Kamala Khanová se vydá na AvengerCon, kde zjistí, že sama má schopnosti. (Disney+)

filmfanouch

Marvel Cinematic Universe se bude nadále rozšiřovat, v rámci mnoha chystaných filmů i seriálů to bude znamenat i větší diverzitu jednotlivých hrdinů. Potvrdit to v nedávné době může čínský Shang-Chi, židovský Moon Knight a nově i pakistánská Kamala Khan AKA Ms. Marvel. Právě i ta se dočkává svého vlastního 6-dílného seriálu, ještě předtím, než by měla sehrát jednu ze stěžejních úloh v chystaném pokračování Captain Marvel s názvem The Marvels. Už od počátku první epizody je jasné, že nevyhnutelná dynamika mezi Captain Marvel a Ms. Marvel bude velmi zajímavá, protože Kamala Khan je dost možná fanouškem Captain Marvel číslo jedna. Od počátku je ovšem jasné, že tahle hrdinka je víceméně fanouškem všech Avengers. Z první epizody prozatím Ms. Marvel nejvíce připomíná Spider-Man: Homecoming, což dává smysl především proto, že se Kamala Khan nachází ve zhruba stejném věku jako Peter Parker na počátku své cesty v Marvel Cinematic Universe. Je to mladá studentka, která především žije ve své fantazii, což pokládají vizuální hrátky, které tak trochu těží z komiksových kreseb a minimálně v rámci první epizody předvádí zajímavé vizuální nápady, kdy se opět dokáže potvrdit, že Marvel svojí novou hrdinku dokáže odlišit od všech ostatních. Krom své fandovství se ovšem především musí vypořádat nejen s tím, že do školy moc nezapadá, ale i se svou pakistánskou rodinou, která má od Kamaly úplně odlišná očekávání.  Ms. Marvel prozatím dokáže v rámci Marvel Cinematic Universe působit poměrně svěže, na prozkoumání středoškolského života a fandovského statusu bude nejspíš více prostoru než právě v případě Spider-Man: Homecoming. První epizoda ostatně teprve sází na představení postav a jejich vzájemné dynamiky, ústřední zápletku a větší práci se schopnostmi ústřední hrdinky si tvůrci očividně šetří do zbylých 5 epizod. Dává to smysl, protože prioritou je především uvést pohled na to, jak aktuálně Kamala Khan žije, co jí trápí a s čím by jí její nově nabité schopnosti možná mohli tak trochu pomoct. Už teď je jisté, že žít se superschopnostmi nebude pro teenagerku dvakrát snadné, bude ovšem zajímavé sledovat to, jak se z fanynky superhrdinů stane jedna z nich. Prozatím to vypadá, že v rámci seriálu nebude v sázce nic velkého, Ms. Marvel od počátku nepůsobí tolik ambiciózně jako například WandaVision či Moon Knight. Přesto ovšem nadále potěší očividná řemeslná kvalita. Režie prvního dílu se chopili Adil El Arbi a Bilall Fallah (Mizerové navždy), což je poznat v tak trochu hravém přístupu, především v občasných hravých pohybech kamery. Akce prozatím absentuje, první díl pořád slouží především jako představovačka nové postavy. A uvedení je prozatím solidní. Už dlouho se traduje, že Marvel Studios v rámci castingů nešlape vedle a ani tentokrát Kevin Feige a spol. vedle nešlápli. Iman Vellani je do role obsazena senzačně, divák jí snadno uvěří tak trochu introvertní a osobitou dívenku, která má problém zapadnout a žije tak trochu ve své fantazii. Z faktu, že jde o členku pakistánské rodiny se poté nedělá velká věda, Ms. Marvel prozatím zpracovává přirozený pohled do muslimské komunity, kdy pochopitelně dochází k nějaké konfrontaci kultur a jiných pohledů na věc, nedělá se ovšem z toho prozatím žádná velká věc, otázkou zůstává, zda to bude platit i po zbytek seriálu. První epizoda toho v součtu vlastně nepředvádí tolik, jen zakládá půdu pro zbytek seriálu, hlavní hrdinku ovšem představuje sympaticky a naznačuje, že Marvel Studios čerstvě představil poměrně zajímavou postavu, u které bude zajímavé sledovat její vývoj v následujících epizodách i nevyhnutelné setkání s jejím idolem. Je to ovšem pořád ještě běh na dlouhou trať....... () (méně) (více)

kenkaku odpad!

