uličníka aneb co v dějepise nebylo. Píší se padesátá léta a v Praze na Letné vyrůstá obří Stalinův pomník. Desetiletý Honzík Domnosil se stěhuje z maloměsta do Prahy ke své mamince. Je to pěkný rošťák, už během prvních několika dní stačí rozbít bidet v novém bytě, pokousat ředitele školy a zničit žákovskou knížku. Ovšem doba se na jeho dětské duši značně podepíše. Rozvedená maminka upřímně věří v dobro komunismu, na rozdíl od jejího skeptického přítele, „reakcionáře“ Františka. Honzíkovi nejlepší kamarádi navíc navštěvují hodiny náboženství, otce jednoho z nich komunisté nedávno popravili. Zmatený chlapec, střídavě ovlivňovaný katechismem a učením velikánů světového proletariátu, se snaží svá uličnictví zachraňovat modlením, ale marně. Snad to bude tím, že jednou prosí Boha, podruhé zase V. I. Lenina... (TV JOJ)

Naghavi

Zbytečně opomíjený film, který má poměrně solidní děj, poučné vyobrazení poválečné doby z kraje 50-tých let, vysvětlováno očima školáka Honzy, bravurně ztvárněného přirozeným herectvím dvojčaty Morávkovými, kteří byli celkem dobří už ve filmu se zvířaty v Zoo... ()

Alchemilla

Je možné, že tento film vznikl v době Playgirls, Fialek a podobného odpadu? Výborný scénář, skvělé herecké výkony a velmi pečlivý vizuál. Film budí dojem, že vznikl o čtyřicet let dřív. ()

nickymilka

Neverila jsem tomu, ale pribeh me natolik upoutal, ze jsem se od obrazovky proste nemohla odtrhnout. Nadherne citlive, mile a horce smutne zaroven. ()

codyak

Vladimire Iljiči já vím, že nejspíš nemáš nadpřirozenou moc, ale kéž by tenhle film byl ke shlédnutí častěji... ()

vinducha

Úžasný dětský film , škoda ,že nebylo na ,  nebo se nechtělo barevného formátu . Tyhle klukovské uvěřitelné lumpárny a lotroviny mě prostě baví. Člověk si vzpomene na dětství , když se dal na ulicích hrát fotbálek ,neboť automobil vlastnila jen každá 2 . rodina . A to jen 1 a jezdilo se převážně o víkendech na chalupy a za prarodiči. ()

PANKY71

Původě jsem si myslel, že je to další z trezorových filmů české Nové vlny. Až když jsem uviděl Oldřicha Navrátila mě došlo že to nemůže být tak starý. Smutná komedie pohledem malého kluka. Podobný film by mohl být Ať žije republika... i když zřejmě drsnější- budu muset vyzkoušet) ()

radek.896

Skvělý začátek, ani mi to moc jako drama nepřišlo, protože jsem se často smál. Výjimečný snímek, který je neprávem opomíjený a jsem hodně rád, že jsem jej mohl vidět. Nejvíce exceluje malý chlapec, ale ani ostatní spolužáci, jeho rodina, policie i lidi ve městě za jeho výkonem moc nepokulhávají. Vyprávěno to je skvěle, pomalu a hlavně to nenudí. Teda mě to nudilo trošičku ke konci, tak o 1* ubýrám. ()

baqq

Geniálne dielo a fantasticky zábavný film. Svojim spôsobom rozhodne predbehol dobu, používanie budovateľskej propagandy v kontraste s opisom bežného života pôsobi mimoriadne sviežo. Rozpory medzi náboženským a komunistickým videním sveta sú zachytené aj v podobe sporu dospelých, ale hlavne z pohľadu malého chlapca. Nedá sa nesmiať na legendárnych scénkach neposlušného chlapca, ktorý to ako inak myslí dobre. Vynikajúce herecké výkony. Zrejme to bolo celé točené dobovou technikou, lebo autenticita je tak veľká, že sa až človek čuduje ako je to možné, že za ťažkého socíku bolo niečo takéto natočené..a na prekvapenie nejde o nijaký trezorový film, ale mimoriadny počin z roku 1990. ()

lineker

Normalizace filtrem školního dítěte. Aneb idilické lumpárny v neidilické době. Ani děti nebylo možné od těch hrůz uchránit. ()

czprava

Výborný film, kde se prolínají dva světy tak dokonale, že občas o sebe zavadí, zacinká to a zase vše jede dál. Procitnutí nadšené maminky komunistky paralelně umocnované roštárnami synka je zde vykresleno bravurně. Černobílé zpracování pak diváka hbitě vtahuje do falešného tipování vzniku tohoto počinu, tím spíš, že se tu naskytla možnost nepozorovaně vložit dobové záběry. Ty ještě více posilují vnímání tehdejší poválečné atmosféry, kdy po těžké válce lidé chtěli věřit v něco, co by jim zaručilo věčný mír, v komunismus. Stalin se stal modlou a současně nepropustným štítem, za kterým byl likvidován každý, kdo jen vyslovil určitou pochybnost a tím mohl ohrozit nastolený režim. To, že se tak dělo metodami gestapa, to bohužel vědělo jen pár vyvolených. Za mě epesní snímek, který rozhodně překvapil svojí kvalitou. ()

Konev

Nejdříve jsme si mysleli, že je to opravdu film z roku 1953, ale po chvíli jsme pochopili, že je to film o té době. Líbily se mi dobové filmové záběry z pohřbu Gottwalda a stavba pomníku Stalina. ()