O chloupek

• Japonsko

Nakitai wataši wa neko wo kaburu

泣きたい私は猫をかぶる

• Japonsko

Nakitai watashi wa neko wo kaburu

A Whisker Away

Animovaný / Fantasy / Romantický

Japonsko, 2020, 104 min

Mari Okada

8/10 trailer vyzeral výborne a film si kvalitu potvrdil, každá scéna tu má niečo do seba, dokonca aj tie ktoré vyzerajú hlúpo majú svoj význam, áno občas to bolo prehnané ale nebolo to ako v Re:Zero kde hlavná postava urobila blbosť len aby sa dej dostal o 10 minút, tu to mali premyslené, tu to malo dôvod ktorý keď som prehryzol hlavná postava sa mi zapáčila. Dej ako celok vyzerá najprv hlúpo potom sa to rozbehne a vám začne vŕtať hlavou ako sakra s tohto von a to ako to dopadne je výborná hlavná myšlienka, som zaseknutý niekde medzi 4* a 5* hviezdami ale musím povedať že ma to veľmi neťahá si to pozrieť znovu takže tesné 4*.(28.6.2020)

Film, který se nezavděčí každému (klasicky). Dá se říct, že je to o hledání sebe sama. Ať už si to každý vyloží jinak, mně to přišlo opravdu dobré, až na trochu zvláštně přehnaný konec(s prodavačem masek)). Ale celkově ten film je vážně krásný, ikdyž mi chvíli trvalo, potřeboval jsem si ho nechat uležet v hlavě, abych pochopil co mě na tom zaujalo.(20.6.2020)

• TomX2

Originálny nápad, ktorého potenciál bohužiaľ nie je dostatočne využitý. Ak by sa podobného námetu ujal niekto ako Mamoru Hosoda alebo Makoto Shinkai (ktorý už mimochodom na konte pár snímkov s mačkami má), mohlo by sa jednať o veľmi príjemnú záležitosť. Nanešťastie sa to dostalo do rúk menšieho štúdia Colorido (jedná sa o jeho druhý celovečerný film) a hoc to mohlo dopadnúť výrazne horšie, nie je to úplne uspokojivý zážitok. Film je síce vizuálne pekne natočený (krásne reálie, zaujímavo vykreslený mačací svet) a je v ňom občasná roztomilosť a hravosť, ale romantická línia je veľmi slabá, komediálna stránka má bližšie k trápnosti než vtipnosti a hlavnej hrdinke som nevedel prísť na chuť. Jej hyperaktivita, energia, neodbytnosť a tvrdohlavosť mi po celú prvú polovicu filmu narúšala zážitok filmu a nedokázal som si ho tak poriadne užiť. Jej vysnenému chlapcovi sa síce nedivím, že ju v škole ignoroval (keby po mne niekto vrieskal na celú chodbu, obťažoval a bezdôvodne po mne skákal, tiež by som sa v jeho situácii zachoval rovnako), ale občas, najmä v jednej určitej scéne, mi tiež liezol na nervy. A tak jediné scény, ktoré som si počas prvej hodiny užíval boli, keď mala hlavná hrdinka mačaciu podobu, kedy to bolo milé a roztomilé. Odkedy sa film začne sústrediť na linku ďalšej mačacej postavy sa to našťastie zlepší a začne to baviť aj mňa. Nanešťastie je však hudba priemerná (nie je tu žiadna výraznejšia pieseň či krajšia melódia) a nenájde sa tu ani jeden silnejší emocionálnejší moment, čo je pri takýchto typoch filmov celkom problém. Aj keď sa tu sem tam mihne nejaká milá scéna, dve najpodstatnejšie stránky (romantická línia a dramaturgia) tu vôbec nefungujú a väčšinu času som sa nudil, takže tomu tretiu hviezdu nemôžem a nechcem dať. Sklamanie.(25.6.2020)

Zajímavý počin studia Netflix, kterému rozhodně musím přiznat moc hezkou animaci a docela zajímavý příběh i námět. Pravda, kvalitám filmů např. od studia Ghibli se nevyrovná, ale i tak mi je to v mnoha ohledech připomnělo, což já za sebe rozhodně beru jako pozitivum. Postavy jsou sympatické, ale chybělo jim právě to "něco", co by mě přinutilo si k nim vytvořit silnější vztah. To "něco" právě umí vytvořit právě filmy Ghibli a je asi dost těžké se tomu vyrovnat. Nicméně film je to opravdu hezký, hudební doprovod se, myslím si, také povedl. Je potřeba myslet na to, že je to film hlavně pro dětské diváky, takže obsahuje dost naivních prvků i zápletek, ale to se dá odpustit, zejména když se zakoukáte do těch krásných očí ústřední kočičí postavy jménem Taro :)(23.6.2020)

Po stránce animace je to film moc hezký, dokonce má i zajímavý nápad do svého příběhu s těmi maskami, ale... Po pravdě mám za sebe dva dost velké problémy - neoslovila mě příliš hlavní hrdinka a emocionálně mě to prostě nechytlo za srdce. Z romantické linky jsem měl po celou dobu takový zvláštní pocit, nebo spíš mi byla víceméně docela ukradená a to je u romantického filmu rozhodně průšvih. Nedojalo mě to, nevyvolalo to ve mě skoro žádnou citovou odezvu... Hlavní hrdince jsem nedokázal fandit, byly i chvíle, kdy jsem si říkal, že tohle pubertální chování, nebo neodbytnost s jakou pronásledovala hlavního hrdinu, mi vlastně nejsou sympatické... Příběh nebyl špatný, některé věci byly originální a povedené, třeba "město koček". Co bylo také velmi povedené byla hudba, tu jsem si během filmu užíval. Zajímavý film to je, ale mě prostě asi nesedl... 6/10(20.6.2020)