Tak tohle je víc fuj než jsem čekal. Humor se tam maskuje za rychlou konverzaci plnou ustěpačných poznámek (něco jako pamatuju z Gilmorových děvčat). Pak ta pákistánská rodinka. uf… to je tak vlezlý karikaturní bizár, že se divím až jak moc urážlivé a zesměšňující to pro ně je. Dál… pipka se tahá s bělobou? Nevěřícím psem? No tak to… to by fakt nešlo. Celé to působí jako nechutný alibismus, kdy se nuceně děj točí okolo Pákistánců a zároveň je v každém druhém záběru shazuje, aby to bylo akceptovatelné i pro zbytek diváků. Disney je potvrzeně mor kinematografie 21. století. ()

Trešlson

Překvapení se schovává na nečekaných místech. Kdyby mi někdo po traileru řekl, že se mi bude první epizoda Ms. Marvel líbit takřka bezvýhradně, nejspíš bych se mu vysmál a ještě bych ho poslal do patřičných míst. Ale tohle je zkrátka ryzí radost. Sympatický cast a hravý vizuál naprosto stačí a během většiny stopáže se tak obejdeme bez jakékoli akce a superschopností. Uvidíme, jestli tenhle nadhled vydrží až do konce, moc bych si to přál. ()

Martrix

Cílovka je jasná. A tím nemyslím jen věk. Ale na druhou stranu...tohle je asi nejméně protivný způsob, jak zapracovat na multi-kulti snášenlivosti. Osobně nemám žádný problém s tím, že je to celé vyčůraně zkonstruované, aby si přišli na svoje i arabové. Takový seriál může u mladých odstránit víc předsudků, než proslovy a články různých aktivistů. Navíc Kemala i její rodina jsou v pohodě. Vyzněním a hravostí Ms. Marvel krásně zapadá k soňáckému Spider-Manovi. Je to moderní, spousta kresbiček a pubertálností, prostě oslovuje dnešní mlaďochy. I v tom je Ms. Marvel podobná Paralelním světům a jak věkem, tak náturou, by byl pro Kemalu spidy Morales, bezva sidekicker. To se ale stát nemůže, takže si bude muset vystačit s vcelku nevýrazným kamarádem a svými schopnostmi....které jsou zatím  znázorněny velmi rozpačitě. Green Lanternovské dětinskosti, to je přesně ten styl, který nesnáším. Ale uvidíme...po první epizodě soudit nelze. Zatím mě to úplně neodradilo, ale nadšení vypadá jinak. ()

dO_od

// Dobrý, ale zatím snad nejpomalejší rozjezd ze všech těch marvelovských seriálů. Reprezentace je důležitá a myslím, že jsem ještě nikde neviděl sympatičtěji vyobrazenou muslimskou rodinu než tady u Kamaly, ke konci jsem si dokonce pohrával s myšlenkou, že bych se chtěl začít učit mluvit urdsky. Bokem toho je to ale zatím jako epizoda teenage seriálu ze světa Avengers, ve kterém se ovšem nic superhrdinského ani jinak akčního nestane. Od režisérů třetích Mizerů jsem zkrátka čekal něco víc. Potenciál tam ale je, o tom žádná. ()

• Epizoda obsahuje potitulkovou scénu (Karlosik_4)
  • Název kanálu Kamaly (Iman Vellani) „Sloth Baby“ odkazuje na pseudonym, pod kterým v komiksech psala fan fikce o Captain Marvel. (Kubaaa97)