Reklama

Reklama

Popravčí z Katyně

(TV film)
  • Francie Les bourreaux de Staline - Katyn, 1940 (více)
všechny plakáty
Dokumentární / Historický
Francie, 2020, 98 min (Alternativní 53 min)

Režie:

Cédric Tourbe

Obsahy(1)

V katyňském lese na severozápadě Ruska je pohřbeno na čtyři tisíce polských důstojníků, zavražděných v roce 1940 sovětskou tajnou službou... Katyňský masakr představuje pouze nepatrnou část ukrutných zločinů, kterých se Stalinovi kati po mnoho desítek let dopouštěli na území celého Sovětského svazu. Katyň je jen malou částí celé pravdy. 1. září roku 1939 Německo bleskovým úderem napadlo a dobylo Polsko. Obranné linie polské armády byly velice rychle rozdrceny. Po týdnu bojů oblehla německá armáda Varšavu a město se ocitlo pod dělostřeleckou palbou, doprovázenou pravidelnými nálety. V nastalém chaosu, kdesi na východě od polského hlavního města, bloudil se zbytky své jednotky i kapitán Józef Czapski, jehož vzpomínky na krutou minulost nás budou provázet celým dokumentem. O několik týdnů dříve vyděsil Stalin celý svět uzavřením paktu s Hitlerem o vzájemném neútočení. Nikdo však zatím nevěděl, že oba diktátoři se také tajně dohodli na rozdělení Polska a že Stalin se právě chystá ukrojit si svůj díl. A s porcováním polské kořisti přijdou i krvavá jatka. (Česká televize)

(více)

Recenze (6)

sportovec 

všechny recenze uživatele

Zrůdné zločiny stalinského režimu vyrůstaly a posléze překonávaly hrůzy ruské občanské války z přelomu desátých a dvacátých let minulého století. Za zmínku stojí i postoj západních demokracií v této věci i Gorbačevova a Putinova statečnost (promítání stejnojmenného Wajdova filmu KATYŇ v Ruské federaci). Jinak k těm svinstvům není co dodat. Francouzští dokumentaristé odvedli vynikající práci. ()

Marze 

všechny recenze uživatele

Velmi dobrý historický dokument s množstvím podrobností. Krátce jsou zde popsány i čistky  NKVD na vlastních obyvatelích s 750 tisíci oběťmi. Je zvláštní, že se k tomu Rusové dodnes  nepostavili čelem. ()

Reklama

Arsenal83 

všechny recenze uživatele

Veľmi dobrý dokument, ktorý by mal otvoriť aj najzarytejším stalinistom tvrdiacim, že ten fúzatý prd nič s tým nemá, alebo o tom nevedel: https://dokumenty.tv/popravci-z-katyne-dokument/ ()

oli009 

všechny recenze uživatele

Jsou to právě tyto a podobné dokumenty, které bez mrknutí oka splachují moji víru v lidstvo do záchodu. Stalin byl samozřejmě totální zrůda, ale Churchill s Rooseveltem byli v zájmu svých mocenských ambicí a ve víru nebezpečných diplomatických tanečků ochotni celkem bez ostychu odvrátit zrak od pravdy, která jim byla naservírována až pod nos. Vážně smutné, jak dlouho se někdy musí čekat na potvrzení pravdy, o hledání spravedlnosti ani nemluvě.  Pozn. Viděna kratší alternativní verze. ()

Sifaka 

všechny recenze uživatele

Už jsem to viděl mnohokrát , ale stále nechápu, jak mohou lidé ublížovat lidem ať už svým , nebo jiným národům , fakt hnus, jinak zajímavý a výborný dokument ,který mě ještě více objasnil okolností a hlavně to co předcházelo vyvraždění u Kantýně ()

Galerie (3)

Reklama

Reklama