poster

Escaflowne

 • Japonsko

  エスカフローネ

 • USA

  Escaflowne - The Movie

Animovaný / Dobrodružný / Fantasy / Romantický

Japonsko, 2000, 98 min

Nastala chyba při přehrávání videa.
 • Jhershaw
  ***

  Asi jak píše ZIASystems - smrsknout 26dílný seriál do 90 minut se prostě nedá. Vůbec netuším, jak někdo, kdo neviděl seriál, dokázal pochopit, o co jde. Už začátek je divný, začíná sice opět únosem Hitomi na planetu Gaea, ovšem Van a Allen se už znají a bojují spolu, k čemuž v seriálu došlo až mnohem mnohem později. Chybí zničení Fanelie, chybí hlavní záporák. Nemluvě o rozdílném designu postav, ne že bych si potrpěl na tu dívčí přeromantizovanost ze seriálu, ale udělat z Vana krvelačného svalnatého zabijáka... Vůbec je tam dost nejasností v tom, proč se postavy chovají tak, jak se chovají - všechno je takové zhuštěné ve stylu "postavy A a B v seriálu se k sobě chovaly takhle, takže se i ve filmu budou chovat stejně" - ovšem zatímco v seriálu se postavy postupně vyvíjely, tady se na to jde hopem. A nejen vzájemné vztahy, i celý vývoj a boje jsou zkrácené na minimum. ___ Jediné, co můžu pochválit, jsou detailnější a pečlivější kresba a hudba. Jinak se toto opravdu "ne-moc-povedlo". Slabší 3*.(7.11.2004)

 • Hitman_47
  ***

  Co se animace týče, tak ta je výborná (člověk dostane přesně to, co odčekává od anime filmu) a boje tudíž vypadají úchvatně...ale těch není zas tolik, aby to vyvážilo plytkost děje a naprosto nulový vývoj postav...a když už se nějak ty postavy vyvíjí, tak je to umělé až to bolí :) Z tohoto hlediska je lepší seriál.(14.2.2007)

 • neoBlast
  **

  Moc nechápu pro koho je tato filmová adaptace seriálu určena. Stejný problém jsem měl s filmem Utena. Fanoušci původní série stejně jím budou opovrhovat, že je vše oproti originálu plytké a zjednodušené. Nováčci (můj případ) se zase nebudou chytat v ději a pocitu jakéhosi ošizení se nevyhnou. 35 %(4.1.2009)

 • Naslund
  **

  Komu se líbil seriál, bude se zde pravděpodobně nudit polovinu času a zbytek nadávat, co bylo původně lepší. Hlavně takový scénář nemůže zachránit ani propracovanější animace a ani božská píseň Sora. Sice je děj zcela jiný, ale přesto každou chvílí kdesi schází dlouhé časové pasáže pro vývoj postav. Nejlegračnejší mi přišlo, když se Hitomi vyznala Vanovi, přestože v jejich první a v té době poslední společné scéně se jí jako po krvi prahnoucí fanatik snaží Van zabít. Postavy se tam celou dobu náhodně vynořují a zase mizí... asi to mělo udělat radost fandům seriálu, ale přínos žádný. Alespoň charismatický Dilendau je pořád stejný šílenec (jeden z těch nejlepších vůbec). Celkově škoda, protože začátek vypadal slibně.(15.11.2008)

 • AngelLucy
  ****

  Seriál jsem sice neviděla, ale myslím si, že i když nebyla moc možnost na vývoj hlavních postav, mělo to zvraty, které jsou údernější právě ve zlomcích sekund viz poslední scéna a finální souboj. Film byl příjemným zpestřením fantasy žánru, kde si Japonci nemohli odpustit bojové scény připomínající mecha - i když to nemusí znít vábně, souboje, na to, že byly natočeny před rokem 2000, vypadali pěkně. Bohužel diváci většinou kladně komentují právě je, a to si myslím, že není moc vystihující. Dávám 4* vlastně kvůli dramatičnosti určitých scén, které lze vysvětli opravdu všemi způsoby, i když otevřená interpretace není obecně moc oblíbená, může si člověk myslet, jak skvěle to dopadlo, i kdyby to tvůrci zamýšleli právě naopak. To není ale jediná věc, kvůli které hodnotím 4*, ale také použití krásné doprovodné písně a ztvárnění jednotlivých postav a fantasy světa, který může trochu připomínat i některé Miyazakiho filmy, mě vtáhl rychle do děje. Film jako celek ale může být rozporuplný, pokud vezmeme v potaz přání jednotlivých postav a jejich "vyplnění". Další rozebírání by byl ale už spoiler, proto si to každý musí přebrat podle sebe až se na to podívá. Tento film bych spíš doporučila koukat sám o sobě a ne po seriálu, protože fanoušci mají tendenci srovnávat 26 dílné anime s 98 minutovým filmem, a to mi přijde spíše na škodu filmového ztvárnění.(4.9.2017)