Reklama

Reklama

Muž z Arizony

  • USA The Tall T (více)

Kovboj Brennan se vsadí o svého koně, že zkrotí býka. Ten ho ale shodí, a tak se Brennan musí vrátit zpět pěšky. Cestou zastaví dostavník, který veze novomanžele Willarda a Dorettu. Když přijedou do cíle, čekají tam tři pistolníci. Ti nejdříve zastřelí kočího a Willard jim rychle nabídne, aby je vzali jako rukojmí, protože jeho manželka je dcerou nejbohatšího muže v kraji. Willard s pistolníkem se vydává vyjednávat o výkupném, Brennana a Dorettu odvezou na odlehlé místo. Willard se vrací se zprávou, že Dorettin otec výkupné zaplatí. Je přesvědčený, že když splnil úkol, je volný. Aniž by se rozloučil s Dorettou, rychle odjíždí. Jeden z desperátů ho klidně zastřelí. Vůdce Frank se pak vydává pro výkupné. Brennan ví, že Dorettu i jeho čeká stejný osud jako Willarda. Podaří se mu pistolníky, kteří je hlídají, zlikvidovat? (Nova Cinema)

(více)

Recenze (21)

raroh 

všechny recenze uživatele

Westerny Budda Boettichera často vystupují proti idealizovaným americkým rodinným hodnotám. Muži v Tall T. jsou dosti sobečtí a žen si neváží - ženu si berou pro peníze (a pak jsou k tomu ještě zbabělí), ty jsou dobré leda tak na domácí práce (poznámky desperátů o vaření jsou jasné), opilý zločincův otec bil jeho maminku apod. Dusno, které vyhrocuje tyto vztahy, dělá z filmu psychologickou záležitost ( kde jsou fakticky jen westernové kulisy), kdy se navíc ukáže, že společensky opovrhovaný outsider R. Scotta ženu bere jako rovnoprávnou osobnost a dokáže v ní probudit udupávané sebevědomí. ()

dopitak 

všechny recenze uživatele

Hodnocení přede mnou = 4x 4*. Já ale těch 80% dát nemůžu, protože Tall T je příliš nudný film (s velmi jednoduchou zápletkou, což by ale nevadilo), u kterého se do půlky nic neděje a na konci je vše rychle hotovo. Chybí jakékoliv překvapení, zvrat, závěrečná akce je slušná, ale příběh nespasí. Přesto je to poměrně příjemný film staré filmařské školy, s velmi působivou americkou přírodou. ()

Reklama

špaček421 

všechny recenze uživatele

Druhý film ze série béčkových westernů, co natočil ve 2. půlce 50. let Budd Boetticher s Randolphem Scottem v hlavní roli. Přestože se odehrává vlastně jen v exteriérech a jednom chudičkém interiéru, má stísněnou atmosféru, protože se odehrává téměř celý na jednom místě s většinou pěti herci. Důležité jsou především postavy, všechny charakterové posuny jsou navíc uvěřitelné. Některé postavy jsou sice jednostrunné (např. skvělý Henry Silva v roli prvoplánově zlého a odporného sadistického bandity), ale třeba vynikající Richard Boone je větší oříšek, kdy jeho postava částečně probouzí sympatie, ale na konci se ukáže, že je mnohem zákeřnější než jeho dva kumpáni, kterými opovrhuje. Sám Scott hraje postavu tichého hrdiny, chlapa, který se nechvástá tím, co dovede, ale ve správný čas udělá vždy správnou věc. Radši bych v téhle roli viděl někoho jiného. Pecka, Fondu, Wayna, klidně i Eastwooda. Film sám je celkem krátký, přesto působí pomale. Až do zhruba poslední čtvrtiny by se to dalo vydržet, jenže konec je příliš rychlý a nezanechá žádný dojem. Film tak vlastně působí jako epizoda westernového seriálu a člověk po titulku "KONEC" čeká, že za týden bude Scott řešit další problém. Proto jenom 3*. ()

kaylin 

všechny recenze uživatele

Když prohrajete sázku, v které jste vsadili svého koně, nejspíš ani netušíte, co to pro vás může znamenat. Příběh o tom, jak se jeden čestný chlap ocitne v situaci, kdy musí zachránit nejen sebe, ale i jednu ženu. Jsou proti němu tři grázlové a on nemá moc, co by proti nim postavil. Western skvěle budovaný jako komorní drama. Navíc je všechno vyvedeno v krásných barvách. Poměrně drsný snímek, drsnější, než většina klasických westernů třeba s Johnem Waynem. Není to dáno násilím, ale spíš bezvýchodnou situací dvojice. ()

RHK 

všechny recenze uživatele

Jeden ze 100 nejlepších westernů - 100 Greatest Western Movies http://www.csfd.cz/uzivatel/136528-rhk/. Výtečný western ze staré školy a navíc už barevný, asi nejlepší od Budda Boettichera, má vše, co western má mít. Kladného hrdinu - osamocený zajatý rančer Randolph Scott - s ním unesená cizí žena - a proti nim tři zabijáci. Krásné exteriéry, pomalu houstnoucí atmosféra od komediálně rodeového nákupu býka přes temnou realitu dostavníkové stanice až po poslední chatrč v zajetí padouchů a s pochmurnými vyhlídkami. Postavy jsou dobře napsané a v závěru jsem občas nedýchal napětím. Trailer: http://www.youtube.com/watch?v=S4SJ_NS1fS8 ()

Galerie (19)

Zajímavosti (2)

  • Ve scéně, kdy Pat Brennan (Randolph Scott) na začátku filmu přijede do města, míjí zaparkovaný dostavník, za kterým je vidět zaparkované auto. (Mol)
  • Snímek byl natočen podle povídky "The Captives" od Elmore Leonarda. (RHK)

Reklama

Reklama