VOD (1)

Strach je silnější než bolest... Stárnoucí profesor Trojan (K. Höger) je šéfem velké pražské kliniky. Neprožívá právě šťastné období života – má spory se synem (J. Abrhám), v nemocnici kolují nepodložené řeči o jeho vztahu s vrchní sestrou (S. Budínová), z bytu kvůli neshodám vyhodil synovce, o jeho funkci má údajně zájem asistent Dvořáček (Z. Řehoř). Když Trojanovi uhyne kočka, vezme ji profesor do laboratoře na rozbor. Zkoušky potvrdí otravu kyanidem. Večer po Trojanovi někdo vystřelí. Muž od té doby podlehne sebezničující hrůze. A začne podezírat každého ve svém okolí… (Česká televize)

argenson

Na kriminálku moc upovídané, na psychothriller málo nabité, snaha o gradaci děje dodává některým scénám až nadbytečnou emoční přeexponovanost. Díky hereckému obsazení se to ale celkem dá. Na rozdíl od jiných zde komentujících mně osobně se ústřední píseň líbí, faktem ale je, že po x-tém opakování jí začnete mít dost. ()

HonzaBez

"Každý z nás máme svůj stín, kterého se tak trošku bojíme." Karel Höger ve velmi silném psychologickém příběhu o tom, co se může stát, když ztratí člověk k člověku elementární důvěru. Krásná ukázka toho, že strach a z toho pak plynoucí obecná nedůvěra k lidem a ke světu může být smrtící jako rychle se šířící rakovina. ()

otík

Spíše než kriminální jde o psychologický film, neboť sledujeme proměnu váženého lékařského profesora, který se stal terčem střelby, v labilního nervního človíčka, který podezřívá všechny svoje blízké z toho, že jej chtějí zavraždit a ztrácí tak úplně všechny přátele. Krimi zápletka je sice malinká, ale poměrně zdařilá, co však tento film vyzdvihuje z naprostého krimi průměru své doby je geniální výkon Karla Högera. Jen kvůli němu stojí tento film vidět. ()

farmnf

Film z doby, kdy režisér, tedy Sequens uměl režírovat a herci uměli hrát. Není to detektivka, je to o strachu muže, který si nedovede představit, že ho někdo chce zabít. Nad tím žasnu. Sám jsem po nemocnicích celý život a většina operací zpackaných. Já být chirurg, mám strach, je k tomu důvod. I já mám chuť je zabít, zničili mi život šlendriánem. Ústřední píseň přímo z pera Lišky. On byl tak geniální, že by se uživil i jako hitmaker. Jediné co bych vytknul je frajer  Hanzlík poručík a laciná zápletka s kyanidem u kočky. My měli mnoho koček (nenáviděl jsem je) a žádná se neotrávila kyanidem. Zhebly na choroby jako lidi. ()

CaptainNor

Pokus o vraždu je typickým příkladem špatné žánrové klasifikace. Je to v první řadě psychologický film nebo aspoň pokus o něj, s linií kriminální zápletky. Poměrně slibný a originální námět je však ve scénáři degradován na plytkou a scestnou studii charakterů, že si jím i tak zanícený filmař jako Sequens (o mrtvých jen dobře), pod sebou podřízl větev. Odnesla to plejáda výborných herců, kteří odvedli jen rozpačité výkony. Nestane se každý den, že vám prolétne oknem svého bytu kolem hlavy kulka, ale podezřívat z útoku všechny kamarády, svého syna a snad i matku Theresu a Medvídka Pú, to je sotva k uvěření. Tohle všechno vím, ale jedno nevím: Co na tom filmu tedy je, že si ho občas s chutí pustím..?? ()

• Ve filmu zazní píseň „Grand prix“, na hudbu autora filmu napsal text Vladimír Sís. (sator)
  • Natáčelo se také v Horních Věstonicích, Fakultní nemocnici Motol, Praze-Hradčanech, Malé Straně, Starém Městě a Břevnově. [Zdroj: Filmovamista.cz] (M.B)
  • Eva (Jana Brejchová) zpívá hlasem Hany Buštíkové. (funhouse)