poster

Muž z Arizony

 • USA

  The Tall T

Western

USA, 1957, 78 min

 • waits
  ***

  Na to, jak málo musel tenhle film stát, nedopadl špatně. Zlí pistolníci jsou poměrně zajímaví (zajímavější než trochu ordinérní Brennan a Doretta, řekl bych) a Boetticher vypráví příběh, tak jak se westernové příběhy v 50.letech vyprávěly, pěkně pomalu, se spoustou řečí, zde navíc jen, ve srovnání s dobou, trochu drsněji.(21.4.2017)

 • kkarx
  ****

  Další Boetticherův minimalistickej western se Scottem, kterej naštěstí dostal víc prostoru pro charakter svý postavy a díky tomu nepůsobí tak nepřístupně a ztuhle jako v Seven Men From Now nebo v Ride Lonesome. Je tu vidět jaký vliv měl na další westerny průlomový The Searches z roku 1955 s Johnem Waynem. Hranice násilí a cynismu je zase o kus posunuta. O násilných aktech se hodně mluví a nechá pracovat představivost, ale ani akce se nedrží moc zpátky a Scotty s brokovnicí nadělá pěkně krvavou paseku. Ostatní postavy jsou taky slušně napsaný, hlavní záporák je si Scottem v leččem podobný! Leč bych jeho nakouslé motivace vedoucí ho ke zločinu viděl moc rád rozvedenější. Zase je tu ovšem žena s manželem, který má nějakou vadu (v Seven Man From Now i zde to je do velké míry v 50. letech proklínaná zbabělost) a předem tušíme, že to manžel odnese a Scott s čerstvou vdovou skončí v posteli. Proč pro jednou nemůže být manžel v pohodě a manželka mu být věrná? Chtěl bych vidět manžela, kterej svoji manželu miluje a třeba to dostane v urputném souboji pro její záchranu.(16.10.2016)

 • kaylin
  ****

  Když prohrajete sázku, v které jste vsadili svého koně, nejspíš ani netušíte, co to pro vás může znamenat. Příběh o tom, jak se jeden čestný chlap ocitne v situaci, kdy musí zachránit nejen sebe, ale i jednu ženu. Jsou proti němu tři grázlové a on nemá moc, co by proti nim postavil. Western skvěle budovaný jako komorní drama. Navíc je všechno vyvedeno v krásných barvách. Poměrně drsný snímek, drsnější, než většina klasických westernů třeba s Johnem Waynem. Není to dáno násilím, ale spíš bezvýchodnou situací dvojice.(21.12.2013)

 • dopitak
  ***

  Hodnocení přede mnou = 4x 4*. Já ale těch 80% dát nemůžu, protože Tall T je příliš nudný film (s velmi jednoduchou zápletkou, což by ale nevadilo), u kterého se do půlky nic neděje a na konci je vše rychle hotovo. Chybí jakékoliv překvapení, zvrat, závěrečná akce je slušná, ale příběh nespasí. Přesto je to poměrně příjemný film staré filmařské školy, s velmi působivou americkou přírodou.(20.12.2008)

 • špaček421
  ***

  Druhý film ze série béčkových westernů, co natočil ve 2. půlce 50. let Budd Boetticher s Randolphem Scottem v hlavní roli. Přestože se odehrává vlastně jen v exteriérech a jednom chudičkém interiéru, má stísněnou atmosféru, protože se odehrává téměř celý na jednom místě s většinou pěti herci. Důležité jsou především postavy, všechny charakterové posuny jsou navíc uvěřitelné. Některé postavy jsou sice jednostrunné (např. skvělý Henry Silva v roli prvoplánově zlého a odporného sadistického bandity), ale třeba vynikající Richard Boone je větší oříšek, kdy jeho postava částečně probouzí sympatie, ale na konci se ukáže, že je mnohem zákeřnější než jeho dva kumpáni, kterými opovrhuje. Sám Scott hraje postavu tichého hrdiny, chlapa, který se nechvástá tím, co dovede, ale ve správný čas udělá vždy správnou věc. Radši bych v téhle roli viděl někoho jiného. Pecka, Fondu, Wayna, klidně i Eastwooda. Film sám je celkem krátký, přesto působí pomale. Až do zhruba poslední čtvrtiny by se to dalo vydržet, jenže konec je příliš rychlý a nezanechá žádný dojem. Film tak vlastně působí jako epizoda westernového seriálu a člověk po titulku "KONEC" čeká, že za týden bude Scott řešit další problém. Proto jenom 3*.(21.4.2012)

 • - Ve scéně, kdy Pat Brennan (Randolph Scott) na začátku filmu přijede do města, míjí zaparkovaný dostavník, za kterým je vidět zaparkované auto. (Mol)

 • - Snímek byl natočen podle povídky "The Captives" od Elmore Leonarda. (RHK)

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace