Podle mého soudu naprosto perfektní film, který kazí snad jen předvídatelnost závěrečného odhalení. Karel Höger je coby postupně víc a víc paranoidní lékař špičkový (při jeho sledování jsem si vzpomněl na výkon Gena Hackmana v Rozhovoru) a předvádí věci (ne)uvěřitelné, po ruce má navíc výtečné spoluhráče v čele s Martinem Růžkem, Slávkou Budínovou, Zdeňkem Řehořem a Josefem Abrhámem, a celé to natočil specialista na napětí Jiří Sequens, jenž si zase přizval oblíbený tým včetně famózního Zdeňka Lišky (ta píseň!). Dost, dost, dost dobré. Začíná to poklidně a závěr drásá nervy.(8.7.2012)

Škoda té zdlouhavosti, u mě tím film ztratil jednu hvězdičku. Jinak jsem si celou dobu říkal, jaký je ten Hégr chudák, někdo po něm vystřelí a ostatní z něj div neudělají paranoika, že jako proč by ho měl někdo zabíjet a ať neblázní. Tomu říkám vítězství iracionality nad zdravým selským rozumem. Taky mi ho bylo celkem líto, vždyť Brejchová s Abrhámem coby jeho snacha a syn ho fakt chtěli jen využívat, při každé návštěvě se ho snažili pumpnout o peníze. Ale co, na druhou stranu, jak si synáčka vychoval, takového ho má, navíc Hégr sám nebyl žádný ideál. Velmi legrační byla jeho podoba s šéfinspektorem Drejfusem, jsem s napětím čekal, kdy ukáže svůj pověstný tik, bohužel se tak nestalo... Asi i proto, že Růžek měl do komisaře kluzóa poněkud daleko. Sellers by se určitě takhle blbě zastřelit nedal.(8.7.2012)

Spíše než kriminální jde o psychologický film, neboť sledujeme proměnu váženého lékařského profesora, který se stal terčem střelby, v labilního nervního človíčka, který podezřívá všechny svoje blízké z toho, že jej chtějí zavraždit a ztrácí tak úplně všechny přátele. Krimi zápletka je sice malinká, ale poměrně zdařilá, co však tento film vyzdvihuje z naprostého krimi průměru své doby je geniální výkon Karla Högera. Jen kvůli němu stojí tento film vidět.(25.10.2014)

Celkem obstojný pokus o psychologický kriminální film z dílny Jiřího Sequense, který v tomto ranku natočil řadu zdařilejších kusů, přesto se Pokus o vraždu svým psychologickým ponorem řadí k tomu výrazně povedenějšímu ve fondu československých detektivek, především skvělým hereckým obsazením a do značné míry originálním námětem. Karel Höger prostě byl pan herec a celkový koncept filmu postavený na řetězení a bujení paranoii je hodně originální...(8.7.2012)

- ...a vrahem je zahradník! - Ano, ano, je to další bod pro Černobílý tým v bratrovražedném souboji s Barevnými. Cenu z dnešního floutkovství si odnáší výrostek Vízner, sysel Abrahám a fízl Hanzlík... - I když ten, sluší se poznamenat, se ale nakonec dal do kupy. - Holt policejní ornung. Převeliká škoda, že do dnešního utkání nasadil trenér Sequens jen televizní kameru, ač přišel s nevšední taktikou... - I když střih byl chvílemi i na mě snad až příliš splašený, he he - ...a opravdu skvělou hereckou dorážkou. - Čemuž Barevní z 80. let nemohli konkurovat... - V dnešním zápase se také, a řekl bych možná překvapivě, velmi málo agitovalo. Černobílí si tak nepřinesli do klání žádné body navíc. A i přes to... - Možná právě proto! - Ano, ano, možná, v každém případě je to opět suverénní vítězství Černobílého týmu zde v KrimiAréně a zasloužený bod do tabulky, kde si zatím udržují vedoucí pozici. - Nyní se již loučíme a přepojujeme zpět do studia...(20.6.2014)

• Karel Höger

• - Exteriéry filmy byly natáčeny v Brně-Lesná a v Praze na Maltézském náměstí. (waxtrax)

• - Eva (Jana Brejchová) zpívá hlasem Hany Buštíkové. (funhouse